The Art of War – jak uspet

Tahle veta je z knizky The Art of War (Kindle verze je ted zdarma):

The rules of strategy are few and simple. They may be learned in a week. They may be taught by familiar illustrations or a dozen diagrams. But such knowledge will no more teach a man to lead an army like Napoleon than a knowledge of grammar will teach him to write like Gibbon.”

Neni tohle presne pravidlo jak uspet v podnikani? Teoreticke poucky jak uspet se daji precist a naucit za kratkou dobu. Jsou lidi kolem nas, kteri je dokazi z hlavy prednaset. Ale pritom je nemusi vubec umet pouzit. Jen znat ty pravidla nepomuze. Je potreba je umet aplikovat. A doopravdy rozumet situacim na ktere ty pravidla aplikuji. Taky se to da naucit, ale chce to byt dostatecne vnimavy.

Spread the love

17 thoughts on “The Art of War – jak uspet

  1. Diky za tip na knihu.

    Pokud Vam to pise, ze ji nelze prodat do Evropy, smazte si evropskou adresu a nechte jen americkou. Pak to jde. Predtim to neslo (i kdyz jako vychozi byla moje adresa v US).

  2. Ano takto jde kniha stáhnout zdarma, ale za pár dní v mém případě do jednoho dne mi napsali z Amazon abych doložil svoje bydliště v USA kopií, řidičáku nebo jiného dokladu a zaslal jim na účet. Dočela vtipná věta, byla že to rozdělení pro USA a ostatní ověřují proto aby byli schopni mi poskytnout jen kvalitní služby…

  3. Uvidime. Ale ja jsem na Amazonu klasicky nakupoval jenom v USA, tj. vsechny objednavky na US adresu. Ta ceska tam zustala z doby registrace (ktera byla shoodou okolnosti v dobe, kdy john oznamil Shipito :)), ale nikdy jsem na ni nic neobjednaval.

  4. Článek a úryvek z Art of War je skvělou definicí zkušeností. Zkušenosti a Vědomosti(knowledge) mají mnoho společnýho, ale jsou často v použití drtivě odlišný. Je to jako umět vařit. Člově zná ingredience i postup, ale co když nastane nečekaná situace, co v receptu nebyla? 🙂

    Dle mýho skromnýho názoru by ses měl čím dál tim víc dívat okolo sebe. Řekl bych, že máš na globální rozšíření Shipita a že je to blíž, než si všichni myslí. (vzhledem k typickýmu exponenciálnímu grafu ideálního růstu – růst Facebooku, Internetu, Googlu a pod., všech úspěšných je velice podobný. Odkazy grafů projité zkracovačem: http://sux.cz/737a ,http://sux.cz/df91 ). Jenom se stačí dívat okolo sebe a chytat příležitosti. Věřit svým zkušenostem(to ty děláš). Křivky růstu jsou podobné a dá se jich najít mnohem mnohem víc. Opět u nich ale můžeš vědět jak rostla každá firma na světě a když nemáš zkušenosti, bude ti to pár měsíců dost nanic.

    Nadruhou stranu jak známo, vždycky všechno trvá dýl, než čekáš a posrat se může leccos.

    Ad komenty Vím, že tady může komentovat každý(ještě jsem to nedělal a nechci pomlouvat komentující) a že ti asi čím dál tím víc vadí komentáře od lidí, o kterých nic nevíš. Je to trochu offtopic, řešení je zavést volitelnou registraci schválenou tebou a pak brát v relevantní potaz víc lidi, kteří jí od tebe dostali. Snad se to dá pochopit 🙂

    Abys bral v potaz i mě – nic extra velkýho jsem v životě nedokázal. Nemám ještě vlastní společnost(už ale nejsem puberťák), ale studuju školu, na kterou jsem se chtěl dostat(a dostal jsem se na všechny, kam jsem chtěl) a v drtivé většině situací se mi povedlo dosáhnout toho, co jsem chtěl. Neříkám, že hned a že nemám žádný problémy. Věřit mi nikdo nemusí, ale může.

    Problémy a recesní křivky vývoje jsou vždycky. POdle mě je to ale o inteligenci, mazanosti, jednoduchosti a zkušenostech. (mazanost jsem možná přidal zbytečně, ale to slovo mám rád). O tom je celý vývoj člověka, o který se už pár let snažím a dělám ho. Cvičení ale dělá mistra a od počátku si z vědomostí a zkušeností s lidma stojím za tím, že mistrem je člověk po 10 letech intenzivní činnosti. Velmi málo dřív.

    Trochu jsem se rozepsal, ale čtu Johnův blog už celkem dlouho(cca 1,5 roku) a dost mi dal, tak chci taky snad něčím pomoct 🙂 Ať se daří.

    PS: budu asi zakládat blog, ale trochu o tom stále pochybuju. Mám neskutečně myšlenek poslední dobou. Proti jsou ale 2: jednak je potřeba psát alespoň 2 velice kvalitní články týdně(články z člověka, ne PR) a druhak se mi zdá, že éra blogů končí. To mi ale Johne v tvém případném komentáři rozmluvíš, což? 🙂

  5. Ještě dodatek: Knihu jsem sice ještě nečetl, ale určitě jedna z "Must have" pro kohokoli. Je potřeba na sobě pracovat a pracovat v reálu, ale neustále vylepšovat vědomosti a zkušenosti. Jakoukoli knihu můžete v ČR stahovat 70 a více let po smrti autora bezplatně. Sun-tzu už to má za sebou trochu déle. Stejně tak Shakespeare, Puškin, Čechov,Jefferson, Čapek, Wild, Hemingway atd atd atd atd atd a ještě jednou atd.

    Nečtěte jenom učebnice. Čtěte filozofii a přemýšlejte

  6. 2Amazon kindle: to mi napsali taky… zmenil jsem si adresu zpet na ceskou (dorucovaci adresa, kam mi prisel kindle), za par hodin jsem si ji zmenil zpet na americkou a vse zas funguje jak ma 🙂

  7. Právě ji čtu, dle mého názoru kniha patřící k základního vzdělání. Pokud jde o kindle verzi, lze text i legálně stáhnout z Project Gutenberg.

    Jen co je to za překlad s Napoleonem? 🙂

  8. Michal: No v čínštině jistě můžeš, ale déle jak pár minut tě to bavit určitě nebude.

    A autor dostupného překladu v češtině nejspíš 70 let po smrti ještě dlouho nebude.

  9. "No v čínštině jistě můžeš, ale déle jak pár minut tě to bavit určitě nebude."

    Nerad na tohle kdykoli odpovídám, udělám výjimku. Jak to můžeš tak s jistotou vědět?

  10. Má nejoblíbenější kniha. Citace samozřejmě není ze samoného textu, ale je to také zajímavé. Kniha mistra Suna je univerzálně použitelná na lidský život, nejenom na vojenskou strategii, koneckonců život je boj, ne? 🙂 Avšak jedna věc je znát ty poučky a druhá je umět je aplikovat. V tom má John naprostou pravdu. Dovolím si přidat jednu z mých oblíbených vět:

    Ch. 3, the last sentence.

    It is said that if you know your enemies and know yourself, you will not be imperiled in a hundred battles; if you do not know your enemies but do know yourself, you will win one and lose one; if you do not know your enemies nor yourself, you will be imperiled in every single battle.

    PS: velice pěkný je český překlad z roku cca 1950, nedávno opět vydaný nakladatelstvím Naše vojsko.

  11. Sokrates, Platon, Aristoteles, Herakleitos, Sun-tzu, Konfucius, Lao-tze, Imanuel Kant, Baruch Spinoza……………………………..

    Dobrá knížka bude Sofiin svět – shrnutí veškerý světový filozofie psaný pochopitelnou formou pro kohokoli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *