Venture kapital firma, ktera se neboji priznat chyby

Je to osvezujici videt firmy, ktere se neboji priznat sve chyby. Treba jedna z nejstarsich venture kapital firem Bessemer Venture Partner ma na svych strankach uvedeny nejvetsi prilezitosti, ktere propasly. Doslova maji napsano:

This long and storied history has afforded our firm an unparalleled number of opportunities to completely screw up

Meli sanci investovat do firem jako eBay, FedEx, Apple, PayPal, Intel a odmitli je. Misto utajovani to naplno napisou na sve stranky. Dobry pristup.

Spread the love

13 thoughts on “Venture kapital firma, ktera se neboji priznat chyby

  1. Ha Ha.

    Ani se moc nedivím. Ono taky do takových firem by investoval jenom blázen (nebo totální vizionář).

    Stojí za povšimnutí, že každá ze jmenovaných firem vstupovala na trh, který v té době buď neexistoval nebo byl totálně přeplněn. Ať už to byly online aukce, siliconové čipy nebo osobní počítače…

    A když pro něco není trh (odbyt), tak jak to chcete prodávat?

    Představte si, že k Vám, jakožto investorovi, přijde v roce ca 70 nějaký pan Noyce, s business plánem na jedné straně A4, a s tím, že chce s kámošem Moorem dělat něco jakože "INTegrated ELectronics" nebo něco v tom smyslu a že na to potřebují kapitál…

    Co byste asi udělali?

    Správně. Já bych ho taky vyrazil… 😀

  2. Souhlasím ale je vidět že s pílí jde dakázat všechno.

    To mi připomíná kousek jednoho českýho filmu z divokých let: "nejde? V Americe toto slovo vůbec nemají"

  3. Njn, tohle se bohužel moc často nenosí. Tady když je člověk otevřený a snaží se nelhat a nekecat bludy, tak je buď prohlášen za podvodníka anebo si do něj rád každý chytrák, který ještě nic nedokázal kopne. Někdy je to až úsměvné, ale většinou to člověka akorát pěkně naštve :).

  4. Cappy ma uplnou pravdu. Tohle by na strankach mohla mit kazda investorska firma a verim tomu, ze ty seznamy by se moc nelisily:) Do spousty tech firem by v zacatcich investoval jen uplny blazen (totalni vizionar?:).

  5. Amazing. Vazne skvele si precist, ze chyby dela kazdy a velke spolecnosti se zkusenymi lidmi take.

    Ikdyz, jak sami napsali, nikdo v okamziku rozhodovani nevi, ktera cesta je ta spravna:

    "Or, to put it another way: if we had invested in any of these companies, we might not still be working."

    To Cappy a ZuneHD: ja si myslim, ze podstata investovani je prave byt visionar a videt potencial nejen v te firme, ale prave v tom, ze ta firma je nekolik let popredu pred ostatnimi (anebo vstupuje na trh, ktery tady jeste neexistuje) a s dobrym vedenim je tady sance stvorit jednu z tech spolecnosti, kterou zna cely svet.

    Myslim si, ze vsichni bychom meli byt takovi maly vizionari a uz bychom se ted meli zajimat, jake technologie budou vladnout svetu za 5 ci 10 let, abychom se dokazali spravne pripravit a abychom o ty jedinecne prilezitosti, ktere prichazi ted (a zuroci se za 5 let) neprisli.

  6. Jeste je potreba vzit souvislosti… Jak narocne je ziskat penize. Delat prezentace investorum, kteri vas pak takto odmitnout. Pak ten pocit, ze vase firma je super uspesna. Takze maslo na hlave ma ten investor, protoze vam neveril. A to, ze se ten investor neboji priznat, ze ma maslo na hlave. To chce taky odvahu.

  7. Investorům jde o peníze. Aby Vás investoři tohoto typu neodmítli, musíte Vy a Váš business splňovat schéma 4 x 1 = 4 x 100.

    To znamená, že 4 miliony investované během 1 roku do Vašeho podnikání = musí za 4 roky přinést obrat 100 milionů.

    Jinými slovy musíte být na 100 procent přesvědčeni (a musíte o tom přesvědčit taky investora), že když Vám do Vašeho businessu investuje 1 dolar – tak že za 4 roky v tom businessu budete točit dolarů 100.

    Z toho je patrné, že Venture kapitál dost pravděpodobně automaticky nedostane řada podnikání, jako jsou: restaurace, konzultantské a poradenské firmy, IT služby, služby obecné, opravny, retailové obchody, a mnoho dalších, u nich je zkrátka možnost růstu výrazně omezena.

    Závěrem, "financovatelné", nerovná se automaticky "schopné růstu". A o to druhé investorům především jde. Protože zdaleka ne všechna podnikání, do nichž se dá investovat, jsou schopna takového růstu, aby to rizikovým investorům vyvážilo případnou ztrátu.

  8. Hahaha, komentář u Apple nemá chybu:

    "BVP's Neill Brownstein called it "outrageously xpensive."",

    a nebo Google:

    “How can I get out of this house without going anywhere near your garage?”

    🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *