Z doslych emailu: Jak rozsirit povedomi o aplikaci?

Dobre rano, Johne!

Tvuj predevcerejsi blogpost me donutil napsat tenhle mejl – chtel jsem poslat dotaz s prosbou o zverejneni, ale porad jsem si rikal, ze je to takove hloupe a divne… ted mam aspon duvod a za zkousku nic nedam – viz obrazek v priloze :).

Snazim se sledovat ruzne sve zvyky a navyky a semtam si osvojit nejaky novy, pripadne zbavit se stareho. Do ted jsem si vse zapisoval do Google Docs spreadsheetu, ale bylo to takove tezkopadne, neprakticke… No a tak jsem si na to napsal aplikaci pro Androida, ktera mi tohle sledovani usnadnuje. Cilovka je zatim velice specificka – klienti znameho, ktery dela coache osobniho rozvoje (a ja sam).

A tady se dostavam k memu dotazu: jakym zpusobem muzu jako vyvojar sirit povedomi o vlastni aplikaci, kterou delam vicemene pro radost ve volnem case, kdyz nevim nic o PR (krome precteni Fialove kravy) a prakticky na to nemam budget? Na svem blogu pisu vicemene o programovani, ne o osobnim rozvoji, takze tam to nikoho moc nezaujme. V cechach jsem zkusil napsat tiskovku a poslat ji na dva Android weby, ktere sleduju, ale zustalo to bez odezvy. Jeste chci zkusit psat na nejake blogy o osobnim rozvoji, ale pripada mi to jako snaha vlezt nekomu do zeli a ohrivani si polivcicky na cizi ukor. V zahranici (aplikace je v cz a eng mutaci) jsem prochazel par webu s Android aplikacemi, ale natvrdo tam je “za tolik a tolik $ vam orecenzujeme aplikaci”. Takze – existuje nejaky takovy kanal?

Pro zajimavost – ta aplikace je na https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.shmoula.habbeat a je volne k pouziti, treba mas Android a vyuzijes ji! Za pripadne zverejneni dotazu velice dekuji!

device-2013-12-27-130103

Vse dobre do noveho roku a at se dari v businessu i soukrome
Vasek Balak

Spread the love

23 thoughts on “Z doslych emailu: Jak rozsirit povedomi o aplikaci?

    1. Diky :). Podobnych aplikaci uz par existuje, bohuzel mam dojem, ze to autori (resp. to velke, co za nimi stoji) vzali ze spatneho konce, tak to zkousim po svem, jen ted dale nevim, jak to dostat k vice lidem. Takze pokud se ti app libi a podelis se s ni dal, budu jenom rad 🙂

      1. Myslim, ze nejlepsi je udelat dobrou aplikaci (aby to lidem vyhovovalo) a potom vydrzet, nez se prosadi. Pochybuju, ze se na tom ale da neco vydelat.

        Mne napriklad chybi nejaky organizer tasku, resp. pripominac/poznamkovy blocek – zatim jsem zadny nenasel. Co by bylo fajn: moznost zadavat nove “poznamky” (tasky) rychle, a to naskrabanim “obrazku” nebo nadiktovanim. Casto me neco napadne v aute nebo nekde mimo kancelar a potom se hodi i jina forma nez psany text.

        Dale moznost tasky pohybem (tazenim, tzn. ne nejake tezkopadne zaskrtavatko nebo volba v menu) davat do skatulek, abych se v tom neztracel.

        1. Cas bude urcite potreba – jedne z mych starsich aplikaci to taky trvalo par let, nez se prosadila. Jenomze tentokrat bych rad zvalidoval napad a pripadne pokracoval ve vyvoji, nebo se na to naopak zavcasu vybodl :). A na to se cekat nekolik let proste nevyplati.
          Zminene featury task organizeru by mohl mit producteev, ale nejsem si jisty, videl jsem jej z letadla.

  1. taketo nieco by som potreboval pri nakupe potravin. Co uz mam v kosiku, tak si odfajknem. Neviem sice ci by sa mi chcelo riesit aktivity dna. Aj ked su ludia co toto robia. Co sa tyka z viditelnenia, mozes vytvorit nejake jednoduche wordpress pluginy alebo api, ktore naviazes na tento app a cez tieto repositare sa zviditelnis. Nieco podobne ako http://wordpress.org/plugins/wwy-time/screenshots/ , kde naviazu svoj app z http://wwytimeline.com/ cez vytvorene API.

    1. aplikaci na nakupy jsem taky delal (ne vlastni, ale zakazkove port iphone app pro android), ovsem link tady uvadet nebudu, par uz jich na marketu je, ale vsechny postradaji to stejne – moznost radit si polozky nakupu dle toho, jak jsou v tom kterem obchode rozestaveny. (btw nejak jsem nepochopil souvislost tebou uvedenych linku s tim, co pises)

      1. Vypada to jako uzitecna aplikace. Bohuzel se casto zapomina na uzivatele telefon BlackBerry. Mam BlackBerry Q10, uvital bych, kdyby aplikace byla v BlackBerry apps. Diky

        1. bohuzel spousta aplikaci nema budget na horizontalni vyvoj a ze tech platforem je docela dost! pak se to resi ruznymi “html5” webovymi verzemi, ale to neni ono ani na jedne z platforem. blackberry je opomijeny z pochopitelnych duvodu – uzivatelska zakladna neni velka, navic je to telefon urceny do “enterprise prostredi”, takze i z toho mnozstvi uvadenych uzivatelu se jich jeste odsekne velka cast, ktera proste aplikace do telefonu instalovat nemuze. No a existuje potom nejaky duvod, proc platit vyvoj aplikace pro uzivatele platformy, kteri se daji (snad i bez nadsazky) pocitat na prstech jedne ruky? Je mi lito…

  2. Podobné téma mě také zají­má. Problém je, že nové aplikace se v Google play velmi těžko vyhledávají­. Jedna možnost je napsat krátký popis o aplikaci na různých mobilní­ch fí³rech, často mají­ sekci “Představení­ aplikace”. Pří­liš to ale myslí­m nepomáhá. Co je dobré, pokud má aplikace dobrý rating a kladné recenze. Hned ji Google dá na lepší­ mí­sto. Co se děje (a nemyslí­m že je dobře), je že si vývojáři navzájem posí­lají­ e-maily a nabí­zí­ si že si zvýší­ kladné hodnocení­ navzájem.

    Pokud to nevezmete jako spam, nedávno jsem napsal aplikaci (také úplně zdarma) na učení­ matematiky pro děti (a hlavně rodiče na ulehčení­ práce). Možná se někomu hodí­, zatí­m je jen v angličtině, ale na české lokalizaci již pracuji. https://play.google.com/store/apps/details?id=org.bitbucket.novakmi.nmatika

    1. Google play beru jako platformu na distribuci aplikaci, ne jako misto k jejich propagaci. Fora mi jsou tezce proti srsti – byl jsem na nejakych (androidich), ale prestoze jsem androidi vyvojar, tak jsem byl vzdycky za “ios ovci”, protoze tam imho chodi “deti”, ktere jsou unesene svym chytrym telefonem :).
      Dobry rating a kladne recenze – mam na marketu aplikaci, ktera ma v soucasne dobe 13k aktivnich uzivatelu, ale ze by ji google nejak daval na lepsi misto, to netusim. Kladne a zaporne hodnoceni je take tezce zavadejici, protoze u teto aplikace mam spoustu jednohvezdickovych hodnoceni s komentarem “please make it for iphone”. (k oblibenosti teto aplikace – proste jsem ji taky delal pro sebe, protoze nic podobneho neexistovalo a pak jsem na ni zapomnel a po case se nestacil divit :))
      Vymena hodnoceni s ostatnimi lidmi mi prijde hodne nefer vuci uzivatelum a do neceho takoveho bych nesel. Videl jsem i placenou takovouhle “sluzbu” (posli $, my mame hodne fake uctu, tak ti dame spoustu hodnoceni) – to je z meho pohledu nesluzba. Ja potrebuju aktivni uzivatele a ne hodne hvezdicek v nejakem pochybnem hodnoceni.
      (k Tve matematice – mel bych par pripominek a navrhu, zitra zkusim dohledat mejl a ozvu se ti ;))

  3. Myslí­m, že výše nebyla správně charakterizována cí­lová skupina. Ta se přece definuje podle potřeb, které můj produkt/služba zákazní­kům vyplňuje. V tomto pří­padě jsou to typicky lidé nezvládají­cí­ time management, takže bych zkusil třeba oslovit majitele Facebook stránky věnované knize “Konec prokrastinace” (22 tis. lajků), aby na tuto aplikaci odkázal. Jako další­ bych volil nějaké Facebook stránky/skupiny se studenty, což jsou klasicky lidé s tí­mto problémem a naví­c mobilní­ aplikace jsou pro ně velmi blí­zké.

    Takoví­ lidé to pak budou velmi přirozeně dále doporučovat další­m lidem ve svém okolí­, protože bude dokonale vyplněna jejich potřeba a oni z toho budou nadšení­, které jistě budou chtí­t dále sdí­let.

    Nějaké recenze na portálech pro programátory nebo optimalizace pro vyhledávače mezi aplikacemi rozhodně nepomohou s takovým efektem vzhledem k odvedené práci jako popisuji výše.

    1. Diky, uz pri psani jsem si rikal, ze na definici cilovky me nekdo natahne hned na zacatku :). Petra Ludwiga mam v hledacku a rad bych mu zkusil napsat, uz me k tomu par lidi nabadalo, ale porad cekam, az bude jeho knizka dostupna pro kindle, abych si ji aspon predtim precetl a mluvil konkretne. Holt asi budu muset do knihovny :D.
      Ovsem co se definice cilovky tyce – nejsem si jisty, jestli to jsou lide nezvladajici time management (kdyz chci prestat kourit, tak to nema s timemanagementem mnoho spolecneho). Treba na prelomu Noveho roku to muze byt prakticky kdokoliv, protoze si spousta lidi bude davat ruzna predsevzeti a v tom by jim to mohlo pomoct.
      Premyslim nad nejakou landing page, kde budou takove ty vysmate fotky spokojenych uzivatelu – a prave ty bych chtel mit realne a idealne lidi, kteri se venuji osobnimu rozvoji, antiprokrastinaci apod. Zaroven si ale rikam, ze delat a sirit landingpage pro kazdou jednoduchou app pro telefon mi prijde uhozene, proto ten dotaz – jestli existuje nejaky kanal, o kterem treba vubec nemam tuseni.
      Kazdopadne rozhlednout se po fb po podobne zamerenych existujicich skupinach je dobrej napad, diky. Snad budou mit chapajici spravce a nechaji se ukecat k “reklame”,

      1. Já si myslí­m, že není­ třeba si nejdří­v přečí­st knihu a až pak se “odvážit” napsat majitel Facebook stránky. Pak přečtete knihu a hlava Vám vymyslí­ další­ důvod, proč právě teď není­ vhodná chví­le – znám to z vlastní­ zkušenosti. Pokud to myslí­te vážně, tak jen do toho, napište jim hned!

        Fakt si myslí­te, že zabí­hání­ nových návyků, tj. určování­ priority činnostem s těmito návyky spojenými, nesouvisí­ s time managementem? To si pište, že souvisí­! Lidé si to zapisují­ právě proto, aby to měli na očí­ch – udělali to a neprokrastinovali. Když budu chtí­t přestat kouřit, tak taky hned nesáhnu po Vaši aplikaci. Nejdří­v si o tom něco přečtu, tam mi doporučí­ dané kroky a ty si budu zase někam zapisovat, abych je měl denně na očí­ch a vykonával je – tj. zapracoval je do svého denní­ho časového režimu.

        Určitě by bylo fajn mí­t k tomu třeba nějaký blog, na kterém, stávají­cí­ uživatelé budou následně popisovat své zkušenosti a to, jak a v čem jim Vaše aplikace pomohla, aby se v tom ti noví­ uživatelé viděli.

        Když správci řeknete, že je to nekomerční­ aplikace a přesvědčí­te ho o tom, že je pro jeho fanoušky prospěšná, tak si myslí­m, že nebude mí­t nic proti. Drží­m Vám palce 😉

        1. Diky, dal jsem si ukol do konce roku odeslat aspon pet mejlu, nebudu to odkladat :). Rikam si, jestli to nekomercni aplikace opravdu je – mam s ni do budoucna velike plany, pokud “se objevi” rozumny pocet uzivatelu. Ale ve stavajici podobe samozrejme nekomercni a free je (a v zakladni verzi tak zustane naveky).
          Blog mi je mirne proti srsti – spis opravdu udelat landingpage a dat tam moznost jednoduche diskuze (nejradsi bych to mel v ramci nejake socialni site, ale ne vsichni jsou na jedne nebo na druhe nebo na treti…) Jenze s tim souvisi prave to, proc jsem otazku polozil – copak pro kazdou sebejednodussi aplikaci, kterou umistim na market, musim mit blog/stranku… Chapu, ze nejaky kanal pro zpetnou vazbu je dulezity, ale snazil bych se o co nejjednodussi reseni.

  4. Vyzerá to celkom pekne. Ja na poznámky použí­vam google keep(prí­p. google kalendár), ktorý nie je až tak známy ako ostatné appky z balí­ka “google office”. Keď ste prihlásený na desktope, tak sa mí´žete na ňu dostať cez: http://drive.google.com/keep

    V appke v mobile sa to samozrejme synchronizuje.

    1. Pouzival jsem kdysi google notes, nebo jak se to jmenovalo, potom to zrusili (pro zmenu). V posledni dobe se stale vice a vice snazim drzet mimo google silo (az na android, pro ktery vyvijim), proto ta vlastni aplikace.

    1. Jojo, jiste :). Zacinam se smirovat s tim, ze do akci okolo propagace budu muset dat stejne mnozstvi casu (nejmene), jako do vyvoje samotneho. Musim preladit dojem 1) napis aplikaci, 2) zverejni ji, 3) ???, 4) profit.

  5. Otázkou je hlavně to, co s tou aplikací­ zamýšlí­š. Jelikož je to Tvůj vlastní­ výtvor a kromě času a znalostí­ jsi do něj (předpokládám) nic další­ho neinvestoval, tak se můžeš rozhodnout, jestli to má být aplikace pro pár známých, resp. pro pár vybraných lidí­ z uvedené cí­lovky, anebo jestli by to mohlo zí­skat ohlas i mezi ví­ce lidmi. Pokud si jasně řekneš, že to chceš dostat mezi větší­ masu lidí­, nezbyde Ti asi nic jiného, než se podle toho zaří­dit. Pak samozřejmě existují­ jak placené, tak neplacené způsoby, jak to rozší­řit mezi lidi. Jelikož je aplikace volně ke stažení­, tak chápu, že se Ti nechce investovat do propagace. Takže pak zbývají­ převážně ty word-of-mouth kanály. Jak už tady psal Michal Kožuch, kontaktovat autora té knihy je fajn nápad. Ze stejného konce to ale můžeš uchopit i hromadně – kontaktuj známé i neznámé kouče osobní­ho rozvoje, ať se na to podí­vají­. Pokud se jim to bude zamlouvat, můžou to nabí­dnout jako doplněk svých služeb. Upří­mně, těžko se tohle všechno nasazuje na nekomerční­ aplikaci, protože z logiky věci jsou neplacené způsoby propagace složitější­, nejisté a zabere mnohem ví­c práce je nají­t a využí­t. Ale i tak je jich spousta…

    1. To je prave otazka – mel bych si hodit korunou, pokud jsem nerozhodnej: chci aplikaci dale rozsirovat a nejakym zpusobem zpoplatnit, nebo nechat takhle jednoduchou a free? Tuhle otazku jsem za sebe chtel nechat vyresit svet – “kdyz budu mit do XX vice nez YY uzivatelu, tak do toho pujdu”. Nekde hluboko vrta cervik, ze bych do toho sel i tak, ale s uzivateli a zpetnou vazbou je to o necem jinem. Tahle verze je jenom MVP a ted bych se rad naucil, jak tam nahnat ty uzivatele, protoze to se da pouzit i u jinych projektu.
      Budu se snazit o masu, protoze jsem presvedcen o tom, ze aplikaci by si nainstaloval i nekdo, kdo ma osobni rozvoj tezce na haku, ale tohle jej z nejakeho duvodu zaujme.

  6. urcite by pomohlo, kdyby podporovala vic verzi androidu, mam rok stary samsung, ale nenainstaluju to, neb ma verze androidu neni podporovana

    1. dlouho jsem podporu starsich verzi zvazoval, ale nakonec se rozhodl, ze proste udelam tlustou caru, pod kterou to fungovat nebude – duvod je jednoduchy: snaha o zpetnou kompatibilitu, optimalizace, hacky a ruzne kompromisy usti v to, ze to stejne nefunguje na vsem starem, ale navic to nefunguje ani na spouste novych zarizeni a jsou s tim jenom problemy. Takze se omlouvam, ale mam za to, ze jako vyvojar mam pravo stanovit si nejake minimalni pozadavky na zarizeni, na kterem moje aplikace pobezi (bylo to tak vzdycky a bohuzel ted u vsech tech prechytrelych zarizeni se na to zapomina a potom to vypada tak, jak to vypada – aplikace “bezi” na vsem, ale moc k pouzivani nejsou).

  7. @PetrLudwig se tí­m zabývá. Ví­m, že ří­kal, že na to žádná pořádná aplikace neexistuje. Já bych zkusil navázat spolupráci s někým, kdo se v oboru pohybuje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *