Z emailu: Jak se vyrovnáváš s rostoucí byrokracií?

Ahoj Johne,

v prvé řadě, moc díky za tvůj blog a za super podnikatelské postřehy a obecně za to, jak se dělíš o zkušenosti s “komunitou”. Chtěl bych Tě touto formou poprosit o radu/názor/zkušenost. Před nějakým časem jsem se vrhnul na podnikatelskou “dráhu”, ačkoli formou prostého OSVČ. Pomalu ale jistě se dopracovávám k ročnímu obratu 1 mil. Kč, což dle českých daňových zákonů značí nutnost registrovat se jako plátce DPH (prosím nepřestávej číst, nechci daňové poradentství… :). Tedy další “papírování”, další komunikace s úřadem, lehce vyšší daně apod. Předpokládám, že jsi musel mnohokrát řešit situaci, kdy jsi se s růstem svých firem dostával stále více a více do povědomí úřadů a chtěli tedy po tobě další a další věci. Situaci, kdy jsi věděl, že stačí vydělat o trošku více a máš na ramenou další starosti. Jak se s těmito situacemi vypořádáváš? Snažíš se najít cesty, jak se jim vyhnout? Nebo je prostě přijmeš a bereš za nutné “zlo”? Donutila tě někdy přílišná byrokrocie, aby jsi nerealizoval svůj nápad?

Díky za každou radu, měj se skvěle

Lukáš

Pozadal jsem Lukase, at to muzu dat na blog. Je to velmi dobre tema na diskuzi. Tak asi jako kazdy podnikatel tu byrokracii taky nemam rad. Radeji nejakemu uradu zaplatim nejaky poplatek pokud ten proces je jednoduchy, nez abych travil hodiny vyplnovanim nejakych formularu. Ta byrokracie je ubijejici. Je to neproduktivni zlo, ktere musime prekonat.

Kdyz vidim, ze podnikani velmi dobre slape tak to zlo prekonam. Zatnu zuby. A udelam co je potreba. Ale kdyz to zas tak moc dobre nejde, tak je ta byrokracie to co mi rozhodne, ze neco radeji osekam nebo zavru. (Nebo ani nezrealizuji ten napad).

Spread the love

8 thoughts on “Z emailu: Jak se vyrovnáváš s rostoucí byrokracií?

  1. johna rozhodne byrokracia nezastavi. to sialenstvo ktorym si presiel pri pizzerke to potvrdzuje. 99,99% ludi by to vzdalo uz pred otvorenim.

    lukas: pokial mas prekrocit mega, tak si najdi uz ucetni. sice ti trochu navysi naklady, ale nebudes sa s tym musiet srat. tych x hodin co usetris mozes venovat rozvoju podnikania a to ti prinesie viac ako by si usetril keby si si vsetko robil sam … opportunity costs

  2. Mam zrovna cz firmu ve fazi najezdu do provozu a dobrovolne reg k dph, taky mam firmu v anglii uz nejakym rokem a kdyz to porovnam, tak si dokazu predstavit, proc zacinajici cesti podnikatele mohou mit okamziky, kdy by si nejradsi vlezli s ele pristrojem do vany. Samozrejme v uk je nyni situace uplne jina nez pred lety, ale pro zacinajici byz jsou tam asi nejlepsi podminky v eu.

    Pokud jak pises uz jsi ve fazi, kdy ti to bezi, tak je alespon z me skusenosti, mnohem snazsi tyhle problemy prekonat. Ber to tak, ze pokud chces rust (a tohle je treba mit ujasneny, zda tam ta motivace je), tak to k tomu proste patri a pak hledat cesty, jak to co nejvic zoptimalizovat.

    Me se vyplatilo vsadit na firmy poskytujici komplexni sluzby (ucto, dane). V uk treba je povinne sekretar firmy, takze ti nam vyrizovali ucto, podavani zaverek a dalsich nezbytnosti or. V cz jsme sahli po stejnem formatu, tedy nasli si firmu s komplex sluzbami pro ucto a dane. Neznamena to, ze se vykasles na kontroly jejich cinnosti, to urcite ne, navic ti lepsi maji online reporty, kde si muzes hlidat, zda neco nevynechali apod. (gl u volnonozcu). Velkou cast za tebe ale udelaji a to feecko se vyplati. Navic ucto i dane jsou tak komplexni tema, ze naucit se to a sledovat zmeny je prace pro dedikovanou osobu, nemluve o tom, ze jsou pojisteni.

    Jeste takova fun poznamka k cz/sk firmickam si solo-pondikatelum, delajicim si to sami nebo s nejakou ucetni na volne noze. Casto jsme narazili na situaci, kdy nam nedokazali poradne fakturovat podle mezinarodnich pravidel, hlavne treba v te oblasti dph. Z vlastni dobre vule jsme je pak opravovali nebo po par mesicich pomahali resit jejich prusvihy.

    Zaver a doporuceni tedy takove, najimat firmy s lidmi, co v tom umi chodit, sam si taky nastudovat nejake zaklady (viz johnovo mit nastudovano 🙂 a nebyt uplny skrt na tyhle elementarni veci, ktere ti mohou znacne zkomplikovat byz.

  3. určitě je dobré mít účetní, nebo lépe daňového poradce. daňový poradce totiž ručí za daňové přiznání, účetní nikoli.

    co se týče toho dph, já jsem musel být dobrovolným plátcem dph už skoro od počátku, protože občas i nakupuji a prodávám a zákazníci přicházeli o DPH. kromě papírování má dph výhodu v rychlejším odpočtu pokud máš nějaké větší investice.

    i když bych chtěl, vyhýbám se založení sro, protože z finančního hlediska se mi to nevyplatí (většinou využívám paušál).

  4. Řešil jsem stejný problém. Osvědčilo se mi najít si účetní, která má RDP a ty se můžeš připojit přímo do jejího sw.

    Takto vystavuješ a zadáváš normální faktury rovnou ty, účetní má minimum práce a ty nemusíš čekat, než ti zašle fakturu pro zákazníka nebo řešit přepis z jiného systému.

    A s čím si nevíš rady (např. mzdy), tak ji necháš zaúčtovat.

    Reporty na FÚ jsou pro účetní potom celkem snadné a rychlé = levné a bezchybné.

  5. Byrokracie je absurdni a na bliti, ale neni to zadny showstopper – je to jedna ze vstupnich podminek a navic prakticky stejna pro vsechny, takze to nehraje temer zadnou roli. Kdyz se s tim smiris a spravne vyresis, mas naskok pred temi, kdo to vzdali nebo delaji blbe. Klicovy je venovat se svemu podnikani a neresit agendu, jak uz to nekteri zminovali. Koukni treba na uol.cz – za par korun te zbavi komunikace se statem (samozrejme neco malo budes muset resiyt osobne, ale aspon te nekdo povede za ruku a dostanes jasne instrukce).

  6. A to jsi zatím skončil u DPH. Kolem 4 M obratu nastoupí Eko-kom, kolem 8 M výkazy Intrastat atd.
    Znám člověka co drží spoustu let 49 zaměstnanců, protože když přijme toho 50. brutálně se zvedne byrokracie, bude muset zaměstnat postižené atd.

    Tohle všechno dost brání růstu a hodně firem se ustálí těsně pod některou z těch úrovní (např. hospodský co točí 2-3 firmy aby nebyl plátcem DPH, těch zmíněných 49 lidí atd.)

  7. Můj kamarád (OSVČ) to vyřešil tak, že založil živnost své ženě a fakturuje na 2 různé IČ. Neříkám, že je to legální, ale jen, že je to možné.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *