Zkusenosti ctenare se zakladanim uctu v USA

Caute, nedavno som si ako slovak zakladal pre svoju US firmu bankovy ucet a nakolko je tato tema casto rozoberana a podmienky sa menia, napisem vam ako to bolo so mnou.

Hned prva vec ktoru by som chcel zdoraznit je, ze na zalozenie bude treba prist do US osobne. Hladat na internete rozne workarounds okolo tohoto, pripadne rozne sluzby/firmy ktore to za vas spravia je strata casu a mozno az nebezpecne. Este niektori zvazuju moznost, ze do svojej US firmy zo zaciactku zoberu znameho ktory je v US aby im tam zalozil ucet a potom ho s firmy daju von. Toto by som vobec neodporucal, pretoze ucet bude zalozeny nim – pytal som sa na toto bankara v HSBC a hovoril mi ze ja by som mal s tym uctom obmedzene moznosti co sa tyka narabania (ak vibec nejake). Mozno by to aj nejako islo, ak sa rozhodnete ale ist touto cestou tak si dopredu velmi dobre zistite ako to bude s uctom ked osoba ktora ho zakladala uz vo firme nebude.

Banky si kvoli bezpecnosti davaju velky pozor komu ucet zakladaju, myslite na to.

Takze k samotnemu zakladaniu: prineste si so sebou Articles of Incorporation (ja som ich mal certified, na nete niektore banky aj pisu ze chcu take – vybavite si ich kludne cez Incparadise – ak ste si cez nich zakladali firmu tak o to lepsie – napiste im ze chcete certified articles pre svoju firmu a oni vam ich za mensi poplatok vybavia (dokopy par desiatok $, zavisi od statu). Mozete si ich ale vybavit aj sami, tam budete platit len state fee. Dalej si prineste pridelene EIN (Employer Identification Number) – najlepsie kopiu SS-4 formularu kde vam bolo pridelene. Ja som mal pri sebe aj lease agreement mojej kancelarie (normalnej fyzickej) – ten si bankarka nezobrala ale adresu si ako sidlo firmy opisala. Tuto bacha, mail forwarding adresy sa uz v podstate neberu- treba mat normalnu kancelariu. Napr. aj na SS-4 musite vypisat vasu fyzicku location – nemoze byt pobox alebo len mail forwarding. Ak nemate tak najdete mensie kancelarie (pod 100SF,zalezi na location) za $200/month – tu tiez bacha, dobre si precitajte lease agreement, v niektorych mate povinnost mat uzavrete na office poistenie (niekolko tisic $ na rok) a podobne srandy. Moj lease agreement je super, ma 3 strany- treba ale hladat, ja som kontaktoval cez 60 agentov na konkretne office.

Samotne zakladanie je pre foundera ktory nie je z US trochu komplikovane – mne sa podarilo v Bank of America. Tiez je dolezite zdoraznit skusenost viacerych ludi, ktorym v jednej pobocke tej istej banky ucet otvorit odmietli a v dalsej nebol problem. Takze myslite aj na toto ked budete citat nasledujuce riadky- nemusi to tak platit vsade. Bol som v NY, firmu mam ale v inom state.

Chase – najprv som navstivil Chase – tam bolo treba okrem mojho pasu este nejaky dalsi identification document. Bankarka mi citala niekolko alternativ, co som ale zachytil bol americky vodicak alebo utility bill (nejaka faktura vypisana na vase meno ktora ale obsahuje americku adresu, napr. ucet za vodu alebo telefon). Pokial ste v US nebyvali toto bude pre vas asi problem.

HSBC – Tuto to vyzeralo ze identification by ani taky problem nebol, resp. este sme sa k tomu podriadne ani nedostali, u HSBC totiz to otvorenie trva 2-3 tyzdne a musite tam byt na zaciatku kedy nieco podpisete a potom aj za tie 2-3 tyzdne. Myslim si ale ze v urcitom bode by sme sa tam dostali aj k nejakemu identification documentu rovnako ako v Chase.

Wells Fargo – tuto ma prekvapili asi najviac – vraj maju vela frauds a podobne, takze vyzaduju bud aby v NY byval majitel alebo aby mala firma v NY office – hovoril mi ze sa tam chodia normalne pozerat ci firma naozaj funguje atd. Este mi ale hovoril ze mozem o ucet poziadat online a tak by to mohlo ist – to by som ale nerobil a) su zvyknuti ze to su vacsinou ludia ktori v US byvaju a nebyvaju ziadne problemy s identification b) je skoro iste ze aj tak budete musiet nieco podpisovat, bud osobne alebo vam dokumenty dorucia domov (na US adresu). Tym ze nie ste z US si ale myslim ze by vas tam chceli pekne osobne.

PNC Bank – Tuto to bol trochu trapas – nejako zle som si to na internete pozrel – v state kde mam firmu nemaju pobocku. Niekde som cital ze banka mi moze zalozit ucet aj v inom state ako v tom kde mam firmu, ale musia tam mat pobocku. V PNC to ale vyzeralo ze by MOZNO aj nejako islo, ale boli by s tym problemy.

Bank of America – tu sa to nastastie podarilo. Ako identification stacil pas a slovensky obciansky a este americka adresa. Ziadny utility bill, stacila americka adresa – pozor ale – musi to byt adresa domu, tj residencna, nie kancelaria. Mne povedala ze to moze byt aj adresa niekoho z rodiny alebo znameho. Na toto sa ale pre istotu opytajte dopredu. Podpisali sa teda nejake papiere, zvolilo sa meno/heslo na internet banking, zvolil sa pin na -> dala mi temporary (docasnu) debit card pomocou ktorej som si na ucet vlozil peniaze (ukazu vam ako) – minimalny vklad bol ale $100- odporucam ale vlozit viac – aby ste mali z coho platit najom etc. Ta karta sa ale da pouzivat aj normalne. Permanentnu debit card mi poslali postou- povodne to bolo na office address, mozete ale poprosit aby vam to poslali na adresu toho znameho. Ked vam dojde, bude ju este treba aktivovat tak,ze ju nejako pouzijete v ATM. Neviem ci to bude fungovat aj na sk/cz bankomate, ked tak teda dajte pin znamemu v US a nech vam ju aktivuje on a posle ak v uz v US nebudete.

Este taky tip: bankar sa bude zaujimat co bude vasa firma robit – pekne mu to vysvetlite, snazte sa rozpravat co najviac, vysvetlite mu ako to funguje, co su vase vyhody etc, ked tak mu ponuknite ze mu ukazete web (tam pre istotu na contact us subpage majte napisane meno firmy a adresu keby si to overoval). Tu ide o to ukazat mu ze naozaj nieco robite, nechcete ten ucet na pranie penazi alebo horsie.

Pocul som aj o pripadoch ze ucet po par tyzdnoch zavreli lebo zistili ze bola zadana zla adresa alebo nieco take. S jednym bankarom som aj volal a hovoril mi ze kazdy ucet je po zalozeni este preverovany a ze napr. maju databazu adries mail forwarding (virtual office) firiem a ked zistia ze ste zadali nejaku taku moze byt zle.

Neni to sranda, ked uz sa teda na to podujmete, chodte s tym ze ak vas odmietnu aj v 10 bankach/pobockach ze budete skusat dalej. Ked tak si zalozte aj 2 ucty (v 2 roznych bankach) keby vam 1 z nejakeho dovodu zavreli. Tiez bacha co si so sebou zoberete na letisko – ak vam najdu articles of incorp na turistickych bude zle – vytlacte si ich az v US napr v Staples

Spread the love

19 thoughts on “Zkusenosti ctenare se zakladanim uctu v USA

  1. Dí­ky za popis. Jak vlastně funguje v USA bankovní­ styk? Někde jsem četl, že se klasické bankovní­ pří­kazy téměř nepouží­vají­. Že poplatky jsou hrozně velké. Takže se vše posí­lá, strhává z karet? A proto tam také je tolik fraudů?

    1. To jsem taky někde četl že tam nemají­ takovou jednoduchou blbost jako převod z účtu na účet (nebo resp. je to hrozně drahé). Ale mí­sto toho mají­ šeky (LOL) nebo karty… z čehož mají­ banky docela slušná procenta.

      1. Ze seku banka nic nema, proto se porad pouzivaji (a posilaji postou v obalce). Mozna na tohle tema neco sepisu, je to zajimave. Treba muj Wells Fargi ucet ma asi 5 ruznych zpusobu jak poslat penize. Lisi se to podle ruznych kriterii co kdy pouzit. Prevody jsou drahe a zdlouhave, protoze to dost zdrzuje FED a jakekoliv narizeni od vlady banky smetou jako nefer podporu startupum, PayPalum apod, protoze by “museli investovat do zlepseni sluzeb”.

      2. jeste jedna poznamka – podle me je v USA lepsi zaplatit kreditkou nez platebnim prikazem. Duvod je jednoduchy, za platbu kreditkou dostanu benefity / penize zpet, ale za platebni prikaz mi nikdo nic neda a jeste bych za to mela platit ja.

        1. Az pak clovek narazi na ty pripady kde karty neberou a jde si schliple objednat svou prvni sekovou knizku 🙂 Zejmena pronajem komercnich nemovitosti a nektere business dane (Nevada Contribution Bond Tax).

            1. Poslat papí­rový šek se dá i z některých internetových bankovnictví­ – např. Citibank. Ale ta papí­rová kní­žka se stejně občas hodí­, já bych ji nezavrhoval. Třeba bez voided šeku se někde vůbec nedá zaří­dit voda, elektřina…

            2. Zadarmo? Platbu kreditkou? Sluzby co jsem videl za to chteji +- 2 az 3% coz je bud zbytecne drahe nebo to nuluje vyhody sbirani mil.

        2. Jenže platba kratou/kreditkou stojí­ dost toho kdo ji pří­jmá – tzn. zvýší­ si o to cenu svých služeb a ve výsledku za to vždy platí­ koncový zákazní­k (majitel karty). Proč asi banky taky podporují­ karty? Protože z toho mají­ obrovské pení­ze, kdežto z platby cash (nebo v ČR převodu z účtu na účet) nemají­ nic 🙂

      3. Ještě se někdy trochu zapomí­ná na jednu velkou výhodu šeků. Při delší­m výpadku elektřiny, internetu atd. mají­ Američané stále způsob, jak platit (hotovosti moc u sebe nemají­).

    2. wire transfer je drahy (treba 20 dolaru) a moc se s tim nesetkavam. Za 6 let co tu ziju jsem jen jednou poslala penize timto zpusobem pri platbe za auto. Jinak vetsinou kdyz neco nekdo chce po me, maji system, ze si tu platbu vyzadaj a vetsinou to jde na “jeden klik” nekde zaplatit kartou nebo zadanim myho bankovniho uctu. Tj. v podstate je to asi podobny jako ten bankovni prevod u vas, ale s tim rozdilem ze ja nic neposilam, oni si to sami z ty banky strhnou. Proto ani tady nikomu nemuzu dat cislo myho uctu, protoze to je podobny jakobych nekomu dala cislo kreditky (lehce zneuzitelny). Kdyz chci po nekom platbu ja, pouzivam Paypal – vygeneruju invoice, ta se automaticky posle klientovi a ten primo na ni ma tlacitko “pay”, ktery mu umozni zaplatit kreditkou nebo zadanim sveho bankovniho uctu, aniz by se logoval primo do sveho bankovnictvi. Poplatky pak jsou od 0 dolaru az po vysi bezneho puziti kreditky.

  2. Pomuze pro zalozeni firemniho uctu, pokud ma clovek (founder) SSN treba z work&travel pro zakladani firemniho uctu nebo je to fuk?

    Ptam se jen pro ostatni, protoze z Cechu ma ze studentskych let SSN kdekdo, sam nemam ambici podporovat svymi danemi americke valky nejen na Blizkem vychode 😀

  3. PO prečí­taní­ mi prí­de, že:
    a/ prevod platby v USA – nie, zverejnenie vlastného účtu na fa- big risk,
    b/ platby šekom – ked nie som fyzicky v USA tiež nie,
    c/ ešte prí­padne – naučiť sa vyžiadať si úhradu od banky kupca – hm neviem alebo nemá dosť penazi – napí­sať mu nemaš dosť cashu trochu riadne komplikované na hladký biznis,
    d/ zostávajú platby kartou.

    Jemne mimo témy – Sú drahé poplatky za platby iba KARTOU /visa, mastercard, amer express/, ak si založí­ majiteľ účet v USD napr. UK?
    Samozrejme nemám na mysli služby ako Stripe a Paypall a ich “friendly” 2,9% fee z PLATBY (stripe) /obrat 100k USD, platby: – 2900 USD fee, české banky podobne zí­skavajú tučné zisky za prevody do EU :-), hoci s omnoho menšou maržou pracujú/.

  4. Dovolim si zneuzit diskusi k dotazum, ktere jsou tak trochu k tematu:
    Mam moznost udelat na jakekoliv karte na me jmeno libovolny obrat (tedy skoro – maximalne jednotky milionu CZK mesicne). Muzu toho jeste dneska nejak efektivne vyuzit? Aktualne ziju v CR – lze v CR/Evrope/US zalozit nejakou kartu, ze ktere by plynul nejaky benefit, ktery by stal za namahu? Mile, procenta zpet, …?

    Znate sluzbu, kde muzu online zaplatit kartou a poslat tak nekomu v CR fyzicky sek, ktery by si byl schopen nechat proplatit v ceske bance?

    1. jedinej přes koho se dali sbí­rat mí­le byl unicredit co ví­m. Ale pár měsí­ců dali strop na limit 3000 mil za měsí­c, a je jedno kolik přes kartu poplatí­š. Takže myslí­m že už se sbí­rat ví­ceméně nedá.

  5. Neverim, ze sa ti podarilo zalozit ucet v Bank of America. Federalny zakon vyzaduje od cias 9/11 social security number, ktore si banka overi. Bez US ID to takisto nejde.
    Pre nas v USA je bankovy prevod v podstate hlupost – treba tukat cisla, nebezpecenstvo preklepu – nepoznam nikoho, kto by to robil. Sek je idelny sposob prevodu penazi a je zdarma. Do banky nemusis ist, staci, ked si ho zoskenujes cell phonom. Co sa tyka credit cards: kazda jedna ponuka vyhody v nejakej forme cash back. Hodne sa vyuziva PayPal.

  6. Koukám jak si založit US firmu. Dí­k za tyto stránky. Včera jsem zjišťoval, co je s mým starým účtem ze studentských let. Vedení­ zdarma, zbylo na něm pár doláčků. Byl u Wachovie, tu evidentně koupila Wells and Fargo, čili musí­m to zkusit u nich, a to po telefonu. Snad mi vyhověj, jelikož jsem účet zakládal osobně po 9/11, čili měl bych se do zákonů jakž takž vejí­t. SSN mám pořád. Ale nemám adresu, žil jsem v clubhousu na jednom nejmenovném golfovém hřišti. Chci tu firmu na Aljašce, jelikož jestli zvednu kotvy, tak chci na Aljašku. A zvednu kotvy, pokud se mi jinak nepodaří­ dostat se na Kickstarter, a tak chci bejt připravenej a zaměstnat se hned po pří­jezdu sám. Mám vlastní­ produkt, viz. https://www.youtube.com/watch?v=Co3JzInG99I nebo http://lukostrelec.cz/subdom/forum/showthread.php?tid=35&page=1
    Nechcete někdo US rezident se mnou na kickstarter?

  7. Este by som spomenul Transferwise, kde na vytvorenie US účtu nie je vôbec potrebná americká adresa. Stačí sa zaregistrovať: https://transferwise.com/u/ivans595
    a potom sa pár klikmi vygeneruje hotové US číslo účtu. K tomu pošlú MasterCard debit card na hocijakú Vami zadanú adresu. Okrem toho je Transferwise asi najlacnejšia voľba ako poslať EURA či KORUNY do AMERIKY a naopak.
    Po kliknutí na ten odkaz možno dostanem malú províziu a vy zasa prvý úplne bezplatný prevod 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *