Nejdulezitejsi vec pri rozjezdu noveho podnikani

Uplne ta nejklicovejsi vec pri rozjezdu noveho podnikani je prijit na zpusob jak ekononmicky ziskavat zakazniky. Vymyslet ten obchodni model tak, ze cena zaplacena za ziskani zakaznika je dostatecne mala v pomeru co se na tom zakaznikovi vydela.

Kdyz se toto podari tak vsechny ostatni problemy s rozjezdem firmy jsou jednoduche na reseni. Ta pointa je v tom, ze vetsina problemu se da vyresit penezmi. Vzdycky muzete najmout ruzne lidi na ktere muzete delegovat ukoly, ktere vas trapi. Muzete mit nekoho kdo vam pomuze. Ale na toto musite mit penize. A ty penize budete mit, kdyz se splni ten zakladni predpoklad. Vite jak ziskavat zakazniky pro firmu. Vite kolik vas ziskani zakaznika stoji. A vite kolik na nem vydelate. A ten zisk je dostatecny, abyste meli komfort na delani chyb a reseni problemu,ktere mate pri budovani firmy.

Osobne kdyz cokoliv rozjizdim tak si strasne hraju s tim jak ten business nastavit. Jak presne nastavit ceny. Jak presne tu sluzbu nabidnout. Jak zajistit aby si zakaznici moji sluzbu doporucovali (coz me nic nestoji v porovnani s placenou reklamou). Treba vim, ze kdyz neco dokazu udelat o hodne rychleji nez konkurence tak to zakaznici oceni a pomuze to v tom jak me budou doporucovat. Me to znovu nestoji nic navic. Prace je to porad stejna. Jen si musim firmu lepe zorganizovat a nastavit, abych tu rychlou realizaci byl schopen delat.

Kdyz se mi nepodari ten business model vyladit, tak ten napad opoustim. Proste nevim nebo to neumim delat. Coz taky neni problem. Kazdy ma silne stranky v necem jinem a je to naprosto normalni. Rozhodne bych ale v takove fazi nechtel hledat externi investory a doufat, ze nalite penize vyresi problemy a nejakym zazrakem se podnikani zacne darit. Kdyz se ten business model nevyladi, tak ani nalite penize do reklamy nepomuzou. Tohle je moje zkusenost.

Spread the love

11 thoughts on “Nejdulezitejsi vec pri rozjezdu noveho podnikani

 1. Toto je důvod, proč myslí­m, že určitá korporátní­ politika a fungování­ musí­ jednou padnout. Objevují­ se ve všech oblastech startupy, co dovedou to samé dělat méně zkostnatěle, efektivněji, rychleji a lépe – a tí­m přilákat zákazní­ky – a sebrat je těm, kdo si jich neváží­.

  Pravidelně se snaží­m kolegyní­m objasňovat, že lidi si naše služby nekupují­ proto, že bysme měli nově vymalovaný kancl, ale proto, že jim odpoví­dáme hned 🙂

  1. To je pravda jen částečně, protože to začí­ná být v jisté velikosti firmy problém a celkem nevyhnutelné. Obzvláště třeba při IPO při nutnosti SOX compliance apod.

  2. Velké korporace a firmy tu budou pořád a od určité velikosti firmy je potřeba mí­t nastavené procesy apod. Např. velcí­ zákazní­ci jako jako třeba banky, pojišťovny atp. si služby za miliony USD nekupují­ podle toho jak rychle jim Franta odpoví­dá na email, ale podle toho jestli Vaše firma má certifikace ISO, CMMI, security audit, jestli máte dobrý rating u analyst firem jako Forrester, Gartner atd.

 2. Pri tom doporucovani sa spoliehas vylucne na rychlost ci kvalitu sluzieb alebo aj na marketing (maily, soc. siete, atd..)?

 3. Fascinuji me lide, kteri si tohle neumi napocitat. Spocitat naklady na obsluhu zakaznika, technologii, vyrobu produktu a tim ziskat cislo, ktere proste potrebujete na to, abyste byznys udrzeli. A pak to matchnovat s trhem. Pritom je to tak strasne jednoduche.

 4. Děkuji za článek Johne, toto téma je hodně zají­mavé. Nenapsal bys prosí­m trochu ví­c na téma, jak přistupovat ke konstrukci/evoluci toho business modelu? Sám jsem ve stádiu vyhodnocování­ 30 potenciální­ch businesů. V této fázi jsou odhady o chování­ zákazní­ku velice hrubé, tudí­ž počí­tám přesný součet nepřesných čí­sel. Jdu na to tedy skrze rychlé protoypování­ a lean startup. To má tu nevýhodu, že si dělám pokusné králí­čky ze živých lidí­, a taky je to trochu time-consuming. Další­ metodou je vyhodnocování­ kritérií­, které popsal Peter Thiel v kní­žce 0 to 1. Použí­váš něco kromě zdravého selského rozumu?

  1. Velice primitivne… presne si spocitam veskere ukony a naklady co jsou potreba udelat. Porovnam s vynosem. A vidim jak ta cinnost bude profitabilni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *