Zpráva z obchodní cesty do Kanady v době Coronavirusu

Jmenuji se Jakub Hlavenka a jsem zakladatel společnosti GlobalHeadout LLC ( www.globalheadout.com ). Pomáháme Českým a Slovenským firmám prorazit na americkém trhu. Naším úkolem je dostat jejich produkty do nabídky lokálních restaurací, obchodů i velkých řetězců a to jak po obchodní tak po legislativní stránce.
Naše společnost má sklady v Los Angeles, kam původně směřovala i naše cesta. Nejdříve jsme si ale udělali zastávku v Torontu, abychom zde vyzkoušeli, jak bude reagovat kanadský trh na některé námi importované produkty.

4.3.2020 jsem odlétal z České republiky, v tuto dobu u nás panovala ještě optimistická nálada v situaci týkající se koronaviru, bylo identifikováno ,,pouhých” 5 pozitivních případů COVID-19.

V Torontu ten samý den bylo 95 pozitivně testovaných. Na letištích ještě panoval klid, vše normálně fungovalo. Poprvé jsem zaznamenal aktivní nošení roušek, až u personálu letiště v Kanadě.

5.3.-16.3. 2020 během našich obchodních schůzek jsem nevnímal strach ani paniku, jen respekt z celé situace. Všichni zaměstnanci, kteří přicházeli každý den do styku s lidmi měli roušky, rukavice a dezinfekci, kterou použili vždy po každém klientovi k čištění od platebního terminálu až po pás na eskalátorech. Po dvou týdnech se počet nakažených COVID-19 změnil z 95 na 200. Do této doby nebyl v podstatě žádný problém se s kýmkoliv sejít.

17.3.2020 večer stále fungovali bary a kluby v centru města, které byli plné bavících se lidí. Je až neuvěřitelné jak rychle se situace může změnit.

18.3.2020 premiér Kanady vyhlásil nouzový stav, stopl veškeré lety do Kanady a ze dne na den zmizely takřka všichni hosté z hotelu, ve kterém jsem byl ubytovaný. Osobně jsem mluvil s manažerkou hotelu, která mi sdělila, že jsem v 8-mi patrové budově zbyl jen já a 2 hosté, a to o před pár dny byla téměř plná! Z mého pohledu celá situace nejvíce ovlivnila turisty, kteří nechtěli riskovat uvíznutí v Kanadě. Z místních jsem stále vnímal pozitivní přístup a nadhled.. Taxikář, který mě vezl na letiště, si pochvaloval rozhodnutí vlády, která mu dala příspěvky na bydlení a jídlo, aby tuto situaci mohl přečkat a upozornil mě, že není zaměstnanec, ale živnostník. Díky novým opatřením majitelé společností postupně začaly rušit osobní schůzky a pro mě nemělo smysl v Kanadě dál setrvávat.

Změnit si let zpět do Evropy nebyl žádný problém, i když se ke mě dostali různé informace o tom, že to bude problém nebo to nepůjde vůbec, šlo to v pohodě a dokonce to vyšlo i levněji než normálně, ani čekací doby na telefonech aerolinek netrvali déle než 5 minut.

19.3.2020 zvláštní pocit na cestě zpět vyvolávala prázdná letiště v Torontu i v Praze. Kromě pár lidí z personálu, nikde nikdo nebyl. Po příletu mě nikdo nekontroloval z jaké země jsem přiletěl, dostal jsem akorát informační leták, kde je poučení, jak byste se měli chovat podle toho, odkud jste přiletěli a hnali mě pryč z letiště.

Níže pár fotografií z letiště v Torontu

Nikdy jsem nic podobného nezažil.

Obchodní zastávka v Torontu byla úspěšná. O naše produkty je velký zájem a je zde mnoho příležitostí, kde můžeme rozvíjet spolupráci. Kromě dobré ekonomiky jsou zde silné české, slovenské a polské komunity, které většinu našich produktů znají a to nám s jejich začátky v zámoří dost pomůže. Rozhodně je to další velmi zajímavé místo pro podnikání.

Jakub Hlavenka
jacob@globalheadout.com
www.globalheadout.com

Spread the love

16 thoughts on “Zpráva z obchodní cesty do Kanady v době Coronavirusu

      1. Jakuba nebo Jacoba? Jsem na to trochu alergicky, prestoze mi do toho vlastne nic neni 🙂 Mam stejne krestni jmeno, pohybuji se v anglicky a spanelsky mluvicim svete, ale abych si daval do mailu jine jmeno, to bych se hanbou propadnul.

        1. Proc hanba, v international styku je normalni mit vic jmen pro ruzne zeme nebo kultury…napriklad kazdy Cinan ma jeste zapadacke jmeno…a kdyz uz jsme u tech jmen, spoustu tech nasich jsou stara Zidovska jmena predelana na nase hlasky. Treba Jakub je pozmenene originalni hebrejske Jaakov.

        2. Ono uz ten mail je zly, co ked prijmu dalsieho zamestnanca s menom Jakub….

          Kazdopadne je to normalne v UK som sa tiez vzdal diakritiky v mene a tiez som nevyzadoval aby ma volali Peter ale automaticky som sa stal Pitr.

          1. Myslím, že kolega výše je poněkud přecitlivělý, nějak nevím, proč by mi mělo vadit, že jako český Honza jsem v německy mluvících zemích Hans, v anglicky mluvících John.
            Vzhledem k tomu, že pro francouzsky mluvící jsem cosi jako Žán, tak je ve finále stejně nejlepší nechat je používat pro ně lokální vyslovitelnou formu téhož jména. 🙂 🙂 🙂

            1. Me nevadi, kdyz mi tak budou rikat, ale sam se tak nebudu prezentovat. I ti Francouzi umi vyslovovat Jakub, toho se neboj. A to nejsem zadny name nazi, ted je to poprve v zivote, co o takovych vecech nekde pisu, prastil me do oci rozdil mezi emailem a jmenem hned pod tim.

  1. Pekný report! Verím, že vaše služby jedného dňa využijem… To s komunitami je super nápad/stratégia.

  2. Jakub-Jacob, nieje to jedno? Kazdopadne, sikovny clovek, sikovny napad. Az tak sikovny, ze ak by sa dnes rozbehol na prazdne namestie, kde skoro nikto nieje, vstavim na to krk, ze by predal tak 2-3 Corony.. 🙂

  3. Skvělý report a odvaha vyjíždět do zahraničí v době, kdy severní Itálie už uzavírla své regiony a ČR hlásila své první případy. Obdivuji Váš optimismus a držím Vám palce s podnikáním. Přesto si neodpustím otázku, případně prosím o Váš názor na níže uvedené.

    Nevybral jste si pro export gastro produktů a nabídku marketingových a analytických služeb v zahraničí nejhorší možnou dobu za posledních deset let? Máte už nějaké aktuální názory na to, jak vnímají tuto situaci Vaši obchodní partneři (jejichž export může být v následujících letech významně limitován)? A to nejen v kontextu poklesu ekonomické aktivity a dlouhodobě klesajících marží amerických i kanadských diskontních řetězců; například Walmart, Costco i Target už roky bojují na velmi saturovaném trhu o desetiny procent na ziskových maržích blízkých 2 % až 4 %; které s velkou pravděpodobností začnou (nelze vyloučit, že budou muset) v následujících měsících podporovat lokální producenty na úkor importu (podpora zaměstnanosti a lokálních podniků iniciovaná vládou), ale obzvlášť v kontextu legislativních změn, jež negativně ovlivní tento business realizovaný ze střední Evropy. Viz nejnovější návrhy Agrární komory ČR, která disponuje dostatečnou podporou na parlametní půdě:

    “V dnešních dnech se ukazuje, že to byl oprávněný požadavek a povídání o jednotném trhu v EU nefunguje. Je nutné přijmout návrh novely zákona, kterým se mění zákon č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích, kde navrhujeme do § 9b odst. 4) zapracovat povinnost prodejce umístit na trh minimální objem 55 % českých potravin v roce 2021. Tento podíl následně každoročně zvyšovat o 5 procentuálních bodů až do roku 2027.” dále viz prohlášení prezidenta Agrární komory ČR z 25.3.2020.

    To, že je stále ve hře uzavření hranic, či omezení cestování do zahraničí na jeden až dva roky už je druhá věc.

    1. Děkuji Davide za zpětnou vazbu.

      Ohledně gastro produktů zatím cítím pravý opak a to jak na trhu v USA tak i v Kanadě. Určitě se postupně mění poptávka a některé produkty budou více žádané než jiné. U potravin a nápojů zatím vidím spíše zvýšenou poptávku speciálně na zboží s dlouhou trvanlivostí a díky tomu i menší tlak na cenu než dříve. Nákupčí s námi aktivně komunikují a řeší objednávky během karantény, to vnímám velmi pozitivně.

      Partneři se kterými spolupracujeme v ČR jsou zatím bez komplikací připraveni přijímat naše objednávky a myslím, že tak jako každý majitel se prostě snaží svou firmu udržet v chodu. Takže jakákoliv objednávka z naší strany je vítaná.

      Co se týká omezení a zákonů na vývoz:
      Vlády mají v oblibě vymýšlet různé zákony, které nám občas trochu zkomplikují práci ale zatím jsme vždycky našli cestu jak to vyřešit a věřím, že tomu tak bude i nadále.

      Je možné, že budou hranice déle zavřené pro běžný turismus, ale nevěřím že je nechají dlouho zavřené i pro obchodní cesty. Pokud ano, tak budu muset na další obchodní cestu obejít hraniční přechody a Atlantik pak přeplavat 🙂

      Tak držte palce

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *