Americani moc nevyuzivaji dovolenych

V USA hodne uspesnych lidi tvrde maka a spoleha se na to, ze az budou v duchodu tak si budou uzivat.

Tohle je celkem normalni jev u hodne americanu, ze jezdi na dovolene mnohem mene nez treba lidi v Evrope. Zazil jsem to v me firme IncParadise, kde jsem zavedl placenou dovolenou, kterou nikdy nikdo nevyuzil, ze by odjel treba na 14 dnu pryc. Maximalne to zamestnanci vyuzili na jeden tyden, ale naprosta vetsina si vzdy vzala jen par dnu volno (treba na nejaky prodlouzeny vikend).

Tohle je pro nas Evropany nepochopitelne, ale je to fakt. Pro zamestnavatele je to naopak paradni, protoze nemate hruzu z toho, ze si zamestnanci budou chtit brat porad volno a lepe se vam vse v praci manazuje.

Ja jsem v tomto trosku jinaci a rad si beru dovolenou a jezdim nekam kdy to jen jde. Taky jsem nikdy necekal na to, ze budu cestovat az budu v duchodu. Mam pocit, ze cim je clovek starsi tim vice chce to svoje pohodli a stejne se mu uz tolik cestovat nechce. Za mlada jsem nekam letel economy tridou v letadle a byl jsem nadseny. Ted pracne hledam spoje, abych mohl letet prvni tridou a to jen urcitymi aerolinkami, ktere povazuji za dostatecne abych to prezil. Ve Swiss airlines se mi spatne spi, British maji moc mala sedadlaa jinymaerolinkam chybi uzavrene koje v prvni tride nebo nerozdavaji pyzama! A cekam, ze to bude cim dal horsi! Prekonavat jet lag je s vekem taky cim dal tezsi.

Ta pointa je, ze je tezke najit ten spravny kompromis. Na jedne strane kdyz chce byt clovek uspesny tak musi poradne maknout a venovat tomu cas. Na druhou stranu ten cas utika a ty sny se nesmi moc odkladat.

Spread the love

22 thoughts on “Americani moc nevyuzivaji dovolenych

    1. Ne ze zakona neni vubec povinna. Vetsina firem dava dovolenou 1 tyden rocne. A prvni rok v novem zamestnani zadnou dovolenou. A pak treba po par letech daji 2 tydny. Tohle bych rekl, ze je standard. Velke firmy, ktere nabizeji hodne benefitu davaji dovolene vice, ale vetsina lidi to stejne nevyuzije.

  1. Pod to bych se podepsal. Pokud jsi clovek, Evropan, v americke firme, tak pokus o to vzit si treba 2-3 tydny dovolene vkuse casto vklidu projde, ale vzdycky je to s pocitem viny, protoze nikdo okolo to nedela. Kdyz nejsi soucasti systemu, tak je to pro tebe vzdy vyhoda, obchody otevrino 24/7, atd…

  2. Ked som mal 25 rokov, bol som na 9-clennom organizovanom dobrodruznom zajazde na severe Thajska. Nebolo to nic extra narocne, no bol s nami ujo, ktory mal 65 rokov a “zacal si uzivat na dochodku”. Najradsej by som ho natocil na kameru a ukazal vsetkym mladym ako vystrahu, ze netreba na nic cakat a nikdy nebude “ten spravny cas”.

    Americanom by sa tiez zislo viac cestovat, trosku spoznat svet. Rozpravat sa s Americanom, ktory je na cestach po Europe/Azii je ovela vacsi zazitok ako rozpravat sa s nescestovanym, ktory si mysli, ze USA je stredom a vsetko okolo su iba nepotrebne casti sveta.

    1. Berte to takhle, ze je to “problem” vychovy a systemu. Je tlak na uspech a na osamostatneni se. Kazdy chce se na college, udela si dluhy, ktere (kdyz najde praci) bude 10 let splacet. Behem ty doby se vpraci usadi, dostane povyseni, koupi si lepsi auto, zalozi rodinu a vezme hypoteku. Takze se vetsina lidi bavi konzumem, donekonecna se toci v dluhovym kruhu. Kdyz tem lidem reknu, ze x-krat za rok litam pres ocean, neveri jak si to nekdo muze dovolit. Jsou to priority…

      1. Toto je podle mne jeden ze zásadní­ch důvodů proč jsou lidé kteří­ pří­jdou do USA od jinud často mnohem úspěšnější­ než spousta mí­stní­ch: Jiná kultura jim umožňuje lepší­ rozhled i lépe vní­mat pří­ležitosti. Za pení­ze, které studenti dávají­ za studium i na ne pří­liš kvalitní­ch školách lze dle mého zí­skat mnohem lepší­ vzdělání­, když člověk cestuje po světě.

  3. Tohle je jedna z veci, ktera mi na Americe celkem vadi. Moc neverim tomu, ze kdyz nekdo maka naplno obzvlast hlavou, tak muze vydrzet takhle nekolik let bez pauzy. Bude tam chodit od-do, ale vyhorelej a nakonec produktivita stejne klesne a vysledky budou horsi nez kdyby si tu dovolenou vzal. Dost me taky stve jak se s tim pocita, ze si tu dovolenou lidi neberou, protoze proste vsichni kolem ji nemeli 20 let. Na prvnim miste musi byt za kazdy situace korporace, pak az nejaky minimalni cas s rodinou. Jinak se muze stat, ze treba zitra clovek praci uz nema. Uz ted se desim jak bude manzel zebrat o neplaceny volno na delsi trip poprve po peti letech co jsme tady. Naivne jsem si myslela, ze si to muze zkusit dohodnout dlouho dopredu, protoze mi prileti rodina z Evropy po tech letech. Jenze klidne se muze stat, ze na posledni chvili bude treba “neco nutne” udelat a nikoho nezajima naplanovana dovolena. Na druhou stranu, porad jsou i tady korporace, kde lze ziskat i 4 tydny dovolene.

    1. Dovolenou si muzes vzit, neplacena se da domluvit i na delsi dobu, pokud je to dobra firma, domluvit se da vsechno. Horsi je to, ze na tebe s opovrzenim vetsina lidi okolo bude koukat, protoze prace je prece vzdy na 1. miste.

      1. Bohuzel ne vzdy, resp. ma to sve protiklady. U nas ve firme neplacene volno znamena, ze me zamestavatel musi papirove propustit a pak zase nabrat. a z toho je tolik komplikaci, ze krome nejakych specialnich pripadu to nepripada v uvahu.

    2. S tim naprosty souhlas, dokonce si myslim, ze jsou prace, co clovek lip udela na prochazce v lese, nez u pocitace. K tomu staci, aby se vratil na par hodin denne resit, co ho nekde uplne jinde napadlo…

  4. Tomu moc nerozumí­m. Myslí­m, že člověk pak musí­ odvádět dlouhodobě i menší­ výkon… viz. většina US korporátní­ch zaměstnanců, co vysedává hromady hodin denně na konf. hovorech.. Ani těch 5 týdnů co mám já mi nepřijde jako nějak extra hodně – v zimě týden lyže, v létě 1-2 týdny moře nebo aktivní­ dovolená někde po ČR, týden na Vánoce, týden jednotlivé dny na prodloužené ví­kendy nebo nečekané události během roku (nemoc, řemeslní­ci, úřady apod.).

    Co chce jako člověk dělat v 65+? Nedělám si moc iluze že se dá nějak extra uží­vat jakýkoli sport (lyžování­ apod.) snad kromě golfu, dělat turistiku, lézt po horách apod. Myslí­m že v tomto věku budu rád když budu sedět někde doma na zahradě, čí­st si a sekat trávní­k.
    Válení­ se v hotelech u moře mi přijde neskutečná nuda (pokud to teda není­ něco na úrovni o které psal nedávno John).

    Jak to vlastně dělají­ Američani s dětmi? Tuší­m že něco jako 3 roky mateřské tam zcela určitě není­… :-))

    1. nekteri jsou schopni jit diky tomu do duchodu driv, treba v 55

      s detma – po 6 tydnech se musi matka vratit do prace. Dite jde bud do daycare nebo prarodicum nebo se matka stara sama, ale nema zadny prispevky a o praci prijde.

    2. Na amerických důchodcí­ch mě vždy nějví­ce fascinovalo, jak moc zvládají­ být aktivní­. Na sjezdovkách potkávám hodně lidí­ přes 60 i 70 let. Tak velkou vzácností­ nejsou ani lyžaři ve věku 70-80. Většinu členů našeho Jeep klubu tvořili důchodci a mnohým z nich bylo i přes 80. Na 4×4 trailech potkávám často důchodce, kteří­ si první­ terénní­ motorku nebo ATV koupili při odchodu do důchodu. To skoro ani nedokážu pochopit, já bych to co oni projedou nezvládnul. Na svých cestách Jeepem po horách jsem potkal důchodce ve věku hodně přes 70, který mí­řil pěšky z Mexika do Kanady. Vypadal velmi spokojeně a v pohodě. Hodně důchodců si koupí­ také nějaké RV , ti bohatší­ třeba od Air Stream :-), a cestují­ po USA.
      Neviděl bych to tedy tak černě, mnoha lidem se evidentně daří­ své sny v důchodu realizovat.

      1. Presne tak. Teda casy, kdy jsem byval mlady a krasny jsou uz tak nejak pryc, ted uz jsem jen mlady. 🙂 Nicmene mam trebas jednoho o dost starsiho kamarada (62 let) a myslim, ze vetsina zde pisicich jeho fyzickou kondici nema ani nahodou. Pred dvema roky definitivne prodal firmu a venuje se zavodeni na plachetnici vcetne jejiho projektovani a vylepsovani a par obchodnim aktivitam. Ono to vsechno je otazka, jak si to Vazeni zaridite. Pravda, tenhle pan byl v mladi repre sportovec a kolem sportu a ve sportem zatizenem prostredi se i pohyboval celou dobu (vcetne olympijskych medaili co maji v uzke rodine), nicmene to skutecne vsechno je jen a pouze o tom, jak si to zaridite. Takze tvrdit, ze nelze v 65 delat nejaky trek v horach je nazor dost mimo, tedy pokud se do tech 65 neprojite konzumaci chipsu u playstation ci tak neco…

        1. Toto je taky ceskoslovensky pohlad, ze ludia nad 50 patria do stareho zeleza. Aktivny dochodcovia su bezny aj v zapadnej Europe. To len v CR / SR ludia vesaju hlavu do zita po 50ke. V Taliansku vidis 80 rocneho pana, ako sa na rebriku trepe na olivovnik, pomarancovnik atd. V Spanielsku stretnes bezne 60 az 70 rocne pani na diskoteke!!! Vo Francuzku si ludia tiez vedia uzivat aj po 70ke, kaviarne, bary atd. Ked som isiel cez leto lodou z Barcelony do Civitavecchia, polovica ludi po 60ke, co si isla uzit Taliansko a dalsia polovica mladez co si tiez isla uzit Taliansko. Aktivnych dochodcov na cestach po Europe a ich pamiatkach stretam uplne bezne. Dovolim si tvrdit, ze je ich este viac ako mladych ludi. (cca 70% vs 30%)

        2. Urcite to plati, jen tam je trosku zrada, kdyz neco zacne haprovat se zdravim. Zacnou bolet zada u sportu, kolena, ramena, apod. To telo ma taky nejake hranice a v mladi funguje na urcite aktivity mnohem lepe.

  5. Je to usmevne pozorovat ten hon za blahobytem a majetkem- bez premysleni nad podstatou zivota a okolniho prostredi. Nerikam ze nekdo plosne vi o cem zivot je – rozhodne vsak ne o hromadeni majetku na ukor osobniho casu, rozhledu a ostatnich zivych bytosti. Ta rutina a hon za falesnymi idealy je pak limitujicim faktorem se posunout dal. Neni divu ze lidi v US jsou pak tak snadno manipulovatelni a nikdo nepremysli nad tim co dela vlada mimo US a jaky obraz maji mezinarodne…. Vzdy kdyz tam jsem se fakt musim divit jak to muze fungovat – vsechen ten plast a plytvani…nikdo nad tim nepremysli – vse resi ziskove korporace…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *