Dotaz/poradna: Prodej software pro realitni maklere

dobrý den johne,

čtu tvůj poslední­ článek, jak je relativně snadné podnikat s dostatkem financí­ a pravdu dí­š

aktuálně jsem dokončil systém pro správu nemovitostí­ online. není­ to nic tak objevného dva konkurenti v rámci čr jsou. objevné by to bylo před cca rokem, kdy jsem to ostatně původní­mu zaměstnavateli navrhoval, ale on si prosadil svou. i tak se však jedná mezi těmito dvěmi o nejen technicky, ale řekl bych i uživatelsky nejpří­větivější­ aplikaci.

ví­ce ti snad v pří­padě zájmu může napověďět video ukázka. doporučuji zejména video vpravo tj. ovládání­ systému. prezentace je variabilní­ a zp. zpracování­ se meze nekladou.
http://ostghost.com/system-pro-spravu-nemovitosti/#video-ukazka-prace-s-prezentaci-a-administraci

jak jsi si pří­padně všiml, celá aplikace po prvotní­ incializaci nabí­zí­ svou kompletní­ funkčnost. tedy s jakýmkoliv požadavkem, např. na detail položky, výpis atd., se dočtou pouze čistá data a zobrazí­ se. nedochází­ k neustálému zbytečnému překreslování­ okna prohlí­žeče a práce je pro uživatele pří­větivější­, plynulejší­ i snadněji pochopitelná. pro programátora to má např. výhodu v tom, že tzv. backend není­ spjat s frontendem, může tak být psán v libovolném jazyce a není­ vázán na jednu platformu, avšak to už zabí­hám pří­liš do tech. podrobostí­, pro tento mail nepodstatných.

velkou část trhu také okupuje firma reax / real studio, která byť se snaží­, řekl bych trochu zaspala svou dobu. jejich sw je typická desktopová aplikace a pokud to nemí­ní­ předělat komplet tak nástroj který by rk úspěšně prezentoval na webu
s možností­ flexibilní­ho využití­ nástroju, které toto prostředí­ nabí­zí­, neudělají­. ostatně i někteří­ z makléřů, s kterými jsem mluvil hovořili v podobném duchu.

ono udělat dle mých zk. z desktopové aplikace, webovou je relativně složité, ale dostat kupří­kladu ty mé v pří­padě potřeby na desktop je přiměřeně snadné. a nejedná se jen o tento systém, ve stejném duchu lze vyví­jet libovolné zak. aplikace, což ostatně bylo poslední­ch cca 5 let mou pracovní­ náplní­.

souvislost s financemi to celé má jednoduchou. propagaci.

řekl bych, že ví­m co by klient rád, komunikace s ní­m mi koneckonců také nečiní­ následně potí­že, myslí­m že ani s onou obvyklou necností­ it lidí­, tj. komunikace jazkyem, kterým druhá strana nerozumí­ není­ můj problém. nejsem si však jist, zda je ve mně ukryto byť jen zrnko onoho dobrého obchodní­ka. tzn. onen prvotní­ kontakt, donutit klienta sednout, vysvětlit mu že právě “to” chce a ukázat mu, kde má podepsat smlouvu. nejraději bych si na to někoho najal, jenže právě bez oněch financí­ to je těžko relizovatelné.

začátkem minulého týdne jsem zkusil oslovit prostřednictví­m specializovaných stránek cca 470 kontaktům výhradně majitelům či makléřům rk..

počet jistých otevření­ byl cca 35 %, někteří­ mohou otevří­t tak, že to nelze zjistit, z oněch 35 % došlo na prezentaci cca 14 %.

z toho množství­ se ozvali 4, přičemž 3 zvažují­. dle statistik dané služby, kterou jsem rozesí­lal to není­ vůbec zlé, důležitý je však konečný pří­nos v podobě klientů.

obvolávat je zpětně a tázat se na zájem?

hlavní­ otázkou ale je, vybral jsem si zlou dobu na propagaci, kdy je valná část lidí­ na dovolené, něco na prezentaci je špatné a klienty odrazuje, pří­padně není­ mí­sto na trhu, resp. makléře jako takové tato aplikace z nějakých důvodů neosloví­?

máš ty jako “bývalý” makléř pří­padně někdo z návštěvní­ku nějaký tip jak na klienty, v kterou roční­ dobu je lovit – zda počkat s další­m oslovování­m na konec léta? ví­m že maily na oslovení­ nejsou zdaleka to pravé, tento zp. také nepreferuji, ale relativně ní­zké náklady sehrály svou roli.

zvažuji zahrnout ještě další­ trhy, aplikaci i prezentaci nečí­ní­ problém běžet v libovolné mutaci a mám informace, že přinejmenší­m směrem na východ by to stálo za zvážení­.

děkuji

*************************************
Horák Jan
mob.: +420 775 082 908
e-mail: info@ostghost.com
skype: ostghost
www: http://ostghost.com
*************************************

Spread the love

22 thoughts on “Dotaz/poradna: Prodej software pro realitni maklere

 1. Neodporucam sustredit sa iba na software pre realitne kancelarie. Je to velmi obmedzeny okruh uzivatelov. Sama pracujem v realitach a funguje to nasledovne. Je vela kancelarii, ktore pracuju na baze franchisingu a tie maju vlastne programy, dalsie kancelarie maju programy od firiem, ktore prevadzkuju realitne portale a za tieto programy maju rozne zlavy v zavislosti od inzercie na tychto portaloch. A nakoniec existuje skupina ostatnych realitnych kancelarii, ktore chcu programy od niekoho ineho ako od prevadzkovatela portalu.

  Preto odporucam sustredit sa na tuto poslednu skupinu. Najvhodnejsia doba na oslovovanie klientely v tejto oblasti je az september, zlymi obdobiami su jul, agust – dovolenky, december, januar – koniec roku. Najdolezitejsia je, ale cena. V podstate tieto programy funguju na podobnom principe a ak by niekto chcel zmenit program, tak len vtedy ak bude lacnejsi ako ten, ktory doteraz pouziva.

 2. jj, do 'lacnejsi' je treba zapocitat i bolesti s prechodem, prevedeni dat, prizpusobeni stavajiciho webu…

  Nabidl bych to zacinajicim RK co maji stranky v cistem html, nebo wordpressu

 3. zdravím Vás,

  bella – rozhodně nemíním stavět svou existenci pouze na této jediné aplikaci a vůbec ne na jediném tedy realitním trhu. budu velice rád z mnoha důvodů až se tato aplikace případně rozšíří na trhu nicméně stejně tak je mi cizí snaha živit se např. pouhými webovými prezentacemi. rád píši aplikace na klíč, případně projekty v kterých zahlédnu poteciál. krabicové řešní má své kouzlo a hlavně možnost rychlého nasazení a prodeje ale nebráním se tvořit i účelové aplikace dle spec. potřeb klienta.

  cenu jsem již konzultoval s jednim čtenářem který navrhoval měsíční platbu a doporučoval zahrnout služby jako hosting atd. tyto jsem považoval za samozřejmé ale evidetně to bude vhodné zájemcům jasně podat a "prodat" že i tyto sl. jsou resp. mohou být zahrnuty v full service

  michal š. – s tím mám zk. hned u prvního nasazení systému. rk sicě vlastnila aplikaci pro správu v php nicméně dovolím si trochu tech. detailu.

  valná část vstupních polí umožňovala lib. hodnotu – nepořádek v db.

  fota šla pouze nahrát ne smazat. nahrání bylo lim. na počet 8 ks. a to prosím na zkl. toho že v db bylo připraveno právě 8 polí na 8 názvů foto. skript který je zpracovával byl v kódu 8 cut n paste a věřím že takových je dost.

  zní to jako pohádka ale je to spíše horor 🙂

  david f. – děkuji za tip. už je na seznamu a v nejbližší době pokud se nestane jinak dorazí do shipito schránky zatím ve volných chvílích listuji slidy

 4. Ono to vyzera na framework ExtJS. Nechcem tu rypat, ale zaujimalo by ma ci si kupoval licenciu pre vyvoj aplikacie, pretoze ExtJS ma dualny model licencovania a pokial nespristupnujes celu aplikaciu pod licenciou GPL tak musis zaplatit za ExtJS.

 5. Vstupujes na obsazeny trh, s tim musis pocitat, bude to stat hodne penez a casu. Hodne usili, osobnich jednani s RK a postupne prosazovat. Az ziskas zajimave reference, potom se to rozbehne…

  Pokud se mohu zeptat, v jakem ajax frameworku je to napsane? Vypada to moc hezky, kvalitne a prehledne!

 6. Jojo jedna se o ExtJS, take mě hned napadlo jestli kupoval licenci nebo ne. Protože jsem to nedávno řešil.

  Přeji, ať se podaří rozjet podnikání.

 7. Možná bych udělal ještě jedno video, demonstrujcí, jak lze pomocí komunikátoru s kvalitním fotoaparátem snadno a rychle vytvořit prezentaci bytu na web v průběhu návštěvy agenta. Dále si myslím, že by nebylo na škodu aplikaci naprogramovat tak, aby se dala uložit do telefonu tak, aby byl přenos dat při "prvotní inicializaci" minimální. Pak bych zmínil ještě jeden detail a sice bych zaměnil ikonu v Google maps za jinou, umožňujcí poznat klientovi přibližnou, ale ne zcela přesnou polohu. Myslím, že dost RK by se bálo aby jetakto klienti neobcházeli.

  Váš systém se mi líbí, držím Vám palce ať prorazíte!

 8. skawagon – není to od věci, něco se rýsuje i pro mobilní zařízení, nicméně v současné době vidím schůdnější cestu v podobě lib. netbooku, tam aplikaci lze nainstalovat.

  navíc pro většinu makléřů bude netbook bližší než relativně hightech pda / smartphone atd. i jednodušší pro pochopení ovládání.

  nicméně prakticky nic nebrání na fungovat na takovém iphone ale i tom htc touch. celá aplikace stáhne při přihlášení cca 700 kb to má dnes i úvodní stránka idnes.cz. valná část padne na framework, nějké kb na ikonny a css, značná část na google api pro mapy a má část má minimum kb po aplikaci gzip, shrink atd..

  Martin a Pitrsonek – ano a k otázce licence. horečně se na tom pracuje. jsem člověk kterému se alikace bez licence eklují a značně. ta vpravdě směšná částka za to co framework přináší vývojáří je zde napsaná velkým písmem a je první zároveň jedinou pohledávkou co mi zde visí. ty peníze jim za tu práci co odvádějí na vývoji plným právem patří a dostanou je s první zakázkou která příjde protože doposud jsem byl v záporných číslech. kdysi jsem psal v prototypejs a scriptaculous tím kdysi myslím dobu rel. dávnou cca 3 – 3,5 roku zpět a doteď jsem je na malé projekty v práci používal ale s tím je konec. nevyplatí se to.

 9. Horák Jan: já bych ti doporučil si najít oborové servery na internetu a vyměnit s nimi linky.

  Jakmile ukecáš nějakou RK, tak dát dole na web link typu "Používáme super duper…"

  Určitě mají nějaké oborové stránky, či asociaci, snažit se tam protlačit na jejich stránky. Pokud mají nějaký oborový časopis, tak PR.

  A nebo je třeba obesílat dopisem a emailem, či zkusit vše.

  Jinak malý postřeh, TY ŽÁDNOU VÄšTU NEZAČÍNÁŠ VELKÝM PÍSMENEM!!!

  To úplně degraduje tvou prezentaci! Pokud takovým stylem napíšeš ředitelům email, nápovědu v programu, či WWW, tak to vypadá, že jsi neudělal základní školu! DEJ SI NA TO POZOR!!! V emailu, který jsi poslal Johnovi, máš tu chybu nejmíň desetkrát. Na záčátku odstavce mít malé písmeno, to šíleně "razí" do očí, a uprostřed odstavce taky, a máš tu chybu naprosto všude. Ono i tyhle "maličkosti" mnohdy rozhodují. Jednak když nějaká RK má pod sebou 30 lidí, a ti mají své problémy, hypotéky, a živí rodinu, tak nedají zakázku na systém, což je pro ně životně důležitá věc, někomu, kdo neumí česky. Zaměř se na to prosím.

 10. Chlape bídná, ty to máš i na stránkách!!!

  Si to oprav.

  Napiš si desetkrát:

  Každou větu budu začínat velkým písmenem!

  Každou větu budu začínat velkým písmenem!

  Každou větu budu začínat velkým písmenem!

 11. Zkratky se píšou velkým písmenem, dal bych krk, že není "cms", ale CMS.

  Navíc nějak divně dělíš věty, dělej je kratší a začátky vět piš velkým písmenem.

  Nabal si nějakou učitelku českého jazyka :), ať ti opraví aspoň tu přední WWW.

  Strašně tím degraduješ celou svou práci. Když tohle pošleš nějakému "kravaťákovi", tak si řekne něco jako "Ten člověk má v jedné větě 2-3 chyby, můžu mu svěřit realizaci tak životně důležité zákazky jako je informační systém pro mou firmu?". A pak neprodáš, i když je konkurence horší, ale umí udělat pořádnou prezentaci a nebo se protlačit tak, kde chodí daná cílová skupina.

 12. Mea culpa, v mailu johnovi budiž, na prezentaci tuto výtku plně akceptuji. Velká písmena opravena alespoň v rámci prezentace, ve screenshotech a videu v nejbližší době.

  On je to popravdě spíše zlozvyk, než absence znalosti velkých a malých pismen, resp. diakritiky všeobecně. Beru si to k srdci a opět se začnu snažit psát gramaticky správně i v komentáří, byť jen pro formu.

  Děkuji

 13. No, ja te asi zklamu, kamo.

  Jsem maklerem jedne RK a zhruba pred mesicem za nami byli z firmy, ktera nedavno spustila server http://www.nemoshop.cz a kde inzerujeme. Oni vyvinuli program pro praci RK, ktery umi to co ten tvuj a jeste par veci navic. Ve srovnani s Reaxem (ktery jsme driv pouzivali) a Jarisem (ktery pouzivame ted) je tam hodne vychytavek, ktere usnadni tu rutinni praci maklere, kterou delam kazdy den. Hlavne je mnohem jednodussi a prehlednejsi. Nabizeli to na testovani, ale my jsme to nevzali, protoze sef byl zrovna na dovolene a nebyl nikdo, kdo by to rozhodl. Ale ted sef se vratil, videl to a je z toho nadseny. Takze asi se dohodnou na tom testovani. Chteji to poustet do ostreho provozu na konci srpna. Ale nejzajimavejsi na tom je cena. Program bude ZDARMA pro vsechny. Oni to delaji v ramci podpory sveho portalu, takze to dava smysl. Nejsou tam zadne zpoplatnene moduly navic, vse je zdarma! Duvodem proc RK nereaguji na tvoji nabidku muze byt to, ze o jejich programu vedi a cekaji, kdy ho dostanou. Nekteri ho uz urcite testuji, protoze jsem par krat narazil na webu na fotky nemovitosti s jejich vodoznakem.

 14. Myslím, že prostor pro tento druh webu tu už není. Pravděpodobně se vyprofiluje pouze několik málo realitních serverů, které budou poskytovat kontakt mezi prodávajícím a kupujícím buď zdarma, nebo za malý poplatek. A tyto už potřebný software mají. Od klasických realitní kanceláře bych spíše očekával, že po zadání mých požadavků aktivně najdou a projdou a zkontrolujou nabízené reality. Platit realitce za to, že si sám aktivně na webu najdu nemovitost o které se na místě dozvím, že inzerované informace nejsou pravdivé a zbytečně ztrácím čas? Takto to fungovalo když byl boom nemovitostí, teď to myslím bude jinak.

 15. Roman – otázkou co myslíte tento druh webu. Nemyslím, že by se většina realitních kanceláří vzdala své prezentace a vedla je pouze formou aktuální nabídky na např. sreality.cz

  Už pro ten fakt, že by se rk uvázala na jeden portál. V případě že bych chtěla inzerovat i na jiném už tam ta data potřebuje nějak dostat.

  Pochybuji, že i při zachování 7 – 9 velkých portálu na zp. sreality.cz na trhu, dojde k jejich dohodě a možnosti vzájemně sdílet položky. Byli by proti sobě.

  V tom případě klient potřebuje nějaký software, který mu umožní spravovat svou nabídku a exportovat ji nejen na svůj server, ale i na ostatní, např. oněch 7 – 9, aktuálně nabízím cca 40.

  Krom toho nabídne fce pro vlastní provoz rk. To vše pro nemomezené množství makléřů za cenu menší než je cena licence jednoho stolního sw pro jednoho makléře na jednom pc a diskutabilního webového výstupu.

  A k serverům typu bezrealitky.cz atd. pro určité klienty to je přínosem ano, ale dle mého rk nefunguje jen jako sjendavatel kontaktu, ale i pravních služeb. Ovšem za předpokladu určité solidnosti. Koupit nemovitost a ohlídat si veškeré možné nástrahy je vcelku složité a značné množství lidí za servis bude stále ochotno zaplatit. Takže rk trh se snad pročistí, ale jeho nahrazení pouhými portaly, myslím nehrozí.

 16. Základ je ten, že potřebuješ zákazníky na tento software. Položil bych si základní otázku, kterou jsi měl zvážit ještě před započetím vývoje: Je v ČR nějaká realitní kancelář, která ještě nemá nějaký vlastní software, příp. někdo, kdo není spokojen se stávajícím systémem a přešel by na ten tvůj?

  Máš už nějaké reference, se kterými se můžeš chlubit? Kolik stojí tvůj software ve srovnání s konkurencí? Chceš přetáhnout uživatele jiného software nebo získat nové realitky? Kolik nových realitek se v ČR ještě uživí?

  ČR je velmi malý trh pro více hráčů, takže bych řekl, že nepomůže žádná sebelepší propagace, záleží jen na osobních kontaktech.

  Mimochodem, nechápu, proč se ptáš Johna, který sice je “bývalý” makléř, ale na US trhu, který je úplně něco jiného. Měl by ses spíše ptát nějakých makléřů v ČR nebo chceš snad expandovat do USA? Potom Good Luck :-))

 17. Cayman – Na US trh těžko. Ale postupně.

  Jsou co by chtěli změnu? Jsou. Někteří nad stávajícími řešeními skřipou zuby ale zatím je jim líto měnit, když investovali.

  Cena? Nevím zda je v čr povoleno srovnávací reklamy, ale mám chuť tu tabulku poskládat. S takovým sw reax což je etalon na trhu, výjde licence pro jednoho makléře plus web, který je na dnešní dobu značně nepřívětivý, na daleko vyšší částku.

  Nemluvě o tom, že to není síťová licence, jedná se o desktop sw nad db access. Pro splupráci více klientů je real studio opět nad tuším db access a vyžaduje server s os windows a to je přeci jen v našich končinách méně časté.

  Na US ne, ale jinam snad. Aplikace i prezentace mají podporu jazykových mutací.

  Nasazeno a odzkoušeno to je. K plné spokojenosti.

  Lze do brát částečně i jako tech. demo. Klidně budu psát i jiné aplikace.

  A ptát se Johna to je něco jako ptát se těch starších a rozumnějších, řekl bych, že se zde objevily dotazy, které s US trhem měly společného ještě méně.

 18. to Jan Horak: "Někteří nad stávajícími řešeními skřipou zuby…"

  Tak jestli máš takový průzkum, tak s chutí do toho. Napadá mě jim nabídnout třeba 1-2 měsíce provozu zdarma nebo nějakou slevu při přechodu z konkurenčního systému. Počet klientů je v ČR omezen, takže musíš je agresivně přetáhnout. Co třeba nabízet i provize každému, kdo ti dohodí klienta (affiliate), to taky může pomoci.

  Každopádně, ať se daří, přeji hodně sil.

 19. Affil už tam ode dneška je, alespoň nastíněn, ptalo se více lidí. Řekl bych slušný viz http://ostghost.com/provize/

  Snad budou účastníci rozumní a budou mi věřit, přeci jen je problém v tom, že toto nejde prodávat formulářem na webových stránkách, tzn. výsledná cena může být vyšší a tím i případné provize, nicméně nemám důvod je zapřít.

  Běheme víkendu sepíši ještě jednoduchá pravidla, zadám, ať mi připraví nějaké mustry smlouv a popřemýšlím jak to řešit, když se zde cookies ani jiné automatické formy identfikace affilliate partnera neuplatní.

  Děkuji všem za dosavadní rady i přání úspěchu . Budu na něm pracovat jak jen to půjde 🙂

 20. Musis najit vyhody proc je ten software zrovna lepsi nez konkurence… Proste najit ten spravny uhel, aby zakaznici videli tu hodnotu. Software vypada dobre. Libi se mi.

  Kdybych neco podobneho udelal v USA tak bych chtel software, kde bych jednou zadal inzerat a pak by se objevil na ruznych webech… abych mohl prodavajicimu ukazat kde vsude inzeruji (aby videl, ze neco delam) a nestalo me to moc prace. V takovem pripade by cena mohla byt klidne za kazdy listing/inzerat.

  Ale tech uhlu pohledu jak to prodat/nabidnout je vice. Zalezi co vlastne realitky chteji. Rozhodne bych se znazil pronikat na trhy i jinde nez CR.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *