Jeli byste nekam pracovat zadarmo pro ziskani zkusenosti?

Chcete se neco noveho naucit. Ziskat inspiraci. Podivat se do sveta. Zjistit jak to funguje v nejake jine firme nebo oboru. Byli byste ochotni odjet na dva mesice do ciziny a pracovat uplne zadarmo?

V USA je to docela normalni. Obzvlast kdyz se chce mlady clovek prosadit v nejakem oboru do ktereho by se tezko dostaval. Treba pracovat pro filmovy prumysl tady v Los Angeles. Pracovat nekde uplne zdarma je povazovano za dobry zpusob jak ziskat kontakty. A v budoucnosti treba i normalni placenou praci.

Zacina se to rozmahat i mezinarodne. Mladi lide chteji prijet do USA a ziskat nove zkusnosti. Plati si dopravu, ubytovani, jidlo.. proste vsechny naklady. A pracuji normalni full time job a zadarmo. Dokonce i o tyto internshipy zdarma bojuji, aby je dostali.

Jen tak pro zajimavost napiste do komentaru co si o tom myslite. Muj tip? Ja si myslim, ze cesi toto ochotni nejsou delat. Proste si reknou, ze se jim to nevyplati a tim to skonci. Z vlastni zkusenosti vim, ze brigadnici z Ceska maji pocit, ze se nevyplati pracovat za 10 dolaru za hodinu. V USA to pro stejneho studenta vubec neni spatna nabidka a predhani se, aby praci ziskal.

Jak se k podobnemu systemu pracovani zdarma stavim ja? Pracovat zdarma bych klidne sel. Kdyby to byl obor, ktery me zajima tak do toho urcite jdu. A ze bych si musel platit naklady by me nevadilo. Bral bych to jako investici do sebe. Stejne jako kdyz investujete do studia. Takovato praxe je idealni zpusob, jak se neco naucit.

P.S. Jestli chcete vedet do jake firmy bych chtel jit pracovat? Je to pekarna BreadTalk. A chtel bych tam byt pekar. Tohle fakt myslim vazne. Doufam, ze vsichni kliknete na ten link a pak se me ozvou a internship nabidnou:-)

Spread the love

64 thoughts on “Jeli byste nekam pracovat zadarmo pro ziskani zkusenosti?

  1. Vzehledem k tomu, že jsem jakožto student SŠ bez peněz a nejsem ze zrovna bohatý rodiny aby za mě platili tak by to bylo docela těžký.. Kdyby to byla zajímavá neplacená práce s ubytováním (tj. platil bych si akorát jídlo a běžný výdaje) tak bych do toho určitě šel.. 🙂

  2. No ja bych asi nesel zadarmo pracovat do McDonalds nebo Burger Kinga.

    Kdyz pracovat zadarmo, tak to musi byt firma nebo spolecnost na urovni. Kazdy takovy clovek si pak od takove investice slibuje v budoucnosti velky navrat.

    Kapitolou samou pro sebe jsou pak verici lide, kterych jsem zde v USA potkal nespocet. Velka cast z nich chce pracovat zadarmo v chudych zemich (stavet skoly, ucit anglictinu, …).

    Ja verici nejsem a penize me uprimne zajimaji. Pro Tebe, Johne, bych treba rad zadarmo pracoval. Sliboval bych si od toho, ze se dozvim neco o tom, jak v USA funguje podnikani, jakym zpusobem se nakupuji, prodavaji a pravuji nemovitosti treba.

  3. Když jsem byl v lete na studijnim pobytu v Anglii, cely pobyt jsem si platil – a myslim, ze se mi to vyplatilo. Pohled z nove perspektivy na sebe a na to, co delam, za to stal.

    Pokud je to soucast karierniho planu, je logicke jit na kvalitni staz. Podle me ale jen urcita cast lidi prekroci vlastni stin, vetsina zvoli cestu nejmensiho odporu, at uz je to v CR nebo v USA.

  4. Úplně zadarmo nedělá na světě nikdo vůbec nic – ani kuře, že. Důležité především ale je, že "mladí lidé" mají Z ČEHO veškeré náklady hradit… Je to hezký příběh, ale JEN PRO NÄšKOHO…

  5. Bez mrknuti oka, pokud by to byla nejlepsi moznost jak se dostat do zamestnani mych snu(ktere neexistuje protoze delam na sebe, ale KDYBY:), tak bych do toho urcite sel. Treba kdyby byla nabidka ze budu hercem v Hollywoodskem filmu kdyz to vezmu zadara tak uz shanim letenku 🙂 Ale vazneji, i celkove, proste zkusenosti jsou k nezaplaceni, kdyz vite ze ta firma je jedna z nejlepsich na svete v tom co vas zajima tak pracovat tam na urcitou dobu muze byt k nezaplaceni. Takovy je aspon muj nazor.

  6. tak me napadlo, ze v CR by tohle bylo povazovano asi za for.

    Inzerat:

    Nabizime praci u nas ve firme. Plat/mzda O,- Kc.

    8 hod sichta na smeny. Nocni priplatek a priplatek za prescas O,- Kc.

    Ze jo. To se u nas asi neujme. 🙂

  7. No, ono pracovat zadarmo třeba měsíc v USA znamená mít na účtu několik desítek tisíc a to má prostě v česku málokdo… a synci a dcerky bohatších rodičů? Ty nějaká USA moc nezajímá, spíš něco jako, kde si kua zejtra vyleju hlavu…

  8. Mně osobně se tenhle nápad docela líbí, hlavně kvůli možnosti získat nějaké zkušenosti a v tomhle případě se i podívat někam do světa… problém by asi byl, jak už tu někdo zmínil, že peníze na dopravu do USA, ubytování, jídlo… by byly pro studenta asi docela hodně vysoké. A protože bych pro tu firmu měsíc nebo dva pracoval, tak by mi mohla nabídnout alespoň nějaké ubytování…

    Jasně, že něco bych byl schopen zaplatit, ale cesta z/do USA a 2měsíční život by byla nad rámec možností hodně studentů…

    Co se týče brigády za 10$ za hodinu, tak to mi přijde jako dobrá mzda, kterou nemá většina pracujících čechů 🙂

  9. Rypi: ano souhlasim s Tebou. Ja teda v USA jsem, takze mi naklady na cestu do USA odpadaji, ale vim jak jsou na tom moji vrstevnici.

    Spousta (pres 90%) studentu v Cesku nema penize a chodi makat do Penny marketu, aby si vydelali na zivot ve meste a na jeden vylet nekdy v lete.

    Zaplatit letenky do USA, bydleni a jidlo – to nikoho ze studentu z Ceska/Slovenska nesezenes asi. Maximalne my, co jsme uz v Americe 🙂

  10. Myslím si že češi k tomu postupně dospějí. Ono je to i výchovou. Až se stanou rodiči těchto studentů lidé, kteří po revoluci na sobě pracovali, studovali a vědí že jim život nedá nic zadarmo a že je potřeba pro úspěch něco obětovat a předají tyto zkušenosti vlastním dětem, tak se to změní. Pro mě by to ve 20ti bylo nepředstavitelné, abych někam jel a dělal tam zadarmo, ale teď po dalších 10ti letech mi t příjde i jako dobrý nápad čichnout si k něčemu zajímavému a do budoucna přínosnému, byť zadarmo a v podobném duchu budu vychovávat i vlastní děti.

  11. Zase jeden super pripspevok od Johna, a reakcie, ktore su zatial presne hovoria o tom, ze ludia dnes nechcu pracovat zadarmo, lebo pracu neberu ako skusenost, ale iba ako zdroj prijmov.

    Ja zastavam nazor, ze ak chcem nieco robit a nepoznam presne system, ako to funguje, tak lepsie je pracovat u niekoho zadarmo, alebo za symbolicky plat ako zaplatit si kurz, kde sa doviem len teoreticke veci. Prax nic nenahradi. Preto je dobre spocitat si naklady na pracu zdarma a kolko stoji nejaky kurz.

    Albert tu pise, ze by nesiel pracovat zadarmo do McDonaldu, a pritom tam by mohol ziskat zaujimave skusenosti, pretoze prave podla odbornikov ma McDonald najlepsie prepracovany system riadenia na svete.

  12. Nabídky práce se budou určovat podle ochoty lidí pracovat za tu kterou částku. Mekáč by krachnul, nebo zvýšil platy, pokud by lidé nebyli ochotni tam makat za ten nesmysl, co tam prej dávaj. Ale on se vždycky nějakej blbec najde. Jinak i zadara jsou češi běžně ochotní makat, to jako ne, že ne.

    Podívejte se třeba na webtrh a na nabídky typu "pracujte pro nás na našem novém webíku, ještě nevyděláváme, ale možná budeme a pak možná něco uvidíte", těch je tam požehnaně a lidi se ozývaj..

    Jinak můj názor je takový, že zadarmo nemakat, ale nemusí to být peníze. čiliže za know how/zkušenosti/kontakty/cokoliv… to přeci není zadarmo..

  13. bella> Ano, skusenosti su uplne super, ked budes chodit spavat pod most a zivit sa rozoberanim vriec s odpadkami z restauracii. Ked ludia pisu, ze robit zadarmo nebudu, lebo nemaju peniaze na to, aby to prezili, tak ano, tie reakcie uplne hovoria o tom, ze ludia beru pracu iba ako zdroj prijmov… Kvalitne logicke uvazovanie…

    A ten system v McD's je urobeny prave tak, aby stacilo clovekovi dat precitat manual presne kolko sekund ma cakat a potom moze hamburgery obracat kazdy, kto vie citat. Ziskane skusenosti nulove. A na skutocne manazersku poziciu, kde nieco riadis (nie "manazer", ktory robi vedla radovych zamestnancov to iste co oni, akurat ma koselu) ta asi tazko vezmu bez skusenosti (aj zadarmo)…

  14. K získání dovedností a praxe možná dobrý, ale obojí lze získat i v normální placené práci. A žádná firma není zas tak speciální, že by stačilo jako reference říci, že jsem v ní dělal. Hlavně aby nějaká praxe šla brát vážně, tak je potřeba mít odpracovanou dostatečně dlouhou dobu, třeba rok. Za dva měsíce se člověk tak akorát zaučí, ale žádný zaměstnavatel to nebude brát vážně.

    Normální dobrovolnická činnost pro neziskovky apod. je samozřejmě něco jiného, ale dělat dobrovolníka v komerční firmě? Co je to sakra za firmu a jaké tam asi získám zkušenosti, když tam vůbec nabízí práci zdarma? A jak se na mě bude dívat jako na člověka třeba budoucí zaměstnavatel, když mu řeknu že jsem někde seriózně pracoval zadarmo? Že jsem tak neschopnej, že si nedokáži najít normální práci? Že si sám sebe vůbec nevážím a nedokáži svou práci ocenit? Spíš než cokoliv je to signál, že mě může pěkně oškubat a dělat si se mnou co chce.

    Nějak mi unikají jakékoliv výhody oproti práci za peníze, naopak myslím že nevýhody zásadně převažují. Jiná věc je koupit si prací zadarmo seriózní reference. Typicky třeba freelanceři na Guru.com apod. často začínají pracovat zdarma, jen aby získali kladné reference, a mohli se pak lépe prodat dalším zákazníkům.

  15. Take se mi to libi. Docela si to dovedu predstavit i u sebe. Tedy pokud by to byla prace aspon trochu na urovni – ale hlavnim motivem by bylo zlepseni anglictiny. Odjet nekam do zahranici a kde si stejne vse platis a jeste platis kurzy, tak toto je takova jina alternativa :o) kde vice proniknes do zivota a ziskas i dalsi pracovni zkusenosti. Napr. i z jineho oboru – napr. delam x, ale posilhaval jsem i po y a toto je krasna moznost jak si to zkusit :o)

  16. Tak pro Pixar bych dělal zadarmo klidně dýl jak dva měsíce, dokud by mi vydržely úspory na mouku, abych si aspoň tu skývu chleba upekl 😀

  17. Musím se přiznat, že tato myšlenka mě ještě nikdy nenapadla, ale asi bych na toto téma měl zauvažovat, protože zatím se mi to zdá jako dokonalý nápad… Taková stáž na získání zkušeností (nejenom pracovních), nových kontaktů (nejenom pracovních), poznání nových míst, zdokonalení se v angličtině…

    Asi bych nešel balit balíky do Shipita a o zmiňovaném Mekáči ani nemluvě, představoval bych si spíš práci osobního asistenta nějakého manažera (nebo třeba i politika?), práci s lidmi, ideálně ve firmě s propracovanými procesy řízení kvality, to je oblast která by mě asi zajímala nejvíc, ale ideálně ne v tom oboru kterým se normálně živím, ale v nějakém příbuzném, abych si rozšířil rozhled.

    K těm studentům – studenti mají sice možná problémy s penězi, ale zato většinou nemusí řešit koordinaci s rodinou. Chybějící peníze se dají půjčit v bance, ale uložit do banky manželku nebo dokonce děti nejde zdaleka tak lehce 🙂 Já bych sice neměl problém z penězi, ale zase bych asi měl problémy toho druhého typu… on si člověk nevybere.

  18. Já jsem to zkoušel, rozesílal jsem mailem své CV. Že pro ně budu pracovat zadarmo, že se chci naučit něco nového. (Třeba MTV nabízí spousta internship) A oni mi ani neodpověděli. Možná jsem něco dělal špatně, ale bohužel nevím co. Pokud bys byl ochoten o tom napsat víc (kde hledat zaměstnavatele, jak by měla vypadat žádost atd), moc by jsi mi tím pomohl.

  19. Kdyby to bylo skutecne neco zajimaveho, co by mi prineslo zkusenosti do budoucna a/nebo kontakty a zaroven to nebylo moc financne narocne (bydleni na ty 2 mesice atd), tak bych do toho sel.

  20. Po skonceni rocniho studia v Mnichove jsem mel 2 moznosti: a)jet domu b)zkusit najit normalni praci, ale najit ji za tyden neni mozne a navic pouze na 3 mesice? ani nahodou c) zkusit internship

    vybral jsem si c) a byla to jedna z nejlepsich voleb co jsem kdy udelal – http://www.amiando.com – startup, ktery se rozjizdi uplne brutalne a ja byl u toho 3 mesice – zkusenost k nezaplaceni – ackoliv jsem si tu zkusenost musel dotovat cca 500 Eur mesicne, zpetne bych dal i vice!

  21. Presne jak pises, prace gratis je tu brana jako investice do vzdelani, coz jinde na svete vetsinou tak chapano neni. To je taky jeden z kulturnich rozdilu. Zbytek sveta zije jinak, jedna jinak, mysli jinak , s penezma zachazi jinak a i ke vdelavani ci praci pristupuje jinak. Nebral bych ze jedno nebo druhy je spatny ci dobry, proste je to absolutne jinej pohled na vec. Btw. do BreadTalku bys musel vstavat hodne brzy 🙂

  22. Uvažuješ Johne o tom něco podobného nabídnout ve své firmě? Svým dětem bych takovou brigádu u tebe rozhodně doporučil.

  23. hehe, sak oni casom ty americania mozno este budu radi, ked budu moct pracovat aj zadarmo

    hovorime o ekonomike, ktora produkuje jeden z najvacsich dlhov na svete a prave aj preto je 200 $ a zivot z nich v US trochu inde, ako zit z toho napr. v CR, cize treba to brat aj z tohoto pohladu

    kazdopadne rozhodne su firmy, kde moze clovek nabrat behom 2ch mesiacov skusenosti, ktore by sam naberal rok, prip. by na niektore veci sam nikdy neprisiel…myslim, ze napr. spominany Pixar alebo google/ms budu taketo firmy…na druhu stranu nevidim z pohladu zamestnavatela pridanu hodnotu takehoto zamestnanca pre firmu

    co sa tyka businessu ako je pekaren, prip. rozposielanie zasielok etc, tam by pracu zadarmo urcite brali, preco nie…avsak ist tam naberat know-how, to sa tam mozem na rok dva zamestnat…ak som sikovny clovek a nemam prehnane naroky na mzdu, tak by ma urcite niekde zobrali

    John, vazim si niektore tvoje nazory a moralne zasady (kiez by ich malo viac ludi), ale nemozes cakat od ludi z CR, ze dojdu do US makat k tebe do firmy za nic (predpokladam teda, ze si pisal trochu o svojej skusenosti, ked si navrhoval rozne internshipy etc)…ono predsa len robis business, kde je tvojim hlavnym plusom a skoro celkovym know-how znizovat naklady na minimum a ist cenou pod konkurenciu a spoliehat na mnozstvo, je to podnikatelsky model (a model, ktory funguje), ale napr. ja osobne by som v tom sancu pre rozvoj mojej osobnosti a podnikatelskeho umu nevidel a neviem si az tak predstavit, kto by mohol byt taky zazraty do prace s balikmi, ze by to chcel robit uplne zadarmo…v pripade pridanej hodnoty, naucit sa anglinu a mat aspon ubytko a stravu je to uz pre niektorych ludi urcite zaujimavejsie…ako vravim, viem si predstavit mladeho kameramana, ktory tym zije a bude robit pol roka poskoka Spielbergovi, ale praca v pekarni je rozdiel

  24. Johne, když ono je to těžké. Jak psal už někdo výše, je to prostě o penězích. Na dva měsíce v USA se vším všudy by člověk potřeboval pomalu 100k což si troufám říci, že skutečně mnoho mladých lidí na účtě nemá. Sice mají nadšení, ale peníze jsou podstatná věc…

    Na druhou stranu, existují mladí, kteří mají mnohem více a pro ty je to dobrá šance. Ale obávám se, že ti zase zadarmo pracovat 8hod denně nebudou. Nebo spíše, pokud by neměli alespoň přístup na net 🙂

    V podstatě bych řekl, že tato nabídka je už pro zajištěné lidi, co mohou jen získat.

  25. Je potřeba to brát jako investici. Pokud na to nemám peníze, tak si je mohu někde vypůjčit nebo sehnat, ale ta zkušenost je k nezaplacení.

    Umím velmi dobře francouzsky a anglicky a obě řeči jsem se naučil díky organizaci INEX, která před lety pořádala mezinárodní tábory dobrovolné práce. Tehdy jsme opravovali zadarmo (jenom za ubytování a za stravu) staré hrady ve Francii, čistili jsme břehy místních řek, apod. Jezdil jsem tam od roku 1991 až do roku 2000, kdy jsem se oženil a založil rodinu. Nejenže jsem získal spoustu kontaktů a kamarádů, se kterými se dodnes stýkáme, ale hlavně jsem se naučil dívat se na svět jinýma očima a nejenom pokřiveným českým pohledem. Byla to pro mě obrovská motivace hlavně pro další studium. Osobně tedy INEXU a mezinárodním táborům dobrovolné práce vděčím za spoustu kamarádů a za možnost dělat to co mě v životě baví a slušně živí.

    Bohužel Češi si tohle hodně často neuvědomují. Moje sestřenice, které je dnes 19 let, se chtěla naučit francouzštinu. Když jsem jí nabídl, že by mohla jet na ty tábory, kam jsem jezdil já a které pořád ještě ve Francii existují, tak první věc na kterou se mě zeptala bylo – "kolik si tam vydělá". Když jsem jí řekl, že nic, že dostane jenom najíst a matraci na zemi v tělocvičně, kde bude spát, tak nad tím ohrnula nos a nikam nejela. A přesně tohle je dnes hodně často přístup dnešní mladé generace – všichni chtějí hned velké prachy, ale nikdo nechce nic udělat a učit se něco nového.

    Takže za mě říkám – rozhodně ano. Pracovat zadarmo se vyplatí – když už nic jiného tak je to zkušenost k nezaplacení.

  26. hmmm… já bych zadarmo na zkušenou nejel. Důvod je prostý – vážím si svých schopností. Vždy jsem dělal obojí – získával nové zkušenosti a zároveň si za tento proces nechal platit. Ovšem jedna známá vystudovala soukromou SŠ a VŠ ve Zlíně a neumí naprosto nic. Nikde ji nechtějí vzít ani jako sekretářku (myslím že každý je obeznámen se stavem soukromého vzdělávání u nás). Navrhl jsem jí ať pracuje zadarmo a získá zkušenosti, ať začne nízko a vypracuje se.. ale je příliš tvrdohlavá. Vzdal jsem cokoli se jí snažit vysvětlit.

  27. Ja jsem v McDonaldu pracoval asi 3 roky od otevreni restaurace ve Zline a reknu ze clovek se na manazerskou pozici dostane nedjriv po roce prace jako crew (nepocitam nove otevrenou restauracku kde to jde i za 4 mesice). Zkusenosti s rizenim lidi a chodu restauracky, mi daly jiny pohled. Ale zadarmo bych tam nedelal.

    Zadarmo bych delal pro nejakou spolecnost co mi obohati muj profesionalni nebo spolecensky zivot (napr. delat poskoka spravcum site na mistni univerzite, nebo ve firme co vyvyji platebni/zakaznicke/bankovni systemy), ale na cestu do zahranici bych to nevidel, jak po strance financni, tak osobni.

  28. to Vembl: Dobrej komentář, docela jsi to trefil, tohle je většinou opravdu myšlení mladé generace (mých kamarádů atd…).

    Do USA pracovat zdarma bych klidně taky jel, ale fin. možnosti na to určitě nemám. Kdybych mohl, proč ne, pokud by mě ta práce zajímala.

  29. Prace zadarmo je dobry zpusob ziskani zkusenosti, lehce se dostanete do prostredi v kterem jsou pro vas zajimave informace, jejiz ziskani jinym zpusobem, by stalo vice penez nez prace zdarma.

    Nespojoval bych to primo z cizinou, protoze pracovat zadarmo jen proto abych se dostal do nejake zeme je hloupost, ale spis sespecifickym hnow how. Casto se to dela v oborech ktere jsou vyrazne mensinove, velmi specificka remesla, chovatelstvi (pestitelstvi) minoritnich druhu apod. Ja jsem pracoval zadarmo v oboru ve kterem jsem chtel podnikat, jednak abych vedel do ceho jdu a zaky abych "slohnul" nejake to info.

    Jo a nekdo pracuje zadarmo i pro zabavu viz. agroturistika.

  30. Kazdy tady premysli jak je US drahe, no preci existuje i bliz anglofonni krajina ze, UK. Samozrejme ze kdyz jdu delat gratis tak neco z toho mit. To znamena ze nebudu vydavat burgery u MACa nebo balit baliky u posty to da rozum . Proto by bylo vzdy zajimave delat asistente pro nekoho, v oboru ktery me zajima, ze? Kdo chce delat kameru tak pujde za asistenta ke kameramanovi, kdo rezii ten pak reziseri. Ze mu bu nosit tasku a podavat kafe? To je vec kazdeho nazoru jetli je to pod jeho uroven. Kdyz mam dvacet a muzu z toho neco vytriskat tak to treba brat. Kdyz mam tricet a sezral sem vsechnu mudrost tak to asi delat nebudu. Kto ma zajem nenechte se odradit. Vzdy se da njit reseni. I to bydleni vam muze nekdo dat zadara kdyz mu pomuzete az to bude potrebovat. Nevzdavejte se, ktery myslite ze je to pro vase dobro, vzdelani, skusenosti.

  31. Zajímavé téma. Já jsem něco takového zkusila. Hrozně moc jsem toužila stát se veterinářkou. Bylo mi 16 a tehdy na SŠ jsme dostali možnost jít na týden někam brigádničit s cílem získat zkušenost. Takže jsem pracovala týden zadarmo na veterinární klinice. Byla to naprosto úžasná zkušenost, dostala jsem se i k operaci. Bohužel ale snahu dostat se na školu mi zarazila rodina, tehdy jsem si to nedokázala prosadit. Možná to tak mělo být, abych dokázala najít svoji příležitost, ale vzpomínám na tuhle zkušenost často.

  32. Internshipy bez ziadnej plate su v USA celkom bezna vec – hlavne v roznych tech startupoch. Myslim, ze to ma vyhody pre obe strany. Za priemerne dva mesiace sa v mladej startup firme dokaze vela spravit a dotycny clovek sa dokaze mnoho naucit a ziskat kontakty do buducnosti.

    Moje skusenosti s UK so ale ine, tam nie su neplatene pracovne pozicie velmi rozsirene. Predpokladam, ze to bude dane tym, ze v Europe su studenti averznejsi k riziku a taktiez su o nieco viac pohodlnejsi ako studenti v USA.

  33. Jel bych pracovat kamkoliv, ale minimalne bych chtel, aby mi ta prace vydelala na naklady – alespon dopravu a ubytovani. Jelikoz si nedokazu predstavit, ze bych jako student chodil v CR na brigady a musel si vydelat nekolik desitek tisic na letenku do USA a zpet, ubytovani, stravu a pripadne na nejake poznavaci vylety. Kdyz uz bych jel pracovat napr. do USA, bral bych to jako vylet za zkusenostmi, ale taky bych tu zemi chtel alespon z casti poznat. A vsechno neco stoji. Tudiz si myslim, ze spousta lidi by jela ziskavat zkusenosti za $0 :], problemem je zkratka financni bariera. A v CR bych do firmy jen tak zadarmo pracovat nesel. Cesi by si z toho udelali zase levnou pracovni silu a ve finale by na tom ziskala pouze ta firma, ja bych byl akorat zedreny jak kun.

  34. Pojmy a dojmy.

    Netuším co tím chtěl John zdělit. Nejspíš nějaké nadšení nad ušlechtilostí ducha.

    Ovšem ve skutečnosti je to elitářský systém, který při plném nasazení vede ke vzniku šlechty a feudálních poměrů.

    Pracovat opravdu zadarmo můžou jen velmi bohatí lidé, i otroci musí dostávat aspoň jídlo a přístřešek. Jinak to spěje do situace jako v Řecku či Římě, kde byla práce politiků a úředníků zadarmo. Takže to mohli dělat jen boháči co první rok než naběhli, neumřeli hladem, a ještě ideálně financovali potřebný vysoký status v luxusním šatstvu, mnoha otrocích a bohatých hostinách pro nové přátele, teprve pak mohli začít inkasovat z úplatků, licencí a utváření zákonů ve prospěch svých rodových majetků.

    Ovšem pokud jde jen o ten étos, krásné práce a nezatěžování se přízemními penězy, což takhle raději komunizmus. Nemusí to být jen ten ideální, ale třeba i praxe. V 70.-80.tých letech pracovalo v Československu rekordně lidí skutěčně zadarmo, všichni na učebních oborech v praxi.

    Středověk neberu, tam dělali učni za obligátní ubytování a stravu, i když to bylo vykoupeno mnohaletým závazkem. Ne ten trapný půlrok, co si dává vyšší střední vrstva v USA, aby omezila vstup chudších.

  35. Ano, když mi půjde o přežití, tak budu leštit i výfuky u aut. O tom žádná. Možná, že mi smysl uniká. Je to možné. Ale čtu tento blog asi už 2 roky a vždy byly články o podnikání a vydělávání peněz. Že úspěch se měří na peníze. A najednou je tu článek o práci pro někoho zadarmo.

    A rozhodně pracovat pro někoho zadarmo není špatné, ale musí mi to opravdu něco dát.

  36. no chapu kam tim miris johne 🙂 chytri lide z cech by hned vydelavali a nechapou ze nedky je dulezite investovat do spravnych zkusenosti a kontaktu… ja bych pro tebe kliden na mesic zadarmo pracovat sel 🙂 za ty zkusenosti by mi to urcite stalo, ale moje soucasne mesicni naklady mi to bohuzel nedovoli 🙂

  37. Presne jak rika laco, kdyz ta prace bude v mem oboru a obohati me o zkusenosti, tak do toho pujdu i zadara. Ja bych treba i v mych letech delal zdarma cokoliv na NYSE v New Yorku nebo na CME v Chicagu. Tzn. nebral bych kazdou praci u MC’D, ale jen tu ktera me obohati zkusenostmi a kontakty.

    Kdyz jsem byl student, tak tech moznosti nebylo tolik jako dnes. A dnes, kdyz se zeptam studentu proc nejedou delat treba do Kanady na olympiadu 2010 (coz je prace skoro zadarmo = co vydelate utratite za cestu a pobyt), tak se jim proste nechce.

    Druhy pohled na vec ocima zamestnance ve strednich letech je ten, ze se tezko vysvetluje rodine, ze treba dalsi 3 mesice nebudou zadne penize na jidlo a na najem – ale nevadi, prodame nase auto a nejak to prezijem. :-))))

  38. Zajimave tema. Ja se ted nachazim vicemene v podobne situaci. Po dokonceni skoly jsem skoncil v praci, kterou jsem pri skole delal (ktera byla i docela dobre placena), sbalil kufr a odjel do Anglie. Motivace byla a je jasna – naucit se plynulou anglictinu a pokud to pujde, vystudovat jeste jednu vysokou tady v UK (ale uplne jiny obor nez co mam z CR). Musim se priznat, ze obcas to je docela tezke – hlavne zacatky byly hodne tezke. Ono vymenit praci, kde sedite u pocitace, sem tam neco naprogramujete a mate docela dobre penize za praci, kde utirate podlahy, lestite prach a mate mizerne penize neni uplne tak jednoduche. Uplne zadarmo bych tu samozrejme pracovat nemohl, ale pokud mi to pokryva zivotni vydaje (jidlo, strecha nad hlavou a neco malo navic) tak jsem ochotny tu zustat klidne nekolik roku, nez budu s urovni anglictiny spokojeny.

    A nejde jen o anglictinu – clovek ma perfektkni moznost poznat mentalitu jineho naroda a taky si dokaze vsimat veci, kterych si pred tim nevsimal (az potom cloveku dojde, jak chladni a pesimisticti Cesi jsou :]).

  39. Nieco podobne planujem aj ja buduci rok. Dostat sa do USA, najlepsie cez internship a ziskat skusenosti, naucit sa co najlepsie hovorit po anglicky (pismom mi ide bez problemov ale rozpravam velmi malo) a spoznat novych ludi. Nie som momentalne v situacii, kedy by som bol ochotny robit pre niekoho zadarmo. Pokial by to vsak pokrylo naklady na ubytovanie a jedlo, tak nemam nic proti.

    Mam svoj biznis a planujem dalsie biznisy, pricom vsetko sa da riadit nadialku, cize v tomto by som pokracoval a v USA ziskaval nove skusenosti v nejakej zaujimavej firme na part-time.

  40. Ahoj,
    teda normalne nemam ve zvyku komentovat cokoliv si prectu, ale musim rict, ze Johnuv blog uz ctu dost dlouho a jeho nazor na svet ve ve velke mire shodny s mym. Cas od casu si pokladam otazku, co bych asi tak delal, kdybych se dostal do situace, ze bych si sam musel hledat praci. Je mi 33, nikdy jsem v podstate hledat praci nepotreboval, neb podnikam od doby, kdy jsem predcasne opustil vysokou skolu a vzdycky bylo preziti na me samotnem. A celkem opakovane me vzdy napadla jedina vec, ktera mi pripadala nejrozumnejsi: najit firmu, pro kterou z nejakeho duvodu pracovat chci, mimochodem klidne tady, v Cechach, a pracovat pro ne zdarma. jednak bych se hodne naucil a druhak prote verim tomu, ze bych byl schopen celkem rychle ukazat, ze zamestnat me se proste vyplati 🙂 Jiste, je v tom kus samolibosti, ale podstatne horsi mi pripada presvedceni ruznych (nikoliv nutne jen mladych lidi), ze “ja jsem preci tak skvely, ze urcita prace je vlastne pod moji uroven”. Sedet a brecet, ze dost dobra prace neni, zejmena pokud jsem nepracoval ani zadarmo, mi v tomto kontextu pripadne dost mimo… Omlouvam se, jestli to bylo uplne offtopic, ale dle meho neni nutne jet nekam ven, pokud proste nemam penize, jakkoliv je to dle meho ta nejlepsi volba, ale vydelat si na cestu ven cestou, kterou jsem popsal vyse by nemelo trvat vic, nez rok.
    Jo, a Johne, diky, skvely cteni, inteligentni nazory. B.

  41. 2 Andre: ono to právě o vydělávání peněz je, česky se to říká nějak takle: Krávu musíš nejdřív nakrmit, abys ji pak mohl dojit. 😀

  42. Jistěže. Ale rozhodně ne mydlit podlahy v super marketu v USA s Polákama. Akorát se naučí­m polsky a nic z toho. A vyrábět rohlí­ky a housky můžu taky tady.
    Ale nějaká rozumná práce v Microsoft, Oracle, IBM atd. Proč ne. Samozřejmě žádné manažování­, ale vysypávat koše jim tam taky nechci.
    Samozřejmě, když mám prachy, tak si můžu hodit bokovku jako pekař. Ale když mi půjde o přežití­ a musí­m něco platit, tak je to o něčem jiném.
    BTW a zatí­m pracuju skoro zadarmo na svém podnikání­.

  43. To Andre: Myslim, ze Vam unikla pointa toho clanku.

    Kdyz Vam pujde o preziti, budete rad i za to vytirani podlahy v super marketu. To ze se naucite polsky, to je samozrejme naprosty nesmysl. Clovek to ma takove, jake si to udela. Jsou lidi, kteri jsou v USA treba 10 let a anglicky neumi, pak jsou lidi, kterym staci k velmi dobre anglictina 2-3 roky. A ja verim, ze clovek ktery se jazyk chce naucit a je ochotny pro to taky neco udelat (treba i vytirat podlahy v supermarketu) se jej jednou nauci aby pak treba mohl mit nejakou tu rozumnou praci v Microsoft, Oracle, IBM atd.

  44. V souvislosti s tím mě tak nějak napadlo, že mně pořád v hlavě hraje ten tvůj známý, o kterém kdysi psals. Ten, co vstoupí do nějakého podniku a totálně ho oživí – namotivuje zaměstnance atd.

    Bohužel mně v hlavě nezní dostatečně hlasitě, abych začal intenzivněji pracovat na angličtině…

    Zatím mně teda zbývá tady jen "blít"(jak o mně kdysi kdosi napsal – s odstupem měl pravdu:)

  45. Myslím si, že už viacero ľudí narazilo v tejto diskusii na koreň problému.

    Každý človek, ktorý si vie spočítať dva plus dva, sa nerozhoduje či pôjde na internship na základe toho, či zaň dostane peniaze. Je to ako koncept spoločnosti Master Card – niektoré veci sú jednoducho "na nezaplatenie".

    Avšak si myslím, že základnou vecou je, že veľa študentov by celý internship z vlastných zdrojov neutiahla a preto nie je najlepším kritériom výberu človeka na internship, či je ochotný pracovať zadarmo. Firma by potom mohla prísť o mnoho zaujímavých a perspektívnych ľudí len na tomto princípe.

    Internship je predsa o vzájomnom obohacovaní sa oboch strán. Pridanú hodnotu nezískava iba študent.

    Ešte by som rád reagoval na pár príspevkov ohľadom práce v McDonalde. Osobne som pracoval minulý rok ako crew member v Nemecku a veľmi si vážim túto skúsenosť. Nie je to iba o bežnej práci v kuchyni, či za pokladňou. Je to aj o komunikácií s manážerom, či spolupracovníkmi, resp. vybavovaní všetkých formalít na lokálnych úradoch.

    Takéto veci ma na škole neučia, preto si každú takúto skúsenosť cením.

  46. Prokousal jsem se prvni polovinou komentaru a pak jsem si rekl, ze radsi rovnou napisu.

    Je to docela nahoda ze o tom John pise a se zrovna chystam neco takoveho zaridit. Jak jsem vestoval po USA (zapisky ze zacatku cesty n mem blogu) jsem se seznamil s par lidmi v malych firmach a ted, kdyz tu zaclo takove hnusne pocasi bych zase nejradsi jel do Ameriky za teplem. Takze temhle lidem se ted chystam napsat, jestli u nich nemuzu makat zadarmo, pouze za jidlo a ubytovani. Nemam ted moc penez protoze jsem to v USA vsechno utratit… bude maximalne low cost.. videl bych to tak na 25 000,- Kc.

    No a co kdyz me nebudou chtit? Nevadi! Pojedu stejne a najdu si neco na miste. Jste mlady? Tak ceho se bojite? Nic neresit a jet.

  47. Ted si myslim, Johne, ze cechum prilis krivdis. Myslim ze je hodne lidi, zejmena mezi studenty, kteri by radi delali i zadarmo praci, ke ktere by se jinak nedostali. A to vcetne me.

    Navic nevim, kde jsi prisel na to, ze pro US studenta je tak vyhodnych 10$/hodina, protoze ja mam zkusenost prave opacnou. Na Floride cesti studenti velice radi sahli po nabidce 10$, naopak ti americti by se tomu tak maximalne vysmali.

    Tvuj blog ctu rad a vetsinou s tvymi nazory souhlasim, ale tohle mi skutecne prijde trosku prehnane. Vyhybal bych se zbytecne generalizaci.

  48. nechal jsem se před dvěma lety zaměstnat v REmaxu abych se dostal do realitního businessu a zjistil jak to vlastne funguje, jak fungují tyto společnosti a mohl v krizi nakupovat nemovitosti.

    Když si spočtu náklady a výnosy tak to bylo "zadarmo" … nic jsem nevydělal… v té době dělal realitního makléře každý druhý a lidi měli naprosto přehnané očekávání co se týkalo ceny jejich nemovitostí – což potenciální kupci samozřejmě ve většině případů neakceptovali.

    Pro mne bylo překvapením to, že nabrat nemovitosti není takový problém jako ty nemovitosti prodat.

  49. V kapitalizme by nemal nikto pracovat zadarmo.Pretoze ako sa hovori ''there's nothing like LUNCH for free'' 🙂 To znamena aj ten student musi dostat peniaze aby mal z coho zit.

    Mimochodom neverim ze by v USA boli taki studenti ktori by pracovali zadarmo !!! 🙂

  50. bude sa organizovat intership 2010???

    mal by som zaujem,v lete koncim treti rocnik a chcel by som si dat rok pauzu od studia a naberat pracovne a podnikatelske skusenosti…

  51. Kristof.. asi by ses divil, ale v kapitalismu jako je Amerika pracuje hodne lidi zadarmo… Na vsechno mas strasne moc dobrovolniku. Lidi co pracuji pro charity, nebo chodi pomahat do nemocnic. Muj kamarad chodi uklizet kazdy patek s manzelkou do skoly kam chodi jejich deti. Je to tady povazovano za naprosto normalni. Davat zpet spolecnosti a misto sedeni doma tak radeji jit nekam pomahat. Kdo tady zije a styka se s Americany tak to musi videt.

    There is no free lunch plati spise na neco jineho. Kdyz ti nekdo neco bullshituje. Neco ti prodava a pak nakonec zjistis, ze to stalo mnohem vice nez jsi cekal.

    Ale tohle chapu, ze je pro dost lidi nepochopitelne. Takze na tom nehodlam nejak venovat dalsi argumenty. Jinak studenty jsem takto ve firme mel. A praci zadarmo bych urcite nenabizel studentum do CR. S argumenty co tady vidim jsem pocital. Chapu to a nemam to nikomu za zle. Ale na svete jsou i lide, kteri i praci zadarmo ve firmach vyuziji a maji zase sve duvody proc to udelat.

  52. Pokud bych byl ve vychozi situaci studenta, kterej by se rozmyslel po skole “co ted” a mel bohaty rodice, kteri by me byli ochotni zivit, tak bych do toho rozhodne sel. Bohuzel jsem v takove situaci nikdy nebyl a vlastne se asi na takovy lidi divam spis jako prizivniky.
    Nicmene, pokud by to bylo neco, co by me fakt zajimalo a bavilo, tak bych asi prekousl i fakt, ze bych nekde jinde delal jeste nejakej druhej placenej work/nejakej internetovej byznys, kterej by me uzivil, nevahal bych.

  53. Jasně, jde o to, že nováček, který někam přijede je spíš přítěž a tak by měl skoro platit on sám…

    To dělání zdarma je ale fakt pro mě nepřijatelné. Kdysi jsem taky dělal asi měsíční brigádu v největší místní firmě s IT a celkem jsem se tam nudil. Nakonec jsem tam na jejich počítačích rozjel adult a vydělal svých prvních 35 USD…

    Ono, aby člověk někde šel pracovat zadarmo, tak to musí být prostě "terno", zaměstnání snu, něco co člověk děsně "žere" a chce v tom dělat, a nezajímá ho, že si bude platit sám jídlo a bydlení.

    Hranice mezi zneužitím je ale velmi těžká, jakmile by člověk dělal práci, která ho nebaví tak se bude cítit špatně. Se někde dostanete a pak tam budete provádět nějaký děs. Taky je důležité, aby tahle euforická inspirativní finanční sebevražda netrvala dlouho.

    Je ale pravda, že lidé jsou až příliš konzervativní, líní a bojí se riskovat. Radějí věnují své peníze na chlast a drogy a "hákují" v hnusné práci celý život, než aby odjeli, dělali v práci svých snů praxi a na základě toho pak pokračovali v tom, co je baví, třeba do konce života.

    Já bych osobně už v práci zadarmo nedělal. Ale co, já dělám na sebe, tak co o tom vím 🙂 … A když to tak vezmu, tak jsem začal dělat na sebe právě v jedné práci zadarmo. TAKŽE JO, DO PRDELE JO :).

  54. "Hranice mezi zneužitím je ale velmi těžká,"

    "Hranice mezi zneužitím je ale velmi TENKÁ"

    Pekař John :). Co si takhle koupit pícku na chleba a zkusit něco ukuchtit doma?

    LOL jinak představa, že John si odjede na dva měsíce do jiné firmy dělat pekaře je fakt srandovní :). Ale proč ne :), je to myslím super nápad, zkusit něco nového, co člověk chce, a navíc to prověří Johnovy firmy, jestli opravdu jedou i bez něj.

    Tak si říkám, co bych chtěl dělat já, no budu se muset nad sebou zamyslit :). Láká mě válcování asfaltu, ale ten smrad, to nebude ono. Jinak já jsem v dubnu koupil foťák, v květnu začal fotit koncerty a jsem teď ob týden v novinách, takže pro rok 2009 mám už splněno…, ale rok 2010 je blízko, je třeba něco vymyslet.

  55. zkusil jsem si to i u nas v Cechach pri skole, chtel jsem vedet jak to vlastne v mem oboru pracuje a slo to ( 2x krat v tydnu asi na 4 hodiny), bohuzel majitele firmy s tim neumeji moc pracovat a pomerne ze kratko to ukoncili. Po 10 letech jsem to letos opet zkousel v jine mnou vysnene ceske firme. Moc nechapali me pohnutky, ze by u nich nekdo chtel pracovat zdarma a nezkusili to se mnou. Takze bacha, nejsme zas az takovy balici!

  56. Bohuzel spousta Cechu si neuvedomuje co to znamena pracovat v US nebo ve velke mezinarodni firme zdarma… jde o to ze clovek ziska kontakty a o tom to cele je. Take firma pro kterou osoba bude zdarama pracovat uvedomuje, ze clovek to dela zdarmam a cili ze opravdu ho tento obor zajima.

    V CR tato tradice neni vubec znama a verim ze spousta ceskych zamestanavtelu pracovnika zdaram by jen " vyuzivala" pro ruzne prace, ale pokud bude osoba pracovat pro jednu z +500 firem v US nebo UK, kde tato kultura je tak jsou to zkusenosti k nezaplaceni.

    Mela jsem takto moznost pracovat pro UN na vecech kde nabiraji lidi jen s +5 lety zkusenostmi z toho oboru. Dnes pokud bych se chtela vratit tak staci zavolat nekomu z lidi s kterymi jsem pracovala.

    Samozdrejme, ze pokud clovek pracuje v takovem to prostredi a zdarma tak musi ukazat co v nem je a ne si rikat " pracuji tu zdrama tak co bych se namahal". POkud clvek ma toakovy postoj tak je tos pise v neprospech nez prospech.

    Jsem z chude rodiny ale pracuji od 15 na brigadach a vse co jsem usporila jsem dala do techto internshipu, na zaklade kterych jsem se dostala dal.

    Velmi to doporucuji, ale nikoliv v CR.

  57. Naprosto s tebou souhlasim Johne. Myslim si, ze pracovat “zadarmo” kvuli zkusenostem a moznym kontaktum je skvela prilezitost. Mel jsem v kvetnu nabidku letet do USA pracovat pres cele leto jako prodavac uzitecnych knih po domech, ale odmí­tl jsem tuto nabí­dku, protoze jsem mel zrovna myslenky na leto uplne nekde jinde. Dobre jsem udelal, protoze v polovine cervna mi prisly vazny zdravotni komplikace a ty by v USA byly neprijemne. Ale nezvazil jsem nabidku dobre, mozna mi utekla sance, jak nabrat jazykove zkusenosti a prodejni dovednosti a to me velmi mrzi. Sice se prodejem zabyvam, ale naucit se prodej trochu jine inteligenci nez je ta v CR mohla byt pro me prilezitost, kterou jsem propasl. Proto vzdy zvazte dobre vsechny nabidky, ktere v zivote dostanete a premyslejte, co vam muzou prinest!! A to co vam prinesou nemusi byt zrovna penize,

  58. Myslim si, ze ano. Problem by byl jediny a to v placeni najmu, jidla, atp. Nemam tolik penez, abych toto mohl udelat. Pokud bych sehnal penize na zaplaceni onech vydaju, tak bych do toho sel vsema deseti.
    Presne jak pisete, ziskani zkusenosti, prevazne pak zkusenosti. A hlavne mnoho firem, ktere dava tyto moznosti pak, pokud vim, vybira i z techto prevazne studentu nove zamestnance. Takze kdybych mel jak zaplatit to vse okolo, urcite bych na nejakou takovou staz jel a snazil se ze sebe vydat co nejvic.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *