EIN – Tax ID v USA

Ozval se mi jeden nas zakaznik z CR, ze potrebuje ziskat overeny dokument z IRS (americky financni urad) o vydani EIN (danove cislo). Ze banka vyzaduje tento dokument notarsky overeny a nejlepe s apostille (dodatecne overeni, ze notarske razitko je platne, ktere se pouziva pro mezinarodni dokumenty).

To je jedna z veci, ktere jsou pro americke firmy zvykle podnikat v USA naprosto nepochopitelne. Nase firma zalozila jiz pres 5,000 firem, ale nikdy se nam nestalo, ze by nekdo pozadoval tento dokument.

Jakmile se jednou firma zaregistruje k danim a dostane EIN, tak jedine co dostane z IRS je takovy obycejny potvrzujici dopis, ze EIN bylo vydano (mozna uz ten dopis ani neposilaji, kdyz se ted EIN da zaridit online). Tento papir jsem snad nikdy nepouzil. Kdyz potrebuji zjistit EIN od jine firmy nebo nekdo ode me tak na to existuje tento formular:

http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw9.pdf
Kdyz si vsimnete, tak je to v podstate formular ktery vyplnim sam a potvrdim, ze to EIN je moje. Neni to zadny dokument primo z IRS. Nema to zadna razitka. Je to proste zalozeno na poctivosti, ze kdyz se me nekdo zepta na EIN kvuli danovym ucelum, ze to popravde vyplnim. Samozrejme to je i trestny cin, kdyz bych to poctive nevyplnoval a zneuzival. Ale odpada nutnost razitek, podpisu a overovani…

Spread the love

4 thoughts on “EIN – Tax ID v USA

  1. 🙂 tady se setkava ta ceska byrokracie s americkym pristupem k veci, vse co nejvice zjednodusit – a ono to tam funguje! … idealne najit reseni pristupne obema stranam…. notarsky nechat overit kopii dopisu z IRS a pak apostillou overit to notarske razitko… vlk se nazral a koza zustala cela 😉

  2. Dobrý den,

    Narazili jsme na problém, když chceme využít služby Amazon fulfillemnt pro prodej zboží v USA na jejich stránkách Amazon.com … Máme připraveno zboží v celkové hodnotě 60 000USD a přepravní společnosti nám tvrdí, že v případě, že hodnota dováženého zboží přesáhne 800USD, potřebujeme k proclení fakturu, kde se někdo “zaručí”, že zboží přijme a zaplatí za něj. To v našem případě není možné, naše zboží si budou kupovat zákazníci Amazonu a dopředu nevíme, kdo si objedná. Mohlo by tento problém vyřešit získání EIN ? a co vůbec pro nás znamená získání EIN? Muséme pak platit daně na území USA? Děkuji za odpověď, pokud mohu poprosit zaslání do emailu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *