Globalni nebo lokalni pristup

Nektere firmy jsou globalni a nabizeji sluzby ve spouste zemi. Maji siroky zaber a nejsou schopni se zas tak detailne prizpusobovat lokalnim podminkam. To je priklad Shipito. Posilame do vice nez 200 zemi sveta. Jazykovych mutaci webu mame jen par. Support v lokalnim jazyce taky jen pro par zemi. Prijimani plateb v mistnich systemech a menach taky minimalne. Tento pristup prinasi urcite vyhody. S timto pristupem mate siroky zaber. Vyzobavate zakazniky z celeho sveta. Relativne rychle diky tomu muzete nabrat velikost. Ale je strasne tezke byt hodne lokalizovany, protoze ten zaber je strasne siroky.

Pak jsou lokalni firmy. Ti maji vsechno dokonale prizpusobeno mistnim zakaznikum. Support ve stejnem casovem pasmu s rodilymi mluvcimi. Mistni platby. Upravy pro specifika mistniho trhu. V tomto je velka sila. Zakaznici maji vetsi komfort. Jen je tady maly problem. Lokalni firma nebude mit casto takove “svaly” jako globalni firma. Tim, ze pracuje na malem trhu nemusi mit k dispozici tak velke prostredky. Bude mit mensi obraty, protoze je zamerena jen na ten lokalni trh. A kdyz bude chtit rust do dalsich zemi tak to pujde tezko, protoze je uz velmi silne prizpusobena mistnim specifickym podminkam.

Jsou to takove dva pristupy. Ani nerikam ktery zpusob je jednoznacne lepsi. Ja se osobne priklanim k tomu globalnimu pristupu. Kazdy si vyzaduje neco jineho.

Spread the love

7 thoughts on “Globalni nebo lokalni pristup

  1. mozna je tou spravnou strategii zacit globalne jako john a kdyz dostatecne zesili tak zkusit rust na nekterych trzich prechodem do lokalu.

  2. Ovšem startupový paradox, aneb co je “lokálně” a co “globálně” – podnikatel z Texasu co rozjí­ždí­ startup v rámci Texasu podniká lokálně či globálně? Co má udělat ten stejný člověk, ale napří­klad ve Ví­dni aby podnikal v rámci možností­ “globálně”, tzn nechce se se službou či výrobkem fixovat pouze na Rakousko? Lze vůbec přeskočit fázi “lokálně”? Dokáže to někdo prosí­m definovat?

  3. Já tedy mluví­m za naše zkušenosti s Landi – samozřejmě že úspěch na celosvětovém trhu je lákavý, ale mnohem jednoudušší­ a pravděpodobnější­ je uspět na menší­ch trzí­ch.

    V březnu jsme zahájili prodeje v maďarsku, polsku a německu (landigo.hu, landigo.de) – zatí­m jednoznačně nejuspěšnější­ je maďarský trh – poloviční­ ceny PPC reklamy, lidé hodně konvertují­ (malá konukrence).

    Samozřejmě finální­m cí­lem je globální­ produkt, i na tom se pracuje :), ale každý si musí­ uvědomit, že na anglickém internetu je opravdu o několik řádů větší­ konkurence a opravdu musí­te mí­t zcela výjiměčný produkt nebo strategii (nebo nají­t niku jako John a mí­t a budovat si know how).

    Prostě i v USA je pravděpodnější­, že uspějete lokálně s mikropivoarem. U většiny českých startupů mi přijde, že chtějí­ konkurovat Budweiseru, přitom kapitálová ani know-how vybavenost není­ ani na úrovni toho mikropivovaru.

  4. To je velmi obtí­žné pro mí­stní­ společnost konkurovat na globální­m trhu. dí­ky státní­ podpoře v oblasti financí­ je nyní­ roste, ale ve stálé rychlosti. Děkuji John pro tento pěkný článek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *