Mentori a radci v podnikani

Nemam moc rad mentorstvi jak se praktikuje ve svete startupu. Startup prezentuje svuj napad (na nejake soutezi nebo prezentacni akci) a mentor mu pak rekne co a jak ma delat.

Naopak se mi libi, kdyz si kazdy ze zucastnenych da praci a obraci se na sebe POUZE kdyz je o necem konkretnim jednat. Kdyz jde o konkretni problem v oblasti v ktere ma ten radce (mentor) znalosti a zkusenosti.

Treba me nebavi, kdyz se me lidi ptaji jestli maji sanci v necem uspet. Chteji abych zhodnotil jejich podnikatelsky napad a rekl jim jestli to ma smysl nebo ne. Me to pripada strasne irelevantni co si ja myslim. Na me v tomto vubec nezalezi. Kdyz ti lidi budou dobri tak najdou cestu jak byt uspesni. Kdyz se nebude hned darit tak trosku neco upravi a zmeni. A pak to pujde. Ale muj nazor nebo hodnoceni v tom nic neovlivni.

Naopak kdyby se me zeptali na neco co je doopravdy z meho oboru nebo zkusenosti tak jim presne reknu jak jsem co resil, co mi fungovalo a co mi nefungovalo. A pak se z toho muzou nejak poucit a udelat si vlastni nazor. Takto by to podle me melo fungovat. Ale vetsinou nefunguje.

Spread the love

34 thoughts on “Mentori a radci v podnikani

  1. mě trochu zaráží­, že lidi považují­ za mentory někoho hlavně bohatého, jenže spousta lidí­ nic moc neumí­ a prostě jim něco náhodou vyšlo a oni chtějí­ od nich nějaké rozumy… naví­c i kraviny dneska uspějí­ a sebelepší­ nápad nikoho nezají­má… nemá smysl se o tom s někým radit, prostě se to musí­ zkusit a jak ří­ká john, řešit jen konkrétní­ “cestičky”… já jsem třeba byl u M.Poplara Roztocka a moc jsme si nerozuměli, jeho zají­má obrat, mě zají­má zisk.. on chce zaměření­ na jednu věc, já jsem schopný dělat ví­c věcí­ protože jsem workoholik a vše mám rychle hotové, ohodnotil mojí­ firmu na 5M, teď mám nabí­dku na 40M.. nemá fakt smysl brát cizí­ názory jako dogma, člověk musí­ mí­t svojí­ hlavu 😉

      1. jeho zají­mal obrat, si vem prodej MALL, to dodnes nepochopil nikdo… obrat 7MLD, 7 let ve ztrátě a prodali to za cenu obratu 7MLD.. což je nonsence.. prý “podí­l na trhu”.. jasně, já měl obrat 6M, ale udělám čistého 2,5M ve 2 lidech, znám firmy co mají­ 120M obrat, 10 lidí­ a zisk 3M, tak k čemu to je… si myslí­m, že mám zlaté vejce :)) teď jsem rozjel kromě ČR+SR i Polsko, Německo+Rakousko a za měsí­c bude eshop pro Anglii… takže zisky by měli dost vyletět a o tom je taky dnešní­ spekulace nabí­dek od investorů 🙂 nejradši bych to ale prodal celý a šel si odpočinout 🙁 ale kdo by to pak ří­dil :(( investor nepracuje :(((( takže mi koupí­ max 50% :(( neví­m co s tí­m, když prodám podí­l, bude ode mě očekáván ještě větší­ výkon :(( firma docela roste, za poslední­ 3 měsí­ce mám 1M čistého

          1. Dobry priklad s Amazonem, ale je to zase vyjimka.. naprosta vetsina ostatnich firem v USA by si nemohla dovolit co dela Amazon.. proste by jim to neproslo. Ale inestori Amazonu to toleruji.

        1. Martine gratuluji, a zkoušel jsi se nabí­dnout jako investor pro nové tzv. startupy? 🙂 Nebo jenom vše sleduješ z pozadí­…:)

          1. nn, pení­ze strkám jen tam, kde mám nad nimi kontrolu, nebo pokud tomu hodně věří­m… startupů je hromada, pár projektů mám svých. Docela dost lidí­ jsou “lifestylový-startupisti” = co mají­ ty Apply všude atak… a ve finále skutek utek…

        2. Ja si myslim, ze je velmi tezke prodat firmu, ktera ma 2 lidi. I kdyz ma fantasticky zisk tak to visi jen na 2 lidech.. a v tom je velky risk pro investora.. i kdyz pro tebe je to fatasticky udelat velky zisk sam. Jedine, ze to koupi nekdo kdo dela ve stejnem oboru

          1. v podstatě všemu rozumí­m jen já a zaměstnanec jen vyřizuje objednávky z eshopu, takže já v podstatě řeší­m, aby hlavně nedošlo zboží­, což je 30x za rok 10min práce 🙂 know-how lze docela snadlo předat: co-kolik-za kolik-kde objednávat, jak je co propojené a může to za měsí­c provozovat kdokoliv, lze i vytvořit “manuál pro blbečka” kam předám všechny postupy jak firma technicky funguje, jak se obsluhují­ eshopy, účto, fakturace, expedice… firma je hlavně o zásobách zboží­, systému a vybudovaných prodejí­ch kanálech a už je tak silná, že 2 roky neplatí­m žádnou reklamu, prostě objednávky chodí­ samy a stále ví­ce :)) nemusí­ to ani být člověk z oboru, 80% věcí­ se o zboží­ člověk dozví­ z eshopu 🙂 ale taky si myslí­m, že 100% podí­l nikdo nekoupí­, protože by si akorát koupil práci, tak asi počkám, až někdo nabí­dne ví­c za těch 50% 🙂 Už jsem rozjel eshopy v Německu a Polsku s novým skladem na hranicí­ch i další­mi zaměstnanci a uživí­ se to, což je super na to, že to funguje teprve 2 měsí­ce 🙂 takže hodnota bude jen růst.

        3. jenze firma, ktera tohle dela ve dvou je extremne krehka, do toho nikdo se zdravym rozumem (co neni ze stejne branze) nemuze jit s klasickym ohodnocenim… ja mam taky kamarady, kteri delaji podnikani v jednom, dvou a delaji cisty zisk 700k-1m / mesic, jenze bez nich ta firma nema v podstate zadnou cenu, ptz vse je navazane na ne…

          a btw fakt to neni Roztock 😀

  2. Přededávání­ znalostí­ a zkušeností­ je celkově těžké. Výborně to mají­ zmáknuté MLM systémy. Pokud člověk chce, tak si zde vždy najde někoho, kdo mu pomáhá nahoru. mě třeba občas chybí­ mí­t se na někoho zkušenější­ho obrátit. Hold musí­m někdy vynalézt znova kolo.

  3. Mentorujem Startup Weekend a praveze mam pocit, ze vacsina startupov potrebuje, aby za nimi ten mentor prisiel. Nie, aby im hovoril co presne a ako maju robit. Ale aby ich usmernil a poradil im sposob, ako niektore veci riesit. Totiz, dost vela ludi tam bolo takych, ktori fakt nemaju ziadne skusenosti a nemyslim si, ze by sa mali ucit vsetko len na vlastnych chybach.

  4. Johne, ví­š sám, že začátky jsou hrozně těžké a přenést se přes první­ neúspěchy je kolikrát tak velká překážka, že to lidi jednoduše zabalí­, nebo nemakají­ naplno a zabalí­ to později, když nevidí­ výsledky. Je celkem jedno, jestli je Tvůj názor na konkrétní­ projekt irelevantní­, ale Tvůj názor, jak na Tebe ten nápad působí­, může toho člověka namotivovat a potlačit dopředu. Těžko může po Tobě někdo chtí­t odpověď, jestli projekt bude do roka vydělávat deset mega, ale slyšet něco jako “to zní­ zají­mavě a mohlo by to fungovat, udělej to a ozvi se za půlroku” od někoho tak úspěšného, jako jsi Ty, to by mi osobně hodně pomohlo. V těch začátcí­ch je totiž člověk sám a neustále mu někdo ří­ká, že “to nebude fungovat, to je blbost” atd.
    Na Tvém mí­stě bych to asi vzal z opačného konce a byl polichocen, že mě někdo uznává jako podnikatele.

    1. Když těch nabí­dek, ale přichází­ tisí­ce nebo ví­ce. To má John dodávat motivaci každému co napí­še a čí­st A4 jen aby poslal zbytečně text “zvládneš to” bez sebemenší­ hodnoty? Obdivuji Johna, že časově zvládá vůbec psát tento blog. 😉

      1. Též Johna obdivuju a rozhodně po něm nechci, aby reagoval na lidi, kteří­ ani neumí­ správně použí­vat čárky v souvětí­ch.;p

    2. No jo, ale to by to pak musel rikat kazdemu a v podstate bude lhat. Jako podnikatel to muze posoudit jen u oboru, kde sam podnikal, jako zakaznik jen u produktu, o ktere ma sam zajem. Tomu zbytku prirozene nemuze rozumet.

      A i kdyby odpovidal pravdive a rikal lidem, co si o tom subjektivne mysli, tak to nema vyznam. Na neco treba rekne, ze se mu to zda jako blbost, a toho cloveka tim zbytecne odradi, ackoliv by to mohlo mit obrovsky uspech.

      Plno lidi si vubec neuvedomuje, ze PRESNE TOHLE je podnikani. Ze vas nikdo nevodi za rucicku, vsechno si musite vyresit sami a hlavne musite sami sobe a svoji vizi verit.

      Pokud nekdo potrebuje, aby ho neustale nekdo motivoval, pomahal mu resit ruzne problemy a nenesl moc velkou zodpovednost, mel by se nechat zamestnat.

      Sam se taky obcas snazim neco zacit delat a je to samozrejme tezke. Ale proste nemuzu cekat, ze mi nekdo bude v tomto smeru pomahat. Kazdy si tim bojem musime projit sam…

      1. Chcete se podelit o vlastni tipy nebo zkusenosti? Zacinate startup, mate zajimavy problem nebo otazku o podnikani?Napiste.
        Přesně to má John uvedeno u svého profilu a fotky na hlavní­ stránce. Pokud bych vzal jen toto, nechápu pak proč o tom pí­še…

        …ale ono to má určitý význam, vzhledem k tomu, že John je i investor. Co když se mezi těmi žádostmi vyloupne poklad…?;)

        Nikdo samozřejmě neří­ká, že je třeba někoho vodit za ručičku, to nemá smysl. Ale John má za ty roky hromadu zkušeností­, zná spoustu lidí­, jiných startupů, atd. a jeho pohled bude určitě mnohem ví­c vypoví­dají­cí­, než od podnikání­m nepolí­beného tazatele. Jeho názor, byť subjektivní­, má tedy určitou váhu a pokud neví­, stačí­ to ří­ct.

        Znovu opakuju, nemluví­m tady o poskytování­ názoru podloženého čí­sly a detailní­mi analýzami.;)

        1. “Chcete se podelit o vlastni tipy nebo zkusenosti? Zacinate startup, mate zajimavy problem nebo otazku o podnikani?Napiste.”

          Cas od casu sem nekdo posle clanek o tom, jak rozjizdi svoji firmu. To je to sdileni zkusenosti. Za zajimavou otazku je pak IMHO povazovano napr. “Mate ve firme databazi znalosti?”, jak byla zodpovezena v tomto videu: https://www.podnikanivusa.com/2011/08/19/provozni-prirucka-a-databaze-znalosti-do-firmy/

          A samozrejme, ze John ma vetsi zkusenosti, kontakty apod. Ale i tak nemuze predpovedet, jestli ten projekt bude fungovat. To proste neni mozne.

          Muze jenom hadat. Samozrejme bude mit vetsi procento uspechu nez ostatni, ale porad to bude celkove vzato malo.

          Takze nekdo rekne: “Chci delat XYZ. Je to dobry napad?”. A ted co na to rict?

          Pri kladne odpovedi na tom ten clovek (mozna) zacne pracovat, stravi nad tim plno casu a nakonec to cele krachne. A jeste se muze na Johna zlobit, ze se pletl.

          Pri negativni odpovedi to ten clovek treba rovnou zabali a necha si ujit obrovskou prilezitost.

          Mam s timhle zkusenosti ze sveho oboru. Par kamaradu se chystalo nejaky projekt rozjet. I kdyz si treba myslim, ze jsou naivni a je to blbost, nikdy jsem jim to nerekl. Ta sance, ze se jim bude darit, tam proste je. A ja nejsem schopen posoudit nakolik je velka. Vzdycky se to musi zkusit (opatrne). To je to nejdulezitejsi. A misto toho, abych jim zacal analyzovat vsechny mozne problemy (jako INTJ k tomu tihnu), tak proste zaujmu neutralni postoj a myslim si, ze by to meli zkusit.

          1. To dává smysl… ale stejně si myslí­m to, co už jsem tady několikrát napsal.
            Určitě se to dá ří­ct v pár slovech, aniž bych dotyčného odradil…

  5. Tento Johnův článek je voda na můj mlýn :-).

    Rozjí­ždí­me start-up. Všichni, kteří­ na projektu pracují­ mají­
    ví­ce jak 10 leté zkušenosti ve svém oboru. Takže velmi dobře ví­me, jak se ve
    svém oboru orientovat.

    Mentory a meetingy startupů nenavštěvujeme ani nevyhledáváme.
    Mnohem užitečnější­ je dle nás pracovat na projektu a komunikovat se zákazní­ky. Zjišťovat
    jejich názory.

    Protože se jedná o rozjezd a nemáme ještě vybudované jméno,
    tak se nevyhneme setkávání­ i s rádoby odborní­ky. Ty je samozřejmě možno
    odfiltrovat náročnější­m výběrovým ří­zení­m (nyní­ je myšleno časově) a také
    následně honorářem. Vysoké honoráře si nyní­ dovolit nemůžeme a do náročnější­ho
    ří­zení­ nám nikdo nepůjde. Tzn. občas si i od tzv. odborní­ků vyslechneme rady,
    ze kterých nám jdou uši kolem.

    Jeden pří­klad: Odborní­k na použitelnost nám např. radil,
    abychom si vzali pří­klad z použitelnosti z facebooku. Ve
    facebooku jsme doteď nezjistili jak se dají­ editovat pří­spěvky. Takže pokud tam máme chybu, tak musí­me pří­spěvek smazat i s přidanými komentáři. Tolik tedy k použitelnosti
    facebooku.

    Samozřejmě jsme dostali i rady prospěšné jako napří­klad
    zvýšit hratelnost. Z toho jsme si tedy vzali pří­klad a pracujeme na tom co to dá’¦ .

    Já chci také létat letadlem jako John 😀

    1. Odborní­k na použitelnost? To mě rozesmálo.:) Myslí­m, že spousta lidí­ by měla vzí­t do ruky lopatu a jí­t makat. Ony by je přešly choutky věnovat se zbytečným službám…

      1. Uvedeným pří­kladem s odborní­kem na použitelnost jsem určitě nechtěla ří­ct, že oblast použitelnosti je něco, na co by neměli být odborní­ci.

        Co by se nemělo zkoumat a rozví­jet.
        Čí­m se zabývá použitelnost viz naše zlatá wikipedia:
        http://cs.wikipedia.org/wiki/Pou%C5%BEitelnost

        Naopak. Pokud máte na webu dobrou použitelnost může Vám to několikanásobně zvednou návštěvnost.

        A to určitě každý rozumný provozovatel stránek chce :-). Tedy já určitě’¦ .

        Použitelností­ webu rozumí­me (lí­bivost, pochopitelnost, naučitelnost atd.).

        Použitelnost napří­klad řeší­, jak zprostředkovat uživateli nejčastěji použí­vané funkčnosti na co nejméně kliků apod.

        Nicméně použitelnost je celkem složitá vědní­ disciplí­na. A netýká se samozřejmě pouze webových stránek :-).

        Napří­klad v armádě mají­ tento vědní­ obor velmi
        vymakaný. Pokud by zbraně, vysí­lačky a cokoliv co se použí­vá v boji nebylo
        možno snadno a rychle použí­t, tak budou vojáci rychle ko a zví­tězí­ nepří­tel :-).

        Ale nechci tu ‘žmentorovat”, protože od toho Johnův blog
        není­, tak abych nedostala vyláno :-).

        Pokud bude mí­t John sklad, který by měl dveře pouze na střeše, tak je sklad sice funkční­, ale to použití­ nebude nic moc. Leda by
        vybavil všechny zaměstnance helikoptérou :-D.

        Což je samozřejmě extrémní­ pří­klad’¦ .

        Zpět k ‘žodborní­kům”. Pokud je poptávka, je i nabí­dka.
        Aktuálně nás překvapuje, kolik lidí­ dokáže v době krize podnikat a
        nereagovat nebo špatně reagovat na naše poptávky. Nicméně dle Johnových článků
        soudí­m, že je to Česká specialita?

        1. Dí­ky za přednášku!;)
          Samozřejmě souhlasí­m s tvrzení­m o vyšší­ návštěvnosti…

          Co ale neuznávám jsou právě odborní­ci na tohle a na tamto… za chví­li si budu muset najmout odborní­ka i na pití­ vody ze sklenice…

          Věří­m, že u armády má použitelnost smysl, ale nemyslí­m si, že nají­mat odborní­ka na použitelnost webové stránky má nějaký velký smysl. Je mi jasné, že si tí­m asi kopu hrob tady v diskusi.:)

          Každý člověk je jedinečný a nedokážu si představit, jak napasovat jednotný systém tak, abych se trefil do chuti desetitisí­cům lidí­. To prostě není­ možné.
          Ano, vyzkoumat, jestli většina uživatelů má radši tlačí­tko vpravo nebo vlevo, smysl má, ale na to si přece nemusí­m nají­mat zvlášť člověka…

          My, co máme nějaký ten webový projekt, určitě máme s internetem mnohaleté zkušenosti a ví­me, co nám vadí­ a ztrpčuje život u konkurence. K tomu máme selský rozum a to musí­ stačit.

          Tak a teď do mě.;)

          1. Omlouvám se, určitě jsem nechtěla kohokoliv zbombardovat argumenty ‘¦ .

            V použitelnosti jednoduše nejde o to trefit se do chuti lidí­, ale usnadnit a zpří­jemnit práci :-).

            Já si určitě nedovolí­m mluvit do podnikání­ někomu, kdo s ní­m
            má mnohem větší­ zkušenosti než já. A hlavně komu podnikání­ už vynáší­ :-).
            Určitě by mě však zají­malo, jaké internetové projekty
            provozuješ.

            V jednom pří­spěvku pí­šeš, že moc dobře ví­š, co vše se
            musí­ udělat, aby se v USA přitáhla pozornost, pokud prodáváš na internetu.
            Náš produkt bude mimo jiné také v angličtině.
            Neví­m, jestli nejde o Tvé know ‘“ how. Ale co se tedy musí­ udělat,
            aby se přitáhla pozornost?

            Ověřené zkušenosti mě tedy hodně zají­mají­.

            John psal, že si Američani rádi telefonují­ a ověřují­.
            A také, že je třeba mí­t kancelář v USA.

            Nějaká další­ doporučení­?

            Jinak gratuluji, že se povedlo ‘žopustit” standardní­ práci a
            přejí­t na svůj vlastní­ podnik (pokud jsem to z twitteru správně pochopila :)).

            1. Nemyslel jsem to zle, jen jsem si “rýpnul”…;)

              Provozuju eshop a též jsem v začátcí­ch. takže pořád ještě dochází­m do práce.

              Když jsem psal o tom, že ví­m, kolik práce to dá přitáhnout pozornost, porovnával jsem “reference” s “link buildingem”… Přijde mi to hodně podobné.

              Nemám žádné vlastní­ know-how. Je to vše o social media, blogging, link building, ppc, atd. Nic převratného. Rozhodně si netroufám tvrdit, že jsem v něčem odborní­k. Jen použí­vám selský rozum a zkušenosti, které jsem nabyl za poslední­ch patnáct let práce v korporátní­ sféře.

              Jsem tak trochu detailista a dokud nejsem spokojený s nějakým prvkem ve svém eshopu, tak na tom dělám tak dlouho, dokud s tí­m nejsem vnitřně srovnaný. Práce, kterou dělám, mě naučila dělat věci jednoduše a efektivně a věří­m, že nepotřebuju odborní­ka na použitelnost ani jiného budižkničemu.;) Možná to zní­ arogantně, ale tak to cí­tí­m. Až se jednou můj eshop dostane na šestimí­stné čí­sla, pravděpodobně se budu chytat každé pří­ležitosti, jak zvýšit prodeje o pár procent, ale teď na začátku cí­tí­m, že je to opravdu zbytečné…

              Hodně mě inspiroval i Steve Jobs, ať to zní­ jakkoliv… jakým způsobem se on zabýval svým produktem… on se snažil vymyslet iOS tak, aby se uživatel dostal k jakékoliv funkci jední­m nebo dvěmi kliknutí­mi. Zabýval se tí­m, aby si zákazní­k “užil” vybalování­ nového MACa, udělal balení­ tak, aby si zákazní­k osahal periferie, tak jak Steve chtěl, atd. Snaží­m se podobně uvažovat i ve svém eshopu. A věř nebo ne, otravuje mě hodně drobností­, které se snaží­m vyladit a věří­m tomu, že když budu já spokojený, budou i zákazní­ci…

              Možná na to jdu špatně, kdo ví­, ale všechno co jsem kdy dělal, jsem dělal tak, abych byl vnitřně spokojený s výsledkem a troufám si tvrdit, že jsem to dotáhl dost daleko. Věří­m intuici a svému selskému rozumu. Mockrát jsem si ověřil, že to funguje. Nic ví­c v tom není­.

              Pokud jde o nějaké zkušenosti z USA… každé odvětví­ bude chtí­t asi jiný pří­stup. Já ví­m, že John tady psal, že si Amí­ci rádi poví­dají­ s podporou – ví­m to i od pří­telkyně, která je američanka ( např. chtěla zabookovat hotel a volala na podporu a zabila tí­m půlhodiny, mí­sto aby použila internet a ušetřila čas ) – ale já třeba telefonickou podporu nemám, jen live chat, který funguje i na iphone. Až budu v USA, pravděpodbně telefonickou podporu zří­dí­m, ale teď ne, pže neví­m, jak bych toho člověka kontroloval.:)
              Asi bych Johna nebral vždy jako přesné vodí­tko, zvlášť pokud jde o starší­ pří­spěvky. Nemyslí­m to špatně, ale spousta věcí­ už většinou funguje jinak, svět se prostě mění­… Johnův blog je výjimečná hromada inspirace a motivace, ale ne přesný návod. Každý si musí­ tu svoji cestičku prošlapat sám.;) Proto jsem i v jiném komentáři tady napsal, že by bylo od Johna pří­nosnější­, kdyby vyjádřil svůj názor k projektu, když ho někdo požádá mí­sto rozčilování­ se, že jeho názor je irelevantní­… Jeho názor je irelevantní­, ale ne pro toho člověka, který potřebuje jen nakopnout, že se nezabývá úplným nesmyslem…

              1. Promiň ale to je nahrávka na smeč.

                Steve Jobs byl právě machr přes použitelnost :-).
                A systém testování­ použitelnosti měl maximálně promakaný.
                Budiž mu země lehká a nebe otevřené’¦ .

                Jinak děkuji za informace ze způsobu prorážení­ na americký trh. Obdobné cesty jako Ty budeme pro proniknutí­ na anglicky mluví­cí­ trh na netu budeme také použí­vat.

                John dokázal vydělat finance, takže má pro mě jasné know how
                ‘“ má jasný výstup / výsledky. Tzn. John to dokázal a je třeba od něj čerpat
                informace. Samozřejmě ne ty z oboru vývoje SW, pokud se specializuje na
                zásilkovou službu.

                Ale určitě mě zají­má napří­klad jeho budování­ vztahů se zákazní­ky. Způsob hodnocení­, zda je práce efektivní­ nebo ne.

                Jak realizuje / vyhodnocuje přijí­mací­ pohovor. Jak zaškoluje
                lidi. Na co si dávat pozor od konkurence apod. Tzn. John mi dává informace,
                které mi mohou při podnikání­ vydělat a to já chci ‘¦. .

                Tzn. John má systém. V každém systému se mohou
                vyskytovat chyby. Ale jeho systém je funkční­.

                A i Tobě samozřejmě přeji, ať se v podnikání­ daří­ co nejví­c ‘¦ .

                1. Jasně, ale Steve to měl v hlavě a nepotřeboval si platit odborní­ky na použitelnost. On přesně věděl, jak chce aby ten produkt vypadal/fungoval. A o tom mluví­m…

                  Ano, John má know-how. Oceňuju spoustu informací­ z amerického trhu, které tady zmiňuje. Nicméně v mém pří­padě je spousta informací­ spí­š informativní­ho charakteru, pže to co John zí­skal za roky podnikání­, já zase nabral v práci při jednání­ s dodavateli, zákazní­ky, při pravidelných schůzkách vedení­ firmy, atd. Mimochodem o tom napsal dobrý článek před pár měsí­ci, ve kterém mimojiné zmiňuje, že ideální­ věk na podnikání­ je 30-40let, zatí­mco do třiceti by měl člověk nasbí­rat zkušenosti a návyky.

                  Já nepotřebuju vědět, jak mám vést přijí­mací­ pohovor, jak ří­dit lidi, atd. pže tí­m vší­m už jsem si prošel… Naproti tomu je dobré přečí­st si, jak američané uvažují­, když se ucházejí­ o práci…

                  Přesně o tom je dnešní­ svět… skoro každý se snaží­ být “startupista” a podnikatel, ale drtivá většina neumí­ ani správně odpovědět na email. Snaží­ se řešit nesmysly, které řešit není­ potřeba. Zavalují­ Johna žádostmi, které jsou mimo mí­su a jen dokazují­, že dotyčný nemá základní­ pracovní­ návyky. Podle toho to podnikání­ pak vypadá…

                  Nemyslí­m si, že John má nějaký zázračný systém. Jen ví­, že chce např. prodávat ví­no a jde za tí­m. Nemá jasnou představu, co ho čeká, ale umí­ počí­tat a je naučený pracovat, zjišťovat, hledat cesty, atd. a nakonec uspěje. Nevidí­m v tom nic složitého nebo převratného.

                  Ale to se zase rozkecávám a Ty už jsi domluvila.;)

                  I Tobě hodně štěstí­ s podnikání­m.

                  1. To je ale zbytecna diskuse:-)))) Proč řkat ODBORNíK NA POUŽITELNOST? Snad stačilo normalne rict/napsat – NÄšKDO, KDO NíM MRKNE NA WEB, PROJDE HO ZE STRANY ZíKAZNíKA a řekne, co ho zdržuje a co je o.k.:-) Na to nepotřebujete ODBORNíKA, na to vám stačí­ dát na FB nebo soc. sí­tě prosbu, at vam lidi mrknou na web a reknou, co je tam nelogickyho, proc neobjednaji. Co by chteli predelat jako zakaznik, aby jim to usnadnilo nakup. Az byste se divili, kolik lidi rado takhle laicky a ZDARMA se vyjadri. Muzete kazdymu, kdo vam pisne svuj nazor, dat treba 20% slevu… a je to.

                    1. Omlouvam se,ale jestli takto Jano, slozite podnikate, ze si najimate ´radoby odborniky´, tak zbytecne vyhazujete penize… A zbytecne nevyuzivate moznost komunikovat primo s vasimi zakazniky.

                    2. Pokud Jana maká na nějakém větší­m globální­m projektu, tak dokážu její­ pří­stup pochopit, ale v mém pří­padě je toto zbytečné.

                    3. Ahoj take-off-story.com

                      Zareaguji na oba Tvoje pří­spěvky v tomto jednom.

                      Pokud sbí­ráš informace pro svoji práci tak, jako pro tento Tvůj pří­spěvek, tak já musí­m být oproti Tobě brzy v balí­ku :-).

                      1. Kde jsem napsala, že jsme si toho ‘žodborní­ka”na použitelnost najali?

                      2. Jak jsi přišel na to, že nevyuží­váme
                      možnost komunikovat se svými zákazní­ky?

                      3. To že nerozumí­š tomu, jaký je rozdí­l mezi alfatesterm / betatesterem a odborní­kem na použitelnost
                      považuji za svoji další­ konkurenční­ výhodu. Zmiňovaný Steve Jobs znal
                      tento rozdí­l přesně :-).

                      Inu vážně se na výstupy práce z našeho projektu opravdu velmi těší­m ‘¦ .

                      Ať se Ti podnikání­ daří­ … .

                    4. Přesně tak. Většinou stačí­ dát link na komunitní­m foru a hned má člověk tolik zpětných vazeb, že to nestačí­ zpracovávat…
                      Nehledě na to, že existují­ služby, které toto nabí­zejí­.

    2. Pokud Ví­m, tak pří­spěvky se nedají­ upravit. To byste si mohla napsat co chcete. A pak tam mí­t uplně nerelevatní­ kometnáře.

  6. Já bych rozlišoval rádce a mentory, první­ odstavec popisuje spí­š ty rádce, kdežto ten druhý opravdové mentory. Správný mentor neradí­ nikomu jak co má dělat, ale snaží­ se předat své zkušenosti pří­p. kontakty z daného oboru.

    .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *