Guest post: Bankový systém v USA

Vitajte pri pokračovaní­ seriálu USA očami nového imigranta,

v diskusii ste žiadali o informácie ohľadom bankového systému a hypotékach v USA, tak skúsim popí­sať svoje postrehy.

Otváranie účtu
íščet v banke otvorí­te všade na počkanie, stačí­ ak si donesiete:

  • doklad s fotografiou (photo ID), napr. americký vodičák. Ak nemáte mí´žete doniesť cestovný pas
  • overenie adresy – nájomná zmluva, alebo akýkoľvek list adresovaný na vaše meno. Ak ste sa práve nasťahovali a nedostali ste ešte žiadny list, mí´žete si ho poslať sám, ale musí­ mať pečiatku pošty t.j. prejsť cez poštu
  • SSN alebo ITIN. Na moje počudovanie, nie je problém ak nemáte SSN/ITIN, teda aspoň na Floride. Opýtajú sa vás však či tu trvalo bývate a poviete áno.

V internetových bankách sa dá otvoriť účet na diaľku, no tam je stále potrebné mať SSN.

Ak si zakladáte v USA firmu a viete, že tu nebudete mí´ct prí­sť si osobne otvoriť účet, pri zakladaní­ firmy do nej napí­šte svojho známeho v USA a on pí´jde firemný účet otvoriť za vás. Následne ho mí´žete z firmy vyškrtnúť.

íščty v kamenných bankách majú stále poplatky(okolo $10/mesiac), no ví¤čšinou existuje spí´sob ako sa im vyhnúť. Najčastejšie sa vyžaduje nejaký minimálny zostatok, posielanie si výplaty(direct deposit) alebo si pravidelne posielať peniaze na sporiaci účet.

Napr. WellsFargo má tieto podmienky na zí­skanie účtu zadarmo: minimálny zostatok $1500 + automatická platba $25 na sporiaci účet alebo direct deposit výplaty + automatická platba $25 na sporiaci účet.

Ví¤čšinou vám otvoria účty dva:
checking – bežný účet, ku ktorému dostanete bankovú kartu a šeky
savings – sporiaci účet

Pri otváraní­ účtu im rovno povedzte, že si prajete vypnúť povolené prečerpanie (overdraft protection). Za každú transakciu, ktorá sa nedá uspokojiť zo zostaku na vašom účte si budú účtovať od $15 do $35. Ak máte na účte nulu a kúpite si zmrzlinu a potom žuvačky, ku každej transakcii priúčtujú $35. Preto je to treba radšej zakázať.

Posielanie peňazí­ v USA
Možno to bude znieť až neuveriteľne, ale ak chcete poslať niekomu peniaze v rámci USA, tak to bude stáť okolo $35. Preto všetci použí­vajú šeky, ktoré si posielajú poštou. Niektoré banky majú rí´zne partnerské firmy podobné paypalu na posielanie peňazí­, no obe strany sa tam musia registrovať.

Ak si posielate peniaze v rámci svojich účtov z jednej banky do druhej, tak to je zadarmo. Ak vám zamestávateľ posiela peniaze priamo na účet, je to tiež zadarmo. Stačí­ ak mu dáte čislo účtu (account number) a čislo banky (routing number).

Šeky
Keďže posielanie peňazí­ (wire transfer) je drahé a trvá dlho, šeky sú tu stále veľmi populárne. Ak vám niekto vypí­še šek, zájdite do banky a oni vám sumu pripí­šu na účet. Omnoho populárnejšie je však nainštalovať si mobilnú aplikáciu od banky v ktorej šek odfotí­te a na druhý deň máte peniaze na účte. Toto však funguje len na sumy približne do $1500.

Šek v rukách nie je istota, že dostanete peniaze. Ten, kto šek vypí­sal nemusí­ mať na účte dosť peňazí­, alebo mí´že šek dodatočne stornovať (stop payment). Ak sa šek nevycashuje, dajú vám zaplatiť poplatok okolo $25 aj keď to nie je vaša chyba.

Ako vyberať peniaze z bankomatu ak ste turista v USA
Ak prí­dete do USA a vsuniete eurí³psku kartu do bankomatu, tak sa vás bankomat opýta, či chcete vybrať peniaze z checking alebo savings, aj keď sporiaci účet v Eurí³pe nemáte. Stále vyberte možnosť checking.

V USA sú bankomaty úplne všade, treba však podotkúť, že ví¤čšina malých bankomatov napr. v obchodoch nie sú vlastnené bankami ale podnikateľmi, ktorí­ zarábajú na poplatkoch. Výber z takéhoto bankomatu bude stáť zvyčajne od $5 do $9 a maximálny výber je veľmi ní­zky, napr. $200. Čiže odporúčam nájsť bankomat od banky, ten vydá zvyčajne od $500 do $800 za poplatok $3.

Hypotéky v USA
Pred finančnou krí­zou dávali hypotéku doslova každému. 0% akontácia (down payment), prí­jem sa neoveroval a zlý kredit nikomu nevadil.

Po finančnej krí­ze sa to sprí­snilo, trebalo aspoň 20% akontáciu, prí­jem už trebalo dokladovať a kredit musel byť dobrý. Aktuálne banky poľavili na akontácii, takže ak máte prí­jem, už viete kúpiť znova za nulovú akontáciu. Toto podľa mna nie je dobré, lebo keď ceny nehnuteľností­ klesnú, ľudia nebudú cí­tiť potrebu platiť za dom viac, ako je jeho hodnota. Nechajú si ho radšej vziať.

Hypotéku mí´žete dostať aj ked tu nebývate, treba však akontáciu aspoň 40%. Vtedy už banku nezaují­ma ví´bec nič, nemusí­te mať prí­jem, kredit ani SSN.

Záver
Americký bankový systém je v mnohých veciach pozadu (šeky) no boj o zákazní­ka je veľmi veľký. Ak si budete zakladať účet, pozrite sa či práve neprebieha nejaká akcia. Ja som za otvorenie účtu dostal z jednej banky zadarmo fitness traker Fitbit z druhej banky $500. Tá akcia na $500 ešte stále prebieha v Chase banke, ak máte niekto záujem.

Ak vám hociktorá banka vyúčtuje nejaký poplatok, poproste ich, či sa ten poplatok nedá zrušiť (waive fee). Takmer stále to zrušia. Oni majú limit koľko vám mí´žu za mesiac/rok zrušiť a ak ste bežný zákazní­k a dávate si pozor, prí­ležitosné poplatky si zruší­te všetky.

Zsolt Szabo
www.payperhost.com – pay as you go web hosting. WP stránka za $0.9/mesiac

Spread the love

21 thoughts on “Guest post: Bankový systém v USA

  1. Máte nějaké zkušenosti s oteví­rání­m účtů v jiné měně než USD ? Potřebovali jsme teď založit účet v EUR a byl to nepřekonatelný problém. Pří­padně nějaké tipy ? Dí­ky za odpověď

    1. prevody penez se proste delaj jinak nez je zvykem v CR, wire transfer jsem snad pouzila jen jednou kdyz jsme kupovali auto.

      Bezne kdyz se plati za cokoliv a je potreba prevest nekam penize, tak obchodnik dostane moje cislo bankovniho uctu a penize si sam vezme. NIc nikam nemusim posilat a je to zdarma.

      Mimochodem tohle je dalsi rozdil – cislo uctu tady opravdu staci, aby kdokoliv zaplatil pomoci prostredku z myho uctu. Samozrejme obchodnik musi ode me dostat souhlas, ale kdyz to probiha vsechno po internetu, tak je to otazka jednoho kliku. Takze neni dobry napad nekde davat cislo uctu kdekomu.

      1. jeste dodam, ze s sekem jsem tady sla na postu taky snad jen dvakrat, vetsina veci se da zaplatit pohodlnejsim zpusobem a zdarma. Bud jak je popsano vyse nebo kreditkou nebo paypalem atd.

      2. Ano toto je skvela poznamka. Zabudol som napisat, ze cislo uctu si musite strazit a nikde ho nezverejnovat.

        Je vsak problem cislo uctu udrzat v utajeni, kedze sa nachadza na kazdom seku, ktory vypisete.

        1. Nemáte moc na výběr. Můžete posí­lat mí­sto šeku Money Order nebo Cashier Check, ale to stojí­ taky docela velké pení­ze a hlavně čas. Takže nakonec zjistí­te, že nejsnazší­m (a asi nejbezpečnější­m) řešení­m je někomu nadiktovat do telefonu čí­slo kreditky (i s datumem a bezpečnostní­m trojčí­slí­m) nebo mu čí­slo kreditky pošlete e-mailem. Občas pak budete mí­t s kreditkou problém kvůli nějakému zneužití­, ale s tí­m se netřeba nervovat, to banka vyřeší­ a pení­ze vám ten samý den vrátí­.
          John ví­, že na tenhle systém nadávám – raději bych levné a bezpečné wire transfery jako v normální­ch vyspělých zemí­ch 🙂 Ale s tí­m asi moc neuděláme. Má to jednu výhodu. Pokud na několik dnů vypadne elektřina nebo zkolabuje internetová sí­ť, šeky se dá pořád platit.

        1. Pak to je vec, ktera podle mne strasne pomaha byznysu. Kupuju treba auto a prodejce se ne a ne rozmyslet… Muzu mu nabidnout penize na jeho uctu do par minut a prispet k tomu, aby se rozhoupal… A za chvili muzu odjizdet v novem aute…

          To si zrejme diskutujici neuvedomuji… Zaplatit 35USD za realtime prevod pri koupi auta za 20K USD je velmi levne..

          V Evrope tohle banky vubec neumi, takze srovnavat wire transfer 35USD a europlatbu za 30 eurocentu nelze.

          Tady pokud bych chtel udelat takovy to “okamzity” obchod, budu cekat minimalne do druheho dne – jasne s prioritni platbou kterou zadam do 12:00 mozna platba dorazi nekdy vecer, ale neni to realtime.

          Takze prosim netvrdte ze USA ma zastaraly bankovni system, nevite o cem mluvite! Naopak jsou velmi napred.

          1. No jak pise Carlos. Ten system v USA a Evrope je odlisny. Co se velmi casto stava, ze clovek prijde z toho druheho systemu na ktery je zvykly a rovnou rekne, jak to je v USA na hovno, ze nic nefunguje a je to za opicemi. To stejne zase muze rict american kdyz prijde do Evropy. Me nejvice vzdycky zajima jak vlastne ten system funguje. Chci tomu rozumet. A pak vim jak to jde vyuzit k memu prospechu.. presne jak pise Carlos. Takze jsem rad za tento pozitivni komentar. Jinak po USA mi banka uctuje wire transfer kolem $15.

  2. Nemam sice zkusenost primo jako majitel uctu v USA, ale jako turista: vyber z ATM kazde vetsi banky zadarmo a z ATM ruzne ve fastfoodech/pumpach fee cca $1.9-2.5 (s $5-9 jsem se – nastesti – nesetkal). 🙂

  3. Ono je treba priznat, ze USA je v hodne vecech pozadu, ne jen v bankovnich sluzbach… spousta firem funguje desitky let a pokud jim vsechno funguje, tak nic nemeni. Jsem tu skoro rok a tohle me tady hodne prekvapilo. Vubec se nedivim, ze imigranti treba prave z Evropy se stanou velmi uspesnymi.

    Pokud jde o overdraft protection… jako evropan absolutne nedokazu pochopit, jak muze banka povolit platbu, kdyz nemam na ucte penize a pak si smele uctovat $35/den a ocividne to nikomu nevadi…

    Jinak seky prijimaji i bankomaty ( Chase ) a penize jsou na uctu okamzite, nemusi clovek jit k prepazce.

    Kazdopadne, pokud nekdo chce delat byznys v Americe, rozhodne bych doporucoval tady stravit aspon nejaky cas. USA je jiny svet, lidi mysli uplne jinak, spousta veci, ktere funguji u nas, tady fungovat nebudou, atd…

    Diky za clanky a tesim se na dalsi!

    1. Raiffeisenbank nam u firemniho uctu nekdy v minulosti (i pres nepovoleny debet) realizovala platby bez patricneho zustatku. Stalo se to tak, ze jsem jako spolecnik poslal na firemni ucet penize (pujcku) a rovnou pozadaval prikazy k uhradam. Platby se nejak v planovany den nesesly a na ucte vznikl pomerne vyrazny zaporny zustatek 🙂 … myslim ze pres cely vikend. Snad si za to neuctovali ani poplatek, ale hned telefonovali.

      U mBank pry take neni problem jit do minusu kdyz clovek zaplati kartou vic nez ma …

  4. Diky za clanek. Zajimave pocteni, jen tak dal!
    Nebylo by i spatne pridat nejake fotky k prispevkum, ktere nemusi mit ani souvislost s tematem. Proste jen nejaka zajimavost z prostredi US vyjadrena fotkou. Prece jen hledat zajimavosti na internetu neni uplne ono, kdyz nevite co hledate. 🙂

  5. Ohledne toho SSN/ITIN jsem vysledoval, ze ho vzdy chteji, pokud se zada o bankovni produkty spojene s pujckou (kreditka, pujcka, line of credit apod). Na otevreni checking/savings uctu to vetsinou potreba neni. Casto zalezi na konkretnim bankeri a jeho nadrizenem. Take se stalo ze SSN nechteli a ozvali se po mesici, ze ho centrala vyzaduje zpetne.

  6. Prevod penez mezi US bankama je samozrejme zdarma, jmenuje se ACH (Automated Clearing House).
    Wire-transfer co popisujete je SWIFT/IBANu co je v Evrope a pro inter-US platby se nepouziva.
    Je spousta US bank co ma vybery ze vsech bankomatu zdarma. Nektere i v zahranici treba Charles Schwab bank.

    Nechcete psat o necem cemu rozumite? :/

    1. Tomu, co v ČR chápeme jako platbu převodem, je nejblí­že skutečně wire transfer – chci poslat pení­ze ze svého účtu na jiný účet, jehož čí­slo zadám. A to je opravdu hodně drahá záležitost, pokud nejde třeba o platbu v rámci jedné banky (třeba City Global Transfer pro Citibank). Jiná věc je, že wire transfer se v USA téměř nepouží­vá, platby se řeší­ většinou jinak. Běžný člověk použije wire transfer několikrát za život – při koupi domu, možná i auta.

  7. Este by som spomenul službu Transferwise, kde na vytvorenie US účtu nie je vôbec potrebná americká adresa. Stačí sa zaregistrovať: https://transferwise.com/u/ivans595
    a potom sa pár klikmi vygeneruje hotové US číslo účtu. K tomu pošlú MasterCard debit card na hocijakú Vami zadanú adresu v EU či USA. Okrem toho je Transferwise asi najlacnejšia voľba ako poslať EURA či KORUNY dostať DOLARE v USA a naopak.
    Po kliknutí na ten odkaz možno dostanem malú províziu a vy zasa prvý úplne bezplatný prevod

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *