Jak jsem dostal E-2 Víza (od ctenare blogu Petra)

Ahoj všem,

Jmenuji se Petr, brzy mi bude 30 let a před 2 měsíci jsem úspěšně dostal investorská E-2 víza na 5 let a přibližně měsíc už jsem v Los Angeles.

Nejprve bych chtěl upřímně poděkovat Johnovi za to, že stvořil tento blog a svou knihu o podnikání v USA! Myslím si, že John pozitivně ovlivnil spoustu nejen Čechů a Slováků, ale hlavně byl asi jeden z prvních, kdo veřejně sdílel své cenné zkušenosti a tím tak pomohl vyšlapat cestu spoustě lidem do USA. Na jeho blog jsem narazil někdy v roce 2016, když jsem byl poprvé v New Yorku na dovče. Od té doby jsem chtěl hrozně začít podnikat v USA a později dostat E-2 víza. Chtěl bych zde hrozně zdůraznit a snad i motivovat ostatní lidi, že téměř vše je možné, ale zároveň nic není hned a já si osobně myslím, že obzvlášť v podnikání je hlavně důležité vydržet, než se vám povede něco pořádně rozjet a získat zkušenosti, sebedůvěru a peníze (ať už v ČR, v USA nebo kdekoliv)

Podnikám od svých 20 let co jsem se vykašlal na vysokou a od té doby jsem zkoušel opravdu desítky nápadů a teprve nějaké poslední 2-3 roky si troufnu říct, že mi šlape pořádně byznys s vývozem aut z ČR do EU (takže když to zkrátím, tak jsem se plácal 7-8 let než se mi podařilo pořádně rozjet byznys s reexportem aut) Díky tomu, že můj byznys s auty, lze řešit i online na dálku, tak jsem to stejně nevydržel a před rokem odjel znovu do LA s plánem tu být 4 měsíce, bylo to v únoru 2020 když se zrovna zavírala Česká Republika do prvního lockdownu. V té době jsem měl turistická / business víza B1/B2 která vám umožňují být až 6 měsíců v kuse v USA. No nikomu nepřeji, co jsem zažil na letišti v LA, unaven a nevyspalý po dlouhém letu. Půlhodinový výslech od úředníka, proč jedu do USA na 4 měsíce, jestli mám přítelkyni nebo manželku a jestli se sem jedu oženit a podobně. Přišlo mi to dost divné, protože jsem předtím byl v USA už několikrát a vždy bez problémů. Fakt mě tam dusil a bylo to dost nepříjemné. Nakonec mě pustil, ale sám sobě jsem přísahal, že až příště pojedu do USA, tak už jedině s E-2 vízy, protože nehodlám riskovat, že mě nepustí (slyšel jsem spoustu příběhů, že když vás sem nepustí, tak vám to hodně zkomplikuje jakékoliv snahy o budoucí získání víz).

Pak jsem byl s Johnem na kávě a spíš jsme tak kecali co by se dalo rozjet. Původně jsem chtěl dělat něco s auty, ale to díky covidu bylo úplně mimo hru. Takže mi pak John řekl: tak rozjeď mail forwarding a adresy pro firmy v Kalifornii, když dokážeš najít způsob jak najít zákazníky, tak je to super byznys! Potom co jsem Johnovi vylíčil můj příběh na letišti, mi bylo také vřele doporučeno ať si fakt požádám o E-2 víza jestli myslím vážně a že to není až tak strašný proces.

No 2 týdny jsem si užil Los Angeles a pak Covid dorazil i sem a vše se tu zavřelo podobně jak v ČR. Takže jsem se po měsíci pakoval zpátky do ČR, jednak protože nikdo nevěděl jak to bude vážné a spousta lidí se nechtěla scházet ani kvůli byznysu. Takže jsem to vyhodnotil, tak, že než tu sedět zavřený v LA a utrácet peníze pro nic, tak raději pojedu domů a začnu makat na byznysu do USA a připravím vše pro E-2 žádost. No cesta domů byla opravdu záživná. Z LA do Atlanty, pak do Amsterdamu a do Berlína (do Prahy už nic
nelétalo), pak jsem jel vlakem z Berlína do Drážďan, tam si vzal v noci taxíka, který mě odvezl na D8, kde jsem vystoupil a s dvěma kufry přešel čáru na dálnici, kam pro mě přijel kámoš (kdyby pro mě někdo jel do Německa, tak by musel automaticky do karantény)

Následně jsem byl několik měsíců v depresi z Covidu a na podzim se konečně odhodlal a pustil se do toho naplno. Začal jsem hledat maximum možných informací o mail forwardingu a E-2 vízech. Výhodou bylo, že jsem byl zákazníkem mail forwardingu už dva roky a měl aspoň představu z pohledu zákazníka (první LLC jsem založil už v roce 2018) S kamarádem a hlavně skvělým programátorem z Kanady (kterého jsem potkal když jsem byl rok v Torontu na Work & Travel) jsme udělali zadání ohledně vlastního řešení
– software pro mail forwarding, který byl později mým hlavním nákladem pro E-2 žádost. Pro svou firmu jsem vymyslel název Mail on Screen, budu rád, když kouknete na naše stránky!

Odkaz – https://mailonscreen.com/

Trvalo nám to zhruba půl roku, než jsme to celé připravili (musím podotknout, že jsem to dělal jako vedlejší věc během svého byznysu s auty, hlavně po večerech)

Pro ty z vás, co uvažujete o E-2 vízech může odradit, že všude na netu najdete doporučení mimimální investice $50.000 až $100.000 někdy dokonce $200.000. Já jsem dostal E-2 víza na první pokus a má investice byla pod $30.000. Zpětně to celé hodnotím, že to bylo jednodušší, než to vypadá. Je pravda, že má žádost včetně všech možných příloh měla cca 150 stran, celé jsem to napsal sám v angličtině bez pomoci někoho dalšího a takovou trochu lidskou formou což možná pomohlo.

Někdy na konci února jsem poslal žádost emailem na ambasádu v Praze a po týdnu mi přišla odpověď, že všechny žádosti kvůli Covidu jsou pozastaveny a předpokládaný termín obnovení provozu ambasády je Červenec 2021. Byl jsem pěkně nasranej, protože už jsem platil office v LA a nějaké další závazky spojené s byznysem. Pak se štěstí usmálo a po týdnu mi přišel další email z ambasády, že jestli chci, tak si mohu požádat o Emergency Request, kdy nejbližší termín pohovoru byl v půlce dubna 2021, tak jsem byl hned
happy a říkal si, tak si to určitě přečetli a vyhodnotili to, že mi ty víza chtějí dát (proč by mi jinak nabízeli Emergency Request že?) Začal jsem být docela v klidu a dost si fandil 🙂 Cca týden před pohovorem mi přišel poslední email, že se lehce změnila pravidla, která se bohužel týkala i víz E-2. Ve zkratce jde o to, že v té době byl a mám pocit, že stále je zákaz cestovat z EU do USA a i když platná víza, tak se musíte navíc kvalifikovat pro NIE – National Interest Exception. V mém případě mi poslali 5 otázek kde se ptali zhruba ve smyslu: jak mohu prokázat, že můj byznys je nepostradatelný pro národní zájmy USA? A hlavně má fyzická přítomnost je nepostradatelná pro mou firmu. Pěkně na prd bylo, že nikde o tom
nebyly žádné zdroje a to ani v angličtině, opravdu úplné minimum. No odpověděl jsem, že si myslím, že toto nemohu prokázat a oni mi napsali: sorry, ale každý, kdo chce dostat NIE, tak toto musí nyní prokázat. Byl jsem docela v šoku a docela přesvědčen, že to je v čudu… Abych to aspoň trochu zachránil, tak jsem jim napsal, že tomu rozumím a že si odpovědi připravím na pohovor za týden. Celý týden jsem se na to vykašlal a večer před pohovorem jsem si pustil Slávii, která dostala 4 fíky od Arsenalu a po dvou pivech jsem si aspoň napsal odpovědi na ty otázky. Sice jenom jsem si řekl ať mám aspoň něco připravené. Posilněn Bernardem jsem napsal fakt pěkné blafy, ono toho upřímně ani moc vymyslet
nešlo…

Druhý den ráno na ambasádě jsem byl připraven, že to nedostanu. Po půlhodinovém čekání jsem hovořil s úředníkem, Američanem, který byl naprosto friendly. Zeptal se mě, co chci dělat za byznys a pak mi řekl, že to zná, že byl kdysi klient podobné služby a že to má hrozný potenciál. Dále mi řekl, že tu mou žádost četl a že to mám skvěle a detailně připravené a že mi dnes víza dá! Potom ale dodal, že asi bude problém s tou výjimkou NIE a zeptal se mě, jestli jsem si něco připravil. Dal jsem mu A4 co jsem napsal večer předtím. Řekl mi ať si sednu, že si jde někam zavolat. Po cca 10 minutách se vrátil, zavolal mě k přepážce a řekl: dobře Petře, tvá víza jsou schválena a výjimku NIE pro vycestování ti taky dáme! To je dnes vše, za dva dny se zastav pro pas s vízem a pak máš 30 dní na vycestování do USA!

Za tři týdny jsem už seděl v Boeingu z Amsterdamu do LA, který je tuším cca pro 350 lidí a odhadem bych řekl, že nás letělo, tak max 30! Na letišti nebyl jediný problém!

Doufám, že to spoustu z vás namotivuje k čemukoliv pozitivního. Své zážitky a zkušenosti jsem začal šířit na svém blogu, který píšu v angličtině. Docela detailně tam popisuji své zkušenosti se získáním E-2 či zážitky s koupí prvního ojetého auta, třeba to někomu pomůže. Můžete se na mě obrátit na mém blogu
nebo na peter@mailonscreen.com

Odkazhttps://usabusinesshelp.com/

Petr

Takto se teď létá do USA

Spread the love

12 thoughts on “Jak jsem dostal E-2 Víza (od ctenare blogu Petra)

 1. Blahopřeji k získání víza. Jen bych tedy, hlavně v anglicky psaném blogu, byl opatrnější s těmi informacemi jak vízum získat a jaká částka k tomu stačí. US ambasáda v Praze nám vychází neuvěřitelně vstříc a patří jim za to veliký dík. Oproti tomu třeba ve Velké Británii nebo Německu zažívají uchazeči o E-2 víza hotové peklo a často třeba ani investice $200k nestačí. Je to určitě dané i počtem uchazečů o tato víza v té které zemi. Ale raději bych o tom nikde moc nemluvil, aby nám to tak zůstalo…

  1. Souhlas a děkuji za upozornění, již jsem to značně upravil na svém blogu. Naprosto souhlasím a jsem vděčný jak se ke mě ambasáda v Praze celou dobu chovala. Zde jsem to zmínil hlavně kvůli motivaci dalších lidí, ale nutno pamatovat, že každá žádost je hrozně individuální!

 2. Blahopreji a drzim palce. Obzvlast kdyz jsi (jestli tomu spravne rozumim) sve podklady pripravoval na zaklade informaci kolujicich ruzne po internetu. Kdo chce procesu rozumet a nespolehat se pri tom na ruzne popularni myty mel by si poridit tuto knihu:

  https://www.amazon.com/gp/product/B07GHBNHR6/ref=dbs_a_def_rwt_hsch_vapi_tkin_p1_i0

  Nebude se pak divit proc se deje u imigracniho pohovoru to ci ono, proc se urednik ci soudce pta na takove veci nebo proc znicehonic dostal Notice To Appear a co to pro nej znamena atd., atd.

 3. Vypadá to dobře, tak ať se ti daří.

  Jen by mě zajímalo, proč sis vybral Kalifornii jako základnu pro podnikání, když má vyšší daně a snad i náklady.

  1. To je dobrá otázka, ano daně i náklady tu jsou vyšší.
   Původně jsem zvažoval např. Phoenix, ale vždycky jsem chtěl do LA takže jsem do toho šel hned na začátku. Já si myslím, že těch příležitostí je tu dost vzhledem k tomu, že to je nejlidnatější stát.

 4. ahoj,

  uprimne, namotivovalo me to k tomu, abych sveho syna vedl k tomu, aby dodelal skolu a mel dostatecne abstraktni a teoreticky zaklad k tomu, aby mohl jednou budovat neco zajimaveho.

  tvuj pribeh by byl super, kdyby se odehral pred 30 lety, kdy byl uspech se sebrat a vypadnout a rozjet podnikani byla challenge. Dnes, kdyz je vse dostupne, vse ho prebytek a jsi mlady, mi to prijde jako mrhani potencialem, pokud jsi na skolu mel.

  Kazdopadne drzim palce a at jsi stastny, o to ve finale jde nejvice.

  1. Co je to za nesmysl, jake mrhani potencialem. Na skolu ma spousta lidi a take ji dokonci, ale vetsina z nich zustane jako zamestanec a jejich zivot se toci kolem splaceni hypoteky. Naopak je dobre ocenit kazdeho, kdo se pokusi o neco vic. Navic v tehle slozite dobe. Neni vube pravda, ze je dnes vse jednoduche,naopak pandemie spoustu veci ztizila a specialne anglisasky svet udelal velky pokrok. Treba jen anglicke bankovnictvi se rapidne pretransformovalo a dalsi veci. Svet se naopak meni daleko vice a na rozdil od dvacetiletych, ktery zacinali po sametovce vstupovat do noveho svobodneho a kapitalistickeho sveta, dnes dvacetileti vstupuji do sveta nejisteho, meniciho se, a v mnohem naopak se ke komunismu vracejiciho. Zadnym potencialem nemrha, dela dobrou vec Mozna to zrovna neni inovativni byznys, ale je to tutovka, firmy vsechno meni na online, sama vyuzivam v Britanii sluzby virtualni office atd. a pritom bydlim v Londyne, tak nepotrebuju na dalku, ale officy jsou zavrene, tak proc platit plny najem, kdyz lidi pro vas muzou pracovat z domova. Naopak, ma cuch. A treba najde jeste dalsi jiny byznys – napad atd. Za me super a drzim palce! A Tvuj syn si najde stejne cestu sam. Mozna vystuduje skolu, protoze ´tata to chce´, ale titul pak stejne nikdy neupotrebi a navic kdo vi, jestli nezalozi firmu nez dostuduje a skolu neopusti. Drzim palce vsem, kdo jdou slozitejsi, trnitejsi cestou, na te snadne nic neni, tou lezou vsichni a je vysbirana…

  2. nekdy i 10 skol bude cloveku k nicemu. Take jsem se na skolu vykaslal a co jsem potreboval se naucil rychleji a lepe v zivote.

 5. Má ten mail forwarding nějakou budoucnost?
  Co dneska ještě chodí výhradně na papíru poštou?
  Já myslel že papírovou poštu už snad nepoužívají ani důchodci…

  1. vacsina posty su poplatky za ucty, ktore sa daju platit online. Takze ano, mas pravdu. Potom uz len chodia reklamy… Problem skor vidim v logistike. Baliky sa sotva daju digitalizovat 🙂 a to by bol hlavny dovod na nieco taketo. Potom tiez ak uz mam vlastnu adresu nebudem si to predsa posielat na ich adresu. Tiez vacsinou ludia si nastavia stopku priamo na poste napr. na mesiac a ked sa vratia z dovolenky tak im posta donesie vreco plne listov. Takze klasicka posta uz ma takyto servis a asi to je lepsie. Veru, neviem, ci to ma uplatnenie… Mozno je urcity typ ludi alebo nejaky biznis, ktory by to potreboval. Nejake virtualne biznisy alebo tak…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *