Tohle jsou me rizikove investice, ktere jsem udelal zhruba za posledni rok. Delam to relativne s malymi castkami. Proste to ciste beru jen jako spekulaci a hru. Libi se mi videt trosku vice dovnitr jak ty firmy funguji. Beru to i jako vzdelavani jak jednaji s investory, jak vse prezentuji, jak reportuji vysledky, apod. V tom to pro me ma hlavni cenu.
Nespoleham na to, ze z toho nejak zbohatnu. Kdyz chci vydelat penize tak podnikam. Kdyz chci zajistit, abych o penize neprisel tak investuji do nemovitosti (kam davam doopravdy vyznamne castky). V techto rizikovych mam proinvestovano 117 tisic dolaru. Par jich je jeste z roku 2012.
Takze do ceho jsem investoval:
- MicroAngel Incubator Fund– minifond, ktery investuje do 10-20 startupu, ktere prosly pres Y Combinator a Techstars inkubator.
- Graphicly – software pro samovydavatele na e-books
- Twitter – nakup akcii od insidera, tohle teda probehlo uz v roce 2012 a psal jsem zde.
- Ecomom – odepsana investice. Spoluzakladel se zasebevrazdil. Totalni pruser.
- LaunchRock– velmi uzitecna sluzba pro startujici projekty. Nez mit prazdny web tak sbirate potencialni uzivatele. Libi se mi jak to dokazi delat zdarma, ale pritom kreativne nachazeji zpusoby jak ziskavat prijmy.
- NanoSatisfi–pronajmete si svuj vlastni satelit. To mi pripada jako super napad.
- 500 Startups Fund – fond, ktery vytvoril zakladatel 500 Startups Dave McClure. Funguje tak, ze udela spoustu malych investic do velkeho mnozstvi startupu (200+). Na toto je pouzito 30% fondu. Rychle se zjisti co funguje a co ne. Zbytek 70% fondu jde do startupu u kterych se vidi, ze to nekam smeruje.
- MakeSpace – zajimaji me podobna podnikaji jako moje. Treba toto je takove pohodlne skladovani. A kdybych jednou hledal vyuziti pro me sklady, tak chci vedet co kdo kolem me dela.
- Soil IQ– pouziti technologii v zahradniceni a zemedelstvi. Me to docela fascinuje a myslim, ze technologie zmeni hodne oboru kolem nas, ktere se jeste nezmenili. Takze proc by nam rostliny nemohli rikat kdy potrebuji zalit, jestli maji dost svetla, zivin, apod.. A pak tezit z dat v ruznych oblastech a nachazet nejlepsi informace jak mit nejlepsi a zdravou urodu.
- Meetup.com – nakup akcii od insidera za valuaci z posledniho kola financovani v roce 2008 (Union Square Ventures). Od te doby se Meetup rozrostl na dvojnasobek a vydelava zisk. Pouzivam Meetup kazdy tyden. A proste mam pocit, ze to fakt dobre funguje a lidi za to plati. Coz je asi nejduleziteji, ze dokazou vydelavat penize.
Super clanek Johne!
Muze “normalni smrtelnik” investovat treba tisice dolaru do toho 500 startups fond? Lze to nejak i z CR?
Jasne ze muze, mate-le zajem investovat s dalsimi lidmi treba $1000 do naseh start-upu… je to otazka dohody za par minut 🙂
Jasne ze muze, mate-li zajem investovat treba $1000 do naseho start-upu… tak je to otazka dohody za par minut… 🙂 V pripade zajmu piste prosim na lisarfree@gmail.com
Musis o sobe rict, ze jsi akreditovany investor a pak to legalne jde. Znamena to, ze mas urcity prijem nebo net worth. Ty minima kolik investovat muzou byt ruzna. Nekdy to je jen $5,000, ale dost casto aspon 10 nebo 20 tisic USD.. Da se to taky delat tak, ze zalozis s par lidmi v USA firmu a ta investuje. Kdyz se chce tak se cesta vzdy najde.
kde nakupujes tyto akcie? Neptam se proto, ze bych chtel ty same startupy, ale protoze se mi libi tento zpusob podpory, na ktery dosahnout male firmy. Diky
presne to by me take zajimalo. Prave z duvodu jak a kde dosahnout na ty mensi startupy.
Angel.co, SecondMarket, Microventures.. ono se toho rozmaha vice, ale tyto mam nejradeji.
Ad Soil IQ: nevim co presne startup dela, ale me se vzdy osvedcilo, ze priroda si sama nejlepe poradi “co s tim”. Nerikam, ze neni mozne si vypestovat (extremne) treba rajce v hydroponii, ale je to mnohem narocnejsi a rekl bych i mene chutne, nez z prirody. Otazkou je co udelate s tim, kdyz mate treba 10ha a dlouhodobe je sucho, nebo dlouhe mrazy z kraje leta. Neni IMHO ani ekonomicke s tim neco delat.
Obcas se bavim mnozenim rostlin (ruznych thuji, cyprisku, apod.) pomoci rizkovani (“utrhnu” vetvicku a po letech z ni je stromek) – treba http://www.kozelzahradnikem.info/jak-rychle-koreni-rizky-koniferu/. Zkousel jsem ruzne stimulatory rustu, specialni substrat, apod. Nakonec zjistuji, ze nejlepsi pomer “cena(snaha)/vykon(uspesnost)” je kdyz rizky zasadim do volne pudy a nijak neosetruji, pouze zalevam.
Tak ono je docela veda jak zalevat.. a jak rostlina/odruda ti v danych podminkach bude mit nejlepsi vysledky.. podivej se treba na vinare.. trosku jiny svah a treba uz ma smysl pestovat uplne jinou odrudu.Ty data jsou podle me velmi zajimava.. toto nekdy zpracovavat.
Netvrdim, ze smysl to zpracovavat nema. Ostatne, o projektu nevim vic nez je v clanku napsano. Jen ze zkusenosti si myslim, ze se to leckdy precenuje (to “porucime rostlinam”). Urcite ma obrovsky smysl genetika (i ve smyslu prirozeneho slechteni). Uz ale pochybuju o smysluplnosti snazit se pripravit rostlinam co nej podminky za kazdou cenu (ok, zavlaha jeste budiz, ale kdyz bude sucho tak se to stejne vetsinou nebude vyplacet). Ono staci ochutnat rajce z “dovozu” (ES) a to, ktere si clovek vypestuje sam (a to jsem na ne pekny tyran, dokonce jsem je ani snad nezaleval a vzdor tomu chutnaji na rozdil od spanelaku, ktere jsou takove amarouny).
To mi rika, ze musim rychle ostrihat vinnou revu, aby na jare neplakala.
Martine, je třeba zajímavé že vědci a slechtitele se zabývají modifikaci a úpravou rajčat pro pěstování na hydroponiich , pri zlepšování přizpůsobivosti pro pestovani se minimalizovalo sledování chuťových vlastností, nyní se začíná opět sledovat předpokládám že za 4 až 5 let budou odrůdy dokonale chutí i růstových vlastnosti 😉
Jsem trosku skeptik. Podle me se to totiz ani nevyplati, porad bude dle meho laickeho nazoru levnejsi zasadit rajce do zeme a nechat slunicko a rostlinu pracovat, nez ji presne davkovat tekutiny. Mrknete se jak to vypada v ES, tam ta rajcata pestuji zpusobem, ktery uz asi moc nezlevnite (a pokud ano, aby to nedopadlo jako cinske umele vajicko !).
U revy vinne to je jina: ale lahev pak nebude stat stokorunu… a mozna ani tisicovku. Umim si maximalne predstavit nejake doporuceni jak pestovat kterou odrudu, ale v pripade sucha/mrazu/vlhka se snazit rostlinam umele pomoci … no u mne doma by to slo, ale na nejakem hektarovem vinohradu se to myslim nevyplati.
Vyznam to ma asi u specialit: ruzne chilli ci exoticke rostliny ,nebo mne napada jeste marihuana.
Tak třeba u vinařů je svah minimální rolí, pokud na tom nepostaví celkovou fylozofii firmy. Většina moravaku si doveze hrozny a nasypou tam vše jen pro to aby jim sauvignon voněl po broskvych. Nedávají možnost aby si to víno delalo co chtělo. Většina vinařů už zapomněla jak se dělalo víno před 100 lety a tam určitě žádné kvasinky nepouživaly:)
Johne,
Po nejake odmlce jsem opet zavital na Tvuj blog, a hned jsem zajasal, ze jsi vyresil jeden muj problem… 🙂
…jenze ejhle, kdyz jsem se snazil zaregistrovat na Graphicly, ne a ne si mi to podarit 🙁 Jak to s touto sluzbou momentalne vypada? Je vubec v provozu?
Diky 🙂
Vilem