Musí­m jako OSVČ při fakturaci z ČR do USA podniknout nějaké kroky v USA?

Ahoj Johne.

Mne by zají­malo, když vystaví­m firmě sí­dlí­cí­ v USA fakturu (za programátorské služby – nějaké úpravy v jejich systému) jako neplátce,tak zda musí­m “něco udělat” v USA. Jako vyplnit nějaký formulář, zažádat si o ITIN, někam se registrovat či něco podobného. Nebo zda-li jsou nějaké limity (do X $$ nemusí­š nic, nad X musí­š mí­t ITIN)? Fakturovat budu pravidelně, 2x měsí­čně. Pracuji z ČR. Občas tam i poletí­m osobně (mám ESTA), ale to předpokládám na věci nic nemění­.

Publikovat text samozřejmě můžeš, třeba to někomu pomůže.

Dí­ky moc
Petr.
Tady v ČR už konečně jaro 😉

Odpoved: Dokud ses fyzicky mimo USA a jen mas v USA zakazniky tak nemusis delat nic. Staci poslat fakturu.

Spread the love

10 thoughts on “Musí­m jako OSVČ při fakturaci z ČR do USA podniknout nějaké kroky v USA?

  1. Uff, nějak nechápu, proč lidi tyto otázky řeší­ na internetu. Toto je přece přesně typ dotazu jako stvořený pro daňového poradce :-O

    John odpověděl každopádně správně.

    Komplikace může nastat, pokud by ta americká firma byla jediným tvým zákazní­kem. Vhodné je také dí­vat se vždy do smlouvy o zamezení­ dvojí­ho zdanění­, ale to ti musí­ ří­ct daňový poradce. Jejich seznam najdeš zde:http://www.kdpcr.cz/search_advanced.asp?nDepartmentID=67&nLanguageID=1

    1. Zdravím,

      Rád bych se zeptal jake komplikace by nastali pokud by ta americka firma byla mým jedniným zakaznikem (ono je to totiz dost mozne že to bude muj pripad).

      Pripadne pokud mate kontakt na dobreho danoveho poradce budu taky rád. Ono se u me vec jeste komplikuje v tom ze mam dvoji občanstvi (belgicke a česke), stehuju se do ČR ale budu pracovat pro americkou firmu (pouze).

  2. Z me skromne praxe je problem s dvojim zdanenim nebo ITIN spis v tom pripade kdy mas treba v USA publishera ktery tvuj software prodava a plati ti royalties. Pak samozrejme dani ty royalties v USA jako prijem + ty je jeste danis v CR zas jako prijem od publishera, a tady by se jednalo prave o dvoji zdaneni a nejak by se to resilo pomoci registrace dan. cisla atd. Pokud je to jen proste sluzba ze ti zakaznik z USA zaplati, tak je to jednoduche. Paradoxne je to jednodussi nez kdyz ti zaplati zakaznik v EU, protoze pak se musi vetsinou resit i DPH.Takze radsi se drz toho USA 🙂 (nejsem danovy poradce, to jen ze zkusenosti jak z praxe tak z naseho financniho uradu:)

  3. DOTAZ pro JOHNA :

    Zajimalo by me,jak je to s pravdebodonosti,ze clovek v USA business narazi na podvodnika ?? Ja mam s obchodovanim s USA velmi spatne zkusenosti co se tyce mezinarodniho obchodu.Je to sice uz cca 10let,ale pravnik mi tenkrat rekl,ze soud by bylo vyhazovani penez..
    Dneska bych pri stejnem postupu uz byl chytrejsi.Kazdopadne jen tak budte opravdu obezretni zvlast v Asii nebo i v Evrope je podvodnych firem pomerne velke mnozstvi.

      1. Vozili jsme v te dobe pro vetsi zakazniky znackove monitory – bohuzel jsme podcenili kontrolu nakladky jen se overovalo zazemi firmy.Po otevreni prisla hromada nepouzitelneho srotu – jsme to mohli rovnou odvezt k recyklaci… Firma se ze zacatku furt neco vymlouvala a pak nas poslala do haje. Posleze jsem se setkal s jednim Holandanem a ten mi rikal,ze zna dva dalsi zakazniky v evrope,kteri toho odebrali jeste vice a dopadli uplne stejne. Vzhledem k castce uz nevim presne cca 10tis usd (v te dobe 400tis Kc) nam pravni rekl,ze to je ztrata casu a penez se mezinarodne s USA firmou soudit….

      2. Jinak v Asii se bezne stava,pokud si clovek neocheckuje firmu,ze zaplati a firma prestane komunikovat nic neposle… a neda se ani v zadnem pripade spolehat na bohate staty typu Singapur,Hongkong apod. Bud clovek nedostane po zaplaceni nic,vetsinou nalakaji na super cenu a objednavka je jen v radech tisici dolaru,takze se nevyplati skoro ani kontrola a na to oni vsazeji – vytahaji platbu predem a pak bud neposlou nic,nebo poslou zmetky. V cine totiz na trzistich prodavaji vyrobni zmetky – tzn to co velke firmy odmitnou zaplatit,ze nesplnuje kvalitu,tak oni pak nabizeji k prodeji..

        1. Tak ono nema smysl se soudit s nekym kdo nema penize. Vyhrajes a stejne nic nedostanes. Ale kdyby treba slo o velkou znamou firmu s nejakym znackovym zbozim tak je to zase neco jineho. Ale asi jako vsude plati, ze jako kupujici si musis vsechno ohlidat.

          1. Mno tak to zas nebyla firma,ktera by nic nemela,ale proste oni budou tvrdit ze tam nalozili spravne zbozi a my ze to byl srot – slovo proti slovu a mezinarodni spory v tehle vysi by se vice utratilo za pravniky ,cesty atd. A v asii to uz nema vyznam vubec … to je uplne ztrata casu,je treba si to vse osefovat ,zkontrolovat s cinskymi ageny…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *