Nasteva statu New York, hotel Richarda Gera, Augere Resort a Cannabis farmy

Jel jsem se podivat na to jak se pestuje Cannabis ve state New York. Bylo to hlavne ze zajimavosti, protoze znam majitele. A spojilo se to s nastevou a vyletem, takze zarazuji do  Trip Reportu.

Nejdrive jsme prespali v hotelu Bedford Post Inn, ktery vlastni herec Richard Gere.

Je to maly hotel s osmi pokoji patrici do site Relais & Chateau. Hotel je velmi vkusne renovovana historicka budova. Velmi pohodlny, ale… Jeste pred covidem byla v hotelu Michelin Guide restaurace. Ta je od Covidu zavrena. Podobne i snidane jen nosi na pokoj.

Je to smutne videt ten upadek jak se nektere veci od toho Covidu uz nevratili do puvodniho stavu. Je videt, ze tam uz neni energie neco manazovat. Richard Gere ma asi jine starost nez ten hotel dale rozvijet:-).  Ale porad tam jsou sympaticke drobnosti jako nabidnuti sklenicky vina zdarma odpoledne s nejakym malym obcerstvenim.

Ale celkove to vidim jako nevyuzity potencial. A i kdyz zrovna byly svatky, tak byl obsazen jen jeden pokoj.

Na dalsi noc jsme se presouvali do nedavno otevreneho hotelu ze site Auberge – Wildflower Farms.

Hlavni budova, kde je restaurace, spa a bazen. Ubytovani je v malych chatkach rozprostrenych okolo.

Me to pripada velmi dobry koncept. Ty chatky vypadaji jako klasicke pre-fabricated domy. Asi nejjednodussi a nejlevnejsi zpusob jak neco takoveho postavit.

Takto vypadala uvnitr.

Zadni terasa s vyhledem do prirody.

Za stromy byla slyset reka (chatka cislo 17). 

U hotelu je funkcni farma, kde se pestuje zelenina a chovaji zvirata. Ta farma je i atrakce pro hosty. Zamestnanci vas povzbudi at se jdete na vse podivat a treba ochutnat rajcata primo ze skleniku. Byly naprosto vynikajici.


Zelenina se pouziva v restauraci.

Muzete treba jit rano krmit slepice. Pro me super zazitek, protoze jsem slepice z ruky jeste nikdy nekrmil. Prekvapilo me, ze byly hodne opatrne.


Zamestnanci vas povzdbudi at si z kurniku vezmete cerstva vajicka, ktere donesete  do restaurace at vam z nich udelaji snidani. Zamestanci vas vylozene takto povzbuzuji a je to velmi pekny detail. Dokonce treba at si ty vajicka vezmete domu.

Restaurace v hotelu. Za me byla obsluha top. Auberge pusobi jako znacka na vzestupu. Az me prekvapilo, ze jsem je vubec neznal a maji tech hotelu vice i na zapadnim pobrezi i mezinarodne. Co obdivuji nejvice byl zpusob jak umi delat sluzby. Treba  s cisnikem jsme se bavili a on rekl, ze v okoli Hudson River vyrustal a jestli chceme nejake tipy kam jet na vylet nebo kam se podivat at mu rekneme, ze to tam zna jak vlastni boty . Proste takovy prijemny pocit jako kdyz se bavite s nekym znamym, ale tady je soucasti sluzeb. Auberge to umi a hodne mi to pripomina styl sluzeb jak v Aman hotelech.

Jen takova zajimavost, kdyz jsem se dal do reci s jinym zamestnancem. Sam ma svoji farmu s 30 acry ovocnych stromu a  zhruba 30 ovcemi a jinymi zviraty. Letos nechaji vetsinu urody na stromech. Po Covidu nemaji zamestnance. Na sklizeni 30 acru ovoce jim zbyli jen dva zamestnanci. Drive tam meli hodne sezonnich pracovniku z Karibiku (treba z Jamajky). Ale pry je ted obtizne pro ne dostat sezonni viza (v podstate nemozne). Zaroven jsou temer otevrene hranice na jihu USA, kdy do zeme proudi tisice nelegalnich imigrantu. A kdyz sousedni farmy zkousely ty nelegaly zamestnat, tak prisly kontroly a postih.  Uroda zustane na stromech nesklizena. Stejne problemy maji i dalsi farmy. Nelegalnich imigrantu je rekordni mnozstvi, ale stat radeji chce ty lidi nechat nekde na davkach. A zaroven tem legalnim se neumoznuje prijet na sezonni praci jak jezdili v minulosti. A pak v supermarketech mame jablka kdovi odkud, a ty lokalni uhnijou na stromech. Rozumi nekdo tomuto? 

A posledni nasteva byla Cannabis farma. Mam tam velmi dobre zname a vzdy me zajimalo jak to podnikani funguje.

Nektere rostliny pestuji venku. Jine v otevrenych sklenicich.

Pouzivaji rostliny doplnuji zdravy rust marijuany. Take se podle nich rychleji pozna jestli jsou rostliny pod nejakym stresem.

Pro me byla velka zajimavost jak na vychodnim pobrezi (New York) jsou vice oblibene odrudy Sativa vs. Indica na zapadnim pobrezi (Californie a Washington). Lidi v New Yorku jsou plni energie a chteji ji jeste vice. Lidi na zapadnim pobrezi jsou vice relaxovani a proto zase chteji vice tu Indicu.

Jinak tech cannabis farem vidim v posledni dobe hodne na prodej. Lidi se do toho pustili s nadsenim jako ve zlate horecce, ale po tom pocatecnim boomu uz moc nevydelavaji. Stat napalil tak velke dane a byrokratickou zatez, ze ti nelegalni pestovatele maji obrovskou vyhodu. A ted jsou Cannabis farmy na prodej za mene nez se do nich nainvestovalo.

Spread the love

89 thoughts on “Nasteva statu New York, hotel Richarda Gera, Augere Resort a Cannabis farmy

    1. A kdy už budeš užívat? víš jaké starosti s tím zase na začátku budou a pro koho to budeš dělat? apropo kor Marihuanna, nic extra na ní ani nevidím a ještě smrdí… pro trochu mastiček, kde určitě existuje legální náhrada. Nebo je účelem být celý život tak hladový , neé ?

  1. Napriek peknému reportu je to smutné čítanie. Rím sa rozpadá, ale ešte sme nenašli kto sú naši barbari, ktorí úpadok Ríma zavŕšia.

    Ale možno si na ten rozpad stačíme sami.

  2. Díky za trip report. Doufám, že budou další 🙂
    Migrační politika USA je hrozná. USA si takhle velmi ubližují. Kdyby to řešil někdo normální, tak by třeba také zavedl volný pohyb pracovních sil mezi USA a EU. Nestalo by se vůbec nic zlého. Oběma by to prospělo.

  3. Já to říkám furt, jak stačí k šťastnému životu strašně málo, není nad to ráno pohladit slepice, vzít si vajíčko, otrhat stromky, rajčata… na co to všechno okolo, stejně to nikdo nikdy neocení a čas máme každý jen jeden. Dnes se honit je úplná blbost.

      1. na slepice nemusím do hotelu, to už je zase další rozežranost, myslím to víc obecně, asi si rozumíme, sám miluju skromnost, byť nemusím

      2. Každej miliardář je vlastně snob a blb v jedné osobě (proste tak to je) pak se tady bude někdo rozplývat nad prahobyčejným vajíčkem a slepicí a pro dokonalý zážitek udělá i video, nemyslím to vůbec zle, ale je to fakt a krutá realita, kterou si vlastně ani dotyčný neuvědomuje. Ta hlava těchto lidí je nastavená úplně jinak a běžný smrtelník to spíš ani nepochopí jak oni myslí, proto jsou miliardáři. Přesto je miluju.

        1. Vyjimky existujou. Ja se klidne vyspim pod mostem nebo v horsim pripade jedu kamsi do prdele x dni a noci v kuse a nakladam tam material. Protoze proste neexistuje clovek, co by to odridil, nepodelal, neozral se, nerozkradl material, nepichal v aute d***y, neodstavil auto v snehu a ledu a nesel na letadlo, abych pak musel jet nakladak vyprostovat atd atd. Je jedno jestli dnes zaplatis lidem malo penez, za ktery nechteji pracovat; nebo jim das hodne penez a tim ukazes, ze si to muzs dovolit a zee tee muzou vydirat a ze kdyz je zaplatis dobre za mizernou praci, tak jen ukazujes, jak moc potrebujes ty lidi. A o tomhle to vsechno v kostce dnes je.

          Takze bych si tipl, ze mezi tema skutecne nejbohatsima lidma jsou lidi skutecne skromni v vyssim procentu nez mezi luzou, kde jsou nenazrani fakt vsichni, protoze vsichni doufaji, ze to co nikdy nevideli (penize) vyresi jejich ontologicky problem. Zachytil jsem v tabloidu, ze Musk ma novy vetsi dum 36m2. Sef Ikea – mozna asi umrel – jezdil ve starym volvu. Anekdoticky story o nejakych asijskych CEO&owners fabrik, co rano rozsviti svetla a vecer je vypnou taky nebudou tak daleko od pravdy.

          Ta posedlost konzumem, ze ucel myho zivota je kupovat si vejce nebo nejaky znackovy hadry, ze tohle definuje cloveka to je ta demence doby, co se nevyhyba nikomu. Nicmene ty bohaty lidi maji jednu vyhodu-nevyhodu. Oni na tyhle demenci vydelavaji, takze kdyz uz si hraji na konzumenty, tak uz to museji delat skutecne obskurne. Treba temi vejci.

          Jenze si dovolim rict vic, nejde o vejce, ale o pristup. Pokud hrajes tu top krysi hru tak na tebe vsichni s****, takze je prijemny zit v ty iluzi, aspon na chvili, ze tomu tak neni. Proto raj konzumu je Japonsko, kde se k cloveku spickove chovaji uplne kdekoliv. A ano, i kdyz vis, ze to ten zamestnanec hraje, tak ti to dela dobre, protoze si aspon na chvili rikas “sakra, aspon nekde to funguje, byt to tak muj zamestnanec…”.

          V konzumu nejde o tu vec samotnou nikdy. Jde o tu iluzi zapomenout na mizerii sveta. O to vic samozrejme u lidi, co si u tohohle klepou na celo. Krasne je to videt na zelenym konzumerismu, kterej uz na nejaky realny zlepseni davno rezignoval.

  4. Taky pestujeme len na takom malom policku 4x4m cukety, hokajdo, maliny, ostruziny, rajcata, cesnak par jabloni a ceresnu proste pre potesenie a vlastnu spotrebu. Je to skvela zabavka a relax a clovek aj zisti, ze to chuti inak ako v obchode a skusa/experimentuje. Vidi ako sa to meni pred jeho ocami. Priroda je uzasna a vidi aj kolko namahy stoji za vypestovanim niecoho.

    Ohladne tych sezonnych pracovnikov tak je to asi vsade tak aj tu v Europe a na Britskych ostrovoch.

    1. Jn, ale taky se to ekonomicky těžce nevyplatí.
      Půl roku chodíte denně k rajčatům nebo česneku, pak vám to shnije nebo zmrzne, nebo to sežere nějaký parazit a je po srandě.. 😀
      A pak jdete do supermarketu a to kilo česneku si koupíte za pár korun.

      1. Pestovani zeleniny pro unik z tohoto sveta nelze brat jako ekonomickou ztratu. Neni to prace, kde se diva na efektivitu. Je to proste zase konzum, jako kdyby clovek sel do zahradnickeho krouzku a tam zaplatil za to, ze muze nekde poskakovat s rycem a citit se u toho dobre (nebo cumel na slepice v hotelu).

        Problem je, co je to dneska prace. Kdo chce skutecne pracovat, nehledat benefity, nehledat work-life balance. Nikdo, neni to cool. Efektivitu neni mozne ani najit, ani vysvetlit.

        Nejtrivialnejsi priklad: Muzu uklizecce vysvetlovat kazdy den, ze police se nejdriv utrou nahore a postupuje se dolu, jinak ji ten bordel seshora spada na ty dolni, ktere uz umyla. A takto dnes pracuji proste az na vymirajici vyjimky vsichni. A vsichni se citi dotceni jen slyset, jak se ty veci maji delat efektivne. Protoze, co je efektivita? Patrne nejaky nazor, a ty jsou si vsechny rovny. Takze clovek citi uz odpor nez jen cokoliv rekne nebo navrhne v tom, jak se ma prace, kterou plati, delat.

  5. Díky za vyslyšení volání po zaniklých trip reportech! Super. Jinak, tolik exotických videí, i s Brutusem a paní Colombovou, a celé roky utajované, tss…. 😉

    Btw, jablečné sady se nelikvidují jen v USA, ale i v ČR, kdysi ráji jablek. Bohužel. Taky nejsou lidi na trhání a ceny za výkup jsou na hranici výnosnosti. Přesto jsou dnes jablka v českých marketech dražší než banány nebo pomeranče. Přitom jsou ty dovážená a drahá úplně bez chuti. Na zahradě mají naši necelých deset druhů starých českých umírajících jabloní, každá z nich má asi 80+ let, sázel je ještě děda za první republiky. A každá z nich rodí jablka se specifickou, výraznou chutí – od extra kyselých po hodně sladké. Je to stejné jak s tebou zmíněnými rajčaty – ta dnešní marketová také nemají žádnou chuť, jak jsou přešlechtěná. Na rozdíl od těch domácích, které pamatuju já jako malej, a které chutnaly líp než dnešní nejlepší cherry rajčátka. A pak se lidi diví že děcka nechtějí jíst zeleninu a ovoce…

    1. Jo a měl bys vidět slepice jak vyvádí, když jim roztloukáš kosti (cizí, na jídlo). To jsou schopné ti strčit pod palici zobák, aby dostaly to nejlepší sousto a ještě se mezi sebou porvou… to samé střeva při vyvrhávání třeba králíka, honí se s nima jak kdyby týden nejedly 🙂

    2. Problém domácích jablek (resp. ovoce/zeleniny obecně) je, že je nikdo nekoupí a mají velmi omezenou trvanlivost.
      Domácí jablka jsou každé jiné, každé druhé má zjevné vady od červů, ptáků, hniloby atd.
      Lidi chtějí dokonalé věci.. a supermarkety taky potřebují aby to mělo trvanlivost týdny a měsíce.

    1. Je to ona, na zahradě roste až v druhém sledu a vydrží kvést až do prvních mrazíků. Roste to divoce, takže plevel nemá moc šanci a krom vitamínů, ozdoba do salátů i celé zahrady.

      Jestli ty skleníky nekrajují, protože je mají lidi co nikdy předtím nedělali v zemědělství a po nějakém boomu narazí na to, že to nedělají až tak efektivně jak by šlo.

      Jablka ve střední Evropě jsou všechna v nadprodukci co si Poláci zakázali export do Ruska. Nevím jaké tam dotace, ale když je v obchodě kilo za $0,5 tak to mají asi jiní ovocnáři problém.

  6. Je usmevne jak se dekadentne prodava bezny denni koncept bottom par miliard lidi a prachaci jsou z toho na vetvi… Skoda, kdyby ta top 1% populace zvolnila a nechtela by stale vic a vic, mozna by se to prostredi nehnalo milovymi kroky ke kolapsu… A pak to odnesou opet hlavne ty miliardy dole, plus ta prostredi… Vse ve jmenu generace virtualnich hodnot. Je to zajimava hra. Podle ekonomicke teorie to dava smysl, vetsina se zene na vrchol, a vys jeste vys…Ale o udrzitelnosti tohoto modulu se manistreamove zatim jeste moc nepremysli… V Africe a obecne v rozvojovem svete je to daleko markantnejsi… Ale je prijemne mnohdy videt, ze stejne nakonec clovek v te zaplave materialismu oceni ty bezne veci, ktere jsou vlastne zdarma;-)

    1. Očividně z toho 1% nejbohatších není až tak na větvi, ale je to jen atrakce či úspěšný trend bio farma hotelu, co si dovolí navštívit i masy střední třídy.

  7. Sranda jak prodat miliardářům takovou kravinu v hotelu za 1000 USD na noc jako je slepice a vejce v ceně 3Kč nebo rajče ze skleníku. 😀
    Denní realita pro nejchudších X milard lidí na planetě. 🙂

    1. Bez urážky, zde jde vidět, co ten John je za blba, je to Honza z Brna co šel do Ameriky, věřím, že se tak k horšímu (bohužel) změnil ale až časem. Ty začátky byly suprové ! Všechna čest. Jo stárnutí dělá své divy.

          1. Děkuji, Já ho psát opravdu nebudu, přečtete si to, co jsem napsal, kde jsem i Johna pochválil a to platí stále, jen čas dělá svoje. Určitě se nebudu rozplývat nad slepicí, kohoutkem a vajíčkem – atrakce zaplacená obrovskými penězi, kde i zaměstnanec to sám vidí, že je něco špatně a jsem z toho celého paf, ale úplně ?! Pokud toto někomu přijde zcela normální, tak se nedá nic dělat. Doba si to asi žádá. Jsem prostě pak blb Já. A přijímám to.

            1. Vůbec ne právě že, jen tvrdě reálný pohled na svět a okolí a drzá huba. Lidi tady samozřejmě budou stát za Johnem jako za p. Bohem, ale to Já už neovlivním. Prostě co vidím, to řeknu a každému. Zatím jsem s tím všude pochodil celkem ku prospěchu i svému. Tot vše. A jak jsem psal “bez urážky” jen jsem se vyjádřil. Snažím se vždycky s každým domluvit a domluvím se. jen jsem prostě jinej.

            1. Právě že nechtěl, to asi bylo blbě pochopeno, neuměl bych s tím ani naložit. Osobně miluju rozumnou skromnost a jednoduchost ve všem.

              1. a v tom je ten problém, že to tak jako ty má čím dál víc lidí

                Z individuálního hedonistickyho hlediska to dává úplně smysl.

                Z hlediska toho, že se z chlapů stávají zfeminizovany sracky, co se starají tak o svoje hobby už to je horší.

                A z hlediska spolecnosti je to konec kapitalismu, soutěže a efektivity.

                Pokud se lidi přestanou hnát za nesmyslama jako Jarda, tak se vše překlopí a nepůjdou po lepším autě, ale po krku toho druhýho. Což lidem z Evropy fakt nedochází a dojít nemůže, protože tam ještě věci setrvačnosti a sociálním systémem nějak jedou.

  8. Nevím jak USA, ale v Evropě je zemědělství masivně dotované a regulované.
    Evropa má taky velkou nadprodukci potravin.
    Proto vidíme co vidíme – že úroda často zůstává na poli nebo se vozí na kompost…
    Nebo se to vozí přes půl světa -globální doprava je levná – ale cena práce v rozvinutých zemích je vysoká..

    1. Nie je to z casti nejaka strategia na sebestacnost. Aby ta nejaky rusak nedrzal za gule, ako s plynom?

      Niekde som cital, ze to je z casti tak, ale nemam to nejako expertne dolozene, ale davalo by mi to zmysel.

    2. Viděl jsem video, kde drony trhaly jablka a pouštěly je na běžící pás vozidla. Až se tyto technologie zoptimalizují, tak pěstování některého ovoce bude zase dávat v Evropě ekonomický smysl.

  9. Jinak si myslim, ze tady nekterym lidem unika to, ze organicke jidlo z prirody (bez GMO, bez pesticidu, postriku, herbicidu… ) je vlastne dneska uz luxus. Kdyz v nejake rozvojove zemi jite cerstve ovoce nebo maso, tak vse ma naprosto vybornou chut. Pro ty chudaky tam je to kazdodenni strava a nic specialniho v tom neni. Ale najit stejne kvalitni (a cerstve) ovoce, zeleninu i maso v rozvinutem a bohatem svete je doceka kumst a stoji to mraky penez. Uz jen kvuli pracovni sile. Jsme strasne bohata spolecnost, ale jime nekvalitni jidlo. Ten trend je videt cim dal vice. Takze pro me i ty cerstva vajicka takto z kurniku jsou luxus i kdyz to muze znit sebevice zvlastne.

    1. sklenik a kurnik si mozes postavit v malej zahradke aj v Kalifornii. Urcite ta to vyjde menej usilia a priestoru ako chovat psa. Je to len otazka priorit… Tu v Ohiu, su farmy na kazdom kroku a nemyslim si, ze zaobstarat si organicke jedlo je az taky luxux a problem. Len ludia co cumia iba do mobilu a TV to nedokazu postrehnut…

      1. Co znám lidi kolem mě (celkem také movití) slepice u luxusního sídla pěstují, mají moderní kurník a i i krmivo a pěstují, zda je to dobře nebo ne, nevím, radost z toho taky mají – nebo děcka spíš, takže to jde, kdo chce. Starost to jakási je, ale nic hrozného dle řeči. I ty zahrádky vlastní tam už dnes mají, dřív byl jen bazén a tráva (k sečení) a dnes kurník i malá zahrádka. Sem tam stromek s ovocem. Jo stará doba byla nejlepší. Tak dnes se k tomu vrací.

        1. Stará organická doba je iluze. Nikdy neexistovala jinde než v hlavách lidi, co ji teď snobsky a greenwashingove vytvářejí podle romantických seriálu v komunitních zahrádkách.

          Žiju tam, kde lidi žijou jak v 19. Století jen mají auta a mobily. Jak se zde chovaji k úrodě, k půdě, k zvířatům (včetně psů a koček) z nichž většina v zimě chcípne, to se nedá popsat. Žijí ve srackach a otravují si vodu. V nejčistší části světa. A i tak se chovali lidi v minulosti. Včetně jakékoliv civilizace, která vždy začla vypálením lesa. Protože i příroda je mnohem drsnejsi než si kdo dokáže představit a bez jejího podmanění v ní žít nelze.

          1. Takze opet si nekdo mysli ze si prirodu lze podmanit? Ze jako neco jako ridime? Ano umime neco znicit, aby se to ve finale vratilo opet hlavne nam… Zvysuje se s nasim pocinanim nase spokojenost? Nase tela i mysl jsou uzpusobena na nejaky styl zivota, prirodnim zakonum se nelze vymanit… Pouze sklizet vysledky oddeleni se a oddaleni se jim… A ze svet funguje i na jinych levelech nez measurables – to je prosty fakt…. Ale veda a jeji ego si mysli dominantne neco jineho.. Je to usmevna hra…

            1. Civilizace a kultura je zalozena na podmaneni a znasilnni prirody. Vzdy to tak bylo. Proto, ze to nekdo udelal, tak ty zde muzes psat sve plky a ja ti muzu odpovidat z centra prirody ze Starlinku a ostrovniho “cisteho” FVE systemu, ktery zde byl naistalovan s neejvetsi uhlikovou stopou na svete. To jsou paradoxy ze?

              Jak pravi klasik:
              Think about the proverbial sustainable house of a rich, ecologically enlightened manager, located somewhere in a green isolated valley close to a forest and lake, with solar energy, use of waste as manure, windows open to natural light, etc.: the costs of building such a house (to the environment, not only financial costs) make it prohibitive to the large majority. For a sincere ecologist, the optimal habitat is a big city where millions live close together: although such a city produces a lot of waste and pollution, its per capita pollution is much lower than that of a modern family living in the countryside. How does our manager reach his office from his country house? Probably with a helicopter, to avoid polluting the grass around his house …

              TLDR: ekologicky smyslejici clovek snizujici svuj carbon footprint, bude bydlet v kralikarne ve meste, vetsinu casu zrat procesovane masove vyrabene jidlo s max usporami z rozsahu… a k tomu bude participovat na te komunitni zahradce a predstirat sam pred sebou, ze to cele nejak dava smysl.

              1. Tak nemyslim si ze solarek je cesta, technologie obecne neni cesta… Bez zmeny mysleni se neposuneme. Cela ekonomicka teorie je za probihajicim upadkem – ekonomicka teorie vs prirodni realita. Gesta typu greta ci greenpeace – v podstate jen lobby a influencing za vyrobce “cistych” technologii. Cele bullshit… Ta udrzitelnost je cela jedna sarada – hlavne se neptat narodu co zijou udrzitelne…

    2. Myslím Johne že to bereš hodně ze situace v USA.
      V Evropě – konkrétně v ČR jídlo není ještě až takový problém.
      V ČR na vesnicích stále funguje hodně menších farmářů a sedláků, kde se dá koupit organické jídlo za ceny leckdy i nižší než v supermarketu.
      I to jídlo z velkovýroby v ČR není tak tragické jako v USA, protože tu jsou stále dost přísná regulace a není to tak brutální kapitalistický průmysl jako v USA.

    3. Bolo dobre video na YT Kurzgezagt kde sa tomuto topicu dost hlboko venovali a cely point bol, ze organic jedlo nie je nejako zazracne lepsie (iba drahsie). Uhlikova stopa je aj vacsia ako pri (ne)organickom jedle bo potrebujes viac miesta na pestovanie. Niektore organicke postreky su aj vacsie svinstvo ako neorganicke. (Nie som ziadny expert, ale bolo to tam fakt dobre a doveryhodne vysvetlene).

      Preco to jedlo nie je tak chutovo dobre je ta masova produkcia za tym, zbiera sa to skoro, nedozrete etc. Mozes si kupit neorganicke jedlo od lokalneho farmara a bude to lepsie ako zo supermarketu.

      Druha vec je, ze Amerika ma pristup…predavaj az kym niekto dokaze, ze je to zavadne, kde EU ide proces, predavaj az ked dokazes, ze je to nezavadne. V EU na 100% jeme lepsie jedlo ako v US, co sa tyka bezpecnosti a vseliakych hormonov.

      Amerika ma fakt divne pristupy k niektorym veciam (nebudeme zacinat so zdravotnictvom).

      Ako statisticky jeme najlepsie jedlo ake kedy ludia jedli.

      Mas tam potom aj to, ze ked ides do obchodu a vidis tam divne vajicko or banan tak ho nekupis aj ked je mozno ‘organicky’. Proste ked mas vajicka takto co si sam zbieras, tak moze byt kazde ine, nemas garanciu tej ‘factory’ rovnakosti, or ako to nazvat.

      Je to velky topic, ako vsetko. Dobre je, ze mas moznost kupit lacne potraviny, ale ked chces, tak aj drahsie ‘organicke’. Vzdy to tak nebolo.

    4. Toto je trefny poznatek a bohuzel realita naseho vyspeleho systemu. Vse ve jmenu efektivity a maximalnich zisku. Nikdo neresi co bude za par let…Akci nasleduje reakce – a to jak se chovame k realnemu prostredi, jen aby se generovala nejaka nase virtualni hodnota…Vrati se to…Nerekl bych ze je radno cekat dobre veci z plastu, pesticidu, chemicke konzervaci a jine chemii v nasich telech… Jak se oddalujeme prirode a jejim zakonum, blizi se masivni korekce. Protoze ekonomicka teorie je jen teorie… Realite bohudik nelze uniknout, i s tou vsi technologii a vedeckym pokrokem… Proste stoji to vse za to? Par generaci si uziva a pak co?

      1. Ono se nam to uz vraci. Mikroplasty jsou uz uplne vsude.. v nasich telech, prirode, zviratech… Chemie v zemedelstvi nici prirodu a industrialni zemedelstvi prinasi jidlo ktere ma minimalni obsah zivin. Ty odpadky vsude, plasty, industrialni zemedelstvi me pripada naprosto nejvetsi problem dnesni doby. A podle mi duvod proc jsou lidi cim dal vice nemocni.

        1. Nemyslím si že lidi jsou víc nemocní než dřív. Průměrný věk se za poslední století zvýšil snad o 20 let… 🙂 Člověk co je dneska v 80 letech nemocný by byl před 100 lety byl už 20 let pod drnem.

          Před 100 lety nebyly mikroplasty, ale otrav jídlem bylo o dost víc, když neexistovala pasterace, konzervanty a další metody, které zaručují větší bezpečnost a trvanlivost potravin. Jejich produkce je dneska taky řádově levnější.

    5. Ano, vnímám stejný trend i v ČR.. jezdíme si pro naprosto skvělé potraviny přímo k pěstitelům a nechají si to zaplatit….

      Jinak HATE ohledně krmení slepic mě dost překvapil :-(…. Nepochopím

      1. ale tady nikdo žádný hate neuvádí, jen čistá realita dnešního světa a to, kam se hrne ( a vysloveno veřejně), jinak zajet si pro vajíčko k sousedovi pěstitelovi není nic špatného, sám je takto kupuji už jen skrz pohodlí a rád podporuji tyto malé domácí chovatele

  10. Pokud zamestnavatel breci, ze nema lidi, pak je okamzite na miste otazka, co a kolik nabizi, aby zamestnance ziskal. A ta odpoved je vetsinou vserikajici.

    1. Není. Lidi dnes nepracují pro peníze, ale pro pocity. Sracky typu life work balance. Mají dost a nechtějí víc penez. Ukazuje se že Marx měl pravdu, když rikal že kapitalista musí držet mzdy na existenčním minimu, aby ten cirkus jel dál. Málokdo komu dnes dobrovolně přidáš chápe, že nevyhrál v loterii, ale že třeba udělal něco dobré, takže je to od firny motivace, aby to dal dělal dobře. Já to samozřejmě chápu i z druhý strany. Makat jak šroub na to, abych si v hotelu podojil kravu a slepici, to holt každej nechce. Ta práce lidi je tak mizerna, že zadarmo je to drahý. Takže má smysl si držet jen malý počet extrémně dobře placenych přepracovaných lidi. Kdyby nebyl erar, je tu už nezaměstnanost jak blazen. Ono na ni po inflaci taky dojde.

      1. co ti ja viem, ked CEO v tvojej firme dostane 100mega bonus a ty ledva platis energiu bo sa im mali ti dorovnat plat na inflaciu aspon, pricom firma ma rekoredne zisky, tak na to seres.

        1. Stefan, nebo vzit osud do vlastnich ruk. Necekat jestli ti ve firme doplati plat na inflaci, ale vyuzit ty prilezitosti kterych je kolem nas mraky.

          1. Ja to chapem, ale vacsina ludi to nerobi, napriek tomu si nemyslim, ze nemaju radi svoju robotu etc.

            (v podstate mozes byt za to aj rad, keby bol kazdy super proaktivny s brutalnym entrepreneurial drive tak by si mal exponencialne vacsiu konkukrenciu + nikto by ti nechcel odvazat odpad mozno).

            Niekto proste je ok robit pre nejaku velku firmu, ale nemyslim si, ze to znamena, ze by ty ludia nemali byt valued or ze na to chcu defaultne kaslat.

        2. CEO big corp jsou defacto taky-vlastnici, co si vyvadeji svoje “dividendy” skrz bonusy a destrukci tech firem, co vybudovali ti pred nima. Skutecni akcionari jen cumi a hodnota jejich portfolii neeni v hajzlu dosud jen kvuli soft centralnim bankam. Je to jak to je.

          Na individualni urovni to teoreticky muze byt kazdymu jedno. Ale ano, lidi na to serou a nejen ti, co pracuji v korporacich. Ten pristup se siri vsude a jak rikam, pridat penize obecne nepomaha a dokonce to spis zhorsuje. Je to naprosto silene, ja bych fakt rad pridal, ale kdyz za to dostanu min, proc bych to mel delat? Misto toho vymyslim uplne silenosti, jako nabrat lidi za malou mzdu, vyfiltrovat ty co nepicuji, protoze u nich je pravdepodobny, ze maji nejaky zajem, common sense, neposlouchaji zniceny lidi kolem sebe (co jim radi jak pumpovat zamestnavatele a nedelat nic) a nakonec jim budu moct nadstandardne pridat a oni proto nezacnou pracovat min. Je to perverzni a nemuze to tak na dlouho fungovat. Tyhle hry me jednak silene nebavi a jednak mi to zabira veskery cas.

          Ti zamestnavatele se na to vykaslou, oni mohou byt rentieri, nechapu, ze tohle nikomu nedochazi. A az se na to ti zamestnavatele vykaslou, tak co bude?

          Ja muzu teoreticky investovat o 2 rady vic nez ted bez pujcek. Proc bych to delal? Abych koukal na protahly ksichty linych lidi, co mi budou neustale davat najevo, ze je zneuzivam, kdyz oni makaji 8-10 hod denne 5+2 a ja nonstop?

          Je nesmysl rikat o tech “dole” nebo “nahore” jake jsou to svine. Chapu moc dobre, ze perspektiva pro bezneho zamestnance SE JEVI (nikoliv ze je) jako bezvychodna. Proste jsme vsichni ve veznove dilematu, ktery se riti do pruseru pro vsechny, ale vetsiho pro zameestnance.

  11. Poprosím o název Vaší firmy. Ať se Vám vyhnu, ať už jako zákazník nebo nedej bože ten, co by jako váš zaměstnanec pičoval.

    1. Pokud je to poznamka na me, tak Vas ujistuji, ze pokud Vas zaujme produkt jakkoliv nesympaticke firmy nebo jejiho majitele, tak je to kvuli marketingu, ktery se bud trefi do vasich preferenci nebo je vytvari. Tj. s firmou, majitelem a dokonce ani produktem to nema zpravidla vubec co do cineni. Slysel jsem napriklad o hotelu, kde prodavaji vejce s 10000% prirazkou. Jeho byznys model se proste snazi trefit do cilove skupiny bohatych lidi v existencialni krizi. Majitel / reditel (racte si vybrat, kdo dnes vlastne ma byt tim pravym scapegoat) takoveho hotelu muz byt kdokoliv od veganskeeho milovnika organickych produktu po obchodnika se zbranemi, detmi a doly v Africe. Vas intimni konzumni jednostranny vztah je pouze se simulakrem firmy, ktera si Vas vybrala, abyste mel dobry pocit, ze jste si ji vybral Vy a zaplatil za to.

      Vy pane Michale, muzete byt klidne muj zakaznik a ja vam mohu prodavat produkt, kteremu vubec neverim a oba jsme z toho napovrchu stastni. Vy mate sve iluze a ja sve penize. Ja svuj zisk snizovat nehodlam, a Vam Vase iluze brat nehodlam uz vubec. Mimochodem podle vychodnich nauk je to prace pro Vas zivot. Podle zapadniho upadkoveho mysleni je to byznys pro Vaseho terapeuta (prejete-li si tedy kupovat iluzi toho, ze se vymotavate z iluzi, cimz se do toho jaksi pekne zamotavame, ze; to je ale legrace).

      S Vasim dovolenim si nepamatuji, ze bych s Vami kdykoliv uzaviral kontrakt (byt neformalni), ohledne prezentace mych firem nebo me identity.

      Co se tyce Vaseho hypotetickeho pracovniho pomeru u me, velice si vazim Vasi starosti o nas vzajemny drahy cas, ale verim, ze Vas dokazu zdvorile bryskne odmitnout i za predpokladu, ze budeme nadale udrzovat ryze psudonymousni vzahy.

      S pozdravem Spytihnev Cervivec, CEO Shnile Jabko, IBC

      1. Slepice a vajicka jsou top marketing! Jen jsem litoval, ze jsem tam nejel autem, protoze by me nabizeli, ze si je mam vzit domu ZADARMO!:-) Jaka tady je zabava a diskuze v komentarich.

        1. Johne, chceme další trip reporty! Ta diskuze tady je boží, to už dlouho tak nebylo 🙂
          Jinak tedy, znáš mě, já bych za ubytování v hotelu tyhle peníze nedal. Ale když tě to baví a pokytuje ti to hodnotu, za kterou jsi ochotný tohle platit, tak je to super! Je to win-win pro obě strany. Já zase vyhazuju peníze z okna za úplně jiné, pro mnohé naprosto zbytečné věci. Ale dělá mi to v životě radost. Takže je to tak vlastně v pořádku, ekonomika musí běžet 🙂

          1. Myslím, že jsem to rozjel dobře a je potřeba se někdy takto na drzo uvolnit i v rámci businessu a života obecně. Nic ve zlém, jak jsem psal na začátku, Všechny vás tu mám rád včetně Johna na tom se nic nemění !

        2. Me pred dvema dny shodou okolnosti a zasluhou zamestnankyne vejce dosla. Mam jich v lednici plato (uplne obycejna) a ja je beru odpredu, ale protoze mam tady ted kucharku, a ta je z toho plata bere z neznameho duvodu odzadu. Tak jsem se domnival, ze jich mam jeste dost. Ted jsem ji ucil obalovat kvetak (na coz mi bylo receno ze je to moc prace) a ejhle vejce dosla. Do kramu (i do hotelu) to mam pouhych 16 hodin cesty pokud nebude sesuv pudy nebo tak neco.

  12. Ahoj. U těch rajčat jsem se tak zasnil. Dostaly se k nám po dlouhé době do lednice kupovaná rajčata. Ty naše ze zahrádky už nám nerostou. To kupované rajče, jsem musel vyhodit. Bylo to jak, když jím bláto. Minulý týden v hospůdce v Praze, jsem měl k obědu jako přílohu, v podobě rajčatového salátu. Otřesné. Rajčata bez chutě.
    Už mě několikrát napadlo, že se začnu věnovat pěstováním rajčat. Restaurace, hotely, atd. Ty by musely utrhat ruce. A vajíčka? Míchaná vajíčka z domácích jsou krásně žlutá, bábovka je krásně žlutá. Z kupovaných, je to bledý hnus.
    A bude to horší a horší. Za chvíli budeme žrát Amarouny.

    1. Nejhorší je, že už všechno bude jenom horší a ví to každý, ale není na to žádný lék. To je škoda v dnešních možnostech.

      1. To je stejná iluze jako 90ky, a bílky na netu, kdy šlapalo vše a mysleli jsme si, že to bude jen lepší. Prostě to směřuje k nějaký singularitě, velká většina lidí to odskace a nebude mít žádný vejce, natož organický. Možná se tentokrát většina z nich milostivě jen nerozmnoží, tj. Nebudeme se vraždit až tak masově, ale někde v samotě pochcipame. Až na ty, co se přizpůsobí a přežijí a zase to chvíli půjde.

        Nauč se klempirinu nebo elektriku a pojď makat. Pokud ovšem není pohodlnější sedět na gauči a psát do diskuzí jak je vše na hovno a bude jen hůř. Což nerozporuji aspoň pro nějaký průměr lidi; jenže každý individuální člověk v tom průměru bude tím spíš, čím víc se s ním bude identifikovat. Vždyť co je ten symbol Ameriky, kvůli kterýmu patrně vzniknul tenhle blog? Makat sám za sebe, pro sebe a jako vedlejší produkt posunout něco i v globalnejsim měřítku. To, že i Amerika došla ke svým konci neznamená, že ta původní idea nemá svoji váhu. Každá filozofie v sobě má Panta rhei. Osobně sice chápu lidi, co v emigraci něco vybudovali a nechtějí měnit. Člověk stárne a když má peníze ví, že dožije i v tom úpadku možná jakž takž dobře. Třeba dožije, třeba ne. Je to ale morální korupce s těmi principy, co ho vyšvihly nahoru. Je to nakonec lpění na materiálních věcech I když se k nim člověk dobral tím, že makal bez ohledu na svůj wellbeing.

        Přichází konec světa tak jak ho známe, ale neznamená to že planeta nebo lidi zaniknou. Pokud je situace tak zoufalá, že to vypadá, že se nedá dělat nic, je to výhoda, protože je možné zkusit vše. Čím šílenější, tim lépe.

        1. No neni od veci si uvedomit, ze cim vice ekonomickeho uspechu a spotreby, tim vice se bude vkradat blizici se kolaps… Realita na teto planete je rizena jen prirodnimi zakony, ted jsme tu my s par set lety a ekonomickou teorii,ale jen teorii. A jak nam to zmenilo zivot a mysleni! Vsechny ty paradoxym negativni externality, jsme stastnejsi plosne? Je pokrok opravdu pokrokem? Tady to jsou z me strany jen plky, ale at chceme nebo ne, prirodni realita nas konfrontuje a bude konfrontovat. Nejake zisky, data, uspech, zajima to prirodni realitu? Je usmevne jak z pohledu celku promile “dulezitosti” zahltila nase mysli z 99%. Proste zijeme ve vytvorene realite ucetnich roku, platu, hypotek, sporeni, vynosu a tak dale… A koho dalsiho to krome lidi na planete zajima?;-) Neni od veci si byt vedom reality, ma to pak za dusledek jiny pristup k praci, podnikani i zivotu a okoli… Ale mame jeste generaci mozna 2, pak se sen o na rustu zalozene ekonomicke teorii zacne rozplyvat… Pravdepodobne to bude sesup. Ale shodneme se na tom, ze vetsina bude makat az do sameho konce, vzdyt ty penizky tam cekaji, jen je utrhnout;-)

    2. Tak konkrétně rajčata v ČR co jsou z místních skleníků jsou docela v pohodě.
      Nesmíte v supermarketu kupovat ta nejlevnější, ale třeba ta česká na stonku co stojí 2x tolik na kile…

  13. Do Jizni Korey sem dovezl naky darecky. Povidam, ze je to “hand made”. Ste je meli videt, malem mi utrhali ruce. U nich je to vsecko plast, beton, elektronika. “Hand made” je pro ne neco uzasnyho. To same s tema vajickama. Proste mezi civilizaci a prirodou je tolik vrstev a jsme od toho tak daleko, ze jsme nadseny z obycejny slepice. / K “ovladnuti” prirody. Vsimnete si co je v prirode. Je to harmonie, optimalizace. Vsude kolobehy, vyrovnavaci mechanismy. Staci si z toho vzit priklad. Jak psal John, vyrobime plasty, z toho mame mikroplasty, ty kolujou ve vsem. Sme to trochu nedoresili, ne? Kdyz v lese spadne strom, tak jsou mechanismy, ktere ho rozlozi a jede se dal. Ten strom po svoji smrti neotravi pulku lesa.

    1. To, co jsi napsal, je opět idylická představa o přírodě, která vychází z nějaký psychologický představy, že ekosystém je něco jako vyladěný složitý stroj. Příroda přesně tohle není.

      Už před půl stoletím začly první počítačové simulace ekosystému /George Van Dyne/ a ukázalo se, že procesy v přírodě se dají charakterizovat pouze jako neurčitost. Ve stručnosti něco se chvíli jakoby “vyvažuje” a pak se to naprosto vychýlí a “poděla”.

      Přírodě je naprosto jedno, zda je nekde nějaká rovnováha, chvíli tam je a nějací predátoři střídají cykly s kořistí a pak najednou třeba predatori prostě to co žerou vyhubí a zahubí I sebe.

      Člověk včetně nějakých mikroplastu a toho, že si (možná) ničí své vlastní prostředí, je úplně normální součástí přírody.

      Je fantastický jak lidi, co žijou buď zavřený v městě nebo někde na vsi, což je pořád ta samá civilizace,musí mít ten předobraz maticky přírody, která je něco úplně jinýho než civilizace

      Před pár generacemi možná lidé jedli organická vejce. Tedy ti, co si je mohli dovolit. Taky umíralo každé druhé dítě, umíralo se na banální nemoci, lidi žili doslova ve srackach.

      Ono z pohledu o 100+ let později to vypadá, že ty sracky byly nějak organický. Nebyly i když chápu, že to nikoho nepřesvědčí. Indol, skatol nebo amoniak jsou prostě ty samé chemické látky ať to vyrobí tělo člověka, zvířete nebo fabrika. Einstein v Praze na počátku 20. Století si stěžoval na neúnosne hygienické podmínky. Jak moc se tohle změnilo v době jeho smrti po dvou “nepřirozených” světových válkách? Neskutečně. A i díky těm lidem co zarvali v průmyslovém “nepřirozeném” vraždění.

      Indiáni, nebo jak se jim to dnes říká, byli rekordmani per capita v tom, jak s minimální populaci byli schopni zničit neskutečne plochy země. i když nějací jini možná žili v nějakém souladu s přírodou, ale když vidím místní domorodce tak tomu moc nevěřím – pro lidskou rasu je přirozený se vraždit a plundrovat prirodu. Pokud nyní nějak záhadně budou lidi přírodu čirou náhodou skutečně chránit, tak to bude to nejneprirozenejsi ve vesmíru (čímž v žádným případě neříkám že je to špatně, samozřejmě to půjde jen přes brutální totalitu).

      1. Už jen, že jsi napsal slovo “ekosystém”, se zamysli, kde se to slovo vzalo a co znamená. Jestli se ti nelíbí, můžeš se třeba snažit o rozšíření slova “ekochaos”, které odpovídá tvé intepretaci přírodních dějů lépe. Astronomové a fyzici vědí svoje. Všimni si, že jsem použil slova jako “optimální” nebo “kolobehy”. Nepoužil jsem slova “dokonale vyladěný”, ostatně naše lidská představa “vyladěnosti” je velmi jednoduchá (např. plechová krabička, hezké hrany, vyleštěná…něco jako iPhone). Když se podíváš na periodickou tabulku prvků, to co vidíš je systém, optimalizace (uz jen to, ze se to vubec da usporadat do tabulky je zahada). Ano, system muze vyjet z rovnovahy, ale for je v tom, ze po case se do rovnovahy zase vrati. Ano, muzou se premnozit predatori nebo se naopak muze premnozit korist. Ale system nakonec smeruje k rovnovaze. Klasicke modernisticke nadseni, ze mame lepsi zdravotnictvi, kterym dokazeme celit krute a nemilosrdne prirode…a podobne nadseni, ze kdyz vyrobime chemickou latku, je to to same, jako kdyz ji vyrobi priroda. V chemii jde hlavne o synergii latek. Mit vitamin C z DM v prasku rozhodne neni to same jako vitamin C z pomerance. Protoze v pomeranci je hromada ruznych latek, ktere pusobi spolu dohromady. Nejde jen o to C. Je krasne, ze C umime izolovat a dat si ho cisty, ale s tim se preci nemuzeme spokojit, to je uroven chemicka materska skolka. Musime udelat pokrok. Ano, zlepsení v zdravotnictvi je obrovske a jsme za to radi, to nelze popirat. Na druhou stranu, Feynman rekl: kdyz to neumim sestrojit, tak tomu vlastne nerozumim. Umi snad nekdo sestrojit jednu jedinou zivou bunku? Ze bych si idealizoval Indiany (mluvis o severoamerickych? o kterych kmenech? atd.), to zrovna ne. Napriklad existovaly kmenove valky. Akorat nahodou nevynalezli atomovou bombu. Ale obecne v chudych zemedelskych/loveckych/pasteveckych spolecenstvich platilo vsude, ze zvire se uplne spotrebuje, do posledniho kousku. Neco z prirody vytahneme, neco do ni vratime atd. Cernobilost, ke ktere tato debata smeruje je naprosto zbytecna. Je zbytecne, aby existoval “konzervativni retro” tabor a “modernisticky liberalni tabor”. Hloupe kulturni valky misto nadhledu nemame zapotrebi.

        1. No, mít vitamin C z prasku a vitamín C z pomeranče je prostě ta samá chemikálie. Co je na tom jinýho je jen to kolem. Ten mix látek, který nedodá ani multivitamin. Na druhou stranu nějakej multivitamin z drogerie nezpůsobí to, že si člověk prekyseli žaludek nebo bude mít vysokou hladinu cukru, když bude žrát jen ovoce, což se mě jako vegetariánovi, co frčí na cukru, přesně děje i se “zdravým” ovocem. Po těch organických vejcích dostaneš salmonelu nebo jiné akutní otravy taky mnohem pravděpodobněji než z těch kontrolovaných.

          “Ano, muzou se premnozit predatori nebo se naopak muze premnozit korist. Ale system nakonec smeruje k rovnovaze” viz výzkumy výše uvedeného člověka…. ty systémy NESMERUJI vždy k rovnováze ani zdaleka, prostě to tak není, to je idealistický pohled na přírodu jako stroj, který se poprvé objevil s průmyslovou revolucí a příroda tak prostě nefunguje. Predátoři často vyhubí svou kořist a pak sebe a je konec ve smyslu bytí pro predátory a pro kořist. Jejich místo zaujme třeba nějaký jiný organismus. Ale to pro lidi jako pro top predátory asi není uspokojive řešení problemu, totiž že budou nahrazení. Jako nemá smysl se dívat na přírodu jako na celek, ale antropocentrický, z pohledu lidi.

          Další úplně idealisticka idealizace je že se ze zvířete spotřebovávalo vše. Tady vidím ty primitivní pastevecky lidi kolem sebe jak plýtvají ve všem. Zničí si půdu a jdou dál. Vypalují lesy. Ničí mokrady. V zimě nechají pochcipat většinu dobytka, co zde hnije, místo aby v lete posekali trávu a udělali si seno. Sežerou nejlepší maso, ale i to, co by šlo dál využít hodí smečce cokoli, o které se mimochodem nestarají a když je jich přebytek, tak je utopí v rece. To dělají moji sousedí a dělají to i na moji půdě. Tak mi kurva neříkej, jak to funguje od stolu někde z Pardubic. Moderní společnost je o efektivitě. Resp. Do teď byla. Teď jdeme opet do chaosu, kde se lidi začínají chovat jako moji sousedi. A o tom to je.

    2. Ano, “pokrok” je plny paradoxu. Ale vedec opravdu verize je to pokrok, protoze nevidi big picture. A vsechny ty super materialy a technologie, ano, umoznuje to optimalizaci, vykon, zisk, featury o kterych se nasim babickam ani nesnilo, ale pak jsou tu take negativni externality. A na to teprve budeme prichazet.. Krasny priklad je soucasny hon za “udrzitelnou” elektrinou. Vymycovat CO2, pro prosterdi bezna molekula, a pekne to nahradit, solarem a vetrniky s tou vsi elektronikou a plasty a materialy se kterymi si priroda nevi rady a budou tu uz s nami… Ale business znasilni vse, i ekologii… Vzdy se najde nekdo kdo si pro nejaky zisk dosahne a je schopny temer vseho, zelenym marketingem to jen zacina…

  14. Kazdy hmyz je dokonaly dron. Kdokoliv z nas by dal cokoliv za to, aby dokazal vyrobit takovy autonomni dron s takovyma vlastnostma. Na tom neni vubec nic idealistickyho. Podivej se na libovolnou vazku nebo mouchu, na ty letove vlastnosti, balance algoritmy atd. Nevim, proc se omezovat tim, ze bych uvazoval v extremech, pokud jde treba o jidlo. Dobra ukazka rovnovahy je “kolobeh vody”. Nebo snad chces rict, ze tento system smeruje k nerovnovaze, jako treba ze se zitra ta voda odpari, nekam odtece a my budeme na suchu? To neni antropocentrismus ale zakladni fyzika a biologie. Ze tvoji primitivni sousedi v roce 2023 neco delaji, to je jen ukazka toho, co delaji tvoji sousedi v roce 2023, niceho jinyho. Je to urcita komunita, v urcitem case, s urcitou ideologii, v urcitym miste. Neni to zaklad pro odvozeni toho jak to funguje v jine dobe, na jinym miste, v jine kulture.

  15. Divím se, jak někdo může primitivně urážet úspěšného a nezákeřného člověka jen proto, že si udělal radost nebo že mu něco udělalo radost. Já třeba teď utratil vyšší částku za pobyt u moře. Ano, nějaký domorodec z pobřeží Afriky nebo ostrova někde v oceánu by si klepal na čelo a měl mě taky za blba, že utrácím takové částky za něco, co on považuje za naprostou přirozenost. Protože na to moře nebo oceán čučí každý den. Ale inteligentní jedinec pochopí, že já žiju jinde, v jiném prostředí. Tím pádem je pro mne moře vzácné a má pro mne odlišnou, mnohem cennější hodnotu.

    Jen doufám, že Johna ty hloupé nebo negativní komentáře neodradí od dalších tripreportů, které tu tolik chyběly.

    1. Nesmíte to žrát tak všechno vážně, je to reálně řečené, zkrátka jak to je ale na plnou hubu. Neberte ten život tak vážně. Za blba to člověk myslí i hezký, jen se to slovo hodí.. vejce k tomu prostě dodala příležitost. Všechno dobré všem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *