Okamzita odmena nebo dlouhodobe vetsi kompenzace

Mam velke dilema.

Muzu odmenit zamestnance dvojim zpusobem. Dat treba na konci roku financni bonus. Okamzite dostanou penize na ruku. Muzou je hned utratit. Budou mit urcite radost.

Nebo jim vytvorit neco jako duchodove sporeni. Penize dostanou taky, ale nemuzou na ne sahnout. Vyhoda je, ze dostanou mnohem vice a jeste z nich nemusi platit dane. Hacek je v tom, ze na ne nesmi sahnout do doby nez jim bude 65 let (nebo zaplatiti velke penale kdyz je chteji drive).

Dejme tomu, ze by ten rozdil mezi okamzitym bonusem a sporenim na duchod byl hodne velky. Klidne ctyrnasobek. A muselo by se rozhodnout jedno nebo druhe. Je to kvuli nakladum spojene s tim duchodovym sporenim, protoze se to nevyplati s malymi castkami. Takze nejde rict dat od kazdeho trosku. Je to rozhodnuti bud jedno nebo druhe.

Ukazu hypoteticky priklad at se to lepe vysvetluje na konkretnim prikladu. Takze obycejny zamestnanec ve skladu, ktery dela za nejmensi moznou nastupni mzdu $10 na hod. by mohl dostat 1-2 tisice USD odmenu hned na ruku nebo 2-4 tisice na sporeni na duchod. A to kazdy rok.

Co si myslite, ze bude chtit? Ja jsem na 100% presvedcen, ze prachy hned na ruku. A ze bude jeste pomalu nastvany, ze bych mu dal penize na duchod na ktere nemuze hned sahnout a utratit je.

Jenze ja vim, ze pro jeho dobro je presne to sporeni na duchod. Ze mu to prospeje mnohem vice nez aby ty prachy hned utratil. Ono to sporeni ma dalsi vyhody. Da se cerpat i kdyz cloveka vyhodi z prace nebo se dostane do nejake nouze. Proste jsou to takove penize v rezerve. Ja takto premyslim a neustale si neco odkladam. Ale mam pocit, ze naprosta vetsina populace premysli presne obracene.

Mam jim nutit me premysleni a bojovat s nimi. Nebo to vzdat a delat to tak jak to ti zamestnanci oceni? Oni to totiz budou velmi tezkou chapat ze ta varianta se sporenim je pro ne lepsi.

 

Spread the love

64 thoughts on “Okamzita odmena nebo dlouhodobe vetsi kompenzace

  1. Kdyz se na to Johne podivas z pohledu zamestnance pracujiciho ve skladu, oceni dle meho vice cash na ruku – a ono je to logicke – diky tomu, ze premysli, jak premysli, tak je prave “jen” tim zamestnancem ve skladu a ne napr. tvou pravou rukou. Suma sumarum – neni mozne nechat kazdeho rozhodnou individualne a dle jejich uvazeni?

  2. Záleží­ na tom, koho zaměstnáváš. Řadový zaměstnanec ve skladu bude chtí­t určitě pení­ze na ruku. Možná je to i logické chování­ – on ty pení­ze potřebuje právě teď, teď pro něj mají­ cenu.
    Když se podí­vám sám na sebe v době studia na VŠ, kdy jsem opravdu neměl na jí­dlo a přivydělával si, jak se dá: Pokud by mi někdo nabí­dl tenkrát 10 000 Kč hned nebo 100 000 Kč za 20 let (přepočtené vzhledem k inflaci a třeba i úročené), vybral bych si doufám těch 10 000 Kč, protože to by bylo jedině správné. Tenkrát by mi těch 10 000 Kč výrazně pomohlo, dnes bych o tom desetinásobku ani nevěděl.
    Jinak samozřejmě ví­m, že je to složitější­. U mě by to byla logická volba, protože jsem byl na začátku kariéry s poměrně dobrou perspektivou. Pro někoho, pro koho je práce ve skladu konečná a platový strop, může být ta správná volba jiná. Jen jsem chtěl poukázat na to, že vzí­t hotové pení­ze hned, nemusí­ být nutně ta špatná a nezodpovědná možnost.

    1. Zajimavy.. ja bych byl presne ten obraceny. Radeji bych chtel o dost vice na to sporeni nez prachy na ruku. Sam sporim i tak sam o sobe a mit sanci sporit ve velkym tak to beru.Penize okamzite bud utratis za voloviny nebo je stejne sporis/investujes. Ale chapu, ze kazdy to vidi jinak. A prave myslim, ze vetsina zamestnancu bude chtit prachy okamzite na ruku.

      1. Já psal v tom mém pří­kladu, že doufám, že bych si vybral těch 10 000 Kč na ruku. Dobře, asi bych si neměl nic nalhávat a přiznat si, že na 95% bych si vybral to dlouhodobé spoření­. Ale z dnešní­ho pohledu jsem si naprosto jistý, že by to bylo chybné rozhodnutí­. Správné by bylo v tom mém pří­kladě vzí­t ty pení­ze na ruku.
        Pokud jde o to, že se takové pení­ze naví­c hned rozhází­. To bych viděl individuálně. Věří­m tomu, že většina tvých řadových zaměstnanců ve skladech by je hned rozházela za nesmysly. Na druhou stranu, budou ti, kterým to pomůže zaplatit část hypotéční­ch splátek a nepřijdou třeba o dům. Nebo zaplatí­ dětem školu. Prostě jsou takoví­, kteří­ ty pení­ze potřebují­ hned a použijí­ je smysluplně. Možná jsem idealista, ale pořád mám tendenci to posuzovat trochu podle svých vlastní­ch zkušeností­. Samozřejmě chápu, že nejsem tvůj typický zaměstnanec, ale nelze to jednoduše paušalizovat.

        1. Naprosto souhlasí­m, naví­c je úplně zbytečné myslet za ostatní­. Nejde o to co je správné a co špatné a jak kdo s čí­m zachází­. Pokud jim je chceš dát, tak jim je dej a oni si sami rozhodnou co s finanční­ injekcí­ udělají­. Jsou dospělí­, taky jim neradí­š co mají­ dělat se svým platem, jestli si část nechají­ na horší­ časy, nebo žijí­ od výplaty k výplatě, protože neumí­ spořit. Je to jejich záležitost a já bych se do toho nepletl. Pochopitelně ideální­ by bylo se každého zeptat ať si vybere, ale to bohužel nejde.

      2. Jenže ty jsi v jiné situaci. Spousta lidí­ pracuje za minimální­ až průměrný plat a přijde mi, že vidí­ jenom ty pení­ze, co dostanou teď a nějaké spoření­ moc neřeší­, většinou jim na něj ani nezbývají­ prostředky.

        Já bych asi vzal ty pení­ze na důchod, protože mě by tahle částka nevytrhla (jestli dostanu nebo nedostanu třeba 20K jednou za rok moji situaci nijak výrazně nezmění­) a tak je výhodnější­ vzí­t větší­ částku. Lidi ve skladu podle mě ale budou volit pení­ze hned.

  3. IMHO bych si přesně definoval cí­l = co největší­ motivace zaměstnanců = ta varianta, která se jim bude nejví­ce lí­bit, tedy ten bonus.
    Naví­c, jak sám pí­šeš, pokud budou mí­t z toho fondu možnost podpory při ztrátě jobu, o to menší­ motivaci by mohli mí­t.

  4. Johne, pro zaměstnance je, čistě z ekonomického hlediska, lepší­ ono spoření­. Jenže to neocení­ tolik, jako jednorázovou odměnu. On, jak pí­šeš, bude raději za pení­ze, které má a může je utratit teď než pení­ze, kterých sice bude mnohem ví­c, ale uvidí­ je třeba za 30 let.

    Kdybych byl tí­m zaměstnancem já, také ocení­m pení­ze hned a bude to pro mě ví­ce motivují­cí­ i pro další­ práci. Přece jen je rozdí­l v “super, a pokud se budu snažit i v další­m roce, můžu se těšit na podobnou odměnu!” a “když se budu pří­ští­ rok zase snažit, za 29 let uvidí­m na spoření­ ještě o kus ví­c!”

    Takže bych se nesnažil zaměstnanci vysvětlit co je pro něj výhodnější­, ale dal mu, co chce.

    Tí­mhle tématem se zabývalo i několik studií­ které vždy prokázaly, že ačkoli je pro lidi z dlouhodobého hlediska výhodnější­ spoření­, ocení­ spí­š menší­ odměnu, ale hned. Kdybys chtěl ty studie dohledat, asi by se mi to povedlo.

      1. Sorry, ale pokud si to spocitam, tak je vzdy vyhodnejsi dostat penize na ruku.

        Sporeni nikdy nevykompenzuje inflaci (pri tomto zadani).

        1. Tam je jeste jeden faktor, ktery tu inflaci resi.. to jsem nezminil. Takze inflaci neber jako ze ztracis na ni… ostatne jak to resis s usporami co ted mas? Nebo investicemi? Ten faktor je spise dostat mene hned nebo vice pozdeji.

          1. Uspory v pravem slova smyslu nemam vubec. Tedy kdyz nepocitam nejake drobne desetitisice na kazdodenni nakupy.

            Pokud neco vydelam, tak zase vsechno zpatky reinvestuju do podnikani. Drobne castky typu 2000 USD dokazu dobre zhodnocovat o 50-100 procent rocne. U vetsich castek s vice nulami to takto neumim (nemam rad riziko), takze vetsi castky davam do nekomercnich nemovitosti, ktere nejspis potom necham detem.

            Takze i kdyby v mem kalkulu nehrala roli inflace, bude pro me vyhodnejsi dostat penize na ruku, protoze pro me to neni “vyplata”, ale “investicni kapital s nulovym urokem (cili zdarma)”.

  5. penize na ruku. at se rozhodne sam co snima udela. bude to min ale nebudes muset resit nasranost jedincu. ja bych to tak bral.

    1. Ne bohuzel ne.. hodne takovychto programu jsou v USA regulovany.. kdyz nejaky benefit jako je tento dostane jeden zamestnanec tak to musi dostat i ostatni.. je proste strach z ruznych diskriminaci, apod. Ze by se davali benefity jen nejakym skupinam zamestnancu.

    1. Nevyplývá náhodou z toho konce, že ví­tězové byli dva?
      Jediný co vydržel a dostal dva, a ta holčička co okamžitě jeden sežrala a netrápila se v tom blbém testu věčnost zí­rají­cí­ na bonbí³n pod nosem?

  6. Johne, pokud to děláš čistě z toho důvodu, že chceš odměnit zaměstnance a nějak je motivovat, tak určitě prachy hned na ruku. Efekt bude okamžitý. Problém by ale mohl nastat, když bys jim ty prachy dával každý rok. To si pak lidi na to zvyknou a motivace bude pryč. Je to asi tak, když někomu přidáš prachy, dotyčný bude dva tři měsí­ce spokojený, zvýší­ se mu životní­ úroveň, nakoupí­ kraviny, vezme další­ půjčky, atd. a zase bude mí­t málo a bude nespokojený…

    To že Ty, já a další­ by si vybrali tu druhou variantu, je mimo mí­su, pže myslí­me jinak, a proto netaháme krabice ve skladu.;)

    Pokud s tí­m ale i přes všechny komentáře přikloněné na jednu stranu budeš pořád bojovat, mohlo by pomoct, kdybys to těm zaměstnancům dal na papí­r a porovnal obě varianty včetně výhod a nevýhod a ať se sami rozhodnou. Třeba je to přinutí­ myslet trochu jinak… Anebo vymyslet jiný bonus, pže dávání­ prachů bude vždycky challenge.;)

  7. Co tak nechat ich hlasovat? Aj ked ani to nemusi byt najstastnejsie riesenie lebo prehlasovana cast zamestnancov bude asi nespokojna ale stale to bude kolektivne rozhodnutie v otazke, ktora sa tyka vsetkych a budu aspon vidiet, ze davas im na vyber.

    1. Někdy halsování­ není­ vhodné. Řeknu pří­klad přišel by nějaký politik a slí­bil zabaví­m pení­ze všem bohatým a rozdám je všem stejným dí­lem, jak toto hlasováni většiny dopadne? To uvádí­m takový extremní­ pří­pad, ale i to se v historii u nás stalo.

      1. Hej ale toto asi nebude ten pripad. Kazdopadne neviem povedat ako je to v takej velkej firme ako ma John. U nas kde je nas 15-20 to funguje ale my sme malinky a vieme sa dohodnut.

  8. Já můžu přihodit i konkrétní­ zkušenost, i když z České republiky. Zaměstnavatel začal přispí­vat zaměstnancům na penzijní­ připojištění­, myslí­m, že to bylo 1000Kč měsí­čně – byla to čistá tisí­covka, kterou to stálo firmu a kterou zaměstnanec dostal, naví­c ještě (150Kč? státní­ podporu). U nás je to trošku jinak, můžeš myslí­m vybrat polovinu po určité době a zbytek po 65. roce. Jenže za dobrotu na žebrotu – zaměstnanci byli nasraní­ a obvinili zaměstnavatele z okrádání­. Toho to nakrklo a řekl, jestli teda chtějí­ raději přidat na platu – samozřejmě 1000Kč bez všech odvodů … a oni samozřejmě souhlasili. Raději dostali nějakých 600-700 Kč rovnou než 1000Kč + státní­ pří­spěvek. Přesně, jak tu všichni psali, je to dáno způsobem myšlení­ a proto jsou ti lidé zaměstnanci, chtějí­ všechno hned a nedokážou si to spočí­tat a myslet dopředu. Oni nepochopí­ zaměstnavatele a naopak. Nejlepší­ je to neřešit a udělat, co chtějí­ oni, přece jenom až půjdou do důchodu a nebudou mí­t co do huby – to už není­ tvůj problém.

    1. S tí­m penzijkem neví­m, jak to je přesně dneska, ale před dvěmi lety jsem své penzijko rušil ( po cca 10ti letech ) a zakládal nové s pří­spěvkem u nového zaměstnavatele. Vůbec o nic jsem z toho starého penzijka nepřišel, ani daně po mě nechtěli a udělalo to hodně slušný balí­k…;)

      Trochu “bojoju” s tí­m vaší­m “to už není­ tvůj problém”. Já si naopak myslí­m, že to Johnův problém tak trochu je, protože John moc dobře ví­, že lidi, jsou v jeho firmě základ a snaží­ se o ně starat a investovat do nich ( z mnoha důvodů ). A tí­m, že John vše dělá poctivě a snaží­ se myslet i na ty lidi, je naprosto v pořádku, že přemýšlí­ i co ti zaměstnanci budou dělat za dvacet let.

      Ať se každý stará o své, ale je nemálo situací­, kdy “to už není­ tvůj problém” je mimo a na světě je takový bordel právě kvůli lidem, kteří­ na ostatní­ házejí­ bobek. A toto je přesný pří­klad.

      Mimochodem Johne, máš přehled o fluktuaci v Shipitu? Mockrát jsi psal, že u Tebe pracují­ i lidé ještě z dob XYZ… myslí­m, že by bylo dobré to vypí­chnout, aby čtenáři pochopili, proč chceš ty lidi odměnit a tí­m si je i udržet a vymáčknout z nich ještě kvalitnější­ práci.;)

      1. Myslel jsem to tak, že nemá cenu se s nimi hádat. Pokud to člověk myslí­ dobře a oni ho nechápou, pak je jejich přesvědčování­ házení­m hráchu na zeď a nejlí­p člověk udělá, když mu to bude jedno 🙂

        1. Vždy jde všechno vykomunikovat. Jen to člověk musí­ umět.;) Je třeba si to nejdří­ve trochu promyslet a pak to hodit na stůl. Moc dobře chápu, proč to John tak řeší­.;)

      2. Fluktuaci mame na americke firmy extremne malou. S tim penzijnim pojistenim by jednou zjistili, ze maji balik na ucte a ani o tom nevedeli.. treba i drive nez budou stari. A do te doby nez to zjisti si myslim, ze to neoceni, protoze prachy na ruku jsou prachy na ruku (jak vetsina lidi pise).

  9. Co takhle veřejné hlasování­ s možností­ do nějakého deadline svůj hlas změnit? S trochou štěstí­ bude trochu srandy a zaměstnanci se mezi sebou budou přesvědčovat a třeba zví­tězí­ to pojištění­.

  10. Pení­ze na ruku. Protože pení­ze “v 65” jsou dost virtuální­ pení­ze. Podle mě nemotivují­. Kdyby to alespoň bylo v 50, aby to člověk mohl vzí­t a jí­t třeba dří­v do důchodu… V 65 už třeba nebudou ani naživu. Za těch několik desí­tek let se může stát cokoliv. I když je fakt, že v 60 se na to budu dí­vat taky jinak :-). Teď je pro mě 65 něco jako “chví­li před smrtí­”. Podle mě to ale spousta lidí­ tak vní­má.

    Jestli dobře počí­tám tak 2k pro člověka, co u Tebe bere 10/hod je ví­c jak 10% jejich roční­ho platu. To je hodně. Spatí­ půjčky. Vezmou rodinu někam za zábavou, manželku na večeři. Mají­ dobrý pocit, že se něco od zaměstnavatele dostali. “Máňo, letos tě zas k tomu moři nevezmu, ale za 30 let, to si to užijeme” podle mě nefunguje.

    Jasný, že v USA věci fungují­ dost jinak a tak je asi dobrý spořit třeba na doktory. Tady v Evropě podle mě potřebuje člověk nejví­c pení­ze v produktivní­m věku.

  11. 90% skladní­ků věří­, že jednou budou mí­t lepší­ práci za mnohem lepší­ pení­ze, takže o budoucnost se starat nemusí­. TEÄŽ nemají­ pení­ze. V pětadvaceti letech nikdo nemyslí­ na důchod a naví­c, Johne, jak vidí­š státní­ dluh USA za 40 let? Jen brutální­ inflace s tí­m něco zmůže….

  12. Kdyby ty lidi byli tak chytrý jako ty, tak už asi u tebe nepracují­ 😀
    http://www.youtube.com/watch?v=pVohtn_b_oY
    pří­klad:
    Milí­ zaměstnanci! Jelikož jsme dobře pracovali, byla ní­zká inflace, v Čí­ně dobře rostla rýže a v Česku se urodilo dobré ví­no, tak máte 1Kč na ruku.

    Rok 2014. Bohužel milí­ zaměstnanci v Česku se neurodilo dobré ví­no, takže nedostanete odměnu. (udělej si nějakou rezervu pro budoucnost, o kterou se můžeš opí­rat proč je odměna menší­ nebo není­ vůbec. Ví­no s platy tvých zaměstnanců nemá nic společného, ale to oni skoro nevědí­ / netuší­)

    Pení­ze na ruku. Dej např ty pení­ze teď s tí­m, že jim důvěřuješ že stihnou vánoční­ tok (zaměstnavatel věří­ zaměstnanci) a happy new year. Win to Win. Zaměstnanci jsou šťastní­ asi snad že jim zaměstnavatel věří­ a dává jim pení­ze. Když dostane pení­ze napřed, tak s velikou pravděpodobností­ bude tomu rád.

    Hlasování­ můžeš udělat proto, aby jsi měl čisté svědomí­, že jsi zaměstnancům něco dobré navrhnul. Když bude mega inflace tak si můžou za svůj výběr samy a když nebude hyper inflace, tak budou jenom rádi.

  13. Mě hodně překvapuje, že by sis Johne vzal v mládí­ pení­ze na důchod, mí­sto peněz hned napří­klad na investice. Je tu přeci šance, že si vyděláš do té doby na vlastní­ důchod mnohem ví­ce sám. Pokud by se jednalo o 4k dolarů do důchodového spoření­, to přeci jako podnikatel vydělám za měsí­c (či někteří­ třeba za den 🙂 )

    Ale jak zde někdo psal, pokud ten skladní­k bude do smrti skladní­kem, je pro něj asi lepší­ začí­t spořit, o tom se ale nebaví­m.

    1. No ono to je spatne receny penize na duchod. Ale ber to spise tak.. co utratit a co setrit/investovat. A ja fakt tihnu k tomu setreni a investovanim pred okamzitou utratou. To je proc kupuji nemovitosti. To jsou v podstate prachy na duchod pro me.Mohl bych pronajimat sklady a vsechny penize navic co strkam do nemovitosti hned utratit.

  14. Já teda nepodnikám, ale Johnův blog rád sleduju. A myslí­m si, že dělá spoustu
    věcí­ dobře právě proto, že jde proti proudu, proti všeobecným předpokladům.
    Dovolil bych si jedno krátké odbočení­ – na střední­ i na vysoké škole jsme vždy
    vzpomí­nali na ty učitele, kteří­ k nám byli nejpří­snější­, na ty, kteří­ nás opravdu něco naučili, nic nám neodpustili. To byla ta nejlepší­ škola pro život.
    Po těch, kteří­ po nás nic nechtěli, ani neštěkne pes. Kolikrát si mladý člověk o sobě myslí­, že ví­ všechno. Leda prd!

    Natvrdo bych jim zří­dil to dlouhodobý spoření­, žádnou volbu bych jim nedal,
    vůbec bych jim o té druhé možnosti neřekl. Prostě: tady toto je můj bonus
    k Tvému platu, ber nebo nech být.
    Myslí­m. že je třeba odměňovat hlavne ty zodpovědné. Být populární­ a rozdat prachy hned – to bude mí­t jen krátkodobý efekt.

    1. Pekny, ze je tady vlastovka i s jinym nazorem. Ja to tak citim podobne. Vim, ze by si na me jednou vzpomneli v dobrem. A ze ted to nepochopi.

      1. Zaláží­, jestli máš nějaké vyšší­ cí­le (“jednou si vzpomenou v dobrém”), nebo je chceš jen motivovat k vyšší­mu výkonu v práci. Z podnikatelského hlediska je to asi jasné, ale ty si tohle určitě můžeš dovolit. Třeba z toho budeš mí­t dobrý pocit a to za to stojí­.
        Také záleží­, a to tady nikdo neprobí­ral, co je finančně/daňově lepší­ pro tebe. Pokud to dlouhodobé spoření­, tak do toho samozřejmě jdi! Když jim to trochu vysvětlí­š, tak to bude mí­t motivačně také nějakou váhu – i když se obávám že ne takovou, jako cash na ruku.

        1. Právě, že cash k výplatě motivuje zaměstnance strašně krátkou dobu. U většiny lidí­ to je maximálně jeden týden. Pokud by ty pení­ze pak dostávali k výplatě každý měsí­c, nebyl by to pro ně bonus, ale součást očekávané výplaty. Tudí­ž by to pak nemělo už žádný motivační­ vliv. Z toho důvodu bych to v téhle situaci viděl na to spoření­. A to přesto pokud uvažuji i o inflaci atd.

  15. Dlouhodobé spoření­ na důchod v dolarech je podle mě nesmysl. Dolar celosvětově drží­ nahoře fakt, že je použí­vána jako univerzální­ měna, jako rezervní­ v centrální­ch bankách a jako “pevná” měna pro úspory např. v Asii. Jakmile ostatní­ svět přejde na jinou měnu (bitcoin?), tak tyto protiinflační­ faktory zmizí­ a dolar ztratí­ většinu své hodnoty.

    1. Ber to jako by to sporeni bylo vazane na hodnotu firmy.. ne na dolary. Kdyz hodnota firmy pujde nahoru tak pujde hodnota i toho sporeni nahoru.

      1. A ještě jedna věc mě napadla: podobný problém jako Ty už v minulosti před Tebou řešilo spousta lidí­ – úspěšných či neúspěšných. Myslí­m si, že by bylo dobré se mrknout třeba do životopisu Forda, Rockeffellera, Gatese a nebo třeba u nás Bati. A když tam nebude tento konkrétní­ pří­klad (utratit cash hned nebo spořit), tak tam bude spousta jiných, co Ti můžou poskytnout inspiraci.
        Když su u toho Batě – mrkni se dneska na Otrokovice nebo Zlí­n, to je paráda, ta architektura, tu nám závidí­ celý svět. Kdyby dal Baťa dělní­kům prachy hned, tak nic takovýho nevznikne, každý by si postavil takový domek, jaký by chtěl. Mně se lí­bí­, jaks psal, že by to bylo vázane na hodnotu firmy. Aspoň uvidí­š, kdo Ti věří­ a komu můžeš věřit Ty.
        A jinak bych dodal závěrem – nejdůležitější­ je to, co chceš Ty. Tys tu firmu vybudoval, Ty nějak vidí­š její­ budoucnost. Rozhodně bych nenechával nikoho o tom hlasovat,to už tady zanělo mockrát, že by to způsobilo zlou krev mezi zaměstnancema a byl bys to nakonec Ty,
        na koho by byli nasraní­.

  16. Při současné ekonomické situaci a inflací­ dolaru (a většiny měn) je opravdu na pováženou, zda je lepší­ 1000USD teď nebo třeba 5000USD v 65 letech. Před takovými 30-40lety bylo 10 dolarů dost peněz, dneska hádám že je za to něco jako kafe u Starbucks 😀

    1. tenhle argument chapu, ale nevystihuje to situaci.. ta hodnota by nebyla vazana na dolary.. ale nahodnotu firmy.. to je presnejsi pro tento argument

      1. Dal bych jim pení­ze na ruku.

        – ti kteří­ budou chtí­t, tak si část uspoří­ i sami.

        – někteří­ splatí­ např část kreditky a bude se jim lépe dýchat.

        – někteří­ se vožerou jako prase, nebo si koupi novou telku.

        v každém pří­padě dostanou okamžitou odměnu, která je může motivovat celý pří­ští­ rok.

        Já Ti samozřejmě přeji aby se ti dařilo, ale zase nemůžeš se spolehnout, že za 30 let bude Shipito vůbec existovat, nebo jakou bude mí­t hodnotu. Sám si spoří­š bokem.

        Pokud dostanou akcie nějaké firmy – i kdyby to byl Intel, tak nikdo dneska neřekne, kde bude Intel za 30 let. A to i přesto, že jsou to jedny z mála dlouhodobě stoupají­cí­ch akcií­. – A z peněz na ruku si je mohou koupit také, tedy ti finančně gramotnější­.

        Možná je tam ještě nějaká velká daňová výhoda, do toho nevidí­m. Ale až dostanou za 20-30 let nějaký důchod, tak neví­m, jestli budou opravdu každý měsí­c vzpomí­nat na šéfa, jaký to byl machr, že mají­ teď tak pěkný důchod. Podle mne si to nespojí­. Každopádně tou dobou už to tobě ani tvojí­ firmě nic přinášet nebude. Tedy kromě Tvého osobní­ho pocitu… Buď dobrého nebo pokud shipito nedejbože zkrachuje, tak špatného.

      2. Potom samozřejmě je dobré mí­t nějakou rezervu “na později”, pokud je to větší­ value než dostanu teď. Ovšem člověk co žije od výplaty k výplatě to může vní­mat jinak. A skutečně asi pro většinu lidí­ má větší­ hodnotu 1 pivo dnes než 2 piva za měsí­c.

  17. Johne, co tahle vzí­t tu částku, co jim chceš dát a použí­t ji na investice a výnosy z té investice jim pravidelně dávat? Mě jako zaměstnance by potěšilo, když by někdo, kdo tomu rozumí­, ty pení­ze použí­val a dával mi výnosy. Prostě firemní­ fond. Pří­klad třeba na akcií­ch, bylo jasné, ze Amazon půjde nahoru a během pár dnů to bylo ví­c jak 10 procent. Pří­jde mi to zají­mavější­ než to někde ukládat do 65 let nebo dostat pení­ze na ruku.

  18. Vsadí­m se, že velká část zaměstnanců bude mí­t úvěry na kreditkách a podobných produktech, které v USA mí­vají­ kolem 25 % p.a. (mám-li správné info?)

    To znamená, že tito lidé dávají­ přednost 1000 dolarům teď před 1250 dolary za rok.

    Postavte proti tomu 1000 dolarů teď nebo 2000 dolarů za 30 let a zjistí­te, že tahle nabí­dka má výnosnost pouhá 2,5 % p.a.

    To není­ zas až tak dobrý deal, jak se na první­ pohled může zdát.
    Zvlášť když se baví­me v nominální­ch hodnotách (tj. bez započtení­ inflace)

    Hlavně ve chví­li, kdy jsou Vaši zaměstnanci zadlužení­, je volba peněz ihned naprosto racionální­m rozhodnutí­m (podotýkám, že já taky patří­m k těm, kteří­ by ty pení­ze radši investovali)

  19. Jestli je trochu podobné zvýhodnění­ na zdravotní­ pojištění­, tak bych jim dal spí­š to.
    Nějaké zdravotko pro mladší­ dělní­ky co můžou čerpad ihned.
    Očkování­, proti chřipce, zubař, rovnátka, preventivní­ prohlí­dky, masáž zad, vitamí­ny….

  20. Daj im na vyber. Teda peniaze na ruku. Nemozes sa startat o ich buducnost ked ani ich samotnych nezaujima. Ty riesis spokojnejsich zametnancov. Kazdy si slapeme svoju cestu.

  21. Myslim ze tim ze jim das penize na ruku jim ukazes ze veris v jejich zodpovednost s nima nejak nakladat(pokud to nekomu z nich dojde) – at uz jsou objektivne zodpovedni nebo ne.. je to podle me lepsi gesto nez davat najevo ze ty vis co je pro ne nejlepsi 🙂

  22. Najhorsie co mozes urobit je dat hlasovat. Ja viem, ze chces tym ludom dobre, ale tym ze by si dal hlasovat im urobis len a len zle a sebe najviac. Ked sa sam nevies rozhodnut – a ber to ako keby si robil anketu sam so sebou ako jedinym ucastnikom – preco cakas ze dalsich 80 ti da unisono rozhodnutie? Ked nemozes urobit ludom po voli tak alebo onak a musi to byt jednoliate rozhodnutie, tak ho urob. Je to bonus. Tvoji ludia nerobia za komisiu, ale za dohodnutu mzdu. Bonus je bonus, ci im ho das v poukazkach do Amazonu, v hotovosti alebo v depozite do investicneho fondu, dochodkoveho uctu alebo v bitcoinoch, to je na tebe. Ked das hlasovat, vzdy niekoho naseres, a sposobis hadky medzi dvoma ci viacerymi skupinami. A ti sa potom budu hadat aj dalsi rok, lebo niekto, kto je zufalo v minuse a dostane dochodok to vidi inak ako ten, co ma zdravu financnu disciplinu a ked sa dozvie, ze dostal viac ale na dochodok tak sa za teba vecer pod svatym atletom na kriziku pomodli. Hlasovat zamestnancom mozes dat len vtedy, kedy to vlastne nie je hlasovanie ale moznost vyberu (e.g. tri moznosti zajtra v kantine na obed, vyber si jednu), ale ked das hlasovat o vybere len jedneho jedla z troch tak sa moze stat, ze to skonci 34/33/33 naseres 66% ludi. Ak su len dve moznosti, a len jedna sa da pouzit, rozhodnutie musi urobit manazer.

    Uplne skus zabudnut, co by si preferovla ty, najdi si hodinu cas, otvor si nejaky zoznam zamestnancov, zavri oci a naslepo mysou oznac 5 – 10 mien, prejdi sa po nejakom tom svojom sklade, pristav sa pri tych ludoch, pokecaj s nimi, nemusis sa ich priamo pytat co by preferovali ale skor smalltalk – ako dopadol tento rok, co sa planuje na 2014, ako sa darilo firme, ako sa darilo tomu cloveku – idealne aby si zamestnanec myslel, ze sef si len potrebuje dat pauzu tak sa poneviera po firme bez nejaku hlbsieho zmyslu, ale ty z nich skus vycitit, ze co sa im aktualne hodi viac – ci cash alebo virtualne peniaze v buducnosti. Neber do uvahy nazory ludi, ktory nepracuju pre teba, neziju v tych podmienkach ako tvoji zamestnanci, skus si obut topanky tych ludi, ktorym to chces dat.

  23. 1. Kazdy zaměstnanec ma obcanku. at se tedy rozhodne sam. 2. z toho plyne, ze si tim nemusis zasirat hlavu. 3. osobni zkusenost: kazdy mesic v zamestnani jsem si ulil 10 tisic korun. diky tomu jsem mohl z prace odejit a zacit podnikat i s roční­m prckem a zeny bez prijmu. 4. chapu, ze takova volba je pro mensinu lidi.

    5. zaver: nenut, neres. je to jejich boj.

  24. “Kazdy dobry umysl bude potrestan”.

    Dost zalezi na tom ci su tie peniaze nejako investovane alebo len ulozene v banke na 1% urok. Pri sucasnej americkej menovej politike tlacenia nekrytych penazi mam velku obavu ze o 30 rokov bude mat $4000 dolarov omnoho mensiu kupnu silu ako $2000 dnes.
    Ak by to nemalo byt rozumne investovane tak by som si radsej zobral $2000 dnes a po inspiracii Buffettom nakupil akcie normalnych firiem co vyrabaju povedzme potraviny alebo vlastnia lesy / produkuju drevo alebo prevadzkuju podobny ‘real business’.

  25. 1. Počí­tala bych s pravděpodobností­. Je větší­ pravděpodobnost, že se dožijí­ konce roku nebo důchodového věku?
    Protože je to odměna za jejich práci, preferovala bych vyšší­ pravděpodobnost, že se té odměny dožijí­ :-).

    2. Počí­tala bych se znehodnocování­m peněz národní­mi bankami.

    Po té co tu nedávno předvedla ČNB a domní­vám se, že FED není­ o moc lepší­, bych určitě nechtěla dlouhodobě investovat finance do důchodového spoření­. Určitě bych podporovala u lidí­ samostatné rozhodování­ a finanční­ zodpovědnost.

    + spousta další­ch důvodů, proč bych zaměstnancům vyplatila odměny hotově.

    Inu doufám, že i my se brzy dostaneme k řešení­ podobných otázek :-).

    Velmi drží­m palce v podnikání­ a přeji krásné Vánoce.

  26. Veľmi podnetný prí­spevok a aj diskusia.
    Mne osobne z toho vyplýva, a je to aj moje presvedčenie, že najlepšie je sporenie a ví´bec nespomí­nať, že je možnosť cash.
    Pre ľudí­ to je reálna hodnota odmeny, vidia aj krátkodobý efekt – lepšie robí­me aj budúci rok a teda sa viac našporí­ na mí´j účet.
    Ak im “zamotáš” hlavu výberom tak to skí´r skončí­ u tej kešovky.
    Len ti prajem aby tvoji zamestnanci nemali niekoho na blí­zku kto im vie prečí­tať tvoj blog. Lebo potom sa naserú, že na nich robí­š sociálne pokusy…

  27. A opravdu to musí­ to být buď a nebo? Dělám v Irsku u jedné velké IT firmy z US zmí­něné dole v diskusi a máme obojí­. V pracovní­ smlouvě máme povinně penzijní­ pojištění­ ve výši 3, 4 nebo 5% (můžeme si vybrat) hrubé výplaty, k tomu dá zaměstnavatel 4, 5 nebo 6%. Typicky je to pár set euro měsí­čně spoření­, k tomu průměrně 10% odměna ročně (0-20%).
    Kdybych si mohl vybrat, bral bych mí­sto toho odměnu na ruku, protože se snaží­m rozjet svůj business. Ale když už to spoření­ má, jsem za to rád.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *