Pujcovani penez a vztahy

Kdyz vas jednou okoli zacne povazovat za bohateho tak velmi brzy zacnou nasledovat zadosti o pujceni penez.

Tohle je strasne neprijemna vec. Ty zadosti zacnou chodit od rodiny, kamaradu, zamestnancu nebo i od vzdalenych lidi.

Ono z pohledu tech mene bohatych to docela chapu. Oni totiz maji pocit, ze jsou na tom strasne spatne a ze vy jste na tom hrozne dobre. Takze nejaka ta stovka nebo tisicovka proste nemuze byt problem pujcit. A z toho osobniho pohledu ma ten chudsi v podstate pravdu.

Jenze zkuste se na to divat z trosku jineho pohledu. Dejme tomu, ze zijete v bohate zemi jako je Ceska republika. Ano, fakt to je bohata zeme. A ikdyz nemate pocit, ze jste nejak hodne bohati tak na tom jste dobre! Podobne to je ve vsech vyspelych zemich.

Divejte se na to z perspektivy lidi nekde v Africe, Jizni Americe nebo Asii, kteri treba vydelaji 30 dolaru (650 Kc) za mesic. Kdybyste jim dali treba par stovek nebo tisic korun tak jim to neuveritelne zlepsi zivot. Vam by par stovek korun urcite nic neudelalo. Tohle je pohled z jejich perspektivy, kdy vidi, ze i obycejny clovek v CR je strasne bohaty.

Dokazete to vysvetlit proc pujcit nemuzete? No to je prave to hrozne tezke. Protoze z jeho perspektivy jste strasne bohaty clovek a prece by vam to nic neudelalo.

Tohle se tezkovysvetluje kdyz jste v te roli bohatsiho cloveka. Citite se strasne blbe to vubec vysvetlovat. A nakonec vam stejne ten chudsi neveri a rekne si, ze jste hajzl.

Pak treba udelate chybu, ze nekomu pujcite a pak se to teprve rozjede. Ono kdyz pujcite jednomu tak pak musite pujcovat dalsim. Kdyz pujcim jednomu zamestnanci tak prijdou dalsi… pak se pridaji ruzni pribuzni.A tak dale..

Ty pujcky maji dalsi velmi neprijemny dopad. Kdyz totiz takto nekomu blizkemu pujcite tak to neni, ze by to nejak upevnilo ten vas vztah a jeste vas to s tim clovekem zblizilo. Nevim proc, ale funguje to presne obracene. Ten co si pujcil zacne po case byt tak trosku nasrany. Kazda konverzace se nepadne stocik tomu dluhu. Treba si vam stezuje jak je na tom zrovna spatne a znovu se citite spatne, kdyz vite ze vam dluzi. Na rovinu se to nerekne. Jen to tak visi ve vzduchu. Tak mate chut rict atvam nic nesplaci. A to je taky spatne. Kdyz zacnete rozdavat tak se automaticky stavate dojnou kravou a uz vidite, ze tak lidi kolem vas uvazuji. Malokdo dokaze prijmout dar s vdekem. Hodne lidi usoudi, ze kdyz davate tak mate tolik, ze si zacnou klast pozadavky na co dalsiho byste meli dat. Kazi to pratelstvi a vztahy.

Posledni frustrujici aspekt je, ze kazdy si dela sve zivotni rozhodnuti a nese nasledky tech rozhodnuti. Neumi treba hospodarit s penezmi. Utraci za nesmysly. Bere s pujcky nebo zavazky co by si brat nemel. Dela uplne nesmyslne investice. Na vasi radu neda. Ma to svoje silne presvedceni. Na ty blba rozhodnoti ma vlastni rozum, ale kdyz pak ma nest dusledky tak je presvedcen, ze za to nemuze. Ze se do te situace dostal nevinne. Tohle je znovu strasne tezke, protoze kdyz jste uspesnejsi a bohatsi tak vidite, ze doopravdy ve vetsine pripadu tyto nestesti jsou spatne rozhodnuti, ktere vy osobne nedelate. A to ze je nekdo z vasich blizkych dela je presne duvod proc jsou tam kde jsou.

Jestli potrebujete pujcit penize a znate nekoho bohatsiho tak se ho ani neptejte. To je dalsi omyl, ze si myslite, ze kdyz se jen tak zeptate, ze o nic nejde. Jde. Ono i to odmitani je strasne neprijemne. Kdyz chci nekomu pomoci tak to udelam sam od sebe. Ale strasne nemam rad, kdyz se to pak obraci v seznam dalsich pozadavku. Ono to proste zhorsi vztahy kdyz uz musim nekomu vysvetlovat proc mu nepujcim nebo jen tak nedam penize.

Spread the love

40 thoughts on “Pujcovani penez a vztahy

  1. Nechápu takové lidi, mě by to třeba nikdy nenapadlo. Jediná ospraveditelná osobní­ půjčka je podle mě na bydlení­ nebo na nástroj obživy (auto, prac. nástroj apod.)
    V životě bych si nepůjčil na spotřební­ věc.
    Ono taky pří­buznému si těžko budeš žádat o úrok, i když vlastně nějaký by si dostat měl už kvůli inflaci a potom jak ošetřit riziko, že nebude schopen splácet nebo se mu něco stane…

    1. Nekolikrat jsem zamestnancum pujcil. Strhaval jsem to z vyplaty. Ale nemam pocit, ze by nakonec to nejak upevnilo vztah nebo to zamestnanec nejak ocenil jako velkou vyhodu. Ono to pujcovani nedela dobrotu… nejak to pusobi psychologicky obracene ve vetsine pripadu.

      1. Mě přijde, že jsou většinou dva typy lidí­ – lidi co si obecně půjčují­ jen když vážně musí­, a pak lidi co si půjčují­ furt a ani jim to není­ blbé.

        Já si taky jednou bral zálohu na výplatu – neočekávaná situace, ale obvykle spí­še jedu na rezervách.

        Hlavně lidi co si neustále půjčují­ mají­ tendenci být nevděční­. Asi bych to nezavrhoval ve stylu: “nepůjčí­m nikomu nikdy a nic”, ale spí­še bych to limitoval třeba jako zálohu na výplaty nebo pomoc při neočekávané situaci než nějaká konkurence bance.

        Mě vždycky, když si někdo chce půjčit dojmou ty keci: “do měsí­ce ti to všechno vrátí­m”. Moje obvyklá odpověď: “perfektní­, tak si půjč v bance, za měsí­c zaplatí­š 1% na úrocí­ch, to je 100 Kč, to zvládneš”. A lidi čumí­. Protože s tí­m, že něco vrátí­ do měsí­ce, nebo fakt potřebují­ je to obvykle kec.

        Já sám třeba mám v bance aktivovaný konto korent, kreditní­ kartu a nástroje pro pří­pad potřeby. Nechápu, proč bych měl půjčovat ze svého člověku, který řekne, že si nemůže poří­dit kreditku a splatit to v bezúročném období­.

        Většina lidí­ si nechce půjčovat od banky, protože vidí­, že když zaplatí­ i o den pozdě, bude tam penále a problém. Protože předem ví­, že nejsou schopni dostát svým závazkům. Proto si nechtějí­ půjčit od banky ani na měsí­c, i kdyby je ta půjčka stála pár stovek. Ale já přeci nebudu půjčovat člověku, který už dopředu sám ví­, že nebude schopný plnit své závazky.

    2. Otázka je, k čemu ty pení­ze zaměstnanec potřebuje?
      – pokud by to bylo např. na náklady souvisejí­cí­ se stěhování­m za tou prací­ nebo na dojí­ždění­ do práce (auto) pro nového zaměstnance, pak mi to přijde OK.
      Jinak půjčka na běžné spotřební­ věci podle mě obhajitelná není­.

  2. Ono je to spis o tom, ze kdyz date/pujcite nekomu penize tak mu to nepomuze. Ty lidi potrebuji zmenit mysleni. Myslim ze to je i duvod proc se nekomu dari a nekomu ne. Jinak premysli (statni) zamestnanec, jinak podnikatel a jinak investor.
    Osobne bych ale pujcky nezavrhoval, ale predevsim na investice/podnikani…

  3. Tak to já mám s půjčování­m peněz ví­ce méně dobré zkušenosti. Kamarádům půjčuji klidně i bez smlouvy a bez úroku. Věří­m, že když dá chlap slovo, že to do měsí­ce vrátí­, tak ho dodrží­.

    Jen jednou se mi stalo, že jsem půjčil docela dost peněz a dotyčného už jsem nikdy neviděl. Ale poučil jsem se z toho a teď si lépe vybí­rám komu půjčí­m bez papí­ru a komu ne.

  4. Omlouvam se Johne ze pisi trochu mimo tema. Jsem spise v pozici, kdy si potrebuji pujcit, ale do pujcek se rozhodne nehrnu a pujcit si od nekoho penize ani nechci a chapu i z tve strany, ze pujcovani penez je neprijemna vec. Mas Johne nejake zkusenosti s finacnimi granty? Podnikam v UK.

    Dekuji

    1. Tomasi s granty zkusenosti zadne nemam.

      Jinak pujcit si penize od instituci, ktere se tim zabyvaji je naprosto v poradku. Od bank, P2P platform, apod. Tam je jasne dane, ze kazda strana do toho chce jit.

      1. Dekuji za odpoved Johne,

        duvod pro premyslim o grantu je ten, jelikoz soucast me cinnosti je inovace a granty jsou casto na inovace zamereny (vyrabim modni doplnky jako jsou napriklad penezenky, ktere nejsou vyrobeny z kuze, ale z alternativnich materialu…vice jsem rozepsal nize v odpovedi Michaelovi), ale souhlasim ze pujcit si penize asi neni nic spatneho pokud to ma smysl. Je nejaka vyhoda P2P oproti bankam Johne?

        1. Pres P2P je to asi jednodussi si pujcit nez od banky. Jestli chces velkou castku tak banka je podle me lepsi, ale bude chtit vice papiru a vice presvedcovani.

            1. Asi mozna trosku mimo, ale pokud delas takovy projekt – penezenky z alternativnich materialu, pak je idealni zkusit Kickstarter. Prostě nabí­dni ´předprodej peněženek´ tam – je to i skvělé v tom, že uvidí­š, jaká je poptávka, aby sis třeba složitě nevypujcoval, začal vyrábět a pak nezjistil, že je neprodáš nebo leda pod cenou. Zrovna včera jsme resili s jední­m kamarádem (tady v Londýně). Začal jen tak z nudy vymýšlet a vyrábět hry – deskové, stolní­ – vyrábí­ je v Belgii (dí­ky levnější­m nákladům) a prodává tady v UK (přes Amazon, a přes Kickstarter). Opravdu doprorucuju Kickstarter jako předprodejní­ kanál. Chápu, jestli chceš raději granty, ale pozor, s tí­m je ší­lené papí­rování­, a jestli mam s něcim spatne zkusenosti, pak je to fakt vzdy dilema. Vedes ´dvoji ucetnictvi´ – normalni + jeste extra grantove, plus ruzne monit. zpravy a podobně. Logicky stát nebo EU (jestli Ti jde o státní­ nebo EK) chtějí­ vědět, co se děje s penězi. Fakt Ti to muze zabrat skoro polovinu casu (papirovani a urednicina), kterou bys mohl venovat prave treba marketingu spojenou s kampani na Kickstartu a soc. sitich apod., ktera ti muze zajistit predprodej apod.
              Takze spise toto bych Ti poradila. Je to vic businessove a lidi to oceni! 🙂

    2. Pokud si potrebujes pujcit, tak mozna delas uplne blbou praci. Proste si na to vydelej a pak “to” muzes delat. Dost mozna behem toho vydelavani penez zjistis, ze “to”, co chces delat je kravina a je lepsi delat to-neco-jineho, kde si ty prachy vydelas.

      1. Zdravim Michale,

        pujcit si potrebuji jelikoz soucast me cinnosti je inovace at uz ve vyrobnim procesu a nebo vubec v pristupu v me profesi. Vyrabim modni doplnky jako jsou napriklad penezenky, ktere nejsou vyrobeny z kuze, ale z alternativnich materialu, ktere nejsou zivocisneho puvodu a jsou alespon castecne ”pratelske” k enviromentu. Problemu je hned nekolik. Cokoliv co vyrabim, ma jiny postup vyroby nez jak je tomu u kuze, jelikoz ma material jine vlastnosti a k tomu lze dojit jen metodou pokus/omyl, coz stoji cas a penize. Zatim jsem nenasel v profesi nikoho, kdo by mel podobne knowhow, tim ale netvrdim, ze nikdo takovy neni. Dalsi problem je, ze nektere materialy lze vyrobit recyklaci bez negativniho ovlivneni kvality vysledneho produktu, ale chybi poptavka po takovych materialech a tak dodavatele tuto moznost nabizeji jen za cenu velkeho odberu materialu, jelikoz je treba uprava vyrobni linky. Mohl bych pokracovat dale a dale. nicmene to dulezite jsem nezminil a to je to, ze ja v tuto chvili vyrabim a i prodavam, takze si nemyslim, ze delam uplne blbou praci, jen to co delam potrebuje pomerne hodne investic. O grantu uvazuji uz z toho duvodu, jelikoz granty se casto zameruji na inovace a minuly mesic se mi podarilo obdrzet maly finacni grant z privatniho sektoru. K tomuto grantu jsem se ale dostal nahodou na doporuceni a uspech pri zadosti me primel premyslet zkusit neco vetsiho. Proto se ptam na pripadnou zkusenost s granty.

  5. raději sem to už nečetl do konce, prtže mi stačilo toto:

    1. srovnávat nás a jakoukoli chudou, rozvojovou zemi je mimo mí­su, hloupé a cesta do pekel, kam sice mí­ří­me tak jako tak, každop. je logický, že při takovém srovnání­ vyjde, že Čez Respubleju je na tom vlastně sqele, což je kravina, proto je to srovnání­ zcestné a pochopitelně je potřeba se srovnávat s opakem, čili např Austrálií­

    2. a nechci to komplikovat tí­m, že půjčení­ peněz do Afriky je jednak k ničemu, druhak vlastně pří­mo kontrapoduktivní­, prtže oni musí­ začí­t makat, pokud chtějí­ přeží­t

    3. když pujčí­m jednomu, musim i další­m? taky dobrá kravina… asi půjčuju podle sympatií­, fin. situace apod, takže furt pujčí­m jen tomu komu chci a dále škoda slov pro autora

    1. Gap mezi CR a Australii je mnohem mnohem mensi nez gap mezi CR a medianem sveta. V Cesku jsou mozna relativne nizke platy, ale za ne clovek dostava strasne moc + to nejdulezitejsi ma zadarmo, tj. included v danich/odvodech (zdravotnictvi, cista priroda, neskutecny level bezpecnosti, soc. zabezpeceni).

      Jinak o prachy na spotrebu si me nikdo nevylozene nikdy nerek. Takovy debilni kamarady nemam a nechci mit. P2P lending, jakozto proxe mezi mnou a kokotama, cosi neumi vydelat na auto driv, nez si ho koupi, je idealni.

      Jinak davat nejak lidem penize k dispozici je myslim dobre, clovek vidi, co v nich je. Je to uplne stejne jako dat energii do zamestnance. taky se musi tomu cloveku neco dat. Myslim, ze lidi co maji prachy delaji chybu, ze si mysli, ze se muzou bavit se stejnou sortou lidi, jako kdyz prachy nemeli. Penize nejsou nijak “demokraticke” a maji zmenit i jejich nositelea je to ok. V Cesku se nosi takovy to: je to fajn typek, vydelal miliardu a porad chodi za klukama na pivo do 4ky. To je proste blbost. Kdyz mate prachy, tak jste se zmenili a navraty zpet nefunguji a nedavaji smysl. Delat to jen proto, ze chcete byt socialne prijati co nejvetsim poctem lidi, tak nejak nedava smysl uz vubec kvuli tomu vsemu enormnimu usili, co bylo do ty prace dany.

      1. Presne tak jsem to myslel. Narodit se v zemi jako CR je uz samo o sobe vyhra v loterii. Mozna by to mohlo byt trosku lepsi se narodit treba v Australii (ale taky nemusi). Ale narodit se v dalsich 90% sveta je zarucene velky propad dolu (v sancich co clovek ma, pristup ke vzdelani, zdravotni peci, vode,moznosti na podnikani, praci…. ).

          1. Tak ja si myslim, ze se meni fakt hodne. Dam jen takovej priklad, ale tech prikladu je mnohem vic: vsichni hrajem role a ty role jsou tim, cim jsme my. Tvoje role, kdyz sedis na zadku nekde v Brne a premyslis co delat v byte na Cejlu je uplne jina, nez kdyz mas byznys za nejaky sileny love v USA a vsytupuje v podnikatelsky estrade. Mas ty prachy, ktery kazdej chce a chce je tim vic, co je nema. A jsi boss, co muze vyrazit x lidi, tj. mas nad lidma moc.

            Je jedno, ze sam sebe vnimas furt stejne. Lidi te uz vnimaji jinak. A tim, ze te vnimaji jinak s tebou jinak jednaji. A tim, ze s tebou jinak jednaji, mas jiny feedback od sveta. A tim se menis ty. A tim se meni i ty lidi kolem tebe, protoze se k tobe proste jinak chovaji. A fakt na tom neni nic spatnyho. Jen je potreba se v tom naucit chodit a prijmout to.

            I kdyz to clovek neprijme, tak na lidi kolem proste pusobi jinak. Pusobi na ne jinak i kdyz bude mit na sobe porad ty stejny hadry, davat mizerny dysko a litat economy class. Podle me muze cloveku slusne jebnout, kdyz odmita pracovat s tim, co ma. Me se treba vubec nelibi americkej zpusob zivota, ale prave to prijeti role, kdyz nekdo zbohatl, tam funguje lip nez treba v Evrope (mi prijde).

            Ted je nejak v kurzu takova uplna demokraticnost, ze jsme si vsichni rovni apod. Ale to je blbost. Clovek, co dokazal vydelat prachy proste v necem je lepsi a to neco, je zrovna to, co je pro vsechny lidi “nejak” podstatny. Je nesmysl ten status zahazovat uplne stejne jako se s nim vytahovat.

            Treba i tenhle blog by cetlo o nejaky rad min lidi, kdybys neumel najit diru na trhu – jinak receno, kdybys nedokazal hafo vydelat (a k tomu bez explicitni externi pomoci). A je to spravne! Spravne by nebylo, kdyby byly podobne cteny nejaky lunaticky hipster blogy jak vydelat na nejakych fancy kravinach (coz se bohuzel taky deje). Nicmene se proste setkavas s jinou realitou nez Franta Vomacka. U starych kamaradu treba s tou bidou a debilitou popsanou vyse v clanku.

            Mit v hlave mikropujcky je darda pro hlavu. Kdyz uz tak je mensi zlo ty prachy dat. Aspon vyuzijes svoji pozici, ze jsi nad nekym (protoze clovek co dava je proste nad tim co dostava) a ten clovek se treba teoreticky i zamysli, ze dela veci blbe. A to by pak byla ta pomoc. Pristupovat na tu hru chudych, ze jde o pujcku, je blbost. Pujcka, co nebude splacena neni pujcka. Clovek, co si pujcuje, zpravdila jen diskontuje svoji neschopnost orientovat se v realite do budoucna a pujcku splacet nebude samozrejme ani tobe. Ten clovek jen lata diru za dirou a chce po tobe, abys mu cely ten mentalni mindfuck z pozice tvy autority posvetil. Tj. ze je spravne si pujcovat a ze on neni az takovej loser, aby musel neco dostavat. Ale samozrejme mnohem lepsi je dat tem lidem praci a donutit je makat efektivne a podobne alternativy.

          1. Ano, je. Prestat se stykat s davnym kamaradem z detstvi, protoze zacnes vydelavat vic penez nez on, se jinak oznacit neda.

            1. Ne není­.
              Tebe ty prachy změnit nemusí­ (ale tvé myšlení­ ostatní­ čí­st neumí­), ale určitě změní­ pohled ostatní­ch lidí­ na tebe (“nepracuješ” (myšleno “poctivě” rukama, jezdí­š drahým vozem, máš drahý dům a kupuješ si co se ti zachce).

              Uvnitř ví­š, že jsi se moc nezměnil, ale okolí­ tě posuzuje podle vnější­ch znaků a podle svého k tobě přistupuje (tady v ČR).

              Máš pení­ze, které jsi vydělal hlavou (lego), rád si zaplatí­š dobré jí­dlo, pohodlné bezpečné auto, pěkný dům, rád cestuješ a máš zájmy na které většina zaměstnanců nemá prostředky ani čas.
              Tihle lidi s tebou nepůjdou na “drahý” oběd, o čem si s nima chceš poví­dat?, mají­ úplně jiný pohled na svět, jiné zájmy. Čest vyjí­mkám

                1. Nejví­c mi to došlo, když jsem potkal některé lidi z minulosti (škola) a viděl “kam to dotáhli”.

                  Okolí­ by prachy (hotové) chtělo, ale dobrou radu neposlechnou a ještě si o tobě myslí­….
                  Vždycky mě rozesměje(ale někdy je to spí­š k pláči) na co ty prachy lidí­ chcou, science fiction business nebo spotřební­ krámy, tyhle nezachrání­ ani sportka.

                  Jinak prachy jsem půjčoval a pak si pro ně ještě musel jezdit a doprošoval se.

                  Jen neví­m jak bych reagoval:

                  Přijde někdo opravdu zoufalý, že má nemocné (rakovina atd) dí­tě, ať pomůžu, nepomůžu???? 1000 kč a 1mio je rozdí­l i pro miliardáře.

                  1. V Evrope nemusis reagovat nijak, je o nej postarano. Ve zbytku sveta proste ty lidi nechas umrit nebo se s nima seres po zbytek zivota a je to tvoje volba. Skoro si myslim, ze celej evropskej socialni system je tu financovanej bohatyma lidma podvedome dobrovolne, protoze se desi toho moralniho dilematu co popisujes.

                    S tim, ze nechas nekoho umrit se nejak zit da, ale prave i to je jedna z veci, ktera zmeni prachatymu cloveku zivot. Chudej si rekne, ze za to muze vlada nebo mimozemstani, ale rozhodne ho ani nenapadne, ze kdyby misto vysedavani v hospode nebo sukani holek vic makal, tak moh zachranit X nebo Y. Je to vina nekoho jinyho. Bihatej clovek vi, ze to bylo jeho rozhodnuti a to meni zivot opravdu hodne.

              1. Nikde jsem nevyloucil, ze v nekterych pripadech to nemuze byt tak jak popisujes. A nemusi to nutne souviset s majetkem. Meni se ruzne okolnosti a drive silny vztah se muze prudce ochladit.

                Tady nicmene zaznel nazor, ze od veskerych drivejsich vztahu je potreba se oprostit a nove pratele si delat vyhradne mezi smetankou.

                Je to jen a pouze o tom, jake si kdo dela kamarady, a jaci jste vy sami. Plno znamych se na vas muze tvarit pratelsky, ale jen proto, ze cekaji, ze jim neco “pustite”, zatimco jini vam to budou od srdce prat. Snazim se byt ten prejici a kdyby se ke mne nekdo bezduvodne otocil zady, asi bych se urazil. Zejmena proto, ze me za celou tu dobu nestihl poznat natolik, aby vedel, ze jeho nove pozice nebudu zneuzivat.

                Abych to shrnul, penize vztahy jednoznacne komplikuji. Kdyz jsou schopne se kvuli smesnym castkam rozhadat cele rodiny, tak to samozrejme plati i u kamaradu. Je ale potreba se ridit intuici a vzdy posuzovat, s kym je bezpecne se bavit, jak a za jakych okolnosti, a ne striktne zanevrit na vsechny. U novych tvari to plati zrovna tak.

                1. Pokud to je na me, tak jsem nerekl, ze je “od veskerych drivejsich vztahu je potreba se oprostit”. Ja jsem jen rekl, ze je pekne nesmyslny, se vsech tech vztahu krecovite drzet. A v okamziku, kdy se jich clovek nedrzi, tak se proste samovolne zacnou rozpadat. To je opet dezitrepretace z IV cenovy skupiny a trapny klise, ze milionar se na vsechny vysral apod.

                  Prave tohle podvedomy klise, ktery zvlast v Cesku vsichni opakuji, zpusobuje, ze ty bohaty lidi se fakt ze strachu z izolace prizpusobujou chudine anebo se na ni naopak trapne vytahuji.

                  Proste jakej smysl ma proboha travit cas s nekym, kdo neni schopen pochopit, ze celej kapitalismus je hra na ty, co se neumi omezit a prozerou vse hned a na ty, co si v tom najdou cestu? Jaky smysl ma travit cas s nekym, kdo je proste zcela zjevne retardovany, protoze si nedokaze odeprit neco, na co nemanebo protoze nedokaze pochopit, ze lidsky zivot ma par desitek let a clovek si ho jaksi musi rozvrhnout? To neni o penezich. To je o tom, ze proste kdyz clovek sam tohle vsehcno pochopi, vcetne odpovednosti za svuj vlastni zivot, tak uz mu proste nedava smysl poslocuhat vymluvy, ktere jsou do oci bijici. Vetsina chudych lidi proste resi porad prachy a co co stoji. To jsou strasny selfmonology. Samozrejme jim podleham i ja a catso resim kraviny jako John s tim predplatnym kabelovky, na ktery si vydela za 1 sekundu, ale resi to v hlave x dnu. Ale ta cesta je se na tohle proste vykaslat a k tomu potrebujes prostredi, ktery te porad nevraci do reality “kolik stoji salam v Kauflandu”.

              2. Jo, napsal sem totez vyse, nez jsem to cetl. Mimochodem prave tohle tem lidem bez penez OBVYKLE nevysvetlis. Samozrejme jsou i lidi bez prachu, co tohle chapou (ale i to ze to chapou neznamena minimalne automaticky, ze je s nima co s dilet; podobne jako automaticky neznamena, ze kazdej bohatej clovek neni kokot – vetsina z nich je i tak).

  6. Posledni 3 odstavce se daji snadno vysvetlit podvedomim prislusnych osob, kterych se dotykaji. K prvnimu pripadu, tomu kdo si pujcil potom v hlave hraje imaginarni postavicka Johna, se kterou dotycny ma interakci, a to se odrazi v realnem (vedomem) zivote. Zase tak nepochopitelne to neni, jen ta logika je opacna, nez by racionalne(vedome) uvazujici clovek cekal.

    1. Presne, plny souhlas. Puceny pro jistotu povazuji za “ztracene”, neco jako test. Kdyz jsou vraceny a vcas, tak parada a vim, ze mam pred sebou pravdepodobne charakter.

    2. Viz moje odpoved vyse. Je lepsi ty prachy darovat rovnou. Pokud to delas tema pujckama, tak porad jeste doufas v zazrak a je to tvoje slabost a i to minimum z te interakce, ktere se da vytezit darem, zazdis a ten clovek jde i diky tobe do jeste vetsi spiraly.

  7. tak toto je pravda..
    takto som sa popali vela krat..
    ci to bolo za par desiatok eur, alebo za tisic nasobok…
    vzdy to vztahy len pokazilo, resp peniaze sa nevratili..
    pritom, ten co si poziciava, by mohol byt kludne na “mojej urovni”, keby sa snazi..

    napisal by som, ze ked sa stretne bohaty a chudoby (obrazne) tak ten bohaty sa musi za seba hanbit, lebo ten chudoby mu dava pocitit, ze on je UKRIVDENY.

    poznam nasobne bohatsich ludi ako som ja, ale pozicku by som nechcel, skor napad, nasmerovanie alebo INSPIRACIU, nezavidim, ale uznavam, ze sa maju lepsie ako ja. a neserie ma to,ale serie ma to, ze ja som lenivy a nemakam na sebe viac, nehladam “easy ways” ako oni, ci cokolvek (legalne), pricom neraz som ich poslal do prdele, ked mi liezli na nervy..

    ja osobne som radsej, ked som v oblasti bohatsich, nez naopak – nechcel by som byt v mieritku chudobnejsich odo mna v danej lokalite, potom clovek menej “vytrca z radu”

    bohuzial, na Slovensku ked je auto ciste a leskne sa, je hned bohaty…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *