Mam pocit, ze je tady dalsi realitni bublina

Myslim, ze se vracime do “realitni bubliny”. Dnes jsem dostal neformalni nabidku na odprodej skladu v Torrance. Agent prisel, ze ma klienta, ktery ho koupi a rovnou navrhnul cenu. Ta cena mi pripada velmi premrstena a pusobi to lakave.

Jen se mi nechce prodavat. Sklady jsou pro me takova jistota. Kdyz by byla inflace tak investice do nemovitosti je ochrana pred inflaci. Versus mit penize v hotovosti. Vypada, ze zadna inflace nehrozi. Ale nechapu kdyz vlady po celem svete jen tisknou nove a nove penize, ze uz neprisla. No nevim. Nejsem zadny ekonom. Jen jsem mel dobry pocit, ze mam investice do nemovitosti, kde tu ochranu pred inflaci vidim.

Druhy argument jsou ty pravidelne cykly. Ceny nemovitosti jdou nahoru a pak dolu. To je proste zakonitost, ktere se neda vyhnout. Na trzich kde je mala nabidka, je to trosku slozitejsi. I kdyz jdou ceny dolu, tak zrovna nemusi byt nic na prodej. Lidi co nemusi tak prodavat nebudou. Takze se neda jednoduse rict, ze prodat ted a koupit az budou ceny dole.

Ted mam temer jistotu, ze kdybych prodal za cenu co mi bylo nabidnuto tak je to aspon 15% nad tim co povazuji za uz vysponovane ceny (dvojnasobek od doby zhruba pred 6 lety). Mozna ten trh dalsich 15% vysplha a mozna taky ne. Mozna to vezme dalsich 10-15 let nez se to na tuto cenu dostane. Uprimne bych se nedivil.

Zivot me naucil, ze je potreba vyuzivat prilezitosti. Kdyz se naskytnou. Ale zaroven ty penize absolutne na nic nepotrebuji. Danove je to nevyhodne prodat. A mam ty nemovitosti rad. Takze asi neprodam. Ale je fascinujici videt jak se ten trh vyviji.

Spread the love

20 thoughts on “Mam pocit, ze je tady dalsi realitni bublina

  1. Hledali jsme teď nějaké možnosti kam investovat pení­ze s malým rizikem a jediné co se nabí­zí­ v bankách jsou ty hypoteční­ balí­čky, opět.

    Spí­š by mě zají­malo jestli dří­v praskne Čí­na nebo nemovitosti.

    Takže volné pení­ze jsou prima, ale asi opravdu jen když je trh dole. Teď je trochu problematické s nimi rozumně naložit, když to člověk nechce dát do projektů.

    Neprodat může být rozumná věc.

  2. Ta inflace se projevuje v té realitní­ bublině. Obecně se inflace projevuje jako vlna, která jde od penězokazů k obyčejným lidem až několik let. Dobrým vodí­tkem je kouknout se, jak se inflace měří­. Metrika se přirozeně upravuje tak, aby vyšlo hezké čí­slo. Takže akcie ani nemovitosti nezahrnuje.

    1. I s iflaci se da hezky pocitat… i je to pro investice celkem prospesa vec, ale to plno kryptoar***** echape 🙂

  3. At ti poradim cokoliv… tak na to nemam pravo. Ty tomu rozumis nejlip a uz nekolikrat si to dokazal. Ale ja bych drzel…. lepsi casy jeste prijdou.

  4. Já koukám na Japonce jako ukazatel. Ty jsou v měnové expanzi nejví­c napřed v rámci vyspělých zemí­. Centrální­ banka Japonska (BOJ) financuje dluh země přes 300 % k HDP se záporným úrokem na 10,15 teď už i 20 letých výnosech. Masivně nakupuje japonské akcie skrze ETF. Vlastní­ již velkou část trhu (odkaz bloomberg). V důsledku to znamená obrovský odtok bohatství­ od lidí­ směrem ke centrální­m bankám a jim spří­zněným osobám. Stále jim to ale nestačí­. Nyní­ jsou ve fázi, kdy slovně intervenují­ tí­m, že použijí­ pří­mou distribuci peněz na účet lidí­, což by mohlo vést k další­mu cí­li rychlému umazání­ dluhu (jako např. v Argentině 25 % inflace). FED je dle mne vychytralejší­, bude těžit z krize EU a BOJ. Nicméně i zde může časem dojí­t k tomu samému, vzhledem k nesplatitelnému dluhu USA. Já bych teda aktiva ještě neprodával.

    http://www.wsj.com/articles/japans-20-year-government-bond-yields-hover-near-zero-in-brexit-led-flight-to-safety-1467092895
    http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-08-14/the-tokyo-whale-s-unstoppable-rise-to-shareholder-no-1-in-japan

  5. Pozorujete tuto bublinu i v CR? Nemovitosti oproti 2008 vzrostli, ale zase ne nejak extra vyrazne.

    V CR mi to pripada v pohode, co myslite?

    1. Urobil som prepocet priemernej ceny SK nehnutelnosti a priemernej mzdy, teda kolko m2 bytu si kupite za jednu vyplatu. Z tohto pohladu boli v roku 2015 najlacnejsie nehnutelnosti na byvanie od roku 2002. V roku 2016 uz to pojde asi hore.

    2. Uf ČR v pohodě není­, neporovnávejte ceny s rokem 2008, ale s období­m před rokem 2000! Protože bublina se nafukuje od té doby, hlavně dí­ky hypotékám…

  6. Je až takový problém inflace (v řádu procent), když po splasknutí­ bubliny si koupí­te ty sklady dva?

    Mimochodem, četl jsem zají­mavý názor, že inflace neroste, protože ji dokážeme kompenzovat zvyšují­cí­ se produktivitou dí­ky technologií­m. Proto ekonomické poučky zdánlivě nesedí­.

    1. Ona ale roste v podobě skrytých daní­ pro velkou část střadatelů.
      -Třeba penzijní­ fondy, které drží­ aktiva v dluhopisech. Ty dnes nesou záporné úroky. Je to skryté zdanění­ důchodů běžných střadatelů, kteří­ jsou v těchto fondech často uvězněni.
      – Dnes má již mnoho bank záporné úroky na běžných účtech. Též zdanění­ střadatelů v důsledku politiky centrální­ch bank.

      V podstatě na ni doplácí­ všichni, kteří­ se nechtějí­ zadlužovat, nemají­ na nemovitosti, akcie, nebo nechtějí­ riskovat s penězi.

    2. To je taky duvod. Ale inflace neroste i proto, ze neroste cenova hladina kosu vybranych skupin spotrebitelu. Mzdy nizkoprijmovych skupin nerostou (dosud), nerostou ceny potravin, ktere maji velke procentualni zastoupeni v kosi chudych atd.

      Po splasknuti bubliny muze treba propuknout hyperinflace a za cenu skladu si koupis tak auto na klicek. Tim nerikam,z e se to musi stat. Monetarni politika i ekonomika je tam, kde zatim nikdy nebyla ani trochu a stat se muzou dost divoke veci.

      1. Stačí­ když to nahraješ nějakým způsobem slovně jako podcast 🙂 nemusí­ to být vyloženě kniha. Pří­padně ti pak klidně zajistí­m přepis ‘“ free of charge ofc.

          1. Jasně, ale povětšinou může tohle vše udělat někdo třetí­, pokud pro to má aspoň trochu cit. Naví­c není­ potřeba se nějak zásadně omezovat v délce a lze to vydávat pravidelně nebo obecně po částech ‘“ věří­m, že se ti pořád nechce psát a že by hodně lidí­ uví­talo, kdyby si mohlo poslechnout rady i kdekoliv na cestách.

            Kdyby jsi s tí­m chtěl nějak pomoci, klidně napiš na e-mail nebo FB.

  7. Inflace je projev přebytku nabí­dky nad poptávkou. “Tisk peněz” má vliv jenom pokud se lidé rádi zadluží­ za nižší­ úrokové sazby a tí­m zvednou poptávku. Na firmy působí­ kvantitativní­ sazby a snižování­ úrokových sazeb silně proti-inflačně.

  8. Byty v Bratislave, 55m2
    2014 – 80 tisic, 2016 – 95 tisic (2i panelak)
    2014 – 130 tisic, 2016 – 160 tisic (exkluzivnejsia lokalita, 2i)
    2012 – 100 tisic, 2016 – 135 tisic (4i dobra az vyborna lokalita)
    tolko k “byty drazeju o 7% za 5 rokov z medii a infografik”
    bullshit.. v Bratislave JE a existuje brutalna realitna bublina, ludia vidia ze sa preda draho a predavaju este drahsie..
    V lokalite kde ja som kupil za 77 , to bolo pred rokom a pol dnes je porovnatelny byt v ponuke za 88 minimalne. Tak bud som kupil extra dobre, alebo cenu stupli BRUTALNE. pretoze to je takmer 15% za 1,5 roka, co je dajme tomu, ak by som vyjednal zlavu z 88 na 85, vyse 7% p.a. !!!
    takze tvrdenie, ze bublina nie je, je podvod, klamstvo a zavadzanie. dufam len, ze predam skor, nez bublina praskne, snad vydrzi este 1 rok, kym si postavim dom 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *