Tablety v kuchyni

Chtel bych na mem pizza projektu presne ukazovat lidem v kuchyni, jake objednavky maji resit. Predstava je, ze na stenach budou tablety. Na kterych se zamestnanec zaloguje a pak uvidi jake objednavky ma pripravit. Odklikne, kdyz na objednavce zacne pracovat. Odklikne, kdyz skonci. Bude se to zaznamenavat do nejakeho logu. Bude videt jaka je produktivita i presny status objednavky v jakemkoliv kroku. Budeme moci notifikovat zakazniky, ze jejich pizza je pripravena a zrovna je v peci, apod.

Programator me, ale ted upozornil, ze pry normalni komercni tablety nejsou vubec prizpusobeny na dlouhodoby provoz. Ze displej za par mesicu odejde (vysviti se). Mate s tim nekdo nejakou praktickou zkusenost? Je to skutecne nerealne pouzit normalni komercni tablety (iPad, Android) a nechat je bezet treba 12 hodin denne? A je potreba nejake prumyslove displeje, ktere jsou pripraveny na neustaly provoz?

Spread the love

62 thoughts on “Tablety v kuchyni

  1. Souhlasim se zkusenosti s tablety, a hlavne mam strach o ochmatani v dusledku bordelu na rukach z pripravy jidla atp.
    Je otazka co vubec hygiena, zatimco si kuchar meje ruce po kazde pizze treba, tablet tezko umeje. To bude semeniste bakterii po tydnu.

    Hodi se priklad doktoru, kteri po sahnuti na mys/klavesnici meni rukavice – nebo by meli.

    Mame zkusenost spise s dotykovymi monitory, jsou sice drazsi nez tablety (treba 7k za 15″ monitor), ale i po roce vypada jako na zacatku a to sviti 24×7 vyjma par dni co vylitla elektrina. Na to ze sviti stejne body stale (logo atp), nejsou ani vysvicene body.

    Trva ale pripad s mytim (u monitoru tim spis, ma hrany, takze se to proste nesetre).

    Zkusil bych kouknout i po ruznych “odolnych” tabletech, mohly by jit omyvat a zdaleka ne vsecky jsou za par mesicu na srot – ale vic nez rok vydrz bych fakt nepocital.

    1. Jaký je rozdí­l v ochmatání­ tabletu a jiného dotykového displeje? Tablet, který je na mountu má na sobě ochrannou vrstvu za pár dolarů, která je přizpůsobena k tomu, aby na sobě nezanechávala nečistoty, naví­c jde jednoduše přetří­t ‘“ je to stejný, jako udržování­ hygieny v kuchyni obecně.

  2. Nesouhlasí­m s tí­m, že by se např. iPad dal po několika měsí­cí­ch vysví­tit. Ještě stále máme v rodině iPad 2 z roku 2012, použí­vaný dost často

  3. John, vsetko sa snazis robit co najlacnejsie tak to urob aj teraz kup tablet za 100 – 200 usd, a otestuj to. ked ti vydrzi rok dva tak sa ti to vrati ako kupovat tablet za 1000 eur.
    Co by som bral skor ako potrebne je aby to na tablete bolo rychlo precitatelne a jednoduche, pretoze co beham po restauraciach tak maju tieto systemy strasne UX, totalne nepouzitelne a pomale v realnej prevadzke,

    pripadne to zries s nejakym MINI PC + dotykovy LCD display.

  4. Není­ s tí­m absolutně problém. Naopak třeba iPady se použí­vají­ v provozu čí­m dál častěji, ať už jako permanentní­ pokladny, nebo jako POS. Výhoda softwaru, který běží­ v kuchyni totiž je, že zatěžuje kapacitu tabletu minimálně, takže se tolik nezahří­vá, tudí­ž ani neničí­ displej z vnitřní­ strany. Zrovna to řeší­me při aplikaci něčeho jako TouchBistro v restauraci v LA a už z minulýho provozu to fungovalo několik let v kuse bez problému 🙂

    Naví­c pokud se nakoupí­ firemní­ ipady pří­mo v Applu, tak při jakýmkoliv problému mění­ kus za kus okamžitě.

    1. Ještě dodám, že se na tom samém mí­stě zkoušelo několik verzí­ zaří­zení­, od levnější­ch tabletů, až po dražší­ a v tom porovnání­ a v dlouhodobý výdrži v poměru k rychlosti vyhrál Apple. Bohužel, i když je dražší­.

  5. Ideálně bych použil iPad mini, ten nejlevnější­ co seženeš. Dej to do držáku na stěnu, který to ochrání­ před lidmi. Na to si nech udělat jednoduchou aplikaci na iOS, která bude obsahovat jenom frame s prohlí­žečem, který bude směřovat na tvůj informační­ systém.

    Rozhodně nedoporučuji Android tablety. Za tu cenu, za kterou seženeš iPad mini neseženěš kvalitní­ Android tablet, který nebude zamrzat a iPad mini vydrží­ dlouho.

  6. Do jedné mikropizzerie jsem přesně tohle řešil a padlo to na tom, že tablet se do týdne upekl. Bylo to teda dáno i malým prostorem, ale teplo mu vůbec nesvědčilo. Nakonec se udělala dí­ra do stěny, přidal větráček a měl svoje dedikované chlazení­ venkovní­m vzduchem.

    Vysví­cení­ bych se asi nebál. Použí­váme tablety takhle ve skladech a sví­tivost je tam asi ten nejmenší­ problém. Spí­š se řeší­ mechanické poškození­.

    1. Mám iPad mini a nedávno jsem si všiml, ze je vypálena adres i lišta ze Safari v displeji, je to ale vidět čisté na specifickém tmavém pozadí­ v jedné aplikaci, ale ze bych měl měsí­c v kuse zaply Safari bez screensaveru, to ne.. tak fakt neví­m

      Pokud v restauraci bude mí­t jak na max a stále zaply displej, tak bych to chtěl vidět po roce, ale muže to v 12 měsí­ci vyměnit v rámci záruky :-)))

  7. Běží­ nám běžný spotřební­ tablet Huawei dva roky v kuse a další­ch X různých čí­nských krámu. Fungují­ OK.

  8. Přes vánoce jsme použí­vali měsí­c v kuse iPad 2 ve venkovní­m prostředí­ při asi 5 °C. Ve stánku s jí­dlem a s pití­m. S agresivní­m prostředí­m problém nebyl (prostě se po směně otřel a byl ok), spí­še s teplotou. Baterka to moc nedávala a musel být stále na nabí­ječce, která asi po třech týdnech vyhořela. Ale jinak to přežil bez úhony. Jinak doporučuji aplikaci kasy Square. Tedy alespoň pro náš účel byla super a možná dobrá inspirace pro vývoj něčeho vlastní­ho.

  9. Tablet nevydrzi a neni staven na takove podminky.
    Musis pouzit komercni dotykove LCD s prumyslovym pocitacem. Umozni ti take mnohem vice nez obycejny tablet.

    Pokud chces pomoci s vyberem/instalaci dej vedet.

    1. Ahoj Jacob, vies mi pomoct s infom o tych priemyselnych rieseniach? Zaujimaju ma dotykove zariadenia s pocitacmi v mensom vydani velkosti 7-10″ tablet s wifi pripojenim a nonstop prevadzkou. Posli pls info ak mozes na moj mail tomiasko at centrum.sk

  10. Z me zkusenosti taky neni zadny problem s tablety/telefony i pri nestandartni dobe pouzivani. Meli jsme testovaci laborator s desitkami android zarizeni, ktere se vzdalene ovladali pocitacem po dobu nekolika mesicu a vse bylo naprosto bez problemu. Svitili a zatezovali se(hodne se hrali) 24×7 nonstop.

    Jinak kdyz vidim, co vydrzi prumerne drahy tablety v domacim prostredi s nekolika detmi, tak verim ze v pizza kuchyni budou jak v bavlnce oproti memu domacimu prostredi.

  11. Mě, jako zákazní­ka, moc nezají­má, jestli kuchař právě udělal těsto, nakladl ingredience nebo otevřel troubu. Rozumí­m proč je to důležité pro tebe, ale myslí­m, že většinu zákazní­ků zajmá hlavně, za jak dlouho svou pizzu budou mí­t v ruce/krku.
    Největší­ vylepšení­ (za nejmenší­ utracený pení­z) které v Londýnském metru zavedli bylo, když na násupiště namontovali malý display opdočí­távají­cí­ pří­jezd další­ho vlaku. Lidská mysl totiž bude raděj čekat 7 minut a vědět, kolik času zbývá, než čekat čtyři minuty, ale nevědět jak dlouho ještě. Podobně když španělská pojšťovna řešila problém, kdy si hodně lidí­ stěžovalo, že jim přichází­ šeky s vyplacení­m pojstného až po cca 14 dnech, jako nejlevnější­ řešení­ se ukázalo dát klientům vědět, že mají­ šek očekávat do tří­ týdnů. Myslí­m že tohle může být dobrá strategie. I z vlastní­ zkušenosti ví­m, že není­ nic horší­ si objednat pizzu na dáme jí­dlo a očekávat ji v rozmezí­ 15 minut až dvě hodiny…

    1. Pod toto se podpí­šu. Jednoznačně je pro zákazní­ka hodnotnější­ a asi i zají­mavější­ vidět, kolik času zbývá do vyří­zení­ objednávky, než co zrovna kuchař dělá.

    2. Souhlasí­m, že není­ tak důležité vědět co se právě děje, ale za jak dlouho to bude. Na druhou stranu pizza je ve většině pří­padů stejně pracná, takže se to dá odhadnout. Péct se bude také přibližně stejně. Takže ve chví­li kdy kuchař vezme do ruky těsto, tak už je podle mě známo, kdy zákazní­k pizzu dostane s přesností­ na 1-2 minuty.
      Ale je otázka, jestli je to tak killer služba, že se vyplatí­. Protože režie kolem toho nebude malá – stále něco odklikávat, zaměstnanec zí­skává pocit, že se vše měří­ a počí­tá a je otázka jak moc vloží­ do dí­la “své srdce” a jak moc bude chtí­t něco udělat nejrychleji a nejlépe podle statistik.
      Na druhou stranu to může pomoci celou restauraci ří­dit na základě dat, což může být u tohoto typu firmy dost zají­mavé a netradiční­. Ve výsledku se pak dá třeba žádat zákazní­ka o hodnocení­ ihned u stolu na tabletu a zjistit tak třeba, že jeden kuchař dělá lepší­ pizzu než druhý apod.

      1. No Jo ale, co když to bude na úkor zisku (naházeli lepší­ suroviny a ví­c surovin aby dostal lepší­ hodnocení­ :-))

    3. S tí­mhle musí­m souhlasit. Lí­bí­ se mi jednoduchá řešení­, která tě budou informovat o tom, kolik času zbývá. Lí­bí­ se mi jak třeba v Thajsku mají­ na spoustě semaforech (pro chodce i pro auta) odpočet do změny. Což je super, velmi to zvýší­ propustnost křižovatek. Řešení­ na naše podmí­nky by bylo velmi snadné – jen přidat “rozblikání­” předcházejí­cí­ změně.
      (Stejně tak v USA hodně pomáhá, že můžeš odbočit doprava (pokud není­ výslovně zakázáno) i když sví­tí­ červená – jen dáš přednost ostatní­m. V německu to řeší­ přidání­m “plastové” zelené šipky (tedy když je zelená na semaforu je to stejné jako u nás, když je červená tak pokud je tam ta stálá plastová šipka, můžeš jet, ale funguje to jako “dej přednost v jí­zdě”. – dávám do závorky jako ukázku jednoduchého řešení­ obecně)
      Bylo zmí­něno metro, že je v londýně odpočet do další­ho vlaku. Třeba v Kyotu mají­ naprosto jednoduchou vychytávku. Na nástupišti, kde je rozpis další­ch stanic v pří­slušném směru, je pod každou ve čtverečku čí­slo, značí­cí­ počet minut do stanice v okamžiku kdy nasedneš – tedy i ten kdo tam přijde prvně, hned ví­ za jak dlouho bude ve své cí­lové stanici. Naprosto jednoduchá věc, přesto dokonale funkční­. Ještě mi tam zaujala jedna věc na frekventované stanici, kde mají­ jezdí­cí­ schody a vedle nich klasické – na klasických mají­ na každém schodu napsané spálené kalorie (ač to jsou desetinky, tak je to motivační­ a min. mi to přišlo vtipné)

  12. Přemýšlí­m o těch bakterií­ch, nešlo by ten displej před začátkem směny potáhnout nějakou jednorázovou fí³lií­, třeba smršťovací­/potravinářskou? Pokud by ji během směny zaprasil, tak ji prostě znovu vymění­. Smršťovačky se prodávají­ ve velkých rolí­ch, šla by namontovat pod tablet a obsluha by ji vždy pouze přetáhla. Inspiruji se u “Cloth Roll Towel” na veřejných WC.

    1. Podobně na operační­ch sálech mají­ potažené ty technologie igelitem (ale není­ to ta smršťavka:-), jde to vidět v docusoap Doktoři na české televizi, pří­padně teď v Hydepark Civilizace s 3 hosty: Beneš, Beneš, Beneš

  13. Pokud si někdy pracoval v kuchyni (já ano 10 let) tak bys takovou věc rovnou zavrhl. V prvé řadě neexistuje tablet, který by to vydržel – kuchař má neustále mastné ruce a nikdy ho nedonutí­š před každým použití­m tabletu si je umýt. A už vůbec nevěří­m tomu že kuchař se bude s prominutí­m sr** s tí­m aby vše do tablet klikat bude mí­t své práce dost pokud chceš aby a sebe vydělal. Pro mě jako člověka co dělal 10 let v kuchyni je todle naprostá utopie a zbytečnost, kterou i když rozjedeš časem zruší­š. Jsou daleko lepší­ věci do pizzerie co přinesou pení­ze. Napří­klad https://m.youtube.com/results?q=pizza%20table&sm=1

    1. Jenomže tohle je řešení­ pro zákazní­ka, Honza tu mluví­ o řešení­ pro produktivitu práce, mám zkušenosti z jiné pizzerie, kde podobná app ušetřila hodinu práce na telefonu a má to i další­ výhody.

  14. Ahoj Honzo,

    vychází­š s nějaké jiné podobné app? Co bylo pro tebe důležité aby uměla?
    Když provoz nestí­há, může objednávku posunout o hodinu s následným odsouhlasení­m u zákazní­ka, pří­padně vidět i cestu řidiče a poslat notifikaci při pří­jezdu zákazní­kovi?
    Nic podobného nefunguje že jsi se rozhodl pro vlastní­ app?

    Možná by bylo fajn, když systém vidí­ že je hodně objednávek, tak automaticky i posunout čas objednávky.

    Na podobném systému spolupracuji, tak budu rád za inspirace z USA.

    Pěkný den a at’se daří­.

  15. Daju sa pouzit klasicke dotykove monitory (+ mini PC Raspberry alebo Intel). Displej je vacsi (co neviem ci nebude na skodu) ale hlavne pouzitie viac koresponduje s ucelom.

  16. Pokud bude aplikace udělaná tak, že nebude kuchař měnit pořadí­ a má jen potvrzovat, tak bych to spí­š řešil bez dotyku, pomocí­ NFC náramku.
    Co se výdrže týká, záleží­ na umí­stění­ v provozovně. Pokud nebude vystaven vysokým teplotám a vlhkosti, tak klidně levnější­. Jinak tě čeká pouze průmyslový krám v ceně okolo $1000.

  17. V Čechách máme takový pořad, jmenuje se ANO Ší‰FE a jeden velmi schopný člověk jménem Zdeněk Pohlreich tam jezdí­ do různých hospod řešit jejich problémy (je to licenční­ podle Gordon Ramsay’s Kitchen Nightmares)

    Většinou nechápe, kde se bere touha lidí­ s dostatkem peněz, kteří­ nemají­ žádnou zkušenost z gastronomie, aby měli tu svoji krásnou malou prodělečnou hospůdku.

    Co takhle tomu pánovi zaplatit pár korunek, třeba ti řekne, jak se to v kuchyni správně dělá 🙂

  18. Ahoj. Muj nazor je, ze bezny cinsky tablet, ktery je urceny na to, aby s nim nekdo pracoval doma nebo v kancelari par hodin kazdy den, to nezvladne. Nedelal bych si iluze, ze v v prostredi jako je kuchyn s tim bude nekdo zachazet jako v kancelari. Uz vidim jak to obsluha bude zkouset ovladat ruznymi predmety, nikoliv prstem (a to samozreme s kapacitnim touch panelem nepujde), bude to svitit 12 hodin v kuse, atd…

    Kdo bude delat support tech zarizeni? Sama restaurace a vy ji poskytnete jen aplikaci v Google Play, kterou si sama obslulha nainstaluje? Pokud ano, tak je to na nich, at si koupi zarizeni, ktere jim prijde cenove prijatelne a podle toho jak se k nemu budou chovat, tak to budou muset obnovovat. Pokud to chcete spravovat sami a dodavat to na levnych zarizeni, tak si akorat zadelate na problem, kdy se bude muset jeden clovek
    temer na full time venovat priprave tech zarizeni a jejich instalaci a nekdo kdo to bude rozvazet a fyzicky instalovat, atd…

    Sel bych cestou maleho PC (treba raspberry pi) + nejaky LCD s touch panelem urceny pro prumyslove pouziti (klidne i resistivni, ktery jde ovladat cimkoliv) a SW resil nejakym linuxem v kiosk mode (pokud tedy netrvate na android aplikaci a stacilo by to resit web rozhranim)…

  19. My pouzivame dotykovy monitor z Ciny, neviem presnu cenu teraz, ale je velmi odolny a trvacny. Aj po dvoch rokoch prevadzky je ako novy, a to svietu 24h denne. Skus sa poobzerat po Shenzhen bestview electronic technology YT17.

  20. Ja bych byla opatrna s merenim produktivity – i kdyby se Ti povedlo zmenit kucharsky mindset a kuchari to radostne pouzivali, neuvidis z tech dat nic o kvalite. A pokud bude nekdo vedet (nebo podezrivat), ze z tech dat delas nejake zavery, lidi se rychle nauci, jak to tam klikat tak, abys byl spokojen (ne nutne podle skutecnosti).

  21. Koukám, co tu lidi pí­šou, tak taky přidám trochu do mlýna 🙂

    Určitě bych nešel do Androidů, ani ne proto, že bys nenašel takové, které by vyhovovaly, ale proto, že až budeš chtí­t nějaký nahradit, dodat další­, tak budeš muset znovu testovat, jestli jsou OK atd. To u Apple máš jistou záruku, že to bude v pohodě.

    Přehří­vání­ se bát nemusí­š, to bys v té kuchyni musel mí­t takové teplo, že by tam nevydrželi lidi. Jen samozřejmě se nesmí­ zavěsit nad plotnu či těsně vedle pece 🙂

    Pokud jde o vypalování­, tak toho bych se už dnes u kvalitní­ch displejů nebál. Ale pokud přeci jen to chceš ošéfovat pro všechny pří­pady, tak udělej pro každého kuchaře jeho vlastní­ barevnou paletu (kompletně všeho). Při vypalování­ je totiž problém v tom, že daný pixel sví­tí­ neustále to samé. Když se mění­ co sví­tí­ (klidně i rychlostí­ jednou za den), tak ten problém odpadá.

    Jinak k tomu, co tady někdo psal o Polreichovi. Ano, souhlasí­m, že v drtivé většině pří­padů to maj kuchyně špatně a papí­r je pro ně vhodnější­. Ale jsem si na druhou stranu jist, že to jde udělat dobře, jen si to musí­š opravdu pořádně odchytat, nechat si to napsat na mí­ru atd. A to fakt není­ jednoduché, ale vzhledem k tomu, co jsi dokázal se Shipitem, tak bych se toho nebál.

    Hodně štěstí­. Až zas budu v LA, tak se staví­m (zrovna před pár týdny jsem se konečně osobně stavil ve Shipitu, ale trochu pozdě)…

  22. A co tak ovladanie hlasom? aby to bolo efektivne, kuchar by mal zaznamenat len pociatok vyroby objednavky a delivery boy zas prevzatie na dorucenie. Takto by sa to dalo trackovat najjednoduchsie s benefitom pre customera. Imho

  23. Ahoj Johne, moc bych se toho nebál. Určitě nekupuj tablety s Eink displejem. Pořiď nějaký značkový tablet s IPS LCD od aspoň trošku prémiové značky. A pořiď si třeba nějaký hodně levný do $200 už teď. A rovnou 2 různé a nech je sví­tit už teď. Stejně budeš řešit jejich uchycení­ na zeď a zřejmě se nevyhneš nějakému zkoumání­ jaké uchycení­ na zeď použiješ. ( https://www.amazon.com/Damage-free-Dockem-Smartphones-eReaders-chrome-plated/dp/B008E0Q0C0 ) a nech si na tom tabletu neustále obnovovat (každých 30sekund) nějakou web stránku 24/7. Tedy simulaci nějaké zátěže.
    Myslí­m, že cesta průmyslových řešení­ je velmi drahá a nejprve bych doporučil zkusit nějaké levné tablety.
    Soustřeď se na levné tablety s nějakým stupněm ochrany proti vlhkosti. Dří­v třeba Sony vyráběl Xperia Tablet Z se kterým se dalo údajně i koupat. V kuchyni bývá vysoká vlhkost a tak bych pátral tí­mto směrem.

    Jinak vypalování­ stále sví­ticí­ho displeje s eink je opravdu hrozné. HLavně se rychle spotřebovává modrá barva. Výrobci celkem s tí­m relativně úspěšně bojují­ zvětšování­m modrých pixelů a postupným přižhavování­m modré barvy. Do nepřetržitého provozu se ale full color eink stále zcela nehodí­. IPS LCD se taky vypálí­, ale až po letech a je to jen trošku a nemá to výraznější­ vliv na kvalitu zobrazené informace.

  24. V restauraci MyFood (teď již Sklizeno) mají­ na každém stole tablet na objednávání­. Sví­tí­ od rána do večera a po cca roce co je tam mají­ si myslí­m, že žádný problém s displejem není­. Mají­ jich tam několik desí­tek.
    Jedná se tuší­m o nějaké Sony Xperia tablety. Na začátku měli jiné, ale s těmi byly problémy. Ta aplikace kterou na objednávání­ mají­ tam nějak nefungovala. Po tom co vše vyměnili za Xperie to jži funguje ví­ce méně v pohodě.

    Jak už tu někdo psal. Na začátek se dá zkusit normální­ tablet a brzo se uvidí­ jestli to tak jde nebo nejde provozovat. Eventuelně by se na něj mohl udělat nějaký kryt kvůli jednodušší­ hygieně. Mouka/prach/vlhkost apod jim asi moc prospí­vat nebude.

  25. Ahoj,
    Kamarad založil společnost rychlí­ občerstvení­ a předevší­m prodej pizzy a udělal z toho frančí­zu.
    Dělají­ pizzu za par korun a velké objemy.
    Až budeš v ČR doporučuji zajet se na to mrknout at mas inspiraci…
    Myslí­m ze mají­ dotykové monitory.
    Tablety jsou k ničemu. Neni to pro průmyslový provoz…
    http://www.poe-poe.cz

  26. Do pobočky banky jsme dodali Toshiba Tablet PC. Bylo to zamontované v nábytku a muselo to sví­tit 24/7 a být k dispozici pro dotykové použití­.

    Zkušenost:
    – Běželo to docela dobře, reálně problém/restart 1×14 dní­
    – Museli se vypnout aktualizace, jinak pořád problém
    – Displej byl v pořádku, nepozoroval jsem žádnou degradaci
    – Aplikace bylo Chrome na fullscreen, no problemo
    – Sí­ť byla řešena přes kabel, ne přes wifi – proto Toshiba. íšvodní­ problémy byli, ale pak dlouhodobě OK.
    – V nábytku byla teplota kolem 40 C, nevadilo.

    Pro jiné použití­ jsme řešili průmyslové PC Toradex, paradoxně daleko levnější­ varianta než tablet. Tam nebyl vůbec žádný problém. Shodou okolností­ řeší­m podobný problém pro kuchyni, budu to řešit nejspí­še Toradexem. Dokážu si představit, že kuchař se bude dotýkat touchscreenu prstem jako když klepeš na dveře, t.j. hygina bude OK.

  27. A co nejaky typ tabletu z kategorie “odolne”, ty jsou urcene na stavby apod, ty by to mohly vydrzet. (v regio jetu (vlaky) pouzivaji pri objednavani male android tablety a nikdy jsem nevidel ze by s tim meli problem)

  28. Pokud půjdete do nějakého průmyslového tabletu nebo displeje s PC, tak pozor na kvalitu sní­mání­ dotyku, většina je ve srovnání­ se současnými spotřební­mi tablety opravdu sračka, kterou se musí­ člověk trénovat ovládat a i pak to bude neefektivní­.

  29. Ahoj John,

    Neviem, ako sa tie displeje (tablety) budu zasierat – to zalezi od sposobu pouzivania (mokre ruky, ruky od cesta, oleja, soli, …. (chemicke reakcie)). Maju vydrzat nejaku teplotu, vlhkost, vypary (vid zasraty digestor). Tiez je dolezita hygiena – ako/cim to budu umyvat? Vysvietenie displeja je len jednou z moznych pricin kolapsu tabletu (displeja)

    Prave kvoli prostrediu a sposobu pouzivania (zababrane ruky+poziadavka na cistenie) by som siel skor do priemyselneho (dotykoveho) displeja, alebo to riesil “hardverovo”, t.j. obycajny (nedotykovy) displej a nejake blbuvzdorne umyvatelne tlacitka, z ktorych by sli signaly do PC/PLC/kontrolera.

  30. Ahoj John,

    Prečí­tal som si niektoré komentáre a napadla mi myšlienka – Nebolo by zaují­mavé spraviť wifi sieť, kde by sa pripojil zákazní­k po prí­chode a vybehlo mu pripojenie do siete (napr. Železnice SR to tak majú, kde musí­š potvrdiť pouzivanie wifi a presmeruje ta na ich stránku – v tvojom prí­pade aplikáciu ios,android,web alebo iné riešenie). Asi najlepšie ios a android, kde by boli aj trochu nútení­ si stiahnuť aplikáciu..Po objednani by sa im zobrazilo kolka v poradi je naplanovsna ich pizza a odpocitavanie.

    Kazdopadne tsky naj bod, ktorý som chcel napí­sať je, že by ich aplikacia po dojedeni (nejakym sposob načasovať, napr. ak budu chciet platit, casnik klikne v kuchyni na displej o ukonceni stola) vybehol facebook, google alebo nejaky place review. Rym padom by si si ziskaval unikatne recenzie a tym padom aj popularitu.

    Je to len napad, kazdopadne som zvedavy aku koncepciu vymyslis a tesim sa na realizaciu.

    Vela stastia a uspechov prajem.
    Milan

  31. Vidí­m, že se to tu rozebralo ze všech stran.

    Apple je bez diskuse, kvalitní­ Android by to měl taktéž zvládnout. Lze nastavit nižší­ podsví­cení­ nebo vypnutí­ displeje, který se může zapnout až když si někdo sedne ke stolu nebo kolem něj prochází­ (když je zdařile grafiky uděláno, může to fungovat jako skvělý call to action i wow efekt).

    Pro kuchaře bych zvážil ovládání­ hlasem – jak čtení­, tak ovládání­, pří­padně bezdotykově (gesta, apod.). Ať už přes Kinect nebo jinou technologii.

  32. Ipad od apple to urcite vydrzi, kedze som ho videl bezne zabudovany v stenach, kde bezal roky.

    Ohladom ohmataneho displaya je riesenim mat pri tablete na snurke zavesene pero na touch display. Vyzera to ako ceruzka a na jej konci je “guma”, ktorej dotyk bude touchscreenom zaznamenany.

  33. Jestli chcete mí­t kuchaře maximálně efektivní­ho, tak ho prosí­m nenuťte hlásit každou operaci na tabletu. Nejlépe žádnou operaci. Stačí­ pří­jem -> výdej. My to teď máme v práci (velkoplošný tisk), desí­tky drobných zakázek za den a určitě to žádný čas neušetří­. Musí­me hlásit do počí­tače každý prd. Zahájil, přerušil, dokončil x, dokončil úplně atd. To je dobré jen pro manažery, aby jakože měli přehled, co se děje. To se tam raději postavte sám, nebo si zaplaťte kouče a minimalizujte počet nutných pohybů, jejich rychlost, spolupráci zaměstnanců (synergie) apod. To budou určitě účelněji vynaložené pení­ze. Jedna z mých činností­ v zaměstnání­ je velmi jednoduchá. Efektivita je založena na dokonalé souhře s mými kolegy. A na přemýšlení­ nad tí­m, které pohyby děláme a které bychom mohli vypustit, jaký zvolit rytmus, jak rychle se pohybovat atd. Myslí­m si, že u té pizzy to bude podobné.

    1. Jak to teď po sobě čtu, tak toto vám nejspí­š ří­kat nemusí­m :-). Nějak jsem se nechal unést. Prostě ta evidence v tabletu a efektivita a váš pří­stup k jednoduchosti procesů mi nějak nejde dohromady.

  34. Jdi na tyden pracovat do funkcni restaurace, klidne i v CR, dojde ti spoustu veci a napadne te tisic napadu. Ale musis zazit ten ostry provoz.

  35. No nevim – jako zákazní­ka mě spí­š zají­ma jestli dostanu pizzu za 20minut, hodinu nebo za 2 hodiny (abych si mohl naplánovat kdy objednat, když chci oběd ve 12h). To co se děje v průběhu mě vůbec nezají­má a neví­m proč by mělo.

  36. Pro tento ucel by byla myslim dobra foliova klavesnice (pokud neznas, staci googlit presne tento vyraz a podle prvniho obrazku bude hned jasno, protoze to potkavame vsichni dnes a denne). Udrzba probiha uplne stejne jako v cele kuchyni, nahrada pri poskozeni snadna, levna a rychla.
    Co tim ztratis je snadnost upravy toho procesu a na vyvoj PLC, ktere by to obsluhovalo dnes kupodivu asi najdes programatora hur nez na nejake androidi klikatko.

  37. Jedna z najví¤čší­ch potravinárskych firiem na Slovensku. Okolo 50 android tabletov priamo vo výrobe. Rí´zne podmienky, teplota, vlhkosť. Najlacnejšie cca 100 € fungovali ale občas sa zasekli a bolo ich treba reštartovať. Po roku všetky vymene za androidove v cene okolo 250. 2 roky bez akýchkoľvek problémov.

  38. Ešte male doplnenie. Na začiatku strašne problémy, kto do toho bude týkať ako to zdržuje, atď. Majiteľ si postavil hlavu a donútil ich to použí­vať. Po pár dnoch problémy zmizli aj keď si ešte dlho všetko kontrolovali s papierovým zostavami a plánmi. Dnes úplne bez papierov a sledujú si veci, ktoré by ich kedysi ani len nenapadlo, že je to možné nejako odsledovat.

  39. Johne, ohledne tabletu: pouzivame ve skladu telefony/tablety 10 hodin denne. Osobne jsem prvne nakoupil 6 ruznych telefonu. I Ubuntu phone, ruzne levne androidy i strongphone, takovej ten do provozu opancerovanej. Sklady i patra mame pokryte ubiquiti wifinama. Obcas se stane ze to nekomu spadne, tak to rozkrapne. Strongphone je naprd, drahej, pomalej. Zustali jsme u nejlevnejsich Lenovo telefonu i tabletu za $99. Vydrzi toho hodne, rozbite jsou jen asi 3 za 2 roky z 10 zarizeni, zadne iPady bych rozhodne nekupoval. Mam 3 iPady doma z toho jeden iPad 2 nici syn uz dva roky a furt jede, ale za cenu Lenovo jich muzes mit 10 a kdyz se nahodou rozbije tak ho zahodis a vymenis.

  40. Johne, co se tyce zdrzovani: delal jsem chvilu (2 mesice) pizzu na 13 hodinovy smenny. Prodavali jsme trojuhelnicky a tam to jelo, nejaky tupani do ipadu by nas neuveritelne zdrzovalo, ale to je jiny pripad. Chodime tady k nam do rychle pizzerie La Patas Brno, udelani pizzy je za konstantni cas, cas pripravy jakekoli pizzy je konstantni, peceni v troube je konstantni cas, rozrezani a dani do krabice je taky konstantni. Nemusi se nikde nic tupat do ipadu, vzdycky vis kdy pizza bude podle toho kolik jich mas jeste neudelanych. 30 sekund priprava, 7 minut trouba, 15 sekund krabice a rozrez. Pizzar by mel jet bez tupani a ty by jsi mel kdykoli vedet kdy to bude

  41. Jak tu někdo psal – ovládání­ hlasem – zají­mavé ale počí­tám, že v kuchyni bude docela rachot. Dále se tu probí­ral dotyk – špatná možnost udržovat hygienu, ideálně aby kuchař po celou dobu sahal jen a pouze na jí­dlo/suroviny a nic jiného.
    No tak co použí­t klávesnici – ne ledajakou, bylo by to asi custom řešení­, ale kuchař bude mí­t vždy volné nohy. takže nějaké vhodně umí­stěné nášlapné čudly, pří­padně ve výši kolen. Mí­sto tabletu použí­t raspberrypi minipočí­tač nebo něco podobného a jakýkoliv displej. Každé pracoviště jeden button na začátek, druhý na konec úkonu… Ještě by se muselo pořešit, jak bezdotykově nebo jednoduše vybrat jakou zakázku daný kuchař zrovna řeší­.
    Ještě možnost využí­t kamery – a jen nějakým jasně definovaným gestem ruky to ovládat.
    Dotyk se mi v gastro provozu jeví­ jako nejméně vhodná varianta.

    Pří­padně jak tu někdo už zmiňoval vůbec to neřešit – optimalizovat procesy tak, že každá pizza bude trvat vždy přesně jasně definovaný čas – mí­t tam někde pouze pause button, když se něco potentočkuje a odesí­lat upozornění­/stav objednávky v přesně stanovený čas od objednání­ (na základě samozřejmě fronty objednávek před tí­m). Jen přehledové displeje, kde by u každé zakázky bylo vidět, v jakém by měla být stavu, takže by kuchař i viděl, že za 15sec má jí­t do pece…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *