Ze zakulisi tezeni bitcoinu

Rok 2021 jsem v tezeni bitcoinu bral jako takovou skolu na nasbirani zkusenosti. Mam zapojene pres 500 ASIC mineru a to v Kanade, USA, Rusku a Kazakhstanu. Vyzkousel jsem uz 16 ruznych hosting center. Testoval jsem si jaky ma kdo system prace, jaky uptime, jak je kdo spolehlivy a jak rychle resi support. Cilem bylo nasbirat co nejvice praktickych zkusenosti a vyuzit je ted naplno v roce 2022 na expanzi. Takze ten rok 2021 beru jako skolu zivota, testovani a prakticke experimentovani.

A protoze jsem spise praktik nez teoretik, tak to experimentovani  skoncilo v roce 2021 na zapojene kapacite 52 Petahash.

V zivote jsem nezazil divocejsi a dynamictejsi podnikani nez toto. Myslim, ze to predcilo i zacatky podnikani z  90. let tesne po revoluci v Ceskoslovensku.

Kazdy dva mesice mam doslova pocit, ze podle toho jak se ten byznys vyviji,  zkusenosti co jsem nabral a zmeny ktere se staly, tak  ubehl doslova cely rok.

Je to lukrativni podnikani, ale nesmirne rizikove. Jakekoliv predstavy mate o tom jak funguje byznys z naseho FIAT sveta, tak zjistite, ze tady to funguje jinak. Nejsou zadne garance. Dokonce ani primo vyrobci jak Bitmain dokazali vyjebat i se svymi nejvetsimi zakazniky (kdyz treba posilali S17 minery, ktere meli poruchovost 30-50% a neresili zaruky). Takovych pribehu je v tomto odvetvi moc.

Zajimave je, ze spousta hracu, co timto prosla a ztratili spoustu penez, jsou v tomto odvetvi dale a pokracuji. Ale neni to byznys pro kazdeho. Me to bavi tak, ze jsem uz dlouho nic podobneho nezazil. 🙂

Spread the love

11 thoughts on “Ze zakulisi tezeni bitcoinu

  1. Nedavno jsem koukal na reportaz, jak chlapek ma postavenou vodni elektrarnu a postaveny objekt, kde tezi. Zajimave to bylo. Ty proste temer vse promenis ve zlato 🙂
    Mimochodem. Co je ted z Pizzouna? Z toho baraku?

    1. Ten Ital co jsem mu to pronajmul tam porad je. A vypada velmi spokojene. A majitel nemovitosti uz je nekdo jiny. Je to prodane uz pred dvema roky.

  2. Ahoj, smiem sa spýtať v čom sú v skratke rozdieli v krajinách Kanada, USA, Kazachstan, Rusko pre mining a z ktorou máš najlepšie skúsenosti . Dakujem

  3. Jsme docela zvědavý, jak to bude v kazachstánu, když tam teď mají nepokoje, byl bych rád, kdybys o tom napsal, klidně i v případě, že se tě to nijak nedotkne (a přeji ti, aby to tak bylo)

  4. Ahoj Johne, ty ASICy máš rozházené po celém světě kvůli diverzifikaci rizik nebo podle toho, co se ti yrovna podařilo vyjednat za podmínky s housingem? Jsou rozdíly v cenách za kwh výrazné v těch tvých jednotlivých lokalitách?

  5. Člověk má dělat to co ho baví, co ho naplňuje a činí šťastným. A nejlépe tím dostatečně vydělávat. Hádám, že v tom nemáš investovány všechny peníze ze Shipita. Takže i když s tebou sdílím názor, že je to vysoce rizikové podnikání (asi jako živit se sázením na 4. anglickou fotbalovou ligu), a o ideologii bitcoinu si tu dlouhodobě myslím své (klasické Ponziho schéma s líbivým marketingem), upřímně a bez sarkasmu ti přeji tvé nadšení a úspěch. Dneska je ostatně celá západní ekonomika takové hezké Ponziho schéma (pod vlivem ideologie “Nekonečného ekonomického růstu”), tak proč tu zbytečně moralizovat.

    Dřív chlapi rádi riskovali ve válkách nebo při objevitelských výpravách, dnes riskují zas trochu jinak. Je to všechno hra a správný chlap si rád hraje. Když na to má navíc volné finance, tak proč by nemohl. Věřím že pro člověka s dobrým strategickým myšlením je takový rizikový a neprobádaný byznys tisíckrát lepší zábava a cvičení pro mozek, než doma celé dny koukat znuděně z okna… …nebo někde péct pizzu 😉 Držím palce, ať ti to nadšení co nejdéle vydrží.

  6. Já si teda nedokážu moc prakticky představit, jak přes půl světa řeším nákup mineru někde z Číny a jeho zapojení do hostingu někde v Rusku.
    Přijde mi že tohle je jak dělané na nejrůznější scamy a ojeby… 😀

    Jinak vím o člověku postavil v ČR v bývalém JZD bioplynovou elektrárnu (pochopitelně asi za přispění dotací) a hned vedle má slušnou farmu na crypto, nevím teda co přesně těží, ale není to úplně malý byznys 🙂

    A to je ten dnešní svět v kostce, za dotace/peníze daňových poplatníků jezdit traktorama po poli a produkovat biomasu, spálit ji v bioplynce postavené taky za dotace, a produkovat z toho velký prd ve formě crypta.
    To je tak pošahaný že to nevymyslíš…. 😀

  7. Jako někdo, kdo se do toho snaží zatím marně alespoň teoreticky proniknout, se ptám: změní něco na tomhle businessu nástup konceptu Proof of Stack? BTC zdá se se k tomu nechystá, ale u ostatních mi přijde, že k tomu se přiklánějí.

    Plus vybavuji si projekt kdysi, kdy nějaká firma chtěla těžící stroje instalovat po domech jako radiátory. A samozřejmě onoho pirátského poslance na začátku minulého volebního období 🙂
    A to mne inspiruje k myšlence, zda by se skutečně vyplácelo alespoň v zimě těžbou v českých podmínkách topit. Asi těžko, když vezmu v potaz pořizovací a časové náklady, ale čistě z pohledu cen energie.

    1. Proof of STAKE FTFY

      Ptat se na to co zmeni POS je sice relevantni, ale furt picovina. Muze se stat naprosto cokoliv, uplne stejne jako v miningu, ve svete a kdekoliv.

      Proste o tom celem ty sazky na crypto jsou.

      Pokud si chces kupovat ontologickou jistotu ctenim komentaru, tak do toho. Jako vzdy ti ty pravdy poda nekdo, kdo toho vi mene nez ty sam.

      O POS se vi uz temer dekadu, tj. i v dobe, kdy byl BTC levny. Uz v roce 2017 bylo POS dost zasadni meme co prodavalo coiny, co uz vicemene neexistuji. Ne proto ze by POS nefungovalo, ale proste zapadly, i kdyz i tehdy byly vice pokorcile nez BTC nebo i ETH.

      Psat, ze se BTC na POS nechysta, je zavadejici. BTC neni firma. Od POS je vzdalen vzdy jen jeden fork. Pokud se POS ukaze jako perspektivni cesta, tak je jiste, ze ten fork nekdo udela.

      Hodnota BTC nebo jineho coinu neni v technologii, ale v network efektu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *