Dva miliony nejsou co byvaly

Dva miliony dolaru uz neni tolik penez jako drive. Pamatuji si doby, kdy nebylo problem dostat urok na sporicim uctu kolem 5%.

5% z dvou milionu by byl rocni urok $100,000. To jsem bral jako takovou hranici, ze to uz staci na dobre vyziti. I kdyby clovek prestal pracovat tak mi to pripadalo, ze muze slusne vyjit.

Jenze ty doby jsou uz pryc. Banky v USA vetsinou vyplaci uroky pouze kolem jednoho procenta. Nejlepe tak kolem dvou procent. Stezi se da najit trosku neco lepsiho.

Mel jsem ty dva miliony zafixovany jako “magickou” castku. Ale uz to tak neni. Hodnota penez sla dolu. Aspon z tohoto pohledu. Jednou jsem si rikal, ze v budoucnu prodam nemovitosti a prevedu vse do hotovosti. Ale ono to uz nevypada tak lakave jako drive.

Spread the love

25 thoughts on “Dva miliony nejsou co byvaly

  1. No stock market byl za poslednich par let docela roller coaster… chce to taky mit zaludek videt, ze treba vse kleslo o 50%..

  2. Mara: Co má proboha intraday trading společnýho s úrokama na spořícím účtu? To je asi jako procházka po parku vs. basejumping 🙂

  3. Johne, presne tohle jsem rekl pred 3 lety uciteli ve financich, ze $2 mil. v hotovosti staci na slusny zivot. To jeste HSBC davala 6% a pak na urcitou dobu dokonce 7% na CD account. Ucet pojisten na $2 mil., takze vlastne jisty prijem bez rizika. Kde ty casy jsou 🙂

    Ale je spousta jinych alternativ, kde investovat. Obrazy, mince, auta atd. Prinese to poteseni a pokud clovek dobre nakupuje, tak mnohem vetsi zhodnoceni, nez ktere dnes dostanes v bance.

  4. Peter Repta – lenže keď z toho chceš žiť, tak ti blue chips nepomôžu. Potrebuješ fixed incom a nie krátkodobo nepredvítadeľné kapitálové zisky a 2% dividendu. Blue chips by sa ti hodili ak by si chcel zhodnocovať kapitál. Na dôchodok potrebuješ prinajmenšom mix fixed income, dividend a kapitálového príjmu, keďže si potrebuješ z tých úspor vyberať rentu bez ohľadu na to, ako zle na tom sú akciové trhy. Teoreticky môžeš počkať kým nenasporíš 2 násobok (teda 4 mil.). To potom rozdeliť na polovicu: fixed incomu s úrokom + blue chips akcie s 2% dividendou. Tá istá zložka ti vždy dá na "složenky" a tá neistá akciová zložka ti snáď pokryje infláciu a cez dividendy "dovolenku".

  5. John. Pošli mi tie 2 mega, ja ich preslopem a potom ti poviem aké to bolo 😀

    Seriózne ti neviem poradiť 😉 nakoľko každá normálna investícia by ti zobrala mrte času a energie čo už ty zjavne nepotrebuješ – honba za ziskami za každú cenu a rásť a rásť.

  6. Filip Glasa: ale ja pisem o firmach, co maju 6-8% p.a. dividendu a zaroven su blue chips. 🙂 Teda aspon ja ich za blue chips povazujem. Tych dvojpercentnych je viac, to je pravda, ale clovek ma moznost namixovat si to tak, aby vo finale ten dividendovy vynos bol vysoky.

    Co sa tyka kapitaloveho zhodnotenia, aj tam su stale velke sance aj v tejto dobe, no to uz je otazne, ci by sa tym John sam zapodieval – ale asi by sa mu skor o to niekto staral, aby neprisiel k infarktu, ked tam uvidi pokles majetku o 20% (cize o $400,000). 🙂

  7. Přes krizi poklesly velké akcie o 55% (a ty menší ještě víc), takže i tohle člověk musí přestát pokud neumí spekulovat a nerozumí technické analýze, aby to v pravý čas prodal (a pak zase nakoupil).

    V dnešní době jsou akcie za rozumnou cenu, dám pár čísel z českého trhu:

    BAAPEGAS (netkané textilie, vložky pleny atd., nekonkurují mu Vietnamci)

    2009 čistý zisk 13%, dividenda 6%

    2010 (můj odhat) čistý zisk 12%, dividenda 5%

    BAACEZ (výroba a distribuce elektřine, atd., silná expancze po EU)

    2009 čistý zisk 11%, dividenda 6%

    2010 (můj odhat) čistý zisk 9%, dividenda 5%

    Takže 10% je NUDA!!! 5% je doslova k smíchu, a tohle jsou velké firmy BAACEZ má obrat 196 miliard CZK, BAAPEGAS 2,4 miliardy CZK u malých firem se jistě dají (přes zvýšené riziko) najít daleko lepší zisky a dividendy.

    5% z investice na dlouhou (10+ let) dobu je směšně málo a na terminovaný vklad je může dát snad jen někdo, kdo tomu nerozumí. To je přesně ukázka toho, že lidé se celý život dřou v práci, či podnikání aby měli nějakou sumu, si nepřečtou ani pár knih kam ty své peníze uložit a vrazí je do takové BLBOSTI :(, která jim nic nevynese. Je třeba se vzdělávat, normální investor do akcií má 10 – 12% za rok s tím, že se stará o své akcie jen jednou za kvartál po vyhlášení výsledků (případně může mírně spekulovat pro zabránění ztrát, třeba týdně, či maximálně jednou denně čtvrt hodiny) a ten kdo dělá spekulace (což je už spíš povolání beroucí pár hodin denně) má zisk naprosto běžně 60% za rok.

    Uff 5% za rok, kde to jsme 🙂 ?

  8. Moment, Vy od sve banky neco dostavate?

    Nevim co tam mate za znamosti, ale ja ve svych bankach utracim v prumeru 800-, Kc denne.. 😀

  9. Normální investor do akcií má 10 – 12% : nie nemá. Spekulant má zisk naprosto běžně 60% za rok. Nie, tiež nemá. keď budeš mať 60 rokov, tak si o tom (tvojom výnose) môžeme pohovoriť. To sú čísla skôr z mýtov a legiend. Taký výnos ako ty spomínaš má drvivá menšina tých investorov aj špekulantov.

    Peter Repta – tie vysoko dividendové zase o niečo menej rastú, takže vo finále tam bude priemerný výnos (dividenda + kapitál) rovnaký. Ono tam ide skôr o to, že musíš ustáť aj taký kvartál, keď ti tá firma dividendu nevyplatí. A to sa stáva zrovna v zlých časoch (zlých pre firmy a zlých aj pre teba 🙂

  10. V australii je bezne mat 4-5% na "beznom ucte" (prevod sa da z neho robit iba na jeden ucte a pre krizov to bolo skoro 9%). Niektore banky davaju pre novych klientov 1-2% naviac ako bunus na iste obdobie.

  11. Jaromire, kdyby to bylo tak jednoduche tak jsi dneska miliardar jako Warren Buffett.

    Ja ti muzu dat pripady realitnich dealu, kdy se dal udelat neuveritelny vynos. Ale investovat ve velkem, dlouhodobe a uspesne neni jednoduche.

    Podivej se na vsechny mozne money managery v USA… co se delo par let. Skoda, ze jsi nas neprisel vsechny zachranit se svymi 15 minutami rad denne. 🙂

  12. Ohledne Australie to bude asi hodnotou vynosu 10-leteho dluhopisu, ktera je z neznamych duvodu na pomerne vysoke hodnote v porovnani s CR a USA. A proc si nekoupit rovnou takovy recky dluhopis? 🙂

    United States 2.67

    Czech Republic 3.60

    Australia 5.05

    Greece 10.48

  13. Ja sa nepohybujem pri investiciach v takych sumach ako bolo spomenute v tomto clanku, v radovo nizsich/100vky eur/.Ale nikdy ma nesklamalo investovat do niecoho co mam ako hobby.

    Cim viac do toho clovek vidi tym lepsie, postupom casu moze eliminovat medzi stupne, ktore ho pripravuju o cast vynosu z investicie.

  14. ja mam v bance 4.5% (pojisteno, ale pred zdanenim), otazka je, co to udela za rok za dva..

    joo kdysi jsem taky premyslel, dam 2 mil. do banky a nemusim makat. nojo ale videli jste graf inflacni spiraly?

    Jaromir je vlastne rentier… 60% rocne jo? Z jakeho objemu? Z 2 milionu dolaru? 😀

  15. Urokove miry pujdou nahoru, dalsi roky porostou zaroven s inflaci. Na podzim se predpoklada, ze Fed i ECB uroky zvednou.

    Zaroven s inflaci porostou i indexy (akcie), takze dnesni investice do US akcioveho indexu by nemela byt rizikova. Investice do nekolika vybranych spolecnosti je daleko rizikovejsi, protoze nedosahnete diverzifikace – vetsi riziko, vetsi mozny vynos (pokud netrefite treba akcie BP).

    Day-trading se neda delat jako druha prace, to bych nechal profikum. Ale je mozne vyuzivat sluzeb trading-advisors (CTA) nebo i hedge-fundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *