Jak jsem malem prisel o narok na likvidovanou investici

Pred dvema lety jsem mel investovano v hedge fondu ve kterem doslo k podvodu. Jedna z investic hedge fondu byla do VOIP firmy. Uprimne nevim presne detaily, ale byly tam nejake podvody. Firma zkrachovala. Hedge fond prisel o penize.

Uz dva roky se na tom zivi pravnici, kteri se snazi rozprodat vsechny zbyvajici investice a zajistit penize pro investory.

Prisel jsem o hodne penez. Ale zaroven jsem mel i trosku stesti. Zrovna jsem planoval, ze koupim nejake nemovitosti. A tesne nez hedge fond prestal vyplacet investorum penize, tak se mi docela podstatnou castku podarilo vybrat. Uz par mesicu predtim jsem mel trosku intuici, ze se neco deje. Chtel jsem vystoupit, ale vedeni fondu me presvedcilo zustat. Ale cast investice jsem stejne vybral, protoze jsem mel strach z ekonomicke krize a chtel jsem mit radeji zainvestovano v nemovitostech. Tohle bylo v roce 2019.

Ted se konecne zacinaji z toho fondu vyplace zbyle investice. A ten likvidator dostal podezreni kvuli nacasovani meho vyberu. Tim, ze jsem vybral penize tesne pred krachem, tak likvidator tvrdil, ze jsem musel mit nejake insider informace.  Takze mi zrusili veskere naroky na zbyle penize. Nachystali to tak, ze mi prisel dopis ve ctvrtek a v patek o pulnoc byla deadline. Kdybych nestihl zareagovat, tak je muj narok zrusen a neslo by se odvolat. Meli to jeste nacasovane, ze v pondeli byl svatek, takze vetsina lidi si bere volno uz v patek. No z meho pohledu svinarna. Nastesti jsem zrovna nikde necestoval a chytl jsem to. Moji pravnici museli dat okamzite podani na soud, ze protestuji. Ja jsem mezitim nasel ruzne emaily, kde jsem psal memu brokerovi a jinym lidem, ze se chystam kupovat nemovitosti. Emaily s nabidkami na koupe. Vytvoril jsem casovou posloupnost jak vse probihalo. Dodal dukazy o nemovitostech ktere jsem koupil. Nemel jsem co zakryvat. Presne to vsechno sedelo. V emailem jsem zminoval i ten hedge fond, ze mi maji poslat penize. Takze nakonec  dopadlo (v ramci moznosti) dobre.

Ta lekce je, ze clovek musi byt porad ve strehu. I kdyz uz se jen stara o majetek, tak musi porad davat pozor.

Spread the love

19 thoughts on “Jak jsem malem prisel o narok na likvidovanou investici

  1. fondy-podvody, ta nemovitost je jiná jistota, když už – má ale také svoje ale, jinak ano majetek je obrovská starost, nejlíp se žije tomu, kdo má tak akorát 🙂 je ten život pak jednodušší.

  2. Jakou motivaci by mel likvidator na tom, ze by se mu podarilo zamezit vyplaceni penez nekteremu z klientu fondu? Coz to vypada, ze to byl zamer s tou extremne kratkou dobou pro mozne odvolani. Predpokladam, ze by se tim zvysila vetsi navracena hodnota ostatnim podvedenym v pomeru, ve kterem tam take meli vklad. Ale to by nemelo byt vazane na motivaci likvidatora nebo ano?

    1. Likvidator vydela na tom, ze uctuje spoustu ukonu. Ty ucty za pravniky tam jsou miliony dolaru. Takze jakakoliv cinnost.. napr. tato je jakoby a ucelem chraneni investoru, ale ve skutecnosti mu da duvod nauctovat dalsi penize za pravni ukony. Mozna jsem moc skeptik. Ale takto to vidim.

      1. Nevím. Myslíš, že kdyby mu šlo čistě jen o vyúčtovaný úkon, dal by ti pouze jeden den na obhajobu? Souhlasím s tím přirovnáním k porevolučním mafiánským praktikám. Víceméně svévolné, plánovité rozhodnutí tě okrást, bez respektování presumpce neviny.

        Nejvtipnější je, že se bavíme o investování v USA a ne o pololegálních spekulacích někde v post-sovětských zakavkazských banánistánech….

  3. A hlavne z toho vyplyva to co ma naucil korporat, ze archivovat vsetky maily 🙂 🙂
    Nikdy nevies, kedy budes musiet nieco dokazovat… 🙂

    1. Je to pravda, je potreba mit obrovsky poradek ve vsem. A mit vsechny dokumenty pripravene na jakoukoliv situaci.

    1. Muj pravnik to komentoval tak, ze tito likvidatori jsou nejmene eticti pravnici a doopravdy je to jak kradez za bileho dne. Bohuzel.

      1. tak to je ted amasakr to bych necekal ze se to muze dit v USA, chapu to spravne ze bremeno dokazovani bylo teda na tobe. to je teda pekny prostor na delani obstrukci….

  4. Mě hedge funds a vůbec aktivně spravované fondy celkem děsí. K investování mám zatím daleko menší částku (do $1M), ale nikdy bych své peníze nesvěřil ke správě někomu jinému – podle poučky Warrena Buffetta, že člověk si má svůj majetek spravovat sám.
    V US se dá investovat pasivně velmi jednoduše tak, že se pak dá nekonečně dlouho vybírat každý rok kolem 5.3% zvyšovaných o inflaci, aniž by hodnota portfolia klesla. Např. tohle portfolio: https://portfoliocharts.com/portfolio/golden-butterfly/ Je to tam i s testy za posledních 50 let, přes různé recese a krize. Dole je pak PWR – perpetual withdrawal rate.

  5. Já teda akcie využívám jen jako ochranu majetku, tj. stačí mi těch 7% na SP500 u největších správců majetku a neženu se za tím udělat 20%, a pak o něco přijít…

    Myslím, že velmi chytré je diverzifikovat, aby člověk nikdy nepřišel o hodně, mít třeba i více brokerů a hlavně nebýt hamižný.

    Osobně mě hodně nakopl kurz InvestGuru od Fichtnera, kde je naplánováno investování na desítky let dopředu, nikdy jsem nad tím před tím neuvažoval v horizontu třeba 30 let.

    Osobně jsem strašně překvapen, jak ten čas letí a jak obrovskou návratnost má dlouhodobé uvažování. 99% lidí uvažuje strašně krátkodobě, a to stojí za většinou finančního neúspěchu.

  6. U SP500 – čistě akciové investice bude dlouhodobé CAGR (compound annual growth rate) spíš méně, než 7%, kvůli recesím. 7% se obvykle uvádí jako průměrný výnos, což je ale reálně k ničemu, to není to, co vyděláte. Když budou výnosy 3 roky po sobě -30%, 40% a 11%, roční průměr je sice 7%, ale na konci budete mít z investovaného 1000 jen 1088, CAGR je 2.9%.
    Tady je to dobře vysvětlené, proč není 100% stock portfolio nejlepší nápad pro dlouhodobou investici: https://portfoliocharts.com/2016/07/25/thinking-beyond-stocks-can-fortify-your-accumulation-plan/
    Tady je pak výkonnost – není to sice SP500, ale total market (např. VTI), ale princip je stejný” https://portfoliocharts.com/portfolio/total-stock-market/

    1. Mě by ani tak neštvalo to zveřejňování bludů tolik, kdyby to tolika lidem neubližovalo… Není v mých silách vyvracet vše, ale jen pro drobnou informaci, třeba článek, který zmiňujete hovoří o tom, že akcie jsou nevhodný nástroj, protože se do nich špatně spoří, co když člověk potřebuje peníze náhle vybrat. A opomíjí fakt, že akcie jsou často nástroj pro budování majetku v horizontu desítek let.

      Tyhle bludy co tu šíříte mohou reálně někomu, kdo tomu nerozumí hodně ublížit, až tak, že si uloží svůj majetek na spořák a za 10 let o polovinu inflací přijde. Což se povedlo mě, protože jsem dřív všechny tyhle bludy četl.

      Jak píšu, a na tom si trvám, problém 99% lidí je, že v investování hledají krátkodobý zisk, přičemž je to vždy o velmi dlouhodobé strategii. Často vaše a jim podobné argumenty jsou na úrovni, co když půjdu studovat právničinu, a po půl roce toho nechám?

      Myslím, že k dlouhodobému myšlení musí člověk víceméně dospět. V dlouhodobém horizontu je možné, že krátkodobě nějaké věci prodělají či budou problematické, ale když se to vezme statisticky, tak se to dlouhodobě vrátí do normálu a každý, ať již investuje do vzdělání, sebe, akcií či čehokoliv jiného, každý kdo bude uvažovat v horizontu třeba 20 let na tom bude značně lépe než člověk co uvažuje krátkodobě.

      1. “Není v mých silách vyvracet vše” – klidně vyvracejte, rád se něco přiučím. Než ale začnete, možná by bylo vhodné si odkazovaný článek přečíst a pochopit. Je tam analýza dlouhodobých investic od r. 1972, tj. za 50 let. Ani na dlouhodobou investici není čistě S&P 500 vhodné, lépe řečeno je to loterie, protože dost záleží na tom, do kterého období se trefíte a kdy budete peníze vybírat jako rentiér. Konkrétně se zaměřte na grafy s titulkem Heat Map – dlouhodobé CAGR (tj. 50 let) u 100% stock portfolia je stejné, jako u diverzifikovaného portfolia. Rozdíl je v “longest drawdown” – u akcií se vám může stát, že budete 10 let v minusu, u rozumného portfolia max. 1-2 roky, při stejné výkonnosti.

        Co se týká horizontu 20 let, pokud byste před 20 lety koupil S&P 500, měl byste nyní 3.7 násobek, což je při inflaci 50% v US za tu dobu docela ubohý výsledek, CAGR po inflaci kolem 4.6%, a z toho byste byl přes půlku té doby v minusu. Tolik k bludům :-p

      2. Co se týká rozumné diverzifikace, z backtesting za posledních 50 let vychází nejlépe něco jako tohle, pokud žijete v US za $:
        20% Total Stock Market
        20% Small Cap Value
        20% Long Term Bonds
        20% Short Term Bonds
        20% Gold
        Rebalancovat jednou za rok včetně dividend. Nakoupit se to dá pomocí pasivních ETFs jako Vanguard (nízké poplatky), zabere to 30 minut za rok. Např.
        Total Stock Market – VTI
        Small Caps Value – VBR
        Long Term Bonds – BLV
        Gold – IAU

  7. “Nachystali to tak, ze mi prisel dopis ve ctvrtek a v patek o pulnoc byla deadline. Kdybych nestihl zareagovat, tak je muj narok zrusen a neslo by se odvolat. Meli to jeste nacasovane, ze v pondeli byl svatek, takze vetsina lidi si bere volno uz v patek. No z meho pohledu svinarna.”

    za toto by si zasluzili zalobu za “malpractice” a odobratie licencie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *