Naklady na zamestnance, marketing a pizzu

Uz se zacina trosku rysovat rozlozeni prodeju pres den. V podstate mrtvo, pak je cas na veceri, prijde nejvice lidi, pak mrtvo. Jenze to neplati uplne presne kazdy den.

Riziko mych uvah je, ze zatim fungujeme strasne kratkou dobu (10 dnu). A na zaklade techto nedostatecnych informaci  rozhodujeme jakou budeme mit oteviracku a kolik lidi bude pracovat.

Pracovni sila je nejvetsi naklad. A kdyz v praci prostoji nekolik lidi par hodin, tak to jsou penize co jsou nenavratne ztraceny. Naklady na suroviny jsou taky velke (kolem 30% ceny pizzy), ale kdyz nevarite tak je neutratite.

Treba priklad relativne normalnich oteviracich hodin (pocitam s tim, ze smena je o neco delsi nez oteviraci hodiny), protoze zamestnanci potrebuji pul hodiny na pripravu a min. pul hodiny na uklid po zavreni). Hodinovka je vcetne dani.

StartEndEmployeesPer hourDayMonth
Shift hours11:30 AM9:30 PM2$16.50$330.00$9,900.00

Dalsi vec je, ze s rozvozem to naskoci jeste vice. Par ridicu navic a ty hodiny nabobtnavaji. V Kalifornii si hlidaji, aby ridic byli zamestnanci (a ne na zivnostnak), takze to taky neni jednoduche

Logicky je cil dostat provoz do break even bodu. Jinak ty naklady naskakuji.

Takze zjednodusene je to  matematicko-podnikatelsky ukol na vyreseni:
– Naklady na zamestnance jsou 10 tisic dolaru. Musite je platit i kdyz se nic neproda.
– Naklady na pizzu jsou kolem $3 (suroviny)

Priklad 1: Neprodate vubec nic, tak vas to porad stoji 10 tisic USD za zamestnance.

Priklad 2: Muzete prodavat pizzu za nejnizsi cenu $3 za kus. Budete nejlevnejsi na trhu. Nikdo neprodava jen za hodnotu surovin. Porad vas to stoji 10 tisic USD za zamestnance.

Ktery z tech prikladu se vam vice libi?

Ano jsou to extremy, ale ty extremni priklady pomahaji premyslet nad celou situaci. Tak jak byste nastavili ceny? Radeji drazsi nebo levnejsi? Jak treba psal Clayton v komentarich, ze by mel strach, ze pizza nevypada dostatecne draze. Ja treba radeji chci byt levnejsi na zacatku a postupne zdrazit. Ale ted chci prodavat a nechci aby vysoka cena tomu branila.

Nebo kolik dat penez do marketingu, aby se dosahlo co nejdrive toho break even bodu. A jeste najit marketing co fungue. Coz je dalsi dulezita otazka, protoze kdyz treba zjistite, ze vas konverze stoji $30 pres PPC na jednu objednavku na ktere vydelate $1.50 tak neni lepsi rozdat 10 pizz zdarma v ramci promotion? Co je lepsi promotion, ze nekdo ochutna pizzu? Nebo ze uvidi reklamu? Ale i to rozdavani zdarma se da delat chytre nebo hloupe. Da se to udelat tak, ze z toho je dalsi promotion a nesnizi se hodnota znacky toho produktu.

Jsou to podle me zajimave otazky tak jak u jakehokoliv businessu, ktery se rozjizdi.

Jinak uz mam cely seznam napadu co chci zkusit. A jsem velmi zvedavy co pomuze nejvice. Protoze v tomto pripade nechci cekat na pomaly organicky rust.

Spread the love

41 thoughts on “Naklady na zamestnance, marketing a pizzu

  1. Napady k propagaci co jsem (nejen) v USA zazil jako zakaznik a ktere me fakt natahli do nejakeho podniku:

    * Mistni foodies na Instagramu/foodblogeri
    * Foursquare profil (vc. aktualniho menu s cenama atd. – kdyz uz tam jdu, tak at z nej zjistim vse; ja pouzivam casto ale in the grand scheme of things je to mozna jen dost hipsterska zalezitost?)
    * Wifi pristup vymenou za social media like.

  2. Ja by som sa s tou pizzou zadarmo asi sustredil na okolite firmy. Kedze robis kvalitnu pizzu tak za naklad na 1-2 pizze + naklad na rozvoz mas vysoku sancu priviest aj niekolko ludi (ak si ju rozdelia). Naklady na zamestnancov mas aj tak fixne, ci vyrabaju, alebo iba cakaju. Zaroven by ti firmy v case obeda mohli pomoct zaplnit ten cas, ked je malo objednavok. Ale ten clovek co tu pizzu zadarmo dovezie by mal byt aj pripraveny vysvetlit, preco je prave ta vasa pizza najlepsia, z coho je robena a podobne (v ramci skusania pracovnych pozicii v celej firme by si to mohol skusit aj ty, urcite by si mal najlepsiu conversion rate:)

  3. Samozrejme, ze ochutnavky, reklama na pizzu jedine cez ochutnavku. V CA je 16,5 USD minimalka? By ma zaujimalo ako tam mozu z toho vyzit. Cena? median, ak bude pizza kvalitna a bude zaujem potom zvysovat cenu.

  4. S tou cenou je to zajimavy z hlediska psychologie. Co je lepsi, napalit to draho a pak jit prinejhorsim dolu? Nebo to dat hodne levne a pak zvysovat cenu. Ja bych vzdycky sel nejdriv levnejc a postupne zdrazoval. Prijde mi ze zacit tou vyssi cenou se zbytecne zvysuje riziko ze se vytvori vysoka barrier of entry, pritom ukol je spis nalakat co nejvic lidi. A druha stranka veci je, ze podle me zlevnovani je navenek hodne spatny signal, je to jako bys rikal “hele mame problemy, tak musime zlevnovat”. Nepusobi to moc duveryhodne, hlavne pokud tu firmu clovek trochu sleduje a je jeste nova. Lepsi pusobi stabilita, ze mas nejakou cenu, a clovek je podvedome zvyklej ze se zdrazuje tak to akceptuje podle me paradoxne lip nez ze jde nekdo s cenou najednou dolu (pokud nejde o jasne danou promo akci treba na par dni).

    Ale je to jen pocit, nemam zkusenosti s timhle businessem.

    1. Ja to vidim stejne. Nemam rad zlevnovani – je to takove zoufale. A nizsi cena za dobrou kvalitu zakazniky nadchne a pritahne dalsi.

  5. Jen pro info, DODO Pizza kdysi zveřejnila info týkající launche pobočky (mix ochutnávek + lokální minikampaně):
    https://dodopizzastory.com/2016/03/17/500pizzas/

    Ať počítám, jak počítám, rychlá kampaň nákladově cca za 900 dolarů (nepočítám fixní náklady na pracovně nevytížené zaměstnance) vč. množství recenzí je poměrně levná.

    Pokud zákazníci objednávají zejména večer, předpokládám, že většina lidí nebude jíst pizzu sama.

  6. Souhlas s Patrikem a Tomasem, zameril bych se na okolni firmy/instituce, ktere tvori nejcasteji pater prijmu takovych podniku (podle matky pracujici v nekolika prazskych pekarstvich, mozna ale srovnavam jablka s hruskama). Promotion v podobnem stylu jako DODO P, jak s cilem dat o sobe vedet, tak ziskat online reviews se mi zda paradni. Vybudujes si urcity zaklad od ktereho se odrazis dal. Cenu bych taky nehnal zbytecne vysoko (v zacatku), cilem by ted melo byt dostat tvou pizzu do co nejvice rukou.

  7. Ten lokální marketing není žádná rocket science. Prostě kombinace FB ads (za málo peněz hodně moc muziky), možná lokální adwords a lokální online/offline média, někde zaplatit reklamu, někde jim nabídnout zajímavé téma na článek (novináři všude na světe bojují s deficitem zajímavých relevantních témat).
    Nám mimo jiné dobře funguje to, že v lokálním městském zpravodaji máme skoro každý měsíc inzerát se “symbolickým” slevovým kupónem, třeba 10 Kč na polední menu, ve 40 tisícovém městě přijde každý měsíc několik set lidí s kupónem na oběd. Náklady na inzerát jsou treba 1200 Kč. Ještě bych chtěl pracovat s mailingem (máme třeba 10k emailových adres a stejný počet telefonních čísel), ale nedostal jsem se k tomu zatím 🙁

    1. Kolik je pizzerií v tom 40 tisícovém městě? A kolik jich asi bude v LA na stejný počet obyvatel? Hádám, že v LA ta hustota (=konkurence) bude vyšší. Máš to tam u vás super, když asi není s kým moc soutěžit 🙂

      1. Ten rozdil nedokazu odhadnout, ale imho nebude zase tak velky rozdil vzhledem k tomu, ze Picón cílí v LA na okolí do 2 mil (to je jak my) a je jedinej se zaměřením na organic. V Teplakove je nyni 5-6 rozvozovych pizzerii.

        Nám nyní chčije do studánky DámeJídlo, už mají v Teplákově i dvě vlastní auta a rozváží pro podniky, které rozvoz nikdy neměli. Letos poprvé kvůli nim po 7 letech nerosteme 🙁

  8. Ahoj, ako poznamenal terry, asi by bolo dobre nestanovit cenu nizko ani vysoko, ale niekde na strednej urovni a v pripade ze biznis pojde dobre, cenu este neskor o nieco zvysit. Asi by nebolo dobre zacinat s cenou niekde na hranici variabilnych nakladov. Mozno by to prilakalo zakaznikov, ale aby biznis prezil, nutne by muselo nasledovat vyraznejsie zvysenie ceny, co by zrejme tych zakaznikov zase odstrasilo. Existuje sorta ludi, ktori su mimoriadne citlivi na cenu a zvycajne sa nejedna o prilis vernych zakaznikov.

    Ak zvolit postup minimalntch cien, tak potom iba kradkodobo s tym, ze by boli zakaznici oboznameni ze sa jedna o uvodnu promoakciu a ze bude nasledovat vyraznejsie zvysenie cien.

    V kazdom pripade si myslim ze by bolo najlepsie nastavit medianove ceny a sustredit sa skor na oboznamenie okolia s tym ze tam vznikla nova restauracia. Mozno ponuknut zlavove kupony na prve objednavky na rozvoz – tu sa da aj dobre odmerat ucinnost kampane.

  9. A není lepší, než prodávat za hodně nízkou cenu, udělat akci 1+1 zdarma? Nebo dávat nějaký drink zdarma k objednávce? (Nějaká organic limonáda? Akce spolu s výrobcem?) Pizza pak nevypadá tak levně. A nají se víc lidí = víc lidí se může stát zákazníky. A co auta/motorky? Nějaké vtipné polepy by také mohly upoutat pozornost? Včetně takových blbostí jako třeba nějaké speciální akce s QR kódy s logem pizzouna uprostřed (to na QR kódu upoutá), na speciální akci se pak dá se měřit konverze. Nebo ta nižší cena přece může být závislá na čase, jen v ty volnější hodiny (ale samozřejmě může přesunout poptávku z původně dražšího času na levnější).

    1. Přesně tyhle akce značí v očích zákazníka jediný = nebude to kvalitní. Jakmile někdo něco dává zadarmo nebo s výraznou slevou, je si nejistej kvalitou svýho produktu a dost pravděpodobně to opravdu špatný bude. Jakmile se tak ale firma začne prezentovat, už nemůže jednoduše otočit.

  10. U nás ve městě pizzerie dost jedou takový ten model 2+1 pizza zdarma (nebo 3+1), někdy to platí jen v určitě dny nebo hodiny (kdy je asi slabší poptávka).
    Nebo je sleva 30-40% na objednávku 6 a více pizz.
    -> Prostě se asi snaží aby rozvoz nejezdil s 1 pizzou, ale domluvilo se ve firmě X lidí a objednali najednou. A tohle u nás ve firmě funguje, když objednáváme pizzu na oběd.

    Podle mě není špatné udělat roznos zdarma do okolních firem, ale k tomu přiložit leták s s nabídkou/kontaktem na pizzeri a kupónem na slevu z příští objednávky.

  11. Já si myslím že je lepší mít otevřeno od oběda až do půlnoci třeba… Lidi v dnesni době jedí převážně v noci… Zkus to na jeden týden

  12. Zadny slevy, ani zdrazovani. Nastavit ceny tak, jak bys je priblizne rad mel (nikdo nerika, ze to tak bude, ale zkusit udelat maximalne presny odhad) a docasne prodavat (porad se ziskem, i kdyz malym) 1+1 zdarma nebo davat neco jinyho k pizze zdarma. Pak tahle akce proste skonci nebo bude uz jen na nejaky hodiny apod. Tohle nepusobi divne.

    1. a vyhnat lenivy zamestnance s promo pizzou zdarma do okolnich firem a uradu – je to ta nejlevnejsi a nejefektivnejsi reklama

  13. Ja bych vsechno zvazoval optikou toho ze mas strasne maly akcni radius a pokud si naseres ten pool zakazniku tak se to bude spatne pretlacet. Vyhnul bych se tomu prodavat standardni produkt ted za 6 babek a postupne to sroubovat na 12, sice to treba kratkodobe neco prinese, ale dlouhodobe si tu studnu muzes zbytecne otravit.

    Vzhledem k tomu fixu je pouziti produktu pro marketing atraktivni, ale osobne bych sel cestou nejakych specialnich pizz, receptu ktere nebudou nasledne v nabidce a idealne jsou to nejake vic experimenty a rovnou to tak stavel a snazil se o vetsi zapojeni tech zakazniku. Stavel bych to tak ze ok, zaciname experimentujeme, pomozte nam s odezvou, delame kazde tri dny novy recept za specialni cenu, ktery uz nikdy nebude. Chtelo by to vic promyslet tech moznosti je vic, ale premyslel bych timto smerem, akce 1+1 dela kazdej od restauraci po wallmart, pokud budes tocit nejaky experimentalni recepty, idealne vymysleny tak ze tam zvyraznis neco ze specifickych surovin z kerych pak budes bezne varit tak myslim ze to ma sanci zaujmout vetsi, protoze tam neni jen ta cena, ale je to proste produkt co upozorni na odlisnost pizzouna, nejakej experiment kerej proste bude treba prehnanej, ale bude to tak od zacatku brany a staveny

  14. Ceny bych nastavil max 10% nad konkurencí. Já jsem byl kdysi hodně fastfoodový a měl jsem v anglii docela dost na výběr, dejme tomu ze 40 restaurací. Zkusil jsem jich asi tak 20 a když jsem dostal chuť určitého typu tak se mi vždycky vybavila určitá restaurace. Něco nového jsem hledal vždycky když jsem se nějak zklamal v kvalitě. Nevybavuju si, že by mě kdy nějaká restaurace nalákala na nějakou akci nebo extra zviditelnění. V anglii mají justeat.co.uk. Zrovna se to ve městě, kde jsem žil rozšiřovalo, viděl jsem chodit agenty z jednoho fastfoodu do druhého a ten zázrak jak si to po pár dnech ti majitelé fastfoodů nalepovali na skla. To mě fascinovalo, čím je přesvědčili. A ty místa o kterých jsem věděl, že tam mají nejlepší jídla na to kašlaly, protože nechtěli zprostředkovateli platit nějaké provize za to, že jejich stálí zákazníci objednávají přes jejich systém. Šlo vidět, že se v systému zapli, pár týdnů fungovali a pak se zase inaktivovali. Je třeba hlídat si čísla, ale taky se soustředit na produkt a zákazníky zafixovat požitkem o stejné kvalitě. Lidi se rádi zvou, vyprávějí o jídle, myslím, že organicky to jde nejrychleji.

  15. – něco jako “Zlatý kupon” jednou denně od pana Johna do náhodné pizzy. – výhra je speciální pizza snů co není v denní nabídce
    – slevové kupony do každého balení v různé hodnotě (regulovat během dne slevu pokud by se začlo něco kazit)
    – zaplatit si v místním tisku články povídající o “american dream johna a jeho novém podniku dělající zdravější pizzu”
    – přidávat k pizze zábavné tématické samolepky s qr kodem vedoucím na objednávkový formulář na webu (grafika se pak využije pro další frančízy tedy je to investice která se postupně rozmělní)
    – udělat soutěž v jedení pizzy
    – dělat pizzu hranatou… nevyužité místo v krabicích zvyšuje uhlíkovou stopu :p
    – guerrila marketing – udělat grafity z kulatých kanálů na parkovišti u provozovny a jinde ve čtvrti. Prostě na ta víka kreslit pizzy. Sprejeři dotanou spreje a pizzu zdarma na nějaký čas a john si přichystá peněžentku na nějakou tu pokutičku od šerifa. Ale mohlo by to udělat promo zdarma navíc by to bylo umění.
    – přidávat k pizze zajímavá organická koření v těch mini pytlíčkách
    – guerrila marketing – dát na střechu provozovny wifi AP s aspoň 10ssid ve kterých by se v názvu wifi sítě psalo “Pizzoun – skvela zdrava pizza” – “Máš hlad? Pojď na pizzu”- a jako landing page po připojení by byl objednávkový formulář. Dosah podle typu zvolených antén může být slušný .. klidně 500m. Lidem se bude na mobilech ukazovat “nalezena sít bez hesla”.. přiláká je to ke kliknutí.
    – …….
    – …..

    1. To je dobrý seznam pi*ovin působící dojmem – tonoucí se stébla chytá… 😀

      Sdílím spíš trochu pohled Zdeňka Pohlreicha, že v restauračním byznyse se vydělávají peníze poctivou prací a skvělým servisem. Ne slevovýma kuponama 🙂

      V případě rozvozu potom chápu množstevní slevu, protože náklady na rozvážku 1 pizzy nebo 10 pizz jsou pořád stejné.

  16. Taky je moznost mit nastavenou realitvně vyšší cenu a někdy během málo vytížených časů mít “Happy hours”. To dokáže nalákat lidi aby pizzu zkusili. Tohle provozovaly fastfoody typu Burger King apod. A celkem úspěšně.

  17. Nebud levny, spis pribal polivku nebo neco na ochutnani zdarma. Pomohlo by mit k dispozici historii objednavek jednotlivych zakazniku a davat jim ochutnavky neceho co jeste nemeli. Bud originalni a nabidni neco, co jini nedelaji. Hoummus pizza je dobry priklad. Nabidni dippy. V LA jsem nenasel pizzerii co by mela dobry dippy. Garlic sauce jsem videl akorat v olejove nechutne podobe. Garlic sauce k pizza se rozmaha uz I v Britanii, kdejaka pizzerie ho dnes dava k pizze a nebude to nahodou. Swedish pizza salad si porad myslim ze je taky dobry napad. Vim o pizza businesu prd, ale miluju pizzu. Bud kreativni. Myslim ze jses na dobre ceste jen je na hodnoceni moc brzo.

  18. Jeste me napada, ze jsem s mistnima na obed nikdy nesel na pizzu a ze jsme chodivali do ruznych take aways a restauraci. Pizzu jsme dali bud na veceri nebo o vikendu. Ani nevim proc, proste mi prijde, ze to neni moc jidlo na obed. Ale mozna z te pizzy zabalenim muzes udelat wrap a nebo sandwich a hned je z toho jiny jidlo D

  19. Nebojoval bych přímo cenou za kus, je to sebepoškozující a nemusí to vydržet.
    Dobrá varianta mi přijde, že když si někdo objedná těch pizz 5 dostane šestou zdarma nebo tak něco – záměrně výrazně vyšší než je spotřeba jednotlivce nebo rodiny, aby to podporovalo sdružování lidí: “Hej, chci zkusit tuhle pizzu, když se přidáte vy dva, budeme mít jednu zdarma”. Nebo 3+1 – zkrátka aby to podnítilo, že budou lidi aktivně hledat, kdo si s nimi objedná.
    Druhá taková rovina, pokud jsou tam nějaké kanceláře/business centra v okolí, tak udělat ultralokální roznášku: nanosit tam letáky s číslem a nabídkou s tím, že při objednávce 5 a víc pizz budou mít roznášku zdarma a do 30 minut od objednání (samozřejmě realistický čísla). Možno to i omezit na nějaké hodiny kolem oběda, kdy je jinak mrtvo. Využít čas, kdy lidi nemají co dělat, že při takové objednávce udělají balík pizz a rovnou roznesou (bez platby za řidiče).

  20. Z pohledu zákazníka, který si od tebe tu pizzu zkusil. Bojovat cenou nemá smysl, soustředíš se na organickou pizzu a kvalitu surovin. Jakmile to bude moc levný (jakože to teď levný opravdu je), nebudu věřit tomu, kolik práce si s tím někdo dal a kvalitě surovin. Já totiž jako zákazník nevím, jestli ty suroviny na jednu pizzu přijdou na 3 dolary nebo 10 dolarů. Ten příklad beru z mnoha menších bister a pizzerií, který se soustředí na podobnej koncept, přijde mi, že čím je to v určitých lokacích dražší, tím víc je tam plno. Lidem totiž o cenu nejde, jde o kvalitu. Zvlášť v oblasti s takovým mediánem příjmů.

    Naopak jakýkoliv slevový akce typu 1+1 nebo sleva XX % značí, že si podnik naplno nevěří nebo je tak zoufalej, že se potřebuje rozdávat nebo se blíží krachu. To platilo o restauračním byznysu vždy, nízkou cenu si můžou dovolit pizza chainy jako Dominos.

    Pokud nechceš do startu byznysu investovat zbytečně moc peněz s nejistým výsledkem, určitě bych se zaměřil na cílenou online reklamu na sociálních sítích a na tvorbu kampaní na IG i FB. Důležitý je si přesně vyspecifikovat kdo je cílová skupina. Nebo si pořiď něco, co běžně v pizzerii není a čím se jde odlišit – třeba taková blbost jako automatizace výroby organickýho těsta.

    Na Instagramu můžeš vytvořit hashtag pro svou pizzerii, pod kterým budou lidi označovat fotky s krátkou recenzí pizzy, kterou si koupili. Po publikaci a schválení se bude promítat přímo v restauraci nebo rovnou viditelně ve výloze výčet fotek s tímto hashtagem, případně můžeš fotky tisknout a připínat je na dřevěnou plochu vlevo. Každej měsíc vyhlásíš soutěž o nejvíc lajkovanou fotku, jejíž autor vyhraje třeba pizzu na měsíc zdarma nebo podobně. Přitom bude další nástěnka s “Pizzoun of the Month”, dáš jim k tomu tričko, nafotíš, hodíš na web … To se píše samo 🙂

    Pokud jde vyloženě o věci, co souvisí s penězma. Využil bych lokální fundraiser, jako pizzerie podpořit nějakou událost, která zasahuje na velký množství lidí. Na to jdou napojit i lokální média, který se chytnou každý pozitivní zprávy, která má smysl.

    Vůbec nejsilnější bude ale propojení s dalšími lokálními byznysy, protože ty budou podle mě tvořit většinu pravidelných příjmů. Nevím nakolik je to hygienicky v pořádku, nicméně funguje jednoduchej princip ochutnávky v okolních firmách. Prostě se den předem zeptáte kolik tam pracuje zaměstanců a další den jim donesete osobně pizzu.

  21. V tomto případě cena odkazuje na kvalitu produktu a proto si určitě myslím, že pizza by měla být dražší hned na začátku. (doporučuji knihu Jak drahé je zdarma od D. Arielyho).

    Start á la DODO (500 pizz zdarma za reviews) je super v tom, že ačkoliv se jedná o “slevovou akci” , tak nedevalvuje hodnotu produktu, protože je to jednorázová akce na začátek. Velký počet online reviews a akce takového rozsahu určitě nakopne prodeje a pak už stačí ladit.

    Kdysi před lety můj dobrý kamarád otevřel jednu z prvních pražíren kávy ve krajském městě s malou kavárnou (mimo Prahu) a ceny čerstvě pražené kávy nastavil moc blízko běžné Jihlavance a nedal na moje varování, že ji prodává moc levně. Časem mi dal za pravdu a praženou kávu zdražil, ale stálí zákazníci to nesli dost nelibě – často mezi nimi byli ti co jsou citliví na cenu. Trvalo mu pak dost dlouho než postupně zdražil na několikanásobek a na to než se zákazníci vyměnili.

  22. Udelal bych YT kanal a natacel serial v kuchyni. Neco vtipnyho a dve tri minuty na dil. Neco co budou lidi sledovat pravidelne a nebu to stat nesmysl ale do 100 USD tydne max. Format neco jako byl serial Kutil Tim. Idealni by bylo tak 1 dil na tyden. Zapletek se v kuchyni da vymyslet milion pet. Lidi na kucharsky porady radi koukaji. Zamyslel bych se zda to neudelat interaktivne a nedat divakovi moznost si vybrat jak to dopadne. Koncept jako byl pred 30ti lety v Ceske televizi Kuchar Svatopluk. Kdybych se do toho pustil nasadil bych lidem do hlavy myslenku ze v pizzerii je plno lidi – zakazniku. Pojmul bych to ultra low cost. Nasel bych nejake mistni herce, rezisera a rekl jim. Hele ja bych chtel mit u me v pizzerii celostatne sledovanej porad. Nedam do toho prachy ale pustim vas tam zadarmo. Vy se zviditelnite ja budu mit zadarmo reklamu. Jen bych si nechal pravo veta. Ceny bych hned nastavil tam kam chci klidne trochu vyssi. Lidi musi pochopit ze jdou pro pizzu do dobre pizerie ktera je navic znama z televize a musi si za to zaplatit.

  23. Já bych cenu za pizzu nechal rovnou spíš vyšší, pokud jsi přesvědčený že za to stojí a raději bych vrážel peníze do nových akvizic třeba formou ochutnávek.
    Dokázal bych si představit, pokud kolem jezdí dost aut, dát k silnici ceduli “Pizza for free” a k ní nějakou hostesku, která řidičům kteří zastaví dá na cestu kousek pizzy (slice) na ochutnání (třeba výběr dvou různých druhů). Pokud kolem jezdívají pravidelně, tak by se pak čas od času mohli zastavit a pizzu si dát už za peníze.
    Něco jako “happy hours” a jiné slevy bych nedělal – devalvuje to značku a ukazuje zákazníkům jaká je “reálná” hodnota té pizzy (působí to jakou taková nouzovka). Navíc to komplikuje celý provoz a organizaci

  24. Ahoj Johne,

    Marketing.
    Za me bych zkusil reklamu na fcb, jelikoz muzes cilit presne tam, kam budes chtit, rekl bych ze pro lidi to bude spis to, ze si zapamatuji, ze organic pizza v jejich okoli existuje (takova prvni pusa) ale nepocital bych s tim, ze druhy den ti prijde kupa lidi.
    Vyslal bych do ulic maskota na par tydnu s propagacnim materialem (mozna i tou pizzou) tam bych vic zapremyslel, zda letaky jsou opravdu tak ucinny, jelikoz me, kdyz da nekdo neco do ruky okamzite to vyhazuji, stejne tak i s reklamou na fcb, nikdy jsem neproklikl na stranku z reklamy, treba to funguje jinak v USA. Kdyz reklama, tak bych se v ni zameril presne na to slovo organic, blizsi seznameni s tim, aby ti lidi opravdu zacli verit, ze kupujes a pouzivas vse organic, to se myslim vryje do pameti daleko vic, nez to kdyz mi nekdo rekne, jsme nova pizzerie, ale kdyz mi nekdo rekne, kupujeme veci od tohodle farmare, protoze vime, ze to dela dlouho a poctive a navstevujeme ho a jezdime pro rajcata tamhle na farmu, protoze maji uplne jinou chut, nez vsechny chemicky osetreny a z Utahu mame tuhle zeleninu, protoze se pestuje organic, tak to uz si pamatovat budu.
    Jinak bych omrknul okoli, a soustredil bych se na okruh do 1-2km, zjistil bych zda se v tem pravidelne nekonaji nejake sportovni akce, pripadne je oslovil.
    A zkusil bych najit a registrovat se do vsech ruznych aplikaci, ktere vyhledavaji jidlo podle GPS.

    Ja bych dupal po tom Organic a dal bych tomu pribeh, je to uplne stejne jako pasta, jsem presvedceny ze lidi si kupuji spagety s logem babicky, ktera je ohnuta v poli a sbira zrnka obili, nez spagety s logem Kaufland.
    Tim chci jen rict, ze lidem se pribehy libi, a o to vic to budes mit Johne jednodussi, kdyz to je postaveny opravdu na organic food.

    Budu rad, za tvuj nazor Johne.

    1. Ano presne takto se to snazime delat. Tlacit to organic co nas odlisuje. Letaky taky vyhazuji a s tou reklamou na FB je to asi vsude stejne, ale presto taky zkousime a uvidime jestli funguje. Zamereni na 2 mile daleko od provozovny. Zbytek premyslime. Mame uz rozjednane dalsi experimenty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *