Preziji male banky soucasnou situaci?

Dnes jsem mel schuzku s bankerem, se kterym se dlouho zname a financuje mi koupe skladu. Trosku jsem se snazil vytahnout jak tu dnesni ekonomickou situaci  ted v bance vidi.

  1. Pujcky na komercni nemovitosti zamrzly. Nedela se nic, krome vyjimek, kdy je pujcka letos splatna a nejde najit jine reseni. Naproste vyjimky.
  2. Banky cekaji na report kam se presunuly vklady od zakazniku. Zitra ma byt uverejnen od tech nejvetsich bank. A ceka se krvava koupel, ze malym bankam zmizely deposity. To spusti lavinu od regulatoru, protoze nebudou mit dostatek depositu vuci pujckam. A pak si banky mezi sebou ty deposity prodavaji nebo je musi ziskat od zakazniku.  Ten duvod proc se se mnou schazel bylo, ze potrebuji abych dal penize do banky na deposit. Takhe prosi a obchazi svoje zakazniky.
  3. V nejblizsich dvou letech ma splatnost vyrazzne mnozstvi komercnich pujcek (cislo jsem presne zapomnel, ale jsou to miliardy).  A jsou to pujcky co se daly kolem roku 2012 za uroky kolem 3%. I ja jsem v te dobe mel uroky pod 3%. Ted pri refinancovani jsou uroky dvojnasobne. Jesltize nemovitost nema odpovidajici prijmy, tak asi ani pucjku nedostanou (nebo vyznamne mensi).  A proto cekaji, ze bude  obrovske mnozstvi defaultu. A tim padem krach cen u komercnich nemovitosti. Tohle si dovedu predstavit zive u retailu a kancelarskych budov, ktere jsou ted casto nenaplnene. Porad spousta zamestnancu pracuje z domu. Kancelarske budovy nejsou uz tolik potreba.  U skladu si myslim, ze riziko je minimalni.

Tak taky s napetim cekam co se stane. Sam citim jak se situace na trhu meni i behem poslednich par mesicu. Kdyz dnes dam inzerat na pronajem skladu tak vola mnohem mene lidi nez na zacatku roku.

Mam pred sebou dalsi developersky projekt, kde jsem vyrizoval povoleni pres dva roky. Vubec se mi do toho uz nechce. Stavebni naklady narostly. A ty povoleni mi ted vyprsi a musim udelat rozhodnuti jestli do toho jit nebo ne. Mam uplne stejnou obavu z chybejici likvidity. Ale zaroven jsem uz toho projektu tolik nainvestoval, ze to nechat plavat je taky velmi tezke.

Spread the love

35 thoughts on “Preziji male banky soucasnou situaci?

  1. Díky za zajímavý report. Už sem se začal obávat, že jsem udělal chybu v tom mít portfolio z půlky ve fixed-income Treasuries když je teď tak zběsilý bull run. Nakonec to asi nebude tak sluníčkové, jak si mnozí myslí…

  2. potlacit emoce stran zmarene investice do povoleni, nic nestavet (zvlast v tom vasem preregulovanem a predrazenem chaosu), misto toho nakoupit za cash bitcoin nebo hotove sklady ve sleve pod tlakem defaultujicich pujcek (jen proto, ze v tom umis chodit a ta uspora casu, nakladu a prekvapeni je obrovska), radit je tak snadny 🙂

  3. Nefunguje totiž vůbec nic a bude to jen horší, přesedlal jsem jen pouze na nákup zlata formou zábavy a výhodně od lidí co potřebují nutně cash a v bláznovství covidu a Ukrajiny nakupovali, (ne od firem za draho), držení hotovosti různých měn eur, usd, czk, s tím se dá i různě čarovat když se náhodou zahýbe kurzem.. a co velice, raději klidek a pohoda, čas, počkáme na tu válku 🙂 stejně dojde.

  4. Nechces ted investovat v Mexiku? Budeme otevirat vyrobu 3D filamentu v Ensenade nejspis jeste tento rok. Mexiko je obrovsky trh a dobre se z nej obchoduje jak smerem na sever, tak i smerem na jih.

  5. Věřím, že tě intuice ani tentokrát neopustí a uděláš to nejlepší rozhodnutí. Držím palce i pro horší časy.

  6. Druha polovina roku bude asi zajimava.

    1) Student loans – lidi budou muset zacit znovu platit neco na co ted nemuseli tri roky myslet

    2) Dvojnasobne uroky se muzou projevit u hodne mensich multifamily projektu, kdy mensi investori kupovali projekty s velkou pakou a ted jim to nevyjde financne.

    3) Nejspis budou zase slevy na nova auta, pry se plni parkoviste. To je asi jedina pozitivni zprava 🙂

  7. Mě přijde zajímavá ta teorie 80 letých cyklů, podle všeho jsme teď v polovině a dalších 40 let by mohl nastávat delevereaging, tedy například nemovitost nyní stojí 200 najmů, a za pár desítek let bude stát třeba 100 nájmů, část toho způsobí pokles ceny aktiv, část toho půjde inflací, to je nájmy se budou zvedat, a ceny aktiv klesat, bude to turbulentní doba.

    Mě samotného překvapují daně, čím víc vidím tendenci je zvyšovat, tím míň si říkám, že pro mě má cenu vydělávat hodně a je pro mě výhodnější mít víc času pro sebe a věci si udělat sám. Což samozřejmě na sestupné tendenci ekonomice ještě přidá.

    Ale to jsou takové moje odhady. Zatím bych nemovitost alespoň v ČR nekoupil, nedává mi to totálně finančně smysl, celý ten trh zamrzl, nikdo nechce zlevnit, ale při těhle úrokových sazbách ty nemovitosti prostě takovou cenu nemají.

    1. “… při těhle úrokových sazbách ty nemovitosti prostě takovou cenu nemají”
      Ceny jsou na volném trhu dané jen poptávkou a nabídkou. A poptávka v ČR dlouhodobě převyšuje nabídku, proto jdou ceny nahoru. Úrokové sazby můžou mít vliv na poptávku, ale zatím se tak ve velké míře neděje.
      Pro dlouhodobější spekulaci by člověk musel zvážit růst nebo pokles populace, jaká část si bude moct dovolit kterou kategorii nemovitostí, atd.

      Co se týká danění, příjem se dá (legálně) optimalizovat a daně minimalizovat 🙂

      1. “Ceny jsou na volném trhu dané jen poptávkou a nabídkou.”

        To je sice pravda, ale i laik vidí, že dnes žádný volný trh v podstatě neexistuje (sankce, regulace, dotace). Navíc, neprojevily se nereálné, nafouklé ceny nemovitostí už třeba v americké hypoteční krizi z 2007?

        Celá dnešní západní ekonomika je jedna velká nafouklá bublina, krmená konsensuální (a kontinuální) dluhovou spirálou. Víceméně si s tím neví rady už ani renomované ekonomické elity a všichni spolu s politiky tak nějak odevzdaně čekají, co se vlastně stane a kam to dospěje.

      2. Jenomže ty nemovitosti nikdo nekupuje, sleduji to na srealitách, hodně nemovitostí tam už je rok. Takže to není tak, že je poptávka, poptávka není, trh zamrzl, lidi nechtějí prodávat ani kupovat, prodávající čekají, že se trh vzpamatuje, kupující čekají slevy, reálná hodnota nemovitostí je dnes níž než to co vidíš na realitních serverech.

        1. Na sreality se taky dlouhodobě dívám a záleží na segmentu, na který se zaměříš. Nějaké slušné nové domy v Praze začínají na 20MKč a dost je jich kolem 25-35MKč. A každá nová vlna výstavby je většinou vyprodaná do pár týdnů, i teď.

          1. Bereš v potaz taky to, kdo ty domy vlastně kupuje? Jestli reálná rodina reálně pracujících občanů ČR nebo spekulant s majetkem pocházejícím z úplně jiných zdrojů? Na rodinný dům 25 mil. je dnes hypotéka na 30 let circa 140-160 tisíc/měs. Kolik českých rodin dnes běžně vydělává 200+ k měsíčně, a s jistotou udržení toho příjmu pro další čtvrt století?

            Výrazný příklad tohoto nepoměru je třeba Londýn, kde naráží reálně příjmový původní Angličan na konkurenci bezedných zdrojů ropných magnátů a zdrojů pocházejících v lepším případě z šedé ekonomiky, v tom horším z nelegálních činností (miliardy eur ročně, které někdo musí vyprat, zlegalizovat). Dva úplně rozdílné světy. Kdyby ty nemovitosti kupovali jen reálně příjmoví občané, byly by ceny úplně jinde a dlouhodobě by si držely reálnou hodnotu.

            Ropnému magnátovi nebo mafiánskému bossovi je víceméně jedno, jestli ceny nemovitostí náhle spadnou a on odepíše ztrátu 50%, protože i tak má pohádkový majetek a na sociálce určitě neskončí. Tobě jako obyčejnému smrtelníkovi s hypotékou na 30 let to ale jedno nebude. Viz už zmíněná krize v 2007.

            1. Neni to nakonec jedno kdo je kupuje? Dulezite je, ze je dokazou pri tech cenach prodat.

              Nekdo kdo vydelava 200k mesicne, si dneska nekoupi barak za 25 mil, ale 3+kk v bytovce, a kdyz se mu neco behem dalsich 30 let zasadne nepokazi tak mu zustane na stari.

              Proste velky rodinny dum v Praze nebo jinem hlavnim meste neni pro stredni tridu. Tecka.

              To ze se ten nepomer zvetsuje, je jen dusledek utahovani sroubu, kontroly transakci, zakonu proti prani spinavych penez, sdileni informaci a cim vic vlady budou tlacit na pilu, bude to jen horsi. Driv by ten clovek z sede ekonomiky nebo nelegalni cinnosti pustil penize do ekonomiky primo a bylo by to. To co popisujes je jen dusledek.

              Jen poznamka – Ty ceny, ktere jsou ted, odrazi jen a pouze realnou hodnotu.

              1. Martinova premisa byla, že v tuhle chvíli nedává smysl kupovat nemovitosti pro uchování hodnoty na dalších 40 let. David naopak tvrdil, že to smysl dává. Nikdo tu neřešil výnosy dnešních prodejců nemovitostí. Mimochodem, před prasknutím hypoteční bubliny v 2007 ty ceny nemovitostí taky odrážely jen a pouze reálnou hodnotu? Já jen, že ze během pár týdnů tak rychle klesly…

                1. Jaký má smysl v investičním horizontu 40 let zmiňovat chvilkový pokles po r. 2007? I v Praze to bylo do 7 let zpátky a už je to mnohem výš.

                  1. Třeba protože Pavel tvrdil, že aktuální ceny “odrážejí jen a pouze reálnou hodnotu” nemovitosti? Jakou hodnotu tedy odrážely ceny před prasknutím bubliny v US v 2007 nebo před prasknutím bubliny v Číně v 2020? Tržní cena nemusí vždy odrážet reálnou hodnotu nemovitosti. Stačí číst.

                    A ano. Bude-li evropská ekonomika v dalších 40 letech úspěšně růst jako po válce nebo po krachu SSSR, může nakupovat i úplný jouda téměř cokoliv, s jistotou minimálního rizika. I když bude počáteční (kupní) cena dané nemovitosti/komodity díky spekulantům zcela přemrštěná.

                    Otázkou ovšem je, jaká budoucnost evropské hospodářství ve skutečnosti čeká a zda nepřijde útlum, o kterém psal Martin.

                2. To asi vyznělo špatně, že nedává smysl kupovat nemovitosti na 40 let, to je smíchaná jedna teorie co jsem slyšel s mým chováním.

                  Kdy to dává ekonomický smysl záleží na úrokových sazbách, výnosech, daních a ostatních aktivech. Jedna věc je, že mám nějaké svoje teorie, ale stejně nakupuji podle reálných potřeb.

                  Pokud si někdo chce koupit nemovitost k bydlení pro sebe co se mu líbí, smysl to dává vždy, stejně jako pro nějaké podnikání atd., druhá věc je spekulace, pronajímání atd.

                  Já osobně říkám, že bohatství je zdraví, vztahy a finance, znám moc dobře lidi co řeší celý život jen finance a zdraví a vztahy mají v čudu, a nejsou s tím šťastní. A jestli všechny aktiva poklesnou, tak člověk co má konexe a dobré zdraví si z toho fakt nemusí dělat starost.

            2. Kdo to kupuje, v potaz samozřejmě neberu, protože prodávajícího to nezajímá, bavili jsme se o ceně a trhu.
              Reálná česká rodina to koupit může, ale ne ze střední třídy, to se asi nekupuje na hypotéku, ale za hotové. Mmch. mít majetek třeba 100MKč fakt neznamená, že jsi ropný magnát, stačí mít menší úspěšný byznys. Tohle myšlení je ještě pozůstatek socialistického školství, že kdo má peníze je nejspíš zloděj, vydřiduch a vykořisťovatel 🙂

              1. Znovu, nikdo neřešil aktuálního prodávajícího, stačí umět číst. Pokud tě nezajímá, kdo co kupuje, tak směle do nákupů. A někdy v budoucnu si pak zjisti, co znamená třeba spekulace, umělé navyšování hodnoty.

                Ty dětinské plky na adresu největších investorů do londýnských nemovitostí (Střední Východ, Čína, bývalé sovětské republiky, do minulého roku Rusko) ani nemá cenu řešit.

                Mimochodem, například sklady vnímám stejně jako John jako nejméně rizikový segment v nemovitostech, zatím nejméně náchylný ke spekulacím. Slouží k reálnému byznysu potřebného pro běžný, každodenní život. Díky tomu víceméně věrně kopírují aktuální, reálnou situaci v lokální ekonomice. I když s nějakým časovým posunem.

          2. Samozřejmě každý segment je jiný, i když třeba domy v Praze kupují i menší firmy jako kanceláře. Já sleduji trh na jednom menším městě, tam ty prodávající vůbec nezaznamenali pohyb trhu, pro ně slevit půl milionu jsou peníze co vydělají za 2 roky, a tak váhají.

            Jinak známý dělá renomovaného realitního makléře, a sám také tvrdí, že trh de fakto zamrzl. Pokud je to jak to říkáš, tak je to možná spíše nějaká specifická niche.

        2. Tak ČR je v nemovitostech hodně konzervativní. Většina lidí chce vlastní bydlení, a když ho mají málokdo ho prodává. Domy a pozemky se často dědí a zůstávají po generace v rodině. Pocházím z vesnice v Podkrkonoší a tam jsou často i 100 let zpátky domy v rukou stejných rodin. Těch co měnily majitele je minimum, spíš pár chalup..
          Jsme malá země a pozemků je málo. Není moc lidí co má motivaci prodávat, české banky vám nedovolí se moc zadlužit, takže ani dvojnásobně úročené hypotéky nejsou pro většinu lidí (co už hypo mají) problém.

          Další věc je že vlastnícví nemovitosti v ČR nic nestojí (směšná daň), takže lidi často 10, 20let sedí na nevyužitém baráku po babičce, protože prostě nic je nenutí tu nemovitost ekonomicky využívat nebo prodat. Když by jako v USA platily daň 1-2% ročně z jeho ceny, pořádně by si rozmysleli co s ním…

  8. Johne, jestli mohu poradit a je to mozne v ramci upravy stavebnich povoleni, tak bych mozna zmenila projekt skladu. Treba cast skladu nechat pro klasicky pronajem velke firmy, ale cast nebo mozna celou pak rozdelit do projektu self storage. Kolem me to ted vyuziva hodne lidi /Britanie, Anglie. Jednak soukrome pouziti /od malych skrinek pro studenty nebo ulozeni veci, kdyz mas maly byt apod., po ruzne velke koje kvuli stehovani, pobytu v zahranici /lidi treba pusti byt a rok pluji na vyletnich lodich a mezitim maji veci a nabytek ve skladu, ruzne duvody/ a pak je hodne trend ted ze se to pronajima mensim eshopum, ktere uz to nedaji doma v garazi, ale neni to jeste na velky sklad. To ma podle me budoucnost. Velke sklady jsou ted otazkou. Tady je ted hodne velky trend opravdu prace z domova a podle me se to nevrati zpet na predpandemickou uroven. Britske firmy chteji setrit a kdyzuz, tak je pronajata kancelar a vni se treba stridaji lide, ze jsou tam dvakrat v tydnu ti a pak ti a zbytek prace z domova. Hodne to srazi naklady za velke prostory, dokonce i prepravci se toho chytly, drive treba byla permanentka tydeni na dojizdeni do Londyna z okolnich mest /neco jako lide v Cesku bydli ve Strednich Cechach, relativne levnejsi a klidnejsi bydleni, a dojizdeji do prace do Prahy, stejny trend je tady a po pandemii vetsi /co taky delat v Londyne mimo prace, networkingu,zabavy, pak se chces vratit nekam do klidu…/, takze ted uz nejsou tydenni, ale na pravidelne 2 -3 cesty tydne do Londyna, s tim, ze proste lide, kdo muze, ma homeoffice /tyka se to i statnich zamestnancu, ti se tady dokonce brani vratit se z homeoff. do prace od Covidu/. Zajimavy trend, treba v Cesku mi prijde, ze to je snad opacne :-). Takze tady treba se to vubec nebude vracet. A vnimam, ze kancelarske prostory jsou spise prestavovany na byty, protoze tech je nedostatek. A co se tyce hypotek a sazeb, stejna situace tady jako v USA /a to se jeste tady rika, ze USA je na tom s ekonomikou lepe nez tady zdejsi UK, ze pada mene pomaleji/. Dnes je prakticky nemozne vzit si hypoteku, banky jsou hystericke a i kdyz vyrizujes proces na ziskani hypoteky na domek, tak v posledni chvili ji zastavi, ceka se na nova pravidla, na dalsi sazby… prakticky tu zamrzava trh i s komercnim bydlenim. Vidim to do budoucna na pronajmy a spis co jde nejak zmensovat, zlevnovat a zmenit cilovku /tedy v Tvem pripade zvazit misto B to B tak na B to C… Krize je na spadnuti, lide se budou stehovat do mensiho a sklady kdyz to dobre nacenis, tak jsou v pohode /tady mala koje zacina na cca 60 librach za mesic a pak to jde nahoru dle velikosti/ , a to je celkem mala castka, kterou das za to, ze veci narves do skladu a nepotrebujes vetsi byt / dum. Tady se ted ceka az zacne strmy pad prave komercnich nem. nebot konci take fixace a ted dokonce liberalove navrhli, ze by vlada pridavala rodinam 300 liber mesicne na splaceni hypotek /samozrejme konzervativci je rozdupali, ze to je nefer a Labouriste take :-), tak z toho nic nebude/, ale je na tom videt ten prusvih, co se vali na Britanii a predpokladam, ze tenhle dominovy efekt to bude mit i jinde… USA, EU… nevim, jake mate pozorovani i vy ostatni?

    1. A jeste dalsi dodatek k pozorovani – v Cesku je ted situace se sklady obdobna, vzniklo tam hodne sefl storage /hlavne v Praze/ a okoli. Docela se tam rozmaha, ze si nekdo pronajme nejaky pozemek, koupi par vyslouzilych lodnich kontejneru, ty tam da, nektere rozpuli na pulku, tim ziska dve velikosti ruzne velkych storage, pozemek oploti, nainstaluje na vrata selfchecking system plus nejaky jednoduchy system ostrahy, casto neni na pozemku ani osvetleni, jen v garazich treba svitidla na baterie nebo je prodavaji 🙂 a hotovka. Cili pronajimaji to lidem ci firmam jako podnajemcum. Docela zajimave pro majitele pozemku vyuzti pozemku, co si treba koupi na investici, tak to pronajmou a ten dotycny si na tom udela tenhle lowcost business /nemusi tam byt ani toalety, nic na tom pozemku, zasitovany, nic, takze to funguje/. Ted jsem to zrovna pred letem resila v Cesku, tak jsem jich prosla celkem hafo a je zajimave jak rozmanity byznys to v Cesku ted je a docela dobry a uzitecny dle me…. Tak to na doplneni, ze me to docela zaujalo a ze mi to prijde jako docela unosny byznys model, s nimz se da ruzne variabilne pracovat. Doba bude totiz hodne hekticka a tezko predikabilni a podle me je potreba i menit byznys modely, ktere doted fungovaly. Kdo to udela vcas, bude mit vyhodu /jako vzdy :-)/

    2. Zase na druhou stranu bych řekl, ze takový dobrodruh co proda bydlení aby jel rok na lodi, velice nic nemá (XXX věci, auto, harampádí do garáže, kola.. ) a snad ani to bydlení nemá, to je lepší takový život žít u někoho (nej. rodičů) zrovna tak hromady věcí dát k nim, než za to ještě platit a skladovat dnes bezcenný nábytek…. ten dnes nemá žádnou hodnotu. Nevím.

      1. Casto temito ´dobrodruhy´ byvaji duchodci nebo lide stredniho veku, kterym odrostly deti a maji pasovni prijem nebo mladsi lide s pasivnim prijmem atd. – proste nektere veci vyhodite, jine prodate a par si jich nechate treba s tim, ze kdyz se clovek vrati, tak si pak pronajme neco mensiho. Prave ti duchodci to tak hodne mi prijde, delaji, prodaji dum /vetsi – 3 – 5 loznic/ , na rok se rozfofrujou , utrati uspory a pak jdou treba do pronajmu – 1 loznicovy nebo si pronajimaji ted lide i karavany, kam se jim vejde jen cast veci. Je to docela zajimavy, rozvijejici se trh, co jsem ted od nedavna zacala zaznamenavat. No, tady jsou ty sklady docela dost vyuzivane i privatne, ale jak rikam, je to jen cast segmentu trhu. Uvidime, jak se to vyvine. A davala jsem to jako tip Johnovi, co s tim jeho skladem. Ale jen tip, spis mi prijde, ze spis chce sklady prodavat nebo pronajimat na dlouho jednomu najemci, self storage pro jednotlivce je uz proste klasicky byznys, je s tim pak samozrejme o dost vic prace, asi spis o to jde. No a jak rikam, celkove jsem zvedava, samotnou me tenhle trh zajima, tak to pozoruju, uvidime, kam to pujde…

        1. Možná se to jinde děje ale v česku a okolí bych řekl nikoliv, kdo ten majetek rozfofruje už k němu nikdy nepřijde a kdo má rozum to ví, tady spíš lidí vše drží a chodí si kolem toho k domu mají chalupu, garáže, byt atd.., než to rozprodat a vytratit se na rok jen tak jakože si užívat na lodi či cestovat- a co pak dál – bída, kor duchodci – tady vůbec a ani to nevidím u střední kategorie lidí. Lidi tu mají jiné hodnoty, možná jsem to takto blbě pochopil v rámci CZ a okolí, USA a Anglie funguje jinak..

          1. S tou inflaci, kdo proda, tak uz si uz nedokaze po nejake dobe koupit zpet. Aniz by se stehoval do nejake levnejsi oblasti.

  9. Ako je to tam u vás? Tu ak máš stavebné povolenie platné, tak ak začne stavba, tak je zasa dosť dlhá doba na jej dokončenie a tá sa dá predlžovať. To začatie stavby môže byť docela formálne a lacné.

    A to by ti lacno dovolilo prežiť tento dynamický čas a potom uvidíš.

    Plus – u nás je jednoduchšie zmeniť stavbu pred dokončením ako riešiť novú. Takže začatá (formálne) stavba sa potom dá zmeniť…

  10. Ze současného dění mám obavu, že až dokončíme zásadní rekonstrukci objektu za účelem vlastního přesunu a také poskytování pronájmu, tak fabriky napojené na automobilový průmysl padnou a všude kolem bude moře hal k pronájmu. Jak se Johne díváš na hrozbu čínských automobilek, které patrně velmi zahýbou s auto průmyslem v Evropě? Ta provázanost výroby aut s ostatním průmyslem a navazujícími službami je zrovna v Česku velmi výrazná. Já z toho mám docela obavu, že to bude “pěknej průser”. Lidi si tu rychle zvykli na vysoké platy, benefity, bonusy….

    1. Myslim si, ze se jako zapadni svet nemuzeme spolehat, ze vsechno budeme vyrabet v Cine.. ta vyroba se musi zacit vracet zpet ze strategickych duvodu. S vyrobnimi halami jsem optimista.

    2. Ten trend “budeme všecho vyrábět levně v Číně” už pomalu otáčí dle mého.
      Jednak Čína už zdaleka není tak levná, a Covid a válka na Ukrajině ukázalo, že spoléhat se na globální ekonomiku, resp. na 1 dodavatele – navíc totalitní zemi typu Rusko/Čína není ten nejlepší nápad…

      1. Ten trend se ale u aut rozhodně neobrací, ale Čína v Evropě získává stále větší podíl u elektroaut.
        A budoucnost spalovacích motorů se zdá být kvůli regulacím zpečetěna, takže ten prostor pro další růst Čínské výroby aut je velký.
        Většina států EU přestane vyrábět auta se spalovacími motory mezi roky 2030-2035, ale kdyby neoddálili EURO 7, tak už za pár let se smaže cenový rozdíl mezi elektroauty a těmi na benzín a naftu, jelikož tak jsou stanoveny stále přísnější pravidla.
        Z EU tak na baterkách zmizí obrovský kapitál do zemí, co tu vše dováží. Nějaké montovny baterek to moc nevylepší, když se zde suroviny netěží.
        Čína nemusí dominovat na našem trhu, ale růst bude i na všech ostatních trzích, kde EU výroba bude méně konkurenceschopná.

  11. Zdravím,
    máte někdo fundovaný vhled do amerických reálií co se týče 3D tisku ?
    1. jsou 3D tiskárny už běžné v amerických domácnostech ?
    2. jsou 3D tiskárny běžnou součástí amerických škol ?
    3. mají obyčejní lidé přístup k 3D tiskárnám jako třeba ke kopírovacím strojům (v každém supermarketu) ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *