Proc nerozjizdet startup

Vyborny clanek v anglictine od Marc Andersena o tom proc nezacinat startup.

Second, in a startup, absolutely nothing happens unless you make it happen.

This one throws both founders and employees new to startups.

In an established company — no matter how poorly run or demoralized — things happen. They just happen. People come in to work. Code gets written. User interfaces get designed. Servers get provisioned. Markets get analyzed. Pricing gets studied and determined. Sales calls get made. The wastebaskets get emptied. And so on.

Ve startupu se nic neudela aniz se o to postarate. Tohle velice dobre znam a do doby nez v jakekoliv firme zavedu pravidla, najdu lidi a vse se nejak ustali tak vetsinu veci odtahnu sam. Jinak to proste ani nejde. A je to presne jak v tomto prikladu. I ty odpadkove kose jsem vynasel nebo pres noc prestehovaval konfiguraci kancelari, abych tam mohl vtesnat vice zamestnancu. Dnes uz je to trochu jinak, ale zacatky jsou doopravdy tezke nejak kreativne vymyslet, aniz by clovek vsechno odedrel sam.

Zrovna ted si to znovu zkousim na projektu Ofiplex v Memphisu bez toho aniz bych tam nejak intenzivne jezdil a o vse se staral.

Ale kdyz se vam startup podari rozjet tak je to fantasticky pocit, ze veci funguji i bez vas. U zavedenych firem lide proste chodi do prace, vyrizuji se objednavky a penize chodi na ucet. Tenhle pocit je k nezaplaceni. Na vse mit system a lidi.

Z toho clanku jsem vytahl jen jeden bod. Je toho tam zajimaveho vice.

Spread the love

9 thoughts on “Proc nerozjizdet startup

  1. Clanek je prijemnou zmenou ve vlne hypu "kazdy muze vybudovat high-tech startup, je to tak levne a snadne", sirici se zvlast kolem Y Combinatoru. Predevsim cast o najimaji lidi je zajimava reflexe reality.

    Vse jsou to ale dobre zpravy, kdyby to bylo snadne, byl by uspesny kazdy:)

  2. Ja vidim problem s ciste internetovymi projekty, ze casto to jsou sluzby tak revolucni, ze je vlastne nikdo nepotrebuje (nepotrebuje = neni za ne ochoten platit penize). Takze jit cestou co nejvetsi navstevnosti je jediny zpusob jak to monetizovat (protoze vas pak nekdo koupi prave kvuli tomu, ze jste nejvetsi). A na to je potreba tech 10M.

    Proto si myslim, ze je nejlepsi delat neco co lide skutecne chteji a jsou ochotni platit penize. Pak neni potreba resit nejake problemy s monetizaci, investory, apod.

  3. Lze souhlasit jenom zcasti. To, co lide chteji jiz maji, nebo to trh v nejake forme nabizi. Myslim, ze zakladni tezi vetsiny startupu je prave Johnem spominany pocit dokazat si, ze to jde vybudovat i z niceho.

    Popravde, pokud chcete nejak uvest do zivota vase ideje o jejihz zivotaschopnosti jste presvedceni, jinou moznost prakticky nemate. Zejmena pokud se jedna o projekt, ktery na zacatku vyzaduje financni injekci. U velke spolecnosti, ktera by teoreticky mohla mit v budgetu na neco takoveho prostor narazite na byrokracii, neduveru a strach z novych myslenek.

    Startup je samozrejme buzzword. Ucel buzzwordu (a zaroven jejich nestesti) je zjednoduseni popisu.

  4. Ja myslim ze u startupu jde o dokazani vybudovat neco noveho. Udelat si firmu podle sveho obrazu a pocitu jak si myslim, ze by to melo fungovat. Delat si kazde rozhodnuti presne jak citim, ze by melo byt.

    Dokazat udelat z niceho nic, to je muj preferovany koncept. Pripada mi totiz, ze shaneni invstoru je az moc prace navic. A investovat spoustu vlastnich penez je dost velke riziko. Kdyz delate startup s minimem penez tak neuspech tak neboli.

  5. Zacinat nejaky startup je trosku jako droga. Tak jak v clanku pisi "emotional roller coaster". Jste nahore a pak zas dole. Jednu chvili mate pocit, ze se vsechno super dobre dari a druhy den jste v depresi:-)

  6. TO: rushid… souhlasim:-)

    TO: Antonin Danek: Jak prijit lehce k penezum startup urcite neni dobre reseni. Za hodne prace muzete mit hodne penez (kdyz se vam zadari).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *