Dane: Prodej vlastniho domu v USA

Kdyz v USA prodavate vlastni dum tak nemusite platit danz 250 tisic dolaru zisku. Pro manzelske pary je ten limit 500 tisic dolaru. Dejme tomu koupite dum za 1 mil. Prodate ho za 1.5 mil. A tech 500 tisic se nemusi danit.

Pravidlo je, ze v tom dome musite dva roky v ramci poslednich peti let bydlet. Nemusi to byt najednou dva roky. Treba v dome bydlite prvni rok, pak tri roky jinde a pak posledni rok.

Je docela velka vyhoda, kterou muzete opakovane vyuzit. Neni limit kolik tech vlastnich domu mate. Staci vzdy bydlet jen dva roky. A vyuzit tuto vyhodu maximalne kazde dva roky (ne casteji to nejde:-).

Spread the love

9 thoughts on “Dane: Prodej vlastniho domu v USA

  1. Strašně jednoduché 🙂 Jen největší­ problém vidí­m v tom, dokázat prodat dům se ziskem. Samozřejmě, v ČR jsou daňové zákony ještě daleko pří­znivější­ – stačí­ nemovitost 5 let vlastnit nebo v ní­ 2 roky bydlet. Kromě toho snad stále ještě platí­, že od daně je osvobozen ten, kdo použije pří­jem z prodeje nemovitosti na vlastní­ bydlení­. Je pravda, že je tu naví­c 4% daň z převodu nemovitosti. Ale stejně, co bych dal za to, kdyby české daňové zákony platily v USA…

    1. Zají­mavé je, že u nás se pí­še že máme jedny z nejsložitější­ch daňových zákonů na světě 😀 Hádám že to tak pí­ší­ lidé ve všech zemí­ch na světě 😀

  2. Claytone, jestliže se platí­ daň za převod nemovitosti u vás,
    tak to je asi Nevadský zákon; u nás to není­.
    Když Nevada nemá státní­ income tax, tak si stát nají­t pení­ze jinde.

  3. Řekla bych, že větší­ problém než složitý systém, je neustále se mění­cí­ systém 🙁
    Nejví­c by politici ekonomickému rozvoji pomohli, kdyby nechali zákony tak, jak jsou aspoň 5 let !!

  4. Ahoj Johne,

    Skvělý blog! Mohl bys mi prosí­m ještě vysvětlit tí­m bydlet myslí­š trvalé bydliště ? nebo doopravdy bydlet – tzn sousedi ti potvrdí­ že si tam opravdu bydlel..? Jde mi o to jestli by šlo koupit barák jako FO dát si tam trvalý bydliště a v klidu ho pronají­mat a pak pří­padně prodat a na daní­ch ušetřit..šlo by to ? 🙂

    Čtu blog pravidelně a lehce mi je lí­to, že si opustil residenční­ nemovitosti – pro mě nejví­ce zají­mavé téma .. 🙁 psal si o tom jakou taktiku použí­váš když kupuješ sklady např než dáš counter offer tak v poho počkáš 5 dní­, řekneš jak se dí­váš po jiných skladech apod. .. zároveň si uvedl, že tohle jde aplikovat u komerční­ch nemovitostí­. Snad se nemýlí­m, ale nikdy si nepsal nějakou kompletní­ strategii jak si vyjednával u residenční­ch nemovitostí­ ? Zmí­nil ses např o tom, že mnohdy nabí­dneš něco jiného než vyšší­ cenu (cash, postupné splácení­ aby bývalý owner ušetřil na daní­ch) je tu ještě něco o co by ses mohl podělit ? (možná námět na poslední­ článek k residenční­m nemovitostem – lehce zavzpomí­nat co fungovalo.. ? 🙂 ) ale určitě se spokojí­m i s jakoukoli odpovědí­ do komentářů

    Dí­ky za reakci opravdu oceňuji a uznávám co tady na blogu děláš 🙂 (tedy jestli nějaká reakce přijde :D) ví­m jak cenný je čas a jestli reakce nepřijde určo se připomenu pří­ště snad si mě všimneš 😀

    1. Tak ono se v USA nikde nehlasi trvaly pobyt. Je to mysleno tak, ze tam fakt bydlis. A kdyby doslo na vec tak to budes schopen prokazat (coz si muzes domyslet cokoliv.. kdyz se nekdo zepta sousedu jestli jsi tam bydlel, jestli ti tam chodila posta, vypis z bank, kreditek, nebylo to pronajmute nekomu jinemu, apod.)

      U tech bytu a domu kdyz kupujes na zhavem trhu tak je lepsi nabizet cash za nabidky.. a treba trosku nizsi cenu. Ale tim, ze je to za hotovost je vetsi sance na akceptovani tve nabidky.

      1. Jasný takže když chci tuto daňovou výhodu využí­t musí­m tam skutečně fyzicky bydlet 🙂
        Dí­ky moc za upřesnění­ :))

        a cash – zní­ to logicky dí­ky za radu 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *