Startup aspon musi rust

Startup musi rust nebo musi vydelavat. Nejlepsi je, kdyz jde oboji najednou, ale nechci byt az moc hamzivy. Takze rikam jedno nebo druhe.

Kdyz startup rapidne roste tak nevadi, ze zrovna nevydelava. Protoze tam je to svetlo na konci tunelu. Doufate, ze kdyz se dostanete do urcite velikosti tak vam to umozni vydelavat mnohem vetsi penize. A tim, ze to roste se utvrzujete, ze jste na spravne ceste. Vse je relativne v poradku. Pokdud vam teda nedojdou mezitim penize. Tohle je idealni startup pro klasicke investory. Vy je potrebujete a oni vidi tu prilezitost diky vasemu rychlemu rustu.

Ja osobne nemam moc velky zaludek na to propalovani penez. Proste nejsem takovy gambler. I kdyz nemam nic proti. Lidi co toto umi maji podle me sanci vydelat mnohonasobne penez nez kdo jde vice na jistotu (kvuli tomu jak se ohodnocuji startupy co brutalne rostou a nemusi nic vydelavat). Ale samozrejme ta sance na totalni uspech je relativne mala (ve smyslu, ze vybudujete dalsi Facebook nebo Google).

Druhy zpusob jak podnikat je, ze proste od zacatku (jak to jen jde) chcete vydelavat (mit zisk). Budete delat asi trosku jine podnikani. Nohama budete trosku vice na zemi. A premyslite jak to podnikani delat, aby se produkoval zisk. Tohle je zpusob co mi sedi. A mam pocit, ze tech prilezitosti je strasne moc. Spousta odvetvi funguje uplne stejne poslednich 20 a vice let. Pritom staci vyuzit internet & software a zvednout produktivitu a delat vse lepe. Jsou to odvetvi ve kterych se toci spousta penez. Tohle je mi blizke a mam tento tip podnikani nejradeji.

Neverim na startupy, ktere nerostou a ani nevydelavaji. A to myslim startupy, ktere potkavam rok po roce… a v podstate je porad vse stejne. To ze startup hned nedovede mit zisk podle me neni problem. To je celkem normalni. Ono to muze zabrat klidne rok a vice. Ale mezitim se musi neco dit. Musi to nekam smerovat. Bud musi byt videt nejaky radikalni rust nebo to musi smerovat k tomu, ze ten zisk brzy bude.

Spread the love

3 thoughts on “Startup aspon musi rust

  1. Mel bych k tomu dotaz. Jsou nejake obecne pravidla na valuaci klasickych a internetovych firem? Existuje neco jako zakladni cisla? Jako treba, ze klasicka firma se tradicne hodnoti jako 10x rocni zisk a netova 3x rocni zisk, nebo tak neco. Samozrejme se to pak ladi podle specifik daneho podnikani, ale slo mi jen o nejaka vykopova cisla…

    1. Pří­stupů k valuaci firem je několik – jedna z nich posuzuje výnosy a zisk, další­ tržní­ ocenění­ – na základě porovnávání­ s již realizovanými obchody a někdy se oceňuje hlavně majetek firmy (třeba zásoby ropy). Žádné obecné pravidlo tedy není­.
      Rozdí­ly mezi “netovými” a klasickými firmami – hlavní­ rozdí­l je asi v posuzování­ rizika. Což může být negativní­ (např. snadnější­ kopí­rovatelnost, ochrana know-how) nebo i pozitivní­ – např. možnost rychlého škálování­ a tudí­ž vyšší­ch výnosů. U startupů bez je valuace spí­š takové věštění­ z koule a záleží­ hodně na tom, která strana dokáže přesvědčit tu druhou. Ostatně ta jediná správná cena je ta, kterou někdo skutečně zaplatí­…

    2. Dokud firma nevydelava nic a roste tak muzes maximalne bullshitovat a valuace je skutecne jen to co ti lidi uveri. Jakmile zacnes mit zisk, tak uz se casto valuace dela nejakym nasobkem … obratu, zisku, EBITDA, hrube marze.. tam uz zalezi na oboru.. jestli je to internetova firma, klasicka, softwarova, logisticka, apod. V kazdem oboru jsou jine zvyklosti. Treba u logistickych firem kam zapada Shipito je to 6-8x nasobek EBITDA. Kdyz firma rychle roste tak vice… ale zhruba to takto vychazi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *