Update po par mesicich investovani do P2P pujcek

Tady je muj update z investovani do P2P pujcek pres LendingClub. Na uctu ma kazdy investor link (Understanding Your Returns), kde po kliknuti muzete videt jak na tom jste v porovnani s ostatnimi. Ta modra tecka to je muj ucet. S investovanim do P2P pujcek jsem zacal nedavno, takze zatim jsem na zacatku. Cervene tecky jsou ucty ostatnich investoru, ktere jsou velmi pdobne memu (pujcky s podobnymi uroky).Understanding Your Returns   Lending Club

Jak vidite ta ocekavany vynos klesa podle toho jak je vas investorsky ucet stary. Ono to chvilku trva nez mate tzv. defaults (nekteri lidi prestanou platit). Takze ten vynos pujde dolu. Statisticky je videt co lze asi ocekavat. Realita samozrejme muze byt trosku jina. Zalezi do jakych pujcek mate nainvestovano a jestli to treba nedelate trosku lepe nebo hure nez nekdo jiny.

Lending Club

Uz mam taky lidi co neplati. Ale s timto se statisticky pocita. Tohle je vyhoda investovani pres LendingClub. Tech pujcek se realizuje hodne. Za posledni ctvrtleti to bylo 1 miliarda dolaru. A ke vsemu jsou verejne statistiky. Takze naprosta otevrenost a informovanost. Muzete se podivat na historicka data a presne se podivat jake pujcky s jakymi kriterii byly ty u kterych lidi prestali platit.

Drive jsem zkousel ty pujcky, ktere jsou pozadu se splacenim prodavat pres FolioFN (to je platforma kdy z temito pujckami muzete obchodovat). Ale zjistil jsem, ze velmi casto i pujcka ktera je pres 30 dnu pozadu se najednou vrati do normalniho statusu. Proste nekteri lidi zaplati pozde. To ze je splatka zpozdena neni potreba videt az tak cerne.

Ja sam zkousim ruzne strategie. Tohle je muj nejstarsi ucet kde jsem mel urcitou strategii. Cilovou castku jsem uz proinvestoval. A ted uz reinvestuji z penez co se vraci. Na novych uctechzkousim neco jineho, ale statistiky k dispozici jeste zadne nemam. Ale myslim, zety novejsi strategie budou uspesnejsi.

Spread the love

32 thoughts on “Update po par mesicich investovani do P2P pujcek

  1. Pěkné – docela by mě zají­malo jestli těch pár smolařů co se dostali pod 0% dělali nějaké blbosti nebo prostě měli smůlu na neplatiče. 🙂

    1. Jestli to treba neni, ze jen na zkousku investovali do par pujcek (po $25).. a kvuli male diverzifikaci pak nahodou jeden default takto snizi ten vynos. Ta diverzifikace je hodne dulezita. Investovat do par stovek pujcek.. radeji po tech mensich castkach $25 a do vice.

      1. Aha, jinak to vypadá jako velmi dobrý druh investice, když se ta křivka ustáluje někde na 8%.

    2. Mna by skor zaujimal druhy extrem – teda investori okolo 20% po 20 mesiacoch a ich strategie, ktorymi ocividne prekonali ostatnych.

      Predpokladam, ze tito top investori vychadzali zo statistik a nasli tie spravne patterny comu sa vyhnut a doco ist. Vnimam to tak, ze pri posudzovani poziciek sa ako investor spravam / kalkulujem presne tak ako banka.

      1. Je to vyber.. ono se da vyzobat par pujcek s nejlepsimi uroky, ale zase je problem uplatnit vetsi castky. Takze treba nekdo kdo ma takovy velky vynos ma proinvestovano velmi malo a vyzobava ty nejvynosnejsi pujcky.

        1. Pravda, ak mas velky budget je to negativum a potom len susis peniaze na ucte. Cherry picking je dobra volba pre malych investorov.

  2. Dik, ze to tu reportujes. Nejake info by mel mit taky Mr. Money Mustache – http://www.mrmoneymustache.com/, ktery tez experimentuje s Lending Club v US. Ja zatim v malickem meritku zkousim Bondoru a po asi 2 mesicich kolisam okolo 5%. Sel jsem spis konzervativne, mam jeden default a rozpuceno ve 30 pujckach. Coz postupne budu navysovat.

    1. Co lidi pisou o LendingClub tak je fakt potreba diverzifikovat.. pujcovat po malych castkach, ale mit stovky pujcek v portfoliu. To si taky myslim, ze je klic.

    2. FYI – v Bondore nedavno nastali 2 zmeny:

      1. Uplne sa prerobila logika investicnych queries pre portfolio managera. Od tohto momentu som zo solidneho poctu automatickych investicii padol takmer na nulu. Niektori investori sa vracaju k manualnemu investovaniu, ale to je totalna blbost.

      2. Zacali ponukat vysoko rizikove investicie “Bondora +”, kt. tvoria teraz cca 90 % vsetkych investicii. Uroky su tam vysoke, ale treba vziat do uvahy aj vysoky default rate pre tento typ investicie.

      Cize jediny sposob ako nesusit len tak peniaze na Bondore su rizikove pozicky. No mam obavy, ze sucasnte prezentovane default rates este mozu rapidne narast..

  3. Ahoj, já také zkouší­m LC. Ale nerozumí­m dvěma věcem:
    1) Pokud někdo neplatí­ splátky…chápu, že investor to odepí­še (ideálně 25usd každý) ale jde někdo po tom dlužní­kovi? Vymáhá někdo ty pení­ze? LC?
    2) LC je marketplace. Co by se stalo, kdyby z nějakého důvodu zaniklo? Jsou ty Notes někde jinde registrovány (jako třeba v pří­padě cenných papí­rů u depozitáře)?
    Dí­ky za odpověď

    1. Jo maji to tam popsane a uvidis to i u te pujcky co se deje.. kdy byl dluznik kontaktovan, apod. Je to v notes. LC bude delat IPO.. to ze zanikne bych nemel strach.

  4. Taky uz jsem chtel vyzkouset LC, ale bohuzel muj stat nepovoluje se tam registrovat. Mozna az se prestehuju …

  5. Ahoj, jak jsem psal už dří­ve, že pojedu na ten WaT program a dostanu nějaké zvláštní­ SSN, tak už ho mám a stojí­ na něm “valid for work only with dhs authorization” – myslí­te, že se mohu normálně registrovat a investovat? Jde mi o to, že bych pak určitě odevzdával nějaké daň. přiznání­ o pří­jmu, tak jestli se to nebude brát jako bych pracoval .. nebo tak nějak – snad mě chápete:) – a neví­te také, jak je to s daněmi pro studují­cí­ cizince nebo cizince obecně? Mě všechny daně, které tady za to léto zaplatí­m, za rok vrátí­ (pracuju ale na J1 visa, tak si nemyslí­m, že by toto p2p půjčování­ byl stejný pří­pad)… Dí­ky za všechny názory

    1. No kdyz nevydelas moc tak ti vetsinu dani vrati.. i z toho prijmu z LendingClubu.. LendingClub prijem je povazovan za normalni prijem jako treba z jine prace. Takze vetsinu dani dostanes proplaceno zpet.

      1. Menší­ update – dneska jsem zkoušel volat do LC ohledně toho SSN a chlapí­k mi nejdří­ve poví­dal, že se s tí­m ještě nesetkal. Potom volali zpět, že pokud mám jako full-time studium v ČR, tak by mě brali jako zahraniční­ho investora a musel bych složit 100 tisí­c USD + ještě nějaké další­ podminky. Tak zitra se zkusí­m podí­vat ještě na ten prosper, jak to funguje tam…

        1. Jestli mas SSN tak si zaloz ucet online a vubec to neres.. ono kolikrat se takto na neco v USA ptas a protoze nevi tak ti reknou ze to nejde nebo sloziteji.. me se to stavalo porad kdyz jsem zacinal. Americani jsou na toto specialisti, kdyz je neco trosku neobvykle

          1. Jasně rozumí­m. Já jsem to teď zkoušel, ale hned v další­m kroku musí­m vyplnit americkou adresu… jsem si i přečetl, že ty dokumenty ohledně daní­ a tak posí­lají­ poštou … Tak to asi padá, já se zhruba za 2 měsí­ce vrací­m zpět do ČR…

    2. Pokud muzu doporucit tak povinnou cetbou pro pobyt v US by mela byt ucebnice ‘Immigration and Nationality Law – Cases and Materials’, Richard A. Boswell, Carolina Academic Press, ctvrte nebo novejsi vydani.

  6. K otazce diverzifikace: v UK je nejrychleji rostoucim druhem p2p financovani tzv. invoice trading (marketinvoice.com, platformblack.com); pouziva se to v US take?

  7. Tak ted se situace zmenila, uz neni mozny odchytit zadny dobry uvery ani s tim jejich automatickym nastrojem.

    Museli jsme naprogramovat robota, ale ty uvery, co maji smysl, se tam ohrejou jen jednotky sekund. Jsem zvedavkdy budem muset presouvat comp k jejich datacentru 🙂 At zije demokraticky pujcovani 😀

    IMO budou muset zmenit system, nelze mit fixni cenu pro urcity subgrades. Bude se to muset prodavat v aukcich, jinak to bude fakt valka robotu a investoru bude jen par.

      1. Nevim jestli mas svyho robota, ale pokud bys chtel zadarmo pro vlastni uziti toho naseho, tak dej vedet. Az bude po beta, tak ti ho muzu poslat. Jen to nastaveni bude velmi user unfriendly, protoze pro 1 cloveka se nevyplati k tomu delat interface a ja investuju vcelku to same. + potrebujes vlastni server + za chyby nerucim 🙂

        Nebude to tak fancy jako zde: https://www.lendingrobot.com/ ale uspora jiste vetsi nez 40 usd. Plus to mas cely u sebe…

        1. LOL… zrovna ten lendingrobot jsem zkusil a pripada mi docely slaby.. nevim jak to vybiraji, ale necham tomu jeste nejakou dobu.. ono se to taky neda hodnotit hned. Nekdy se podel o vysledky (XIRR) az to nejakou dobu pobezi. Jinak ja zas tak nemam cas si s tim moc hrat, takze taky pouzivam ruzne third party tools,ale u me nechci nechat nic bezet.. Diky za nabidku. Me vrta hlavou co nam vsem treba unika.. kazdy z investoru se kouka na statistiky loanu za poslednich x let.. jenze se divame klasicky do minulosti a z toho predvidame budoucnost.

          1. No co mizi jsou C D E F grades, 36 mesicu + jeste nejaky jemnejsi vybery, ale hlavne tohle ze. Na to myslim prijde kazdej a i ja se je snazim zachytit. Ty A-B si muzu doklikat kdykoliv.

            Nicmene to co nam vsem unika je systemovy riziko IMO. Proste kdyz se ekonomice dari, tak jsou spatne uvery ty dobre, protoze pri pomerne jemne divrzifikaci maji mnohem vyssi vynos.

            Lamani chleba prijde, az praskne dalsi US bublina. Kolik bude vynos A dluhopisu a D dluhopisu? Bude to +1% a -5%? Nebo -10% a -40%? A kdy to teda zase cely praskne… Kdyz se clovek diva na ty horsi dluhopisy tak tam bez vyjimky maji vsichni prusery v roce 2008/9 (ja teda beru uvery s min. dylkou zamestnani 5 let, takze tam maji i tu kreditni historii).

          2. Ten lendingbot skutecne nakoupi vsechny uvery co jsi chtel? Zajima me to proto, ze proste tak opravdu jsou jen <10 sekund, mozna o dost min, my mame nakoupeno v case HH:00:03. prijde mi ze jestli tam nejaka umela inteligence jeste neco vyhodnocuje, tak to mozna ani vsechny uvery nestihne. Na druhou stranu pak asi ten uzivatel lendingrobota ani nevidi, co nebylo stihnuto.

            1. ten LendingRobot nekoupi skoro nic.. trosicku zprisnis kriteria a nekoupi temer nic. Treba jen 1-2 pujcky denne. Podle me je LendingRobot temer nepouzitelny.

              1. No, ted je otazka zda to nekoupi proto, ze ty uvery tam proste nejsou, nebo proto ze je ten robot pomaly.

                Pokud je to ta moznost cislo 2, tak bych snad toho naseho robota vytunil a zacal poskytovat lidem (za levnejsi peniz nez lr). Prece jen miliarda dolaru za 1/4 roku s tim ze to roste je hezkej trh.

                Stacilo by tam udelat ten interfejz presne jako maji lidi v tom automatickym invetsovani (ktery dnes nekoupi uz vubec nic). Ono je to jeste jednodussi, to API nemusi byt na samostatny IP jak jsme si myslel, takze si to skutecne nemusi kazdy hostovat u sebe. Limit je 1 req/sec pro kazdy ucet zvlast, takze ve muze jet na 1nom serveru.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *