V CR nejsou investicni andele

Tohle je co vetsinou slysim, kdyz nekde ctu o investovani do startupu v CR. A asi je to pravda. Nikomu se nechce moc riskovat a vrazet penize do nejakych “silenych” napadu. Nebo taky lide co penize maji zas tak nejakemu internetu moc nerozumi a penize do startupu nikdy nedaji.

Vynechejme ted fakt, ze je dobre rozjet firmu tak aby investice nebyla potreba. Ale kdyz je potreba tak me zajima kolik penez je vlastne potreba?

Kdybyste hledali penize na rozjezde nejakeho projektu tak kolik penez si predstavujete, ze vam investicni andel da? Napiste do komentaru. I klidne hypoteticky. At mame nejaka prumerna cisla a predstavy.

A ted druha otazka. Co kdyby se skustecne rozjelo to community investovani. Porad nad tim premyslim od te doby co jsem o tom psal tento clanek. Vemte si sami sebe. Penez treba nemate nazbyt. Tenhle pocit ma asi kazdy:-). A nikomu se nechce rozdavat. Co kdyz se snizi to riziko. A misto investovani do startupu nejake velke castky byste meli treba dat jen 10 tisic Kc. Nebo i jeste mene. Klidne jen tisicovku, at je to nazorny priklad. Cilem by bylo aby se spojilo vice lidi, kteri by najednou investovalo. Sli byste do toho?

Vemte si, ze nekdo z komunity koho znate se chysta rozjet novy projekt. Vite, ze se mate podobne nazory. Zjistite, ze se vam projekt libi a mate chut se zapojit. Takze vy a par dalsich lidi se takto slozi a stanete se sami andeli. Misto investovani do jednoho nebo dvou projektu takto muzete investovat klidne do deseti, dvaceti nebo i vice projektu, protoze pokazde to bude mala castka.

Zajimaji me vase nazory.

Spread the love

79 thoughts on “V CR nejsou investicni andele

  1. otazkou je, jaky by to melo prinos pro cloveka s tak malou investici do projektu. vidim v tom spise vyhody pro toho, kdo investora hleda.

    a kdyz budu vkladat vic malych castek do ruznych projektu, tak je moznost ze nejaky z nich fungovat bude a potencionalne se riziko zmensi, ale nebo taky naopak.

    Treba ja bych radeji investoval do sveho sileneho napadu 🙂 ale to je ciste muj nazor.

  2. O tomhle způsobu financování už nějakou dobu přemýšlím, jak ze strany investora tak ze strany příjemce. V zahraničí podobné investiční programy (weby) existují, tady u zatím nás jaksi bohužel.

  3. Najvacsi problem, ktory ja vidim vo financovani "napadov" je, dat doveru do investora.

    Investor sa moze po oboznameni s projektom na mna vykaslat a zrealizije ten napad sam.

    A kolko je potrebne na rozbehnutie startupu?

    Ja to idem skusit s 3500 Euro.

  4. Tak firme s timto zdrojem kapitalu se rika akciova spolecnost, jenze takoveto pojeti je mimo jakoukoliv regulaci a je tudiz extremne rizikove s minimalni sanci na zhodnoceni (nebo alespon na navrat vlozene castky).

    Do neceho takoveho bych nikdy nesel, kdyz jsou tisice akciovek, u nichz si muzu z vykazu zjistit, jak se jim dari, a akcie se daji take poridit s par tisici kc…

  5. Určitě bych do takové investice šel i za více než jen tisíc. Ale každopádně by to musel být projekt kterému bych věřil. V žádném případě bych neinvestoval ani blbou stovku do něčeho co se mě zdá jako totální brak.

  6. Na jednu stranu je to dobrý nápad, ztráta deseti tiscíc, tisíc CZK nezabolí tak mnoho v případě neÅ›pěchu, ale.

    Mnoho psů zajícová smrt. Všchny tyto drobné investory by muselo jít časem vyplatit nějak hromadně.

    Představa, kdy někdo vybuduje něco funkčního dobrého, nejen na zkl. dodaných peněz, ale hlavně svého nápadu a dovedností a následně mu při úspěchu do toho začnou mluvit všichni tito, je děsivá.

    Ják se to řeší v těch zahr. modelech, kdy se skládá více lidí? Jde je nějak hromadně vyplatit?

  7. No sám jsem na českém internetu viděl minimálně dva weby a to jsem je ani nehledal. Třeba tento http://www.investori.net/ , na jméno toho druhého už si bohužel nepomatuji. Jinak si myslím že investice by měli být od 10.000 – 100.000. Něco ve stylu Den D více investoru se může složit na jeden projekt, pokud bude více nabídek tak možnost vyjednávat o podílu atp.

  8. Podle meho startupy penize nepotrebuji.

    Stavet startup pouze na uzasnem napadu nelze. Je k tomu potreba pravidelna poctiva prace. Selsky rozum. Rozhled. To jsou podle nezbytne predpoklady pro uspesny startup.

    Clovek, ktery chce neco zacit a nema potrebny kapital, neni spravny clovek pro startup. Protoze jestli – poctive pracuje, ma selsky rozum, rozhled…a dela tohle par let, tak bezpochyby ma nasetreno min nekolik set tisic korun na rozjeti startupu. Pokud ty penize nema tak je to bud student po skole…ktery proste pracuje prilis kratce (ten at pocka a nabere behem par let zkusenosti a finance setrenim) nebo holt dela neco spatne a nema potrebne schopnosti.

    Lide, kteri maji potencial vest uspesny startup, skoro nutne musi byt predtim i vyborni zamestnanci/kontraktori. Zname ze sveho okoli spousty zamestnancu/kontaktroru ne az tak dobrych, kteri si vydelavaji hodne dobre penize (rekneme nad 100tis mesicne hrubeho), ale presto si nemyslim, ze vsichni maji potrebne schopnosti pro uspesne zalozeni a rust startupu.

    Dobry startup/byznys jde delat s minimem kapitalu. Mluvim o castkach v radech statisicu nebo neco kolem milionu.

    Vse co jsem tu napsal vychazi z mych vlastnich zkusenosti.

  9. Dlouho nad tím přemýšlím a i v minulém vlákně (téma: Úspěch) jsem se o tom rozepsal. V ČR bude funguvat trochu jiný model než třeba v USA. Alespoň si to tak myslím. Investice, podpora – to vše by fungovat mohlo. S návratností bych ale mířil do provize z výnosů. Projekt může fungovat, manažer může žít, ale investorův podíl na zisku se dostane na řadu až za několik let, nebo také vůbec… Co třeba pojišťovna, agenti zastupující sportovce, … oni nežijou ze zisku – získávají z toho, že se daný subjekt rozpohyboval. Ten investor, agent by mohl být jakýsi subdodavatel potřeb… Zamyslete se: ten, kdo to myslí skutečně se svým cílem vážně, ví, že potřebuje dosáhnout určitého zisku za rok, dva, tři, za nějž dostane 5 – 8 násobek ročního zisku a zůstane ve firmě dále třeba jako spolumajitel určitého procenta. Pokud ten manažer bude rozjíždět projekt i bez mzdy, už by to měl být dostatečně velký signál pro investora, že projektu věří. Ten člověk si potřebuje, kam sednout, mít na čem pracovat, mít za co volat a nejlépe být s lidmi z úplně jiných projektů, kteří mu budou pořád dejchat na záda. Aby to bylo funkční, měla by vzniknout atmosféra (sportovci na tréninku poběží pomalu, než na závodech). Vždy jsem přemýšlel, že by se měly sejít min. 3 projekty a pracovat spolu třeba v jedné kanceláři, pomohli si, ačkoliv každý má úplně jiné podnikání. Těmi investory mohou být třeba operátoři (Vodafone už tak dost investuje do 12 odvážných – viz http://www.erudia.cz/erudia-filmy/dvanact-odvazny… – firma se zaváže, že celý svůj život bude u Vodafonu a bude všude psát o její pomoci… bude to stejné, jako když se lyžař zaváže Fischeru a každý rok dostane 300 párů lyží). Agent / investor se zamyslí nad každým projektem a řekne, co může zajistit zdarma na nějaký čas zdarma. Třeba to bude místo u nějaké běžící firmy ve skladu, účetnictví za pár korun, apod.

  10. ja by som na svoj napad potreboval 33000euro = 900000cz po pol roku by som zacal by v zisku a vyplacat investorov 120% z investicie cize ak investoval 100000 vratim 120000…. Toto iste co napisal John ma napadlo v suvislosti s bankou niekto chce prachy pozicat a niekto chce vlozit. 10 ludi sa zlozi na 1000 po 100 a jeden si pozica 1000 avsak tento clovek musi vratit 1100 co je 10% naviac a ti ostatny ludia by mali urok 10% co zrejme ziadna banka neponuka cize by ste boli velmi pred konkurenciou…. samozrejme ze by tam nejake 1percento tieklo vam …. ale uz davno o tomto rozmyslam

  11. I u nas "andele" jsou! A je jich hodne. Jen na te ceste nez se tihle dva (andel s "podnikatelem") vubec najdou je spousta prekazek. Viz napr. zmineny DenD – napr. projekt je uplne mimo realitu, nebo je nedostatecne pripraven, nebo chce po konkretnim investorovi prilis malo ci prilis mnoho penez, nebo je i projekt dobre pripraven dava smysl jen andel hleda neco jineho, neco kde muze svou zkusenosti ci kontaktem vyrazne pomoci. Tech faktoru je opravdu hodne, takze nejvetsi problem vidim prave v tom aby se ti spravni vubec nasli.

    Premyslim o podobnem projektu uz dlouho, a uz uz jsem ho chtel rozjet nicmene napadla mi skvela myslenka (snad to potvrdi i cas) na low-cost start-up, ktery ma i na malem CZ trhu veliky potencial a ktery bych snad uz mel mit pristi mesic v ostre verzi. Tedy ten odlozeny zamysleny projekt byl hlavne na to "potkani se", nikoliv na spolecne investovani (ac to tam bylo reseno okrajove a jinym zpusobem). Chtel jsem tam zurocit zkusenosti z toho kdyz sam jsem hladal "angels" a opacne kdyz nyni hledam do ceho bych investoval.

  12. Mnoho z nás si třeba myslí, že je všechno už vymyšlené a v dnešní době nemá smysl podnikat, ale jsem schopen garantovat každému, kdo rozjede start-up, že si otevře oči, naučí se hospodařit, změní svůj život, postaví se na vlastní nohy.

  13. tak ked som si vcera pozrel Den D na CT1, tak som zistil, ze CR a SR ziadnych anjelov nepotrebuje. Tie "genialne" napady za milion bez toho, aby ziadatel o investiciu urobil aspon prvych niekolko krokov za svojich par kaciek, to jasne dokazuju.

    Ak si niekto oceni neexistujuci web VIPrecepty.cz na 5 milionov, tak je trosku mimo realitu. A podobne je na tom vacsina ziadatelov o investicie. A ani len ich nenapadne zcat projekt za vlastne peniaze a investovat do toho svoj cas. 80% napadov z Den D je realizovatelnych aj bez investora v malom. Neskor s konkretnymi malymi vysledkami je mozne ziadat o investiciu na rozsirenie biznisu. Ale povacsine si kazdy predstavuje miliony len za obycajny napad a vytvorenie prezentacie (vlastne prachy by do toho nedal ani keby mal).

  14. Jaktože tu nejsou? Vždyť jen v show Den D je/bylo 6 investorů. A každý má určitě kamarády investory.

    Naopak je důležité mít nějaký promyšlený plán a vizi. Ne nějakou šílenost ve smyslu jen samotné myšlenky. Nejlépe už funkční a vydělávající projektík a investici použít na rychlejší rozvoj.

  15. Odpovedi na polozene otazky:

    1) Osobne vim, kolik chci dat za 1 ziskaneho zakaznika na zaklade toho, kolik mi ti stavajici prinesli / poctem zakazniku.

    2) Ano, sel bych do toho.

  16. Community lending – proč ne. Mění se pouze peníze.

    Ale v investici tvoří peníze jen část směny. Druhá část je investorovo know-how, kontakty, nebo i mentoring.

    Tahle důležitá část by v komunitním investování byla úplně zničená. Investor by se tomu za pár desítek tisíc nechtěl vůbec věnovat. Navíc by se roztříštila zodpovědnost.

    Byla by z toho zase půjčka, ne investice.

    Nedává to smysl, nešel bych do toho.

  17. Také bych do toho nešel. Věřím, že to je atraktivní pro lidi typu Mám super nápad, zkusme to. Jak psal výše Vlastimil Vavru, mám podobný postoj spojený s tím, co napsal Retal (know-how, kontakty, nebo i mentoring) vázáno na časovou osu vlastního podnikání za účelem zisku, který pak násobím (ať už v jednom větším, či více menších obchodech, kšeftech…). Ve chvíli, kdy získám zkušenosti a prostředky s rezervami, jdu do toho jedině sám. Pokud by něco vyžadovalo aktuálně prostředky, na které nedosáhnu, beru půjčku, ne investora.

  18. Ehm. Pokud by vsichni uvazovali tak, jako vetsina zvas, tak firmy jako Google, Intel, Apple nebo Microsoft (a spousta dalsi z ne IT oboru) – ani nevzniknou.

    Proste ja chapu, ze ti nedostudovani studenti prisil duvery mit nemohou. Ale nemusim doufam pripominat, jak to bylo s Billem Gatesem (Micro-Soft) nebo L. Pagem a S. Brinem (oba Google). Kdo do nich tehdy neinvestoval (a mohl) tak si dneska rve vlasy.

    Podle me jde o to vybudovat "podnikatelsko-investicni" prostredi a zacit ho postupne kultivovat, tak, aby se nam z toho nestal Den D(isaster).

    Rada pro budouci investory:

    (rpI) Investujte do projektu, ktere se blizi predstavam z Vasich snu – nebo se alespon dotykaji okruhu vasich zajmu (nebo konicku) – Investici pak muzete brat jako hru.

    Rada pro zacinajici podnikatele

    (rpP) Penize nejsou vsechno. Mezi investory hledejte ty, kteri jsou schopni + ochotni poskytnout zejmena know-how.

  19. Myšlenka je dobrá, ale v Čechách je trochu moc lidí, co chce rychle zbohatnout a konkurence internetových projektů velká. Nejnáročnější částí by bylo vyhodnocení potenciální efektivity a porovnání šancí na skutečný úspěch. I kdyby se udělalo portfolio několika projektů, pořád v něm bude vysoká míra rizika, kterou by mohli snížit jen odborníci, zapojení do hodnocení potenciálních adeptů.

  20. Z komentářů je vidět, že bude pravděpodobně úspěšný model investování do již rozbíhající se firmy. Např. společnost Centralway tímto způsobem investuje nebo pomáhá.

  21. cappy: Google, Intel, Apple nebo Microsoft mali u venture kapitalistov úspech preto, lebo mali už nejaké prvé malé výsledky, urobili prvé kroky, investovali svoj čas aj nejaké drobné. Toto potom anjelov aj venture investorov osloví. Ale ak ten podnikateľ nemá nič, len nápad a prezentáciu, tak sa na neho každý vykašle. Takých nápadov a prezentácií sú miliardy. Dôležitejšia je realizácia. A tí čo neurobili ani len malý krôčik dopredu bez milónovej investície asi nebudú tí najlepší realizátori.

  22. Johne, ty mluvíš jako někdo, kdo se chce stát investorem.

    Můj názor je, že jakékoliv ( v 90% případů) nové podnikání potřebuje většinou méně, než kolik si je schopen člověk sám od sebe sehnat.

    Taky si myslím, že když už někdo jde do investora, tak mu nejde mnohdy jen o jeho peníze, ale i o zkušenosti, kontakty, či jen proto, že ho investor s rozhledem dokáže "nakopnout" tím správným směrem.

    Ohledně částky, na rozjetí internetového projektu podle mě stačí 1000 Kč a na rozjetí nějakého kamenného tak o dva až tři řády víc.

  23. Jen abych odpověděl jasněji na otázku 2), tím jsem myslel, že pak těch 1000 investorů, kteří budou vlastni každý po promili v investici (či půl promile, pokud se dá půlka majiteli) nakonec udělá horší službu, než jeden investor se zkušenostmi… Vezměte si, že vám bude radit 100 lidí, to to dopadne, jeden řekne to, jiný přesný opak… Nápad to není špatný, ale pokud už někdo přesně ví, co a jak, a nepotřebuje rady od investora, tak mnohdy nepotřebuje ani ty jeho peníze, protože si je umí sehnat někde jinde. Mnoho lidí právě potřebuje "popohnat" od investora, protože neumí podnikat, či je něco ani nenapadne.

  24. "

    je trochu moc lidí, co chce rychle zbohatnout a konkurence internetových projektů velká.

    "

    Marek: svět je jedna velká konkurence, a všichni chtějí vydělat. Nejde dělat jen nové věci (a navíc je to více rizikov, než dělat něco ověřeného a soutěžit už se stávající konkurencí).

  25. Z pohledu "zainvestovaneho": Nesouhlasim s tim ze neni potreba investoru a ze investovat vlastne nema smysl pokud ten clovek nema penize(nedokaze si je vydelat?). Beru to podle sebe. Tezko vite v jake situaci se clovek nachazi a cim to ze nema moc penez. Treba ja jsem byl zainvestovan tim zpusobem ze byl ode me odkoupen prototyp softwaru na kterem jsem pres rok delal, vylepsen a prodalo se pres 10 tisic ks, coz v te dobe bylo dost. Pritom jsem mel financne prd, vydelaval jsem par tisic mesicne, jenze to bylo tim ze proste jsem se chtel venovat tomu projektu a vydelavat jen na preziti. Nemel jsem velkou burn rate pri spolubydleni a dokazu se obejit bez prachu kdyz je potreba… Racionalnejsi by bylo vykaslat se trochu na projekt a nejdriv si vic vydelat, ale ja jsem typ cloveka co radsi dela na projektu, ma min penez nez aby makal na "kontraktech" a pak to z nich financoval.. Proste to nesnasim pri pomysleni ze mi stoji projekt. Slabina? Mozna. Jenze nastesti jsou tu investori. Spis spoleham na to ze najdu investora a tim je to win:win pro oba, ja nemusim delat na "kontraktech" ani nemusim drit bidu, a pritom mam finance na rozvoj projektu. To je treba duvod proc je pro me investor dobra(a celkem nutna) vec. Sedi proste na moji povahu 🙂

    Jinak investora nepouzivam jako tovarnu na penize, necham si zainvestovat opravdu to nutne abych se dostal na uroven konkurence(v mem pripade aspon jednoho grafika), plus muj plat po dobu X pevne danych mesicu. S tim ze koordinuji projekt, investor se nestara o nic dalsiho.

    Hlavne pracuji na necem co me velice bavi a cemu verim. Jinak bych se ani neodvazil za investorem jit, verim ze je to na cloveku znat kdyz se snazi jen tahat penize. Den D je blbost, jsou tam vetsinou exoti 🙂

    Jinak muj soucasny projekt jsem mel taky ve fazi nejen napadu ale i prototypu…investor vzal jen napad, ani nechtel videt prototyp…mozna hralo roli i to ze jsem pro nej v minulosti programoval nekolik veci, takze vi ze dokazu neco zrealizovat, jak pise filip.

    Investice byla 500 tis. V unoru budu projekt po roce a pul otevirat pro verejny testing, doufam ze se investice vsem hodnenasobne vrati 🙂

  26. Já bych to rozší­řil ještě o možnost, že by každý sepsal svůj podnikatelský plán a každý by ho mohl rozdělit do jednotlivé kategorie. Mohlo by to zají­mat i ty, kteří­ tam nemají­ známé v komunitě. Třeba já bych se zají­mal o projekty, které by měli něco společného s filmovým průmyslem. A pokud by se mi jeho plán lí­bil. Podpořil bych ho a možná nabí­dl i větší­ spolupráci…

  27. Několikrát jsem se zamýšlel nad tím proč v ČR není moc "business angels" alespoň v té podobě jako v USA. Dle mého názoru těch faktorů je několik:

    a) v USA je mnohem silnější a početnější " střední třída" lidí , kteří mají i vzhledem tamější životní úrovni vše co k životu potřebují (dům, několik aut, apartman na Floridě, peněz dost doživotní zajištění stejného standardu – ten je dle Johna 3mil USD :-)) – tito lidé pak hledají nějaké "povyražení" v podobě andělského financování, jsou to většinou starší lidé v předdůchodovém věku – ti u nás střední třídu z většiny netvoří.

    b) podle toho co píš John, prostředí k podnikání je v USA mnohem příhodnější než u nás, kde slovo podnikatel se pomalu blíží nadávce.

    c) česká "vynalézavost" v nacházení cestiček jak si něco ulít pro sebe . V USA si John vytvoří pravidla a ostatní se jimi řídí – něco co by u nás absolutně nefungovalo. Pravidla by zaměstanci všelijak obcházeli už jenom kvůli tomu jak dokázat šéfovi, že to dělá špatně .

    Community lending?

    Jak je vidět i ve světě se něco takového masově neujalo (v poměru o objemu půjček poskytnutých bankami). Jistý úspěch slaví mikropůjčky v rozvojových zemích, ale to asi není model, který by fungoval u nás. Podle mě je potřeba hledat angel investory prostřednictvím osobních kontaktů a nabízet hlavně své schopnosti a znalosti než projekt samotný.

  28. Ja by som potreboval nejakych 4000 – 6000 € na dokoncenie projektu. Reklamu a propagaciu mam celkom zabezpecenu kvalitne, takze jedine co potrebujem je dofinancovat programovanie. Viac info potencialnym investorom. Pre predstavu ide o nieco na styl zlatychstranok, tixik.com, spravodajskeho webu ale vsetko na uplne iny styl ako ste doteraz videli, s velkym napojenim na Facebook a celkovo na potencial masy ludi, ktora dokaze pruzne a pri dodrzani urcitych veci aj kvalitne tvorit/dotvarat obsah.

  29. Pokud to nekdo s hledanim investice mysli vazne, mel by zkusit se svym projektem Seed Camp, ktery probehne 2. brezna v Praze. Je to myslim jedinecna moznost pro ceske podnikatele najit investora ze zahranici, pokud se jim zrovna nechce opustit CR:-) Prihlasit se muzete do 16. unora na http://apply.seedcamp.com/

  30. Ja shanel investora prave pro dlouhodobe zabehnuty projekt vydelavajici par set tisic rocne. Potrebna castka byla od 500 000 Kc vyse a garantoval jsem zisk 250 000 Kc pro investora v pravidelnych mesicnich splatkach BEZ OHLEDU na dalsi vyvoj projektu + provizi z toho zisku navic. I tak se mi nepodarilo najit nikoho a pochybuju vazne o tom, ze by se mi na to skladalo deset-dvacet lidi. Bylo by to slozitejsi (daval bych mesicne kazdemu po tisicovce misto deseti tisic?) a navic se domnivam, ze pokud nekde zverejnim zajimavy podnikatelsky plan, tak prvni co pripadny "investor" udela bude to, ze si ho pujde zrealizovat sam a me neda ani korunu. Ano, napr. v tomhle konkretnim pripade by to dost dobre neslo (projekt bych "drzel" ja), ale v jinych pripadech uz ano.

  31. ja si myslim, ze ten napad s community investovanim by byla dobra vec. problem ( a velky) spis vidim s pravnim zabezpecenim investice. pri klasickych investicich se andele stanou spolecniky (nebo tichymi spolecniky) nove vznikle (nebo uz existujici ) spolecnosti. pri investici par tisic se to nevyplati. samozrejme i tohle ma sve reseni, ale nebude to jednoduche…

    jinak ten prosper.com se mi moc libi, zvlast ta moznost automatickeho investovani

  32. V ČR je rozhodně problém sehnat prachy. Sám sem měl jeden projekt (internetovej). Za rok vydělal kolem 300k Kč (čistej zisk).

    Potřeboval sem kolem těch 300k Kč (roční zisk) na expanzi do zahraničí, nejlíp hned, protože sem měl zprávy že se na podobnou věc chystá konkurence. Banka nepůjčila ani korunu. Hledal jsem investora a taky, vůbec nic. Našel jsem akorát jednu firmu která by byla ochotná dát 300k, ale za 60% podíl., jinak vůbec nikdo.

    To mě prostě znechutilo a za dva měsíce sem celej projekt prodal. Asi po půl roce vznikla podobná věc v zahraničí, která teď nese majiteli slušnej balík, co sem zjistil, asi kolem 75 000€ měsíčně.

  33. Jednou jsem takhle půjčovala přes Kiva – jde o poskytování pomoci podnikatelům z rozvojových zemí s tím, že si za to člověk nebere žádný úrok. Skvělá alternativa dobročinných darů, aspoň z mého hlediska.

  34. No tak ja nemam peniaze na rozdavanie, ale rozhodol soms a to risknut. Najskor som si to cele vypocital, kolko investujem, doba navratnosti, co presne musim robit, potom horsi a lepsi pripad. Nuz tak som si povedal ze kde je nadsenie a chut pracovat, tam sa pracovat bude a na http://www.kusi.sk som pribral par redaktorov, len dufam, ze na reklamu bude klikane dostatocne, predsa len ich zisk sa odvija od toho 🙂

  35. Ahoj,

    pro mnoho z diskutujicich jen pripominam, ze jsou i jine startupy, nez jen programovani a internetove sluzby. Ted jsem technicky pomahal chlapikovi, co si dovezl stroj – vi, ze je to dobre zarizeni a je presvedcen, ze dokaze sluzby tohoto zarizeni dobre prodavat … ovsem stroj stoji 6 mega, a leasingovka se rozhodne s 10% akontace nespokojila 🙂 a hned splatky a aspon jeden plat na zamestnance na obsluhu … to uz je fakt nekde trochu jinde.

  36. John tu znovu otvoril zaujimavu temu na diskusiu.

    1. Kolko financii potrebuje podnikatel na start-up. Toto je velmi zlozita otazka, lebo zavisi od toho v com chce clovek podnikat. Ked chce nieco nove vyrabat, tak potrebuje budovu, stroje, ludi atd., ale ked chce robit webove stranky tak to moze zacat robit sam z domu a potrebuje k tomu pocitac a telefon. Takze vyska vstupnych investici zavisi od odboru podnikania . Moja teoria je taka, ze potrebu finacii pre zaciatok podnikania si vypocitam tak, ze beriem do uvahy vstupne naklady + naklady na 6 – 9 mesiacov.

    2. Community investovanie je zaujimava vec, ale najlepsie uplatnenie ma vtedy, ked sa jedna o konkretny projekt. Prikladom je vyroba filmu, ked viac ludi vlozi peniaze do tohto filmu a delia si zisk. Takato forma investovania do opakujuceho sa podnikania nie velmi vhodna, lepsi je nakup akcii na burze.

  37. Co se týká investice, tak bych byl pro 200tis – jednak je to kapitál na založení s.r.o. což by se ve většině případů hodilo a zadruhé je to částka, která by mohla tak akorát stačit na pilotní část středně velkého projektu. Co se týká aktérů, tak bych to viděl, že k úspěšné realizaci int. projektu je potřeba tvůrce myšlenky a principů, tým technické realizace (grafik, kodér, programátor) a pak někdo zajišťujíci exekuci (marketing, obchodní jednanání se všemi stranami). Tím, že někdo může zastávat více funkcí pak vzniká hafo možných kombinací:o))

    Investor je ve většinovém chápání někdo, kdo přinese peníze, aby bylo možné externě zajistit tu část, která je nejvíce ohrožena (nedostupná). Peníze jsou sice u některých projektů nezbytné, ale osobně bych jako užitečnějšího "investora" podílejícího se na projektu viděl toho kdo investuje svůj čas, zkušenosti a dovednosti. V takovém projektu jsou pak účastníci smysluplně motivováni, protože zisk tvoří pro sebe.

    Navíc mám pocit, že investoři, kteří vkládají do projektu peníze ho pak vidí jako dojnou krávu. Jak bylo napsáno výš – dobrý projekt nemusí generovat přímé finanční zisky. Ono získat zajímavou návštěvnost dobře cílených skupin na své další projekty má taky něco do sebe, nebo vybudovat si "neziskovou" částí projektu dobré jméno (značku) pro další aktivity – co takový webtrh. Je ziskový?? I jestli ne, tak může díky němu mít Retal slušný přehled o int. trendech, když něco potřebuji, tak by mu podle mého názoru málokterý webtržník odmítl. Proč Souki dělá srazy int. obchodníků… Peníze nemusí být na prvním místě. To je IMHO problém "finančních investorů".

    Proto myslím, že nejlepší způsob komunitního investování je vložením práce, když někdo dělat nechce, tak může vložit peníze – ty se vždycky hodí, ale takových vkladatelů by mělo být minimum.

    Ještě nedávno jsem měl chuť lidem věřit, ale tím, že jsem se spálil narážím na problém jak vytvořit vzájemno důvěru s lidmi přes blogy, fóra atd. Jak udělat, že když přijde člověk s nápadem, tak mu ho jiný nesebere, jak udělat, že když přijde člověk s penězi, že mu je jiný nevezme? Je to tak, že opravdu v čechách jsou lidi hodně šikovný, ale bohužel i na levárny.

  38. Zdravim vsechny prukopniky investovani! Jiz 5 let ziji v Nemecku a pres rok pracujeme s manzelkou pro investicni spolecnost Venture-plus.de Venture plus neinvestuje do star up firem, ale do vyvojove faze. To je dalsi druha faze, pote, co ten patent projde prvni start up fazi. Mohu jen potvrdit, ze pokud se sejde skupina serioznich obchodniku, kteri jsou zapaleni pro tu vec a vyznaji se v tom, co delaji, tak to funguje. Tento zpusob investovani pro "normalni lidi" (tim myslim investice i v mensich castkach) je v Nemecku dostupny od roku 2003 a uz nekolikrat prokazal, ze funguje a prinasi pekne vynosy. Jak pro tu danou firmu s patentem, tak pro investory. Vzdyt Mikrosoft, Google a jine uspesne firmy v Usa byli podporeny privatne, celkem 80% vsech firem v USA jsou podporeny privatne (takovemu obchodu se rika Venture Capital) a jen 20% bankama. V Evrope je to presne naopak. V CR to bude podle me dokonce jeste min. Jak to vse funguje se neda popsat v techto nekolika radcich. Ale pokud vas to nekoho zajima a chcete se pridat na nasi lod, tak me napiste a jak budu zase v CR, tak se s vami rad sejdu. Zdravim vsechny , Mirek

  39. Johne, musis zalozit nejaku investicnu organizaciu, ktora bude fungovat pod tvojou zastitou/menom. Toto je pre teba moznost ako si zalozit vlastnu superznacku.

    Mohli by tu napriklad vzniknut zaujimave pokusy o podnikanie absolutne bez penazi a cisto pre charitativne ucely. Zarobit by sa dalo iba na reklame 🙂

  40. Zase skvely prispevek!

    Ale jak vidim, nikdo nechce napsat cislo, ale resi blbosti jako napr.:

    “otazkou je, jaky by to melo prinos pro cloveka s tak malou investici do projektu. vidim v tom spise vyhody pro toho, kdo investora hleda.”

    Retal: Ta prvni cast se da zachovat tim, ze se urci nejake hranice (10, 20, 30%, jak uz se to v konkretnim pripade uzna za vhodne) a nad tu to funguje klasickym zpusobem, to prece neni nic noveho ani u klasickych akcionaru, ti mali investori jenom vyplni zbytek a nemaji do toho moc co kecat.

    Jinak si myslim, ze John dal tu hranici nizkou, aby ostranil barieru pri uvazovani (jeho cilem nebylo dosahnout co nejvesti pocet investoru nizkych castek), ale vy jste si vymysleli bariery nove…

  41. V ČR je podle mého názoru mnoho soukromých investorů a lidí co mají volné peníze a přemýšlí, kam je výhodně investovat – do firem, start-upů, ale nedávají o sobě příliš znát na veřejnosti a nestojí o velkou viditelnost (česká závist, strach o vydělané peníze atd.). Určitě je zde také plno ambiciozních lidí s dobrými nápady a myšlenkami na podnikání nebo dokonce rozjetými projekty, kteří shánějí pro své podnikání potřebný kapitál. Ale na druhé straně je tu mnohem víc těch "podnikatelů", jenž mají "super" neověřený nápad nebo podnikání postavené na vodě, které "nemůže" nikdy prodělat (dalších x podnikání jim krachlo) a hledají koho oškubat (investora, business angela) kde se dá…

    Spojit vhodnou poptávku a nabídku (po volném kapitálu X kvalitním projektu, firmě) je docela těžké, a proto vzniklo naše nové fórum http://www.PenizeProFirmy.cz , které si dalo za cíl umožnit spolupráci mezi podnikateli a investory.

  42. slabinou kolektivního investování bude absence toho mozku investora: má nějaké kontakty, má zkušenosti umožňující přeskočit některé chyby, pravidelně nakopává dopředu a pod.

    Ale jo, řádově desítky tisíc bych do něčeho takového asi dal. Ale ještě raději bych to viděl jako: angel 50% a drobáci 50%. Aby se odstranila ta mnou zmíněná slabina.

  43. Osobne bych se klidne do takoveho "maleho" investovani pridal. Libi se mi u tohoto snizene riziko. Jak psal "zadluzen", 50/50 by bylo asi idealni jak pro angela tak pro male investory.

  44. Znám jeden e-shop, který by potřeboval investici, možná je to dobrý příklad pro odpověď na Johnovu otázku ohledně požadované částky. E-shop byl vybudován v podstatě z nuly, dosáhl určitého přijatelného obratu, finance na zboží se posbíraly převážně z rodinných kruhů. Pro další rozvoj (přímý import zboží od výrobců) by bylo potřeba při konzervativním přístupu cca 300.000,- Kč. Otázkou ovšem je, zda kvůli pouhým 300 tisícům pouštět do podnikání investora s řekněme doživotním podílem třeba 30%, když chybí opravdu jen ty finance, jinak vše funguje. Zdálo by se, že pro takhle malé částky je vhodnější postupně tvořit zisk a po čase se stát přijatelný pro banky, ale na druhou stranu konkurence nespí a má-li finance, utíká mílovými kroky do nedostižné dáli.

  45. Podle me vsechno se da resit. Projekt potrebuje 100 tis. Najde se jeden investor co da 50 tis + know-how protoze tomu veri. Dalsich 10 co daji 10 tisic a pak 100 lidi co daji 1,000… A podnikatel si bere co mu sedi. Treba toho jednoho s 50 tis. a pak 5 po 10 tis. Proste si vybere co mu sedi podle nabidnuteho know-how, penez, a podle toho o co mu jde.

    Tenhle system by dal taky dobry feedback podnikatelum jestli ten jejich projekt stoji za to. Nebo co zlepsit.

    Taky kdyz se uvidi kdo do ceho investuje tak to taky muze pomoci rozhodnout dalsim lidem. Treba se podivam proc ostatni lidi do neceho investuji a taky se podle toho muzu zaridit. Priklad znam odbornika na urcitou oblast. Investuje do nejakeho projektu tak mi to taky neco rekne.

  46. Ako bolo spomenute – clovek, ktory chce robit velky projekt, ktory zarobi podla neho velke miliony a nema nasetrene zopar sto tisic, ho nema sancu urobit. preco?

    lebo nevie zarobit a uriadit ani sam seba, aby si nasetril tych par sto tisic (v CZK).

    sedeli sme sa s desiatkami zaujemcov o peniaze, zo 100 ludi 90 percent nerealne veci plus netusia o com je biznis. 7 mudrlantov.

    2 zapalení, ale chyba im sirsi obraz. 1 uspesny projekt, to ktoreho sme peniaze dali.

    Takyto pomer funguje vsade.

    Staci si precitat uz len tieto komentare.

    Kto chce investiciu, nech urobi prvu verziu s obratom v radoch milionov a potom sa mame o com bavit – firma investiciou skoci na inu uroven, predbehne organicky rast.

  47. Četl jsem úplně celou diskuzi, ale něco jsem přeskočil, tak jestli to už zaznělo, tak se na mě nezlobte :).

    Ten nápad je velice dobrý, ale já bych to udělal možná malinko jinak – jako účelovou půjčku. Přijde podnikatel a řekne, že potřebuje pro svůj business tohle… a lidé se rozhodnou, že mu to koupí.

    Zůstala by i rizikovost a žadatel by mohl nabídnout velikost výnosu. Pokud člověk potřebuje něco na business, který ani nemá, musí nabídnout kompenzaci rizika. Pokud přijde člověk, co má podepsanou smlouvu pro tiskárnu za pár milionů a nemá cashflow na nákup tiskárny za 500.000 Kč, tak není co řešit, nabídne trochu.

    Tohle by mě možná přesvědčilo investovat. Rozhodně bych nechtěl někomu strčit peníze a dělej co umíš, ještě by si z toho platil vlastní plat.

  48. Snad není diskuse ještě uzavřená.

    >kolik penez je vlastne potreba?

    Alespoň tolik aby nezbytně nutný počet lidí mohl na projektu NAPLNO pracovat alespoň půl roku.

    > Sli byste do toho?

    ANO, ale spíše více malých částek

    >Clovek, ktery chce neco zacit a nema potrebny kapital, neni spravny clovek pro startup.

    Kapitálem může být nápad, dobře zvládnuté programování, schopnost bravurného "vytěžování" sociálních sítí.

    Student, který to má vše má a svoje životní náklady platí sám může být nucen jít někam k pokldně místo toho aby pracoval na něčem co má smysl. Vize toho, že za rok práce budu mít dobře rozjetý business žaludek nenaplní. 4as hraje taky svoji roli, když budu rok čekat najde se ve světě 10 lidí co napadne něco velice podobného a někteří z nich to třeba úspěšně rozjedou.

    >slabinou kolektivního investování bude absence toho mozku investora…

    Jak píše John, jeden chce dát 50k , dalších pár 10k , další po 1000 => dalo by se z toho vyvodit, že ti co dají "nejvíc" a mají know-how budou mít silný poradní hlas. Ti po 1000 by se chvíli mohli vézt jako tiší společníci a ve vhodný čas se nechat vyplatit, aby své drobné mohli posunout zase jinam .

  49. Myslim si, ze by toto kolektivni investovani bylo uspesne.

    Venture kapitalisti jsou odbornici, kteri nedelaji nic jineho a stejne na 9 z 10 projektu prodelaji penize.

    A odstrani se hranice velkeho risku investovani velke castky do neznameho. Kdyz tomu verim investuji vice. Kdyz neznam tak nabidnu mene. A taky nabidnu know-how pro projekty,ktere jsou mi blizke. Tohle by se vsechno muselo nejak osetrit at si podnikatel muze nejlepe vybrat koho do projektu chce.

    Myslim, ze by ta komunita fungovala.

  50. Business andělé jsou, spíš je problém v komunikaci. Já vím například o skupině podnikatelů, kteří by rádi investovali nemalé prostředky a rozjeli výrobu. Hledají technologicky vysoce vyspělý produkt (něco, s čím se hraje na univerzitě) blízko stadia prototypu – něco co číňani hned nezkopírují, ideálně v oboru strojírenství, ale není podmínkou. Tedy přesně opačný problém – jsou venture peníze a chuť něco rozjet, ale není produkt 🙂 Každopádně kdyby někdo o něčem věděl, sem s tím! .-)

    rsmakal@cern.ch

  51. Ahoj Johne a dalsi investori,

    jmenuji se Mirek a zil jsem 15 let mimo CR, ted ziji 5 let napul v CR a v Nemecku a pracuji spolu s jednou velice zajimavou Venture Capital spolecnosti. Uz se me honili hlavou myslenky tuto formu privest i do Ceske Republiky. Vec je ta, ze jsem v CR jen nenasel tak velky potencial na nove uspesne inovace. Zatim pouze jednoho, co jsi myslim, ze by to stalo to podporit. Ten s tim patentem napr. uz vyhral dokonce ceny a ma i zajemce na koupi, ale shani finance na vyrobu tohoto nelevneho pristroje, ktery vyrabi z odpadu energii.

    V Nemecku je situace ale jina. Podle toho, co jsem objevil, tak je to zeme obrovskeho vyvojoveho potencialu. Z tech firem, do kterych nase a jeji sesterske spolecnosti od roku 2003 investovali jen prinesly pekne vynosy a nebo stoji kratce pred tucnym prodejem. Zadna firma nekrachla a vsechny jsou v takzvanych cernych cislech (jak se tady v Nemecku rika). To znamena, ze maji hodnoceni dobre az velice dobre. Jen jedna firma ze 40, do ktere jsme investovalize, ma tzv. hodnoceni uspokojujici. A navic jsou to vse technologie, ktere kdyz se dostanou na trh, tak budu mit pocit, ze jsem udelal neco dobreho pro lidstvo. Takze tu nejde jen o vydelavani penez.

    Rad bych se s tebou/vami setkal a probral moznost privedeni teto moznosti na cesky trh. V pripade zajmu o spolupraci me piste na adresu: mirek.kovar@gmx.de

  52. Zasadni problem je v lidech. Ost europa bude jeste dlouho myslet socialisticky. Bohuzel tech 40 let masirovani mozku se prenasi i na decka. Chvala Panu ze se nektery dokazali z tohto marazmu mysleni vymanit. A kdyz sem tak koukal na diskusi vzdy byl ten problem jak to nejde. Ja hol DE, UK, USA sou lide ineho smyslani a vo tom to je. Uz sem tady nekde psal vo tom jak maly clovicek vzdy bude hledat to zaporni.

  53. Ja si myslim, ze by to mohlo fungovat… ale tak, ze se se zapoji ta sirsi komunita.. proste i mensi castky na mensi napady. Nejak se zacit musi. V malem to neni takovy risk. Investicnim andelem pak muze byt kdokoliv. Treba nekdo ma k dispozici nejake zdroje.. ktere stejne nevyuziva (zamestnance, prostory, reklamni misto, penize…) a ty takto muze vlozit do novych projektu.

  54. To je ono Johne, kto chce investovat ten musi nejak zacit a to se nejlepe dela malyma castkama, ktere nas nezruinuji. Ono kazda investice je risk, vsak? I ukladani na duchod je risk. A jakej v ost europe. Mysli si snad nekto ze kdy ulozi penize jen do statniho duchodu, ze je i jako vytrasenej dedek taky dostane spatky aby moh zit dustojnej zivot?

    No to jiste. Ale takhle se nauci investovat sam a ne cez investicny fondy. Kdyz ziskam skusenosti pak se muzu vrhnu ta vetsi projekty s vetsima penezi

  55. To jo, to s vami souhlasim, ze tyto investice musi byt mozne i v malych castkach. Tak muze i ta mene majetnejsi vrstva obyvatelstva si neco vybudovat. Ale vetsina lidi ma svoji praci, a dokoce spousta lidi dela praci, kterou maji i radi. Takze se propravcvat na takovou uroven, ze se mrknu na firmu a muzu jeji navratnost dobre odhadnout, neni lechka cesta a pro vetsinu lidi casove, zajmove a odborne nemozna. Proto se me libi forma fondu. Vyhladavani a proklepnuti firem prenecham radeji odbornikum z tech urcitych oblasti a rad je zaplatim az z vynosu! Takze je v jejich zajmu najit ty spravne firmy. A i kdybych se propracoval po letech k urcite odbornosti, tak nemuhu rozumet vsemu (IT, ekologie, strojirenstvi, medicina..). S kooperaci to jde mnohem lip a je to taky zabavnejsi. Vzdyt clovek je tvor spolecensky :-).

  56. to Mirek, to je pravda jen problemem v ost je vzdy spatna legislativa a temer zadna zodpovednost fondu. Netvrdim, ze west funguje dokonale. Velky penize se nubudu tocit v CZ ani v SK ale malej investor treba student, ktery se chce neco naucit sam ziskavat skusenosti to je neco ine. Takze jestli John rika o malych sumamch dava ten pocit"dulezitosti investora" a to se ceni. Ale nemuzu souhlasit s tym ze vetsina lidi ma svoji praci. V CZ uz klesla pocet pracujicich nad nepracujich, myslim ze na svem blogu to psal Cayman. Velmi malo lidi dela to co chce a ma za to adevkatne zaplaceno. Pokladnik v supermarketu je rad ze ma praci a muze byt vysoce vzdelani ale holt asi neni hezkej anebo prekrocil rubikon spatny vek. Kto neumi zarobit, neznamena ze je blbej ale sehnali se okolnosti kdy je spolecnost marginalizova a vyhnala na periferii.

  57. Ohladom mikro-investicii bol celkom zaujimavy pokus Irov (na Twitter pod #outvesting) – kazdy da 50 eur az kym to nedojde na 5,000 a vtedy sa investuje do nejakeho mensieho projektu. Taketo mikro-investicie vyzeraju byt velmi popularne v rozvojovych krajinach kde to celkom funguje.

    Ja si myslim, ze angel investments su potrebne kvoli tomu, ze vacsina angel investorov neprinasa iba peniaze, ale hlavne skusenych ludi, ktori na projekte spolupracuju a vedia poradit od marketingu po technicky development.

    S nasim projektom Sportmeets sme sa uchadzali o angel investment, ktory sa nam na prvy pokus podaril – pomohlo nam to spoznat kopec novych ludi z oboru & samozrejme financie sa nam pri startup-e pred spustenim taktiez velmi zidu.

    John, ak mas zaujem o nejake dalsie skusenosti, ozvi sa.

  58. mně se ten nápad líbí čím dál víc 🙂 Rád se připojím k pracovní skupině. Chce to vůdčí osobnost, nositele hybné myšlenky. A jelikož je John tu má samozřejmě největší respekt – Johne, věříš tomu nápadu i po téhle diskuzi? Pokud ano, můžem vytvořit skupinu co tomu dá nějaký konkrétnější tvar.

    Otázkou je, zda to John sám neudělá líp než jakákoli skupina lidí. Mám na mysli citát od svého oblíbeného autora:

    "Demokracie je založená na předpokladu, že milión mužů je chytřejších než jeden. Jak že to je?"

  59. Napad s kolektivnym investovanim vobec nie je zly. Mozno by to chcelo zamysliet sa aj nad konkretnou podporou zo stray investorov, pretoze skutocne pokial zacne radit obrovske mnozstvo ludi kazdy projekt zakonite zostane stat a "zakape". Mozno by nebolo od veci vyriesit aj take veci ako prenajom nejakych kancelarii so zazemim pre taketo projekty/startupy a zdruzit ich pod jednu a.s. Vacsina zacinajucich podnikatelov predsa len primarne potrebuje niekde zasadnut a zrovna tak by to bolo centralne miesto pre stretnutia a mozne porady ci konzultacie….

  60. Zdravím Vás,

    souhlasím zde s mnoha názory týkající se důvěry v ČR.

    U nás je důvěra úplně na jiné úrovni a proto rozjet nějaký projekt s poč. investicí do 1mil kč je celkem obtížné.

    Abych ale odpověděl na Johnovu otázku kolik, tak moje odpověď je:

    a) neznámému člověku ( společenství), kterého jsem nikdy fyzicky neviděl, neznám jeho cíle, plány ani výsledky- zpracování podnikatelského plánu bych nedal ani korunu

    b) do projektu, kam bude vstupovat více lidí a projekt bude zaměřen na oblast, kterou neznám bych jako investor bez podílu ve firmě nabídl maximálně 10000 kč (např. nový web)

    Osobně jsem již několikátým rokem spolupodílníkem na zisku i ztrátě 🙂 ve společenství založeném za účelem zisku na burzovním trhu.

    Skupina lidí z různých koutů republiky se dohodla za jakých podmínek investovat, s jakým rizikem, po jakou dobu, s jakou částkou atd.

    Sepsala se smlouva a bylo to.

    Roční náklady jsou zhruba 40tis. kč a minimální částka byla kvůli zjednodušení stanovena na 1 tis. USD nebo EUR podle toho v jaké měně je účet veden. Proto, aby bylo možné realizovat slušné zisky a ochránit se před nečekanými propady bylo nutné složit kapitál ve výši 10 tis EUR ( záleží na typu trhu ).

    Náklady se tak dělí počtem vkladatelů a zisky nebo případné ztráty dle % atd.

    Není to sice podnikatelský záměr založený na vybudování buhví jaké společnosti, její neustálá kontrola atd.

    Ale to je pouze můj názor 🙂

  61. Zdraví­m Johne, s tí­mto nápadem přišel jednou žádat jeden pán o investici do Den D a pěkně pohořel, ale já si myslí­m že to je dobrý nápad, protože hodně lidí­ by rádo investovalo a podnikalo ale nemají­ na to dostatek peněz nebo zkušeností­, ale nějakou tu tisicovku někdo s radostí­ obětuje už jen pro ten pocit že se mu ty pení­ze někde “motají­” a může vydělat a ano šel bych do toho

  62. Ahoj Johne, myšlenka komunitní­ho investování­ je úžasná myšlenka, která dle mého názoru, má velký potenciál právě zde v ČR, jelikož právě ní­zká cena investice je hlavní­m faktorem, který může ovlivnit rozhodnutí­ investora zda pení­ze investuje či ne. Sám za sebe mohu ří­ct, že bych do podobného projektu určitě šel a vidí­m v něm velký potenciál. Napadlo mne že by se to mohlo řešit modelem podobným OTC-BB “burze” jako v USA, ale to je jen nápad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *