Z komentar: Jit na vyhru nebo budovat obranu

Vybiram rovnou dva komentare od Ondreje z clanku o regalech.

… Nicméně, nezapomeň na tu Ebitdu. Stáváš se zají­mavým hráčem a i přes Tvůj zatí­mní­ rezervovaný postoj k venture kapitálu jej budeš dří­ve nebo později potřebovat. Pak ti garantuji, že je bude ebitda zají­mat ví­ce, než to kolik máš kde nemovitostí­. Spí­š naopak ‘“ ví­c nemovitostí­, ví­c Mexičanů = potenciálně ví­c problémů = riziková charge.

Jenomže jsou tam veliké rozdí­ly ve finanční­ matematice. Koupí­š-li regál, ušetří­š Opexy (platy). Regál i budovu odepisuješ, ale každé jinak dlouho. Budovu 30 let (v ČR), regál tak pět. Veliké daňové rozdí­ly. Také investice se dají­ napákovat ale náklady na lidi ne. Naví­c bych nepodceňoval management costs, nabí­rání­ lidí­, vyhazování­ lidí­, různé problémy s dopravou a costs of missed opportunity’¦ A krom toho budeš mí­t bez dodatečných lidí­ vyšší­ EBITDA, což se může hodit.

Nechci tady uz resit ty regaly. Na to kdyz tak reagujte u puvodniho clanku. Spise jde o pristup k podnikani. A to je tema co me zajima na dalsi diskuzi. To co naznacil Ondrej v komentarich je presne zpusob, ktery se libi venture kapitalistum.

Rikam tomu podnikani zamerene na vyhru. Princip chapu tak, ze se snazim maximalne rust, vyuzit kapital a investice, pocitat jak co financne vychazi a proste to tlacit k te vyhre. Tento pristup si moc nepripousti ruzne krize, poklesy prodeje a rizikove situace. Vi se, ze venture kapitalisti maji penize a v nejhorsim pripade se do firmy naleje vice penez. Vice penez vyresi pripadne problemy. Rozhodne tento pristup nekritizuji. Ma to neco do sebe. Myslim, ze to velmi reprezentuje pristup podnikani v USA. Optimismus, ze se bude dobre darit, takze podle toho se podnika. Vetsinou to americanum s timto optimismem fakt prochazi a funguje to. Ale ma to sva uskali. Klesnou trosku prodeje nebo se stane jina krize a kdyz nekdo nechce nalit vice penez do firmy tak firmy krachuji.

Druhy zpusob podnikani spociva v budovani obrany. Je to skoro az paranoidni pristup, kdy se premysli o slabinach firmy. A neustale se snazi tyto slabiny posilovat. Resi se situace, ktere by mohli firme uskodit a hledaji se reseni. Nejde tak moc o financni a danovou strategii. Sleduji se jine cile. Prikladem je, ze takovato firma si radeji nemovitost koupi nez pronajme. Utopi do ni sve penize. A splati pujcky. Kdyz nahodou prijdou horsi casy tak nemusi platit zadny najem, ma mnohem nizsi naklady a nikdo ji nevyhodi z prostor. Kdyz klesnou prodeje vyrazne tak jeste muze takove nemovitosti pronajmout a ziskat dalsi prijem. Proste takova firma skoro nemuze ani zkrachovat. I kdyby se stalo cokoliv. Nejde to. V nejhorsim pripade zmeni cinnost. Ale nikdo ji nedokaze polozit. Tohle je ale z hlediska podnikani zamereneho na vyhru spatny postoj. Venture kapitalistum se to taky nelibi. V podstate z jejich pohledu je to jako plytvani penez.

Oba zpusoby si docela odporuji. To co je dobre pro jeden neni dobre pro druhy. Je to skoro az sazka na to jak se bude vyvijet budoucnost. Kdyz pujde vsechno dobre tak pristup zamereny na vyhru je jasnym vitezem. Kdyz bude cesta kostrbata tak je lepsi byt opatrny. Za svoje podnikani jsem zazil uz nekolik krizi. A vyplatilo se mi byt ten paranoidni a opatrny clovek co buduje obrany. Snazim se mit otevrenou mysl na prvni zpusob. Ale moc mi to nesedi.

Kdyz to vezmu s temi regaly tak muj selsky rozum premysli takto. Vezmu milion a koupim regaly. Kdyz se vsechno posere tak o ten milion prijdu (sance, ze je vyhodne prodam je velmi mala). Nebo vezmu milion a koupim nemovitost. Kdyz se vsechno posere tak zustava nemovitost. Protoze byla koupena vyhodne tak o nic neprijdu, spise jeste vydelam. Obe reseni vyresi situaci se skladovanim. Obe reseni maji svoje dalsi komplexnejsi problemy, ktere ted nechci resit. Jen jde o ten zakladni princip. Vetsina ctenaru rekne, ze je tedy jednoznacne lepsi koupit nemovitost.

Jenze to taky nemusi byt nejlepsi pristup. Skutecne zalezi co se bude dit v budoucnosti. Kdyz vsechno pujde dobre a business rychle poroste dal, tak se mnohem vice penez vydela tim zpusobem jak popisuje Ondrej. Nejaky proinvestovany milion pak muze byt uplne nevyznamny v tom celem obrazu, kdyz se clovek podiva na rust, zisk nebo vytvorenou hodnotu firmy. V takovem pripade se proste musi jit na tu vyhru. Ale stejne se citim nesvuj.. jen kdyz to tady pisu:-).

Spread the love

14 thoughts on “Z komentar: Jit na vyhru nebo budovat obranu

  1. "Kdyz vsechno pujde dobre a business rychle poroste dal, tak se mnohem vice penez vydela tim zpusobem jak popisuje Ondrej."

    To by ma zaujimalo, ako? Ak business porastie rychlo, tak vies kapacitu rozsirit x4 tym, ze aj do druheho skladu das regale.

    A podnikanie budujes sam pre seba, nie pre niekoho druheho, teda aj buduca potreba VC mi nie je jasna, kedze rozsirenia sa (uz) deju z penazi tvojich novych partnerov (CN, HK..).

    A pokial bude potrebne fakt do niecoho vacsieho investovat, tak na to budes mat vyrobene vlastnou cinnostou (predpokladam).

    Pri prvom clanku (ci regal alebo budovu) som len po precitani nadpisu bol skor za regal. Lenze ked som si precital clanok, tak vobec si tam neriesil postovne "medzi skladmi", ktore by bolo potrebne riesit ak by si chcel vsetko centralizovat do jedneho. Postovne v tejto dobe uz pre teba nehraje ziadnu ulohu, co je velke plus (aspon tak to vidim ja). A navyse, ked si predstavim, ze aj ten regal sa moze pokazit, zaseknut, tak pri vysokej produktivite prace by si s nimi mal len problemy.

    Trochu mimo temy:

    Doteraz si budoval shipito pre seba. Neuvazujes, ze ho zacnes pripravovat na predaj?

  2. Hezke si precist, jak clovek na druhe strane sveta, v uplne jinem oboru a i jinych cislech resi principialne stejne problemy.A v podstate take porad dokola. (A neni to mysleno ve smyslu: Posla mi krava, je fajn videt ze sousedovi taky.)

  3. Pokud by skutecne tak rychle rostl, tak muzes koupit ted nemovitost a kdyz poroste tak holt koupis jeste ty ragaly a vyzkousis oboje … jen to tedy bude nejspis za delsi cas, coz je to o cem asi pises.

  4. musim priznat, ze kedysi som bol aj ja za pristup pre "vyhru", po tom vsak, ako som skrachoval a zacal citat tvoj blog, viac sa mi paci pristup zamerany na "obranu". Takze teraz hladam prilezitost, do ktorej vrazit co najmenej penazi s relativne vysokym ziskom.

  5. Jednoznacne "na obranu".

    Skoro vsetky velke firmy v sucasnosti hraju "na vyhru". A ked bol pred par rokmi Warren Buffett hladat v Europe nove investicie, hladal rodinne vlastnene velke firmy, zamerane "na obranu" a …. nenasiel. A tipol by som, ze WB sa vo firemnych hodnotach trochu vyzna 🙂

  6. Takhle otázka přece nestojí. Jsou firmy, kde je přístup na obranu jasně lepší, protože je safe. Ale jsou firmy, jejichž dlouhodobým plánem je exit. A tam se prostě hraje na výhru, protože v dnešní hyperkonkurenci by jinak na výhru začal hrát někdo jiný a přerostl tě (a tzn. nice exit by zrealizoval namísto tebe on).

    Čili je třeba se zamyslet: co chci s firmou udělat za pět let?

    A mimochodem krize se daleko lépe překonávají s dobrým VC v zádech, než v rodinné firmě. (teď nemluvím o hedgefondech nebo srandičkách typu Centralway, ale o první investiční lize). Banka tě potopí při prvním problému. VC nikoli.

  7. "A mimochodem krize se daleko lépe překonávají s dobrým VC v zádech, než v rodinné firmě. (teď nemluvím o hedgefondech nebo srandičkách typu Centralway, ale o první investiční lize). Banka tě potopí při prvním problému. VC nikoli."

    Přesně o tomhle jsem tu psal už před pár dny. Banka většinou potopí slabě kapitálově vybavenou firmu už při prvním problému na trhu, protože nedokáže ocenit míru rizika ani potenciál jejího budoucího růstu (tuším, že nedávno tu o svém případu psal Vembl). Bankéř nezasvěcený do fungování firmy většinou stopne příliv peněz do firmy hned jak uvidí první "nepěkná čísla" na papíře. Právě proto jsem příznivcem kapitalizace firem pomocí emise akcií. 10 až 20 % akcií mohou nakoupit například přímo velcí rizikoví investoři (venture capital), dalších 10 až 20 % akcií pak může firma rozprodat mezi stovku drobných investorů (včetně klíčových zaměstnanců). Pokud přijde menší krize, nic se jí nestane, protože má k dispozici "kapitálový polštář" získaný prodejem akcií…

  8. Říká se, že uspěšní za sebou pálí mosty, ale z vlastní zkušenosti vím, že i na obranné zkušenosti se dá vydělat.. Můj otec začal před 3 roky podnikat velkoobchodně s oblečením, nyní má již splacené sklady o velikosti cca 2500m2 a i teď v "krizi" stále zvětšuje obrat 🙂

  9. Osobně jsem "konzervativní investor" takže to vidím velmi podobně jako John. Taky jsme všichni vyrostli v Československu kolem roku 1970, takže to dětství nás formovalo všechny stejně – ne úplně naivně optimisticky, spíše lehká deprese. Koho to nezabilo, toho to posílilo.

    Proto Johnovo zaměření na jistotu (obranu) považuji v dnešní době za velkou výhodu, kterou konkurence prostě nemá. Ten styl myšlení se nedá naučit, replikovat ani kopírovat. Majitelé jiných US start-upů toto myšlení neznají a neumí, protože byly vychováni naprosto opačně a okolí je v tom podporuje doteď. V čésku se tomu říká rychle nahoru, rychle dolu. John jede stylem rodinné firmy jak se dělo třeba v Německu. Pokud tam nedojde k vnitřní krizi, jede to 100-200 let jako parní válec.

    Držel bych se tedy vlastní osobnosti a přirozenosti – američani to moc nebudou chápat, možná tě nějaká konkurence dočasně předběhne, ale v běhu na dlouhou trať nakonec vyhraješ. Doba je hodně zvláštní a v podstatě teď nikdo neví, co se stane s USD, EURem, Čínou …

    Fiat money evidentně končí a není alternativa čím ten systém nahradit. USD může velmi oslabit, což by byla živá voda pro Shipito. Aspoň podle posledních vyjádření Obamy je to skoro jistota. Po tom co Čína koupila Řecko je zase vidět, že EURo úplně nespadne.

    Rozhodně je dobré se rozkročit globálně. Když nepojede USA ani EU bude se dařit Rusku (poloha, nekonečné zdroje) a Číně (pracovitost, tradice). Mění se i počasí, uvažování lidí a životní priority. Je docela možné, že za 5 let již budeme žít v naprosto jiném světě ve srovnání s dneškem.

    Z toho pohledu osobně preferuji budování obrany, protože ne vše půjde v takto dynamicky se měnící době – na 100% dobře.

    Pokud půjdeš sám stylem rodinné firmy, vyděláš třeba 500 mil, s venture kapitálem by to bylo třeba 800 mil. To už neprojíš ani s jachtou a tryskáčem. Spíše půjde o tebe, aby ses cítil dobře a měl jsi firmu které tě nestresuje a máš se o co opřít.

    V dnešní době bych doporučil investice do reálných hodnot, což je hlavně voda, půda, nemovitosti, komodity, pokud kovy tak stříbro. Když byznys umožňuje hromadit nemovitosti, jak to dělali/jí hoši od karbenátků, tak proč ne. Buď tam bude Shipito, nebo tam pojede něco jiného.

    Globální Shipito je neprůstřelný nápad, pokud oslabí jedna noha, posílí druhá. Podmínkou je jen zachování globálního systému – z něj a z cenové nerovnosti v něm Shipito žije. Prodává lidem výhody globalizace a tak je to správně.

  10. Ještě k těm měnám, které považuji pro Shipito za klíčové. Teď se cuká BRIC/RIC a pokud by je následovalo více zemí (Afrika) tak to musí FED nějak seriózně řešit. Doufejme že ne válkou.

    http://www.youtube.com/watch?v=hixOhh8ZvZQ

    "…………….Poradce prezidenta Obamy zdůraznil, že neprocházíme běžnou hospodářskou recesí, ale významnou změnou uspořádání ve světových vztazích. „Celý západní svět čelí delšímu období vysoké nezaměstnanosti,“ prohlásil Volcker……………."

    http://bit.ly/cSZuh7

    Pokud by USD spadlo třeba na 13 Kč, byly by to zajímavé vánoce 🙂

  11. "Spíše půjde o tebe, aby ses cítil dobře a měl jsi firmu které tě nestresuje a máš se o co opřít."

    Begawasi, ty jsi to vystihnul! Každý musí "jet" podle sebe. Pro někoho je důležitý raketový růst a nevadí mu, že musí otevřít účetnictví celé firmy pro všechny akcionáře na burze, či že mu kecají do hry další akcionáři a jiný člověk chce mít svůj klid, byť při pomalejším růstu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *