Zelena karta v USA

Jednim ze zpusobu jak ziskat zelenou kartu v USA je zalozit firmu, vytvorit 10 pracovnich mist a investovat milion dolaru (EB-5). Lidi co maji penize tak vetsinou nechteji vytvaret pracovni mista a rozjizdet firmy. Je to risk a ne kazdy to umi tak, aniz by prodelal boty.

Pred par lety jsem resil to stejne. Premyslel jsem co mam delat, abych mohl vytvoril 10 novych pracovnich mist. Ono vymyslet nejakou umelou praci jsem nechtel. Neni to zas tak jednoduche. Pro hodne zacinajicich podnikani staci jen par zamestnancu. Dostat to na tu desitku neni uplne jednoduche.

Investovat milion taky neni trivialni. Ta investice musi byt rizikova (rikaji tomu “at risk”). Znamena to, ze nesmite investovat treba do nemovitosti. To neni dostatecne riskantni. Musite ty penize proinvestovat v tom podnikani. Vse se musi velmi dukladne prokazat. Moje zadost o zelenou kartu mela pres tisic stranek! Daval jsem dohromady finance jak to jen slo. Vzal jsem druhou mortgage na vlastni dum. Hledal jsem kazdy zdroj, abych ukazal, ze mam penize na investici. Takze EB-5 neni vubec jednoducha cesta. Je tam velky risk v zamestnavani lidi a tom, ze muzete prodelat. Prodelat nechce nikdo.

I pro me to byl obrovsky problem. Premyslel jsem jak ho vyresit. Bylo to strasne frustrujici. Ono v dobe kdy jsem zadal o zelenou kartu Shipito horko tezko davalo dohromady tech 10 zamestnancu. A nebylo jasne, ze jich jednou budu potrebovat jeste vice.

Dnes bych podminky na zelenou kartu mohl splnit s kazdym novym skladem ktery otevirame. Takze hned nekolikrat. A jednoduse. Bez problemu. Je to takovy paradox. Napoprve to je strasny problem. Pak se to nejak sejde a muzete stejnou vec delat mnohonasobne a bez problemu (i kdyz to uz vubec neni potreba).

Mam pocit, ze uz jsem to tak parkrat zazil s jinymi vecmi. Kdyz jsme po necem hrozne touzil tak poprve toho slo dosahnout velmi tezko. A kdyz jsem to dokazal poprve tak to najednou slo velmi jednoduse znovu a znovu. A to uz jsem o to vubec nestal:-).

 

Spread the love

57 thoughts on “Zelena karta v USA

  1. A uz nam ceska vlada dokonce povolila mit dvoji obcanstvi. Po zeleny karte staci byt 5 let rezident, z toho byt 30 mesicu fyzicky pritomen v USA, a muzes zadat o obcanstvi. Kdyz nad tim premyslim, to uz bude nekdy ted. Uvazujes o tom?

        1. Ještě ale chybí­ schválení­ v senátu, poté má prezident možnost vetovat a pří­padně by sněmovna následně musela přehlasovat veto. Asi to projde, ale dopředu bych ještě nejásal…

    1. Tak ja v USA hodne rad podnikam. A i se me libi tady bydlet. Ale s tim obcanstvim docela vaham. Moc se mi o Americke zatim zadat nechce.

  2. Myslí­m si, že zelená karta přes vlastní­ firmu není­ pro většinu z nás úplně optimální­ řešení­. Mám dojem, že naprostá většina EB-5 se neřeší­ přes vlastní­ firmu ale investicí­ přes EB-5 regionální­ centra. Je to asi výrazně snazší­ a často může stačit i 0,5 mil. dolarů. Tyhle projekty mají­ výhodu, počí­tají­ se nejen pří­mo vytvořená pracovní­ mí­sta ale i ta nepří­mo vytvořená. Pak jde také trochu o tu kreativitu, co tam kdo dokáže napsat a obhájit si to 🙂

    1. No jo, ale ve vlastni firme si dost kontrolujes jak ty penize vlastne utratis. U regionalniho centra je to takova loterie.. jestli je vubec nekdy uvidis zpet. Ja jsem takovou duveru v nikoho nemel, abych jim je dal.

      1. Já bych to spí­š než jako investici bral jako poplatek za GC s tí­m, že při rozumném výběru centra máš slušnou šanci trvalou GC dostat a možná se ti třeba i část těch peněz vrátí­ zpět… S vlastní­ firmou je to také loterie, uvázat se k 10 zaměstnancům není­ úplně legrace a můžeš nakonec přijí­t i o ví­c. Na tvém mí­stě bych ale asi také nakonec zvolil vlastní­ firmu. BTW, nemůžeš si zří­dit něco jako vlastní­ EB-5 centrum? Určitě bys měl mnoho zájemců… 🙂

  3. Mam uplne stejny pocit s tim tezsim zacatkem. Jeste pred rokem, kdy pro nas byla GC otazkou byt ci nebyt v USA, by bylo velmi tezke najit dukazy a obhajit ji. Po roce uz celkem verim, ze muj muz za ten rok nasbiral tolik creditu, ze by to melo projit (snad). Pokud by sel dal stejnym tempem jako doposud nepochybuju, ze by se za dva tri roky vesel i o kategorii vys (EB1), ktera je jednodussi na prokazovani. Problem je, ze nase viza muzou prestat platit necekane v podstate “pres noc”, takze nemuzem cekat a musime to risknout ted. Uz mame take pripraveno par stovek papiru pro EB2 NIW kategorii, cekam uz jen na posledni svedeckou vypoved a posilame…

    Trochu z jineho soudku, pripomina mi to taky jak John popisoval ty investice – kdyz potrebuje startup na zacatku investora, jeste nema moc cim by ho presvedcil. Pak se firme zacne darit a investori se sami zacnou hrnout, ale firma uz to nepotrebuje.

    1. Tak drží­m palce, ať to jde co nejrychleji! Jenom opatrně připomí­nám, ale to se vás skoro určitě netýká, že zelená karta má nejen své výhody, ale i nevýhody. Pokud nejste pevně rozhodnutí­, že v USA skutečně chcete strávit svůj život, může být výhodnější­ “přeží­vat” na různých typech pracovní­ch ví­z. Jední­m z těch důvodů proč ne, může být třeba exit tax…

      1. Diky moc.

        Mas pravdu v tom, ze podnikatelsky viza muzou byt v tomto smeru vyhodnejsi nez GC. To nase H je prilis nejista budoucnost, tak snad tohle nebude krok uplne blbym smerem. Leda ze by prisla nejaka zmena rezimu 🙂

      2. Ja zastavam trosku jinej nazor. Ruzny typy viz jsou k zivotu v USA limitujici i kdyz treba neplanujes zit v USA natrvalo celej zivot. Muzes mit zelenou kartu a po par letech ji v klidu zrusit. A behem ty doby nejsi limitovan a muzes si delat, co chces.

        Exit tax se tyka pouze tzv. long-term residentu. Tech, kteri v USA ziji na zelenou kartu dele nez 8 let. Potom je potreba mit majetek alespon 2mil dolaru,anebo prumernou danovou povinnost vyssi nez 100k dolaru za poslednich 5 let. Jinak zadna exit tax neni.

        Posledni 2 nevyhody muzou byt maximalne celosvetova danova povinnost a nemoznost cestovat mimo USA na prilis dlouho.

        1. Je to vždy o zvážení­ všech pro a proti, nedá se generalizovat. Třeba pro Johna to byla skoro určitě nejlepší­ možnost a pro Verzanu také. Těch 8 let se zdá dost, ale uteče to. Naví­c vrácení­ GC také není­ úplně bezproblémové, dá se nají­t spoustu hororových pří­běhů lidí­, kteří­ to udělali a už se do USA pak nikdy nepodí­vali. Vrácení­ GC je u každé žádosti o ví­zum nebo u imigrační­ kontroly vždy docela přitěžují­cí­.

          1. Znas nejaky konkretni priklad, kdy vraceni GC bylo pritezujici? Zajima me to.

            Ja s tim souhlasim i nesouhlasim. Teoreticky, pokud Ti GC seberou “proti Tve vuli”, pak se logicky tezko kvalifikujes pro non-immigrant visa, protoze mas stale zcela jasny zajem v USA zit.

            Na druhou stranu. Pokud dobrovolne vratis GC na ambasade a podepises I-407, pak zcela jasne opoustis svuj zamer zit v USA (immigration intent). Dokonce, podle nekterych diskuzi na internetu, muzes hned pri stejne navsteve ambasady pozadat o skoro jakekoliv nepristehovalecke vizum a to Ti bude udeleno.

            Nejcastejsi pricina neudeleni turistickych viz je prave proto, ze clovek neumi dokazat svuj nepristehovaleckej zamer. Podepsana I-407 je docela silny dukaz si myslim.

            1. Bohužel teď to nemám čas hledat, na pár takových problémů jsem narazil kdysi při pročí­tání­ nějakého expat fí³ra. Pamatuji si, že jeden z nich byl Brit (USA ambasáda v Londýně je ale problémy známá, druhý byl Němec). Je ale pravda, že amabasáda v ČR se chová většinou velmi vstří­cně, tohle asi takový problém nebude. Pokud někoho netrápí­ exit tax a kromě toho i nutnost další­ch deset let po odchodu z USA podávat formulář 8854 (samozřejmě, zase limit 8 let), tak to asi opravdu není­ problém.

              1. No ono kdyz mas vydelano tak USA vubec neni spatna zeme i na duchod.. zas tak draho tady neni, tady je se najit krasne oblasti (u more, v horach) kde jsou nemovitosti za rozumne ceny (v porovnani s evropou)

  4. Mám v Kalifornii část rodiny, přesněji bratra dědy co se přestěhoval zhruba před 20 lety, tehdy to asi fungovalo trochu jednodušší­m způsobem. Nepřeží­val lehko, uklí­zel ulice, několikrát byl prakticky bezdomovec, po X letech se ale vše začalo lepšit, začal se věnovat podnikání­ a rozjel business v realitách. Nyní­ už má velkou firmu, která staví­ domy nejen v Kalifornii, desí­tky zěměstanců, dostatečné cashflow a spoustu let legální­ pobyt. Jelikož je US mým snem, tak mě vždycky zají­malo, jestli je nějaká možnost jak se tam přes něj dostat a udržet ‘“ jelikož jsem aktuálně freelancer, grafik a s tí­m samozřejmě svoji firmu jen tak zakládat nemůžu, ještě s takovou investicí­ nejen do zaměstnanců. Vztahují­ se některá ví­za i na takto větvenou rodinu? Pří­padně byla by možnost se nechat u něho zaměstnat tak, abych zí­skal dlouhodobé pracovní­ ví­zum a to si pak obnovovat?

      1. Nicméně pokud s nimi máš dobré vztahy, mohou ti pomoci – třeba s H1B ví­zem. Firma s tolika zaměstnanci a velkým obratem by asi jedno H1B utáhla…

        1. Za predpokladu ze ma VS a pokud jsou schopni to tak do mesice podat. Pred par dny otevreli letosni cap, pokud to bude jako loni, rychle tahle moznost padne. J1 za urcitych podminek muze byt jednodussi, ale neni to na dlouho.

          1. Já jsem to chápal tak, že to nutně nemusí­ být pří­ští­ rok a udělat si nějakou VŠ v ČR není­ zas až tak velký problém 🙂 Teoreticky je samozřejmě možné zí­skání­ H1B i bez vysoké školy.

            1. Ví­m, že je to složitý proces dostávat české zaměstnance do US, ale žádné američany tam ani nemá, vždycky se mu podařilo do firmy legálně dostat lidi odsud – takže by to třeba byla cesta. I v takové firmě by se naoko dal zaměstnat třeba grafik, kde ekvivalent pro vysokou školu je dostatečně dlouhá praxe, resp. zkušenosti – tady je otázka jak se přesně takové zkušenosti posuzují­. Předpokládám, že taktéž pří­telkyně tam bez těchto ví­z nemůže, dokud by se nestala manželkou? Je mi jedno jestli se to podaří­ pří­ští­ rok nebo za 3 roky, šancí­ by asi bylo taktéž studium v US, ale to moc nechci. Nyní­ jsem na fulltime i když remote “zaměstnanej” u američana v New Havenu, kde zase většina jeho zaměstnanců jsou lidi z Asie, kteří­ tam mají­ už dávno trvalý pobyt, ří­kal, že vyří­zení­ není­ problém. Každopádně ani jedna z cest nebude určitě jednoduchá, proto se ptám, která z nich je asi nejvhodnější­ pro zvolení­..

              1. Uplne nejjednodussi bude, kdyz se pobavis s jejich pravnikama jak tam ty lidi byli schopni dostat. Nejpodstatnejsi jsou tvoje credentials a jakou pozici by pro tebe mohli vypsat – napr. pokud by pozice byla dostatecne kvalifikovana a z tebe by byli schopni taky udelat ekvivalent kvalifikovany osoby, teoreticky ti treba to H1B vyridi. Nic z toho ale neni ted jasny, tim padem tezko radit. Na zvazeni mas treba J1, H1B, L1, E2 – vsechny moznosti jsou teoreticke, musel bys pro to neco udelat, zalezi co jsi ochotny a kterym smerem se chces vydat… Napr. za ty tri roky fakt muzes “usmudlat” i toho ceskyho bakalare -> snaze prokazatelne H1B, nebo se dohodnout na praci v cesky pobocce ty firmy -> L1, nebo firma a investice -> E2 atd. PS: pritelkyne 1.0 upgrade na manzelka 1.0 🙂 Pro ni je moznost pres H1B tou nejhorsi, nemohla by pracovat…

                  1. Jo, L se mi taky libi uplne nejvic. Zadne kvoty, je to az na 7 let, dual intent, takze se v klidu muze pozadat o GC bez nejakych stresu a legalni partner si muze delat co chce. Zda se to jako idealni vizum na ceste k trvalemu pobytu.

            1. Letos to snad bylo jen zákonné minimum – 5 dnů a počet zájemců převyšuje kví³tu, takže se bude losovat. Strašný. Ani kví³ta pro graduate studenty US škol už nepomůže. Tam je to opravdu problém – USA prakticky vyhání­ ze země IT inženýry z Harvardu… V rámci Obamovi amnestie se ale uvažuje o navýšení­.

              1. Snad to Obama aspon znasobi, at to neni ze vlk se nazral a koza zustala cela. Nekde jsem videla neoficialni cislo, pry to snad prekrocilo limit dvojnasobne, des bes.

  5. Ja som sa bavil s jednym panom a on mi to referoval, ze sa dostal do Ameriky ale nemal viza. Ale vybavil si karticku na platenie dani v USA. Neviem ako sa to vola a bol tam bez Viz ale platil tam dane. To malo pre nich vacsiu hodnotu ako povolenie na byvanie, ale co je na tom pravdy to neviem. Moze sa taketo nieco udiat?

    1. Da se vyridit tzv. ITIN pro lidi co nemaji SSN. Podle nekterych zprav se na to da vybudovat i nejaky kredit. Ale uplne uzitecne to zas tak neni. SSN je hrozne dulezite.

  6. Přijde mi to stejné jako s penězma. Jakmile se mi jednou podaří­ vydělat větší­ částku (pro mě jakožto studenta třeba i “jenom” 10 000kč) je pro mě později snažší­ tu stejnou částku vydělat znova a rychleji.

  7. Teda, když tady čtu ty vaše obavy, tak zjišťuji, že mi tady v UK nic vlastně nechybí­. 🙂 V U.S.A. jsem chtěl ží­t od svých 15. Teď mi je 34 a do U.S.A. jezdí­m každý rok na dovču a uží­vám si Státy maximálně :-).

    1. Vim jen o snadnych vizech pro mlady, tusim do 35 let existuje nejaky program na rok Work Holiday Visa – neni tam zadna podminka mit zamestnavatele predem nebo byt vazany na jednoho. Maji tam sice nejake pocetni kvoty platne pro CR, ale co jsem se divala, asi to vetsinou ani nezaplni (aktualni stav jsem videla na ambasadnich strankach Canady pro CR). Staci zaplatit par penez, vypnit papiry a prijet. Neni ani omezen druh prace (kvalifikovana nebo nekvalifikovana).

      Pak maji podobny viza jako v USA, na prace, kterych maji sami malo – zamestnavatel musi pres nejaky urad prokazovat, ze nesezene mistni lidi na danou pozici. Podobne slozite, ale podrobnosti nevim.

      Permanent residency ale maji opet o dost jednodussi – bodovy system lze najit na strankach ambasady a hned vis jestli splnujes a pripadne ktere kriterium zlepsit. Hraje roli vzdelani, uroven jazyka, pracovni skilly atd. Pokud zadas s manzelkou je to jeste lepsi, protoze jeji criteria se nascitaji s tvymi a snadneji dosahnete te bodove hranice. Takze celkove snazsi nez USA.

    2. Dá se ří­ct, že se do Kanady můžeš dostat i se zají­mavým projektem, resp. startupem, do kterého je slí­bená investice od investora ve výši 100 tisí­c dolarů. Je to sice malá pravděpodobnost, ale jelikož počí­tám, že se v tomto oboru trochu pohybuješ, tak je to asi nejjednodušší­ cesta.

    3. Do Kanady je to mnohem jednodussi nez do USA.. vice moznosti, lepsi podminky… mockrat jsem nad tim uvazoval jen me odrazovalo pocasi.

      1. A jak se toho dá docí­lit? Není­ pak napří­klad jednodušší­, pokud už je někdo delší­ dobu v Kanadě, přesí­dlit do US? Jestli nemají­ nějaké speciální­ podmí­nky. Jinak dí­ky předem za informaci!

  8. Já chtěl do USA už od malička. Vždy mě to strašně lákalo, ale nikdy se mi nepodařilo se tam dostat. Teda ne, že bych se nesnažil, ale nebyl jsem pro ně prostě moc zají­mavý. Vysokou jsem vzdal, protože mě nebavila takže ví­zum téměř není­ možné. Turistické je mi na nic a že bych jen tak vysolil mega a deset zaměstnanců, no to můžu rovnou začí­t psát scénáře k béčkovým filmům absolutně bez talentu. Neví­m jak ty, ale dostat GC je pro mě nemožné, včetně nějakého pracovní­ho úvazku.Hold každý se nenarodil jako John nebo Clayton.

      1. Na to abys mohl legalne zit v USA, ti pouhy zalozeni firmy nestaci.Kdyby to bylo tak snadny tak uz se tu mluvi spanelsky uplne vsude 🙂

        1. Ale přitom stovky čechů z mýho oboru právě takhle v US žijí­, neví­m jaké to má přesně podmí­nky, ale bylo jen třeba investovat do firmy, co se založila v US.

            1. Blbý u E-2 ví­z je podmí­nka, že úmyslem musí­ být vstoupit do Spojených států pouze za účelem vedení­ a kontroly podniku, nikoliv tedy za účelem trvalého pobytu i když to tak zcela jistě spousta lidí­ dělá. Zároveň ale není­ nikde psáno, že tě tam nepustí­, pokud máš v podí­lu firmy investovaných třeba jen 400-500 tisí­c a taktéž i kdybys měla 5 milionů CZK. Mně se třeba lí­bí­ spí­š E-1 pro obchodní­ ví­zum, kde pak dostane i manželka / manžel povolení­ k tomu, být zaměstnán/a v jakémkoliv oboru a pro jakéhokoliv zaměstnance v rámci US. Ale zase je nevýhoda, že obchodní­k nesmí­ samozřejmě pobí­rat výplatu z amerických zdrojů, takže jedině to kombinovat zase s jinou zemí­, mezi kterou je obchod možný

              1. Manželka může pracovat i pokud dostaneš E-2 ví­zum. Česká republika není­ na seznamu zemí­, jejichž občané mohou zí­skat E-1 ví­zum.

              2. No u E-2 dostava manzelka povoleni k praci kdekoliv chce. Jinak pro ceske obcany nejsou E-1 viza mozna. E-1, E-2 jsou na zaklade mezinarodnich smluv. A pro CR je jen E-2. A otazka je jak dlouho tato moznost zustane

      1. Né dí­ky, oženit se s tlustou američankou, která mě bude vydí­rat nepotřebuju. To raději zůstanu v ČR v komunistickým režimu 🙂

        1. Proč s tlustou? Proč ne s hezkou a bohatou? Také jsou tu takové, nesmí­te věřit všemu co se o USA pí­še… 🙂

        2. Tak fajn, ale byls to ty, kdo napsal, ze do USA chce uz od malicka. Spis si myslim, ze nikam nechces, a jenom te stve, ze jsou tady uspesnejsi lidi nez ty, tak jsi to musel nejak ventilovat 🙂

  9. Ahojte všetci. Neviete niekto, ako je to s ví­zami myslí­m F4? V USA mi dlhodobo žije sestra, je US citizen. Aké sú podmienky a ako je to z časového hľadiska udelenia ví­z? Hladal som to na nete, ale žiadne konkrétne podmienky som nenasiel. Vdaka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *