Domluva s cinanem, ktereho jsem navstivil v Singapuru

Tak jen pridam par perlicek z jednani s cinanem se ktereho jsem byl navstivit v Singapuru.

V cervenci jsme spolu komunikovali docela intenzivne. Chystal se delat web. Psal mi jak je vse pripraveno. Vybaveni do skladu nakoupeno.

Tohle je treba nadpis emailu z poloviny cervence, ktery mi poslal:

V emailu psal: We are all ready. Dokonce ne jenom jedna zeme, ale rovnou nekolik najednou (jak vidite v nadpisu). Proste velkolepe plany.

Takze jsme udelali integraci na nasi strane. Prace jak nadelane. Mezitim tlacil co nam tak dlouho trva. Napojili jsme FedEx ucty, dohodli lepsi slevy na postovne pro odesilani z dalsich zemi. Vse kompletne nachystano u nas. Upravovali jsme admin, aby to fungovalo pro dalsi zeme. A taky, aby se nedostaval k informacim, ke kterym se nema dostat (opatrnosti neni nazbyt). Rekl bych minimalne nekolik desitek hodin prace. Jen jsme od neho potrebovali, aby udelal testovaci tisk nalepek a dokumentu pro posilani. Coz predstavuje par minut prace. Slo o to videt jestli vse funguje.

Od te doby uplne mrtvo. Zadne reakce. Jen jednou mi napsal, ze mu neco nejde. Pozadal jsem ho at mi posle kopii chyby. A od te doby uz vubec nic.

Je to fakt narocne! Ta komunikace s jinymi kulturami. Clovek ma casto pocit, ze se vubec neni schopen domluvit. Nebo nedostava odpovedi vubec.

Nastesti ta nase prace neni ztracena. Vyuzijeme to pro jinaci zastupce. V Cine jsme nasli myslim o dost lepsiho partnera. Aspon to ted vypada podle komunikace a podle toho, ze nemaji problem na vlastni naklady prijet a vse se naucit. Za ctrnact dni se presvedcim osobne:-).

Spread the love

27 thoughts on “Domluva s cinanem, ktereho jsem navstivil v Singapuru

  1. Nemam tuseni a chtel bych aby treba odpovedel a rekl to na rovinu. Ale dela totalne mrtveho brouka. Pritom vidim, ze se loguje do sveho klientskeho uctu na Shipito a normalne odesila baliky. Ale na emaily nereaguje.

  2. Tak to mi pripomina, jak se mnou komunikuji nekteri vyrobci z oblasti elektroniky. Vzdy, kdyz chci koupit par kusu k prototypovani, tak je konec. 🙂 🙂 🙂 Do te doby je vse ready, neni problem dodat toho x kontejneru atd. Jakmile reknu, ok, poslete mi fakturu, ja poslu penize a chci 4ks letecky do Prahy, az to vyzkousime, tak budu brat x kontejneru, tak nic… :))) Beru z ciny jen veci, co sekaj jak cvicky. Case ktery jsem takhle resil x krat je nakonec lepsi delat draz v Evrope, protoze je to neco, co se lisi od tech masove prodavanejch, takze oni to asi maji jen na obrazku a nikdy to neudelali… Kdyz jsem poslal specifikace, aby tam provedli nejake upravy, tak take nic, takze to nemaji asi ani v CADu… Ovsem to jim nebrani, aby se me ptali 2x – 3x do roka, jak se mi dari, jestli neco nepotrebuji, v cem nam mohou pomoci a tak… :)))

  3. Mam naprosto podobnu skusenost s komunikaciou s Malajcami a Indonezanmi. Zo zaciatku silny tlak na rychle upravy sw a po case akoby zaujem upadol a prestanu komunikovat. Dovody sme sa do dnes nedozvedeli a napriek tomu nas sw veselo vyuzivaju dalej.

    Takto nam nam visia faktury na par desiatok tisic libier, ale tie sme uz vo firme dostojne pochovali…

  4. John: Osobní zkušenost mám takovou, že negativní zprávy se zkrátka nepíší. Firma nejdnou přestane komunikovat a hotovo. Jestli zkrachovala, má problémy a nebo akorát nemá zájem spolupracovat se většinou nedozvíš. A to zdaleka neplatí jenom pro Dálný východ.

  5. Se mnou když zákazník přestal komunikovat ve fázi placení, znefunkčnil jsem mu část dodaného díla -navenek pro jeho zákazníky vše ok, na pozadí ale nemohl nic nového vytvořit.

    Pochopitelně se okamžitě ozval a dožadoval se nápravy. Na rovinu jsem mu řekl, že to opět deaktivuji, pokud do týdne nebudou peníze na mém účtě. Byly tam ještě dříve.

    Možná něco podobného by měl John udělat na svém rozhraní, pokud tedy Číňan nereaguje a přitom se loguje do systému. IMHO pokud mrtvý brouk bude pokračovat, tak toto logování je primárně za účelem zkopírování systému a čím dříve bude utnuto, tím lépe. V opačném případě demonstrace síly nemůže uškodit. I když soudím jen podle zkušeností s českými zákazníky.

  6. Zaujimave, mam podobnu skusenosti napr. s Indiou. Najlepsie sa osvedcilo mat na mieste niekoho kulturne blizkeho (europana) a ten chodi za nimi osobne, inak ta komunikacia viazne presne ako pises.

  7. no ja očakávam, že sa ten číňan ešte ozve, nikdy nevieš čo môže niekomu do toho skočiť, život je plný zvratov a jeden okamih môže zmeniť všetko…aj z tohto pohľadu to treba brať…a okrem toho komunikujete len pomocou emailu? nedá sa mu priamo zavolať a spýtať sa ho čo sa deje v skutočnosti?

  8. @John: "Napojili jsme FedEx ucty" prosim Ta tie platby mas urobene centralne z US? Ked som riesil tusim DHL tak neboli pristupny k tomu aby sa veci zasielali napr z SK tu mam tlaciaren do EU a platil som to centralne z UK. ak mozes odpovedat ak nie potesi info aj @ dik

  9. Východní peklo. Normálka.

    Škoda jen, že někdo nepřišel na to, jak vyrábět levně tady v Evropě. S těma ****** je to fakt únavný.

  10. taky si myslim kdyz zjisti clovek ze na to nema nebo to nechce delat tak misto aby napsal ze to rusi tak zacne hrat mrtvyho brouka a necha to vyhnit kdyby nahodou to chtel casem pouzit tak se pouzije naka vymluva a jede se dal

  11. Mam stejnou zkusenost s Koreou. Vsecko na Pixmac udelane, smlouva podepsana, mena nastavena, lokalni platebni metoda napojena, preklad prelozeny a kdyz je potreba poslat penize jako garanci predem, tak mrtvo. Predtim taky prudili jak je Korea strasne rychla a ze to brzdime my. Prudil jsem po mailu a na nekolikaty odpovedeli, ze jeste neco pripravuji a ze to spustime v Zari. Ted je Zari a nemam ani penize ani info. Takze to dame jinemu zajemci, je to stejne cele ready, tak co 🙂

  12. 2Laco: Fedex je flexibilni a udelaji cokoliv..

    2Pavel: Jenze pro me je to porad dobry zakaznik a na existujici business mu sahat nebudu. Ze nechce spolupracovat na necem dalsim me nevadi… Docela jsem rad, protoze mam lepsi pocit z tech novych lidi. Jen nechci aby za chvili prisel s nejakou vymluvou nebo se tvaril jakoze se nic nestalo… a jedeme dal… 🙂

  13. John: Nezapomeň si dávat pozor na "palivové příplatky" u FedEx a spol. Teď je cena ropy dole, tak je klid, ale to se snadno může změnit.

  14. nepovedal by som ze to ma vela spolocneho s kulturami, mam podobne skusenosti s europanmi aj americanmi, niektore som tu uz aj spominal, mam aj jednu novu:

    jedna mala americka firmicka ($1.5 trillion of assets under management) od nas nieco chcela, tak sme im spravili prezentaciu, clovek sa tam sral kdesi kunim do prdele, odprezentoval, vsetko fantasticke. potom zrazu ticho. prestali odpovedat na mejle, presne jak ten cinan. vobec sme nevedeli v com je problem.

    po x mesiacoch sa zrazu ozvali, ze to teda chcu. zobrali nejaky konkurencny soft, zistili ze je to naprd a teraz im vobec neni trapne sa ozvat po neviem jakej dobe neodpisovania na mejle, jak keby sa nic nestalo.

    toto je v amerike UPLNE bezne.

  15. jonatanus, souhlas, podobnou zkusenost mam prave z USA..az na to ze uz se neozvali 😀 Proste pokud se neozvou, znamena to ne, uz me to prestalo stvat ale zezacatku jsem to nechapal. Nechavaji si zadni vratka. Asi se boji se ze te urazi pokud ti reknou neco negativniho, protoze oni jsou tak vychovavani byt 100% pozitivni…

  16. Mam take podobnou zkusenost s americany.

    Asi dva roky jedname s nekolika firmami o vyhradnim dovozu jejich zbozi. Zezacatku velky zajem z jejich strany, a kdyz zacnem domlouvat odberatele u nas a chystat dovoz tak ten zajem najednou upadne…

    Clovek pak ztraci spoustu casu a usili, pritom staci rict "nemam zajem". Prijde mi, ze nektere kultury tenhle vyraz snad neznaji.

  17. S tímto nemám žádné zkušenosti.

    Ale uvedu příklad z praxe, který jsem četl. Někdo říkal, že když se v Japonsku zeptáte někoho na ulici, jak se dostanete do XYZ, tak že dostanete VŽDY odpověď. Akorát nevíte, jestli to ten člověk ví a posílá vás dobře a nebo jestli neví, kde to je a v tom případě vás pošle jakýmkoliv směrem, jen aby neztratil tvář. A to myslím přesně vystihuje tento problém. Oni nedokážou říct ne, nedokážou říct, že něco nejde, či že něco neví…

    A mlčení je u nich prý standard. Když jim pošlete špatnou nabídku, tak jsem slyšel, že vám na ní neodpoví proto, že nechtějí aby jste ztratil tvář vy a zároveň oni, takže prostě mlčí :).

    Tohle jsem slyšel a četl, ale praktické zkušenosti s tím nemám, s východem napřímo neobchoduji.

  18. Ja chapu mlceni pred uzavrenim obchodu, nebo kdyz se ma za neco platit… Tam je jasne, ze nekdo s necim nesouhlasi.

    To je skutecne normalni.. v USA nebo snad kdekoliv na svete.

  19. ale preco si nevymyslia nejaku vyhovorku (ked uz im je tazke povedat pravdu) a prestanu uplne komunikovat? s clovekom s ktorym sa normlane bavis ti prestane odpisovat na mejle. sak to neni normalne.

    dokonca sa ten nas clovek este stretol s nimi na nejakej vystave a tam sa tvarili ze je vsetko v najlepsom poriadku, atd.

    no a ked si niekdo mysli ze takto komunikovat je normalne a nic s tym nestrati, no tak neni. ked sa nam potom ozvali som nepovedal zrovna "hura" ale ze ked sa to rychlo neuzavre nech s tym bezia volakam… ja sa z nich rozhodne neposerem. (keby nam miesto no-reply odpisali "nechceme to vase", alebo "sefovi zomrela babka", nemam s tym najmensi problem..)

    alebo prva agentura co nam riesila reklamu, uplne to posrali a este nam mali poslat nejake peniaze. clovek s ktorym sme komunikovali prestal odpisovat na mejle aj zdvyhat telefon. po x dnoch sme poslali mejl cc na neviem kolko ludi v tej firme ze co to akoze ma znamenat a zrazu zacal komunikovat jak keby sa nic nestalo.

  20. Ja si myslim, ze "nemam zaujem – neodpoviem" funguje v kazdej krajine sveta. U nas na Slovensku je to uplne bezne. Druha strana s tym proste nechce stracat cas a neda si namahu poslat e-mail alebo sa slusne vyjadrit cez telefon. Stalo sa mi to uz velakrat.

  21. Já to psal už dříve, že je to jiná kultura. V zásadě člověk zvyklý na podnikatelské prostředí USA …

    Komukoli připadá podnikatelské prostředí a různé šaukle v České republice jako obtížné, pak by neměl obchodovat s Asií. Tam je to mnohem horší džungle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *