Dotaz do poradny jestli zalozit firmu v USA na internetove podnikani v CR

Ahoj Johne, promin ze otravuji ale resim jeden problem, ktery budes asi nejlepe vedet jen ty.

Hodlam zde v CR a SK provozovat internetovy prodej odkazu. Vyplati se mi provozovat to jako zivnostnik zde v CR nebo je vyhodnejsi zalozit spolecnost v USA? Ja jakozto osoba, ktera nema trvaly pobyt v USA bych mel asi zalozit Corporation. Nekde jsem cetl, ze je to nejvyhodnejsi. Chtel bych celou spolecnost vlastnit sam. Jak mam postupovat pri zalozeni, kolik budu platit dane a dalsi informace, ktere mi poskytnes mi udelaji radost a budu ti velmi vdecny.

Osobne bych nezakladal firmu v USA na podnikani pro trh v CR a SR. Kdyz podnikam v CR (mam tam kancelar, sidlo, sam tam jsem nebo tam mam dokonce zamestnance) tak v CR musim mit prislusne povoleni (zalozenou firmu, zivnostensky list). I kdyz se bude jednat o americkou firmu podnikajici v CR tak i takto firma se musi nechat zapsat do obchodniho rejstriku jak zahranicni firma podnikajici na uzemi CR.

Spread the love

17 thoughts on “Dotaz do poradny jestli zalozit firmu v USA na internetove podnikani v CR

 1. Kdo poklada dotaz sem tak asi nema dost prachu na danoveho poradce, ktereho by stejne tak ci onak potreboval. Odpoved je jasna:

  at uz zivnost nebo s.r.o. je nejlepsi zalozit v CR. Kdo vydela vice penez tak teprve muze zacit premyslet o offshore apod. Jinak je to zbytecna komplikace….

 2. Nevím jak u služeb, ale u e-shopu který vlastní americká společnost a prodává v EU mi offshore nepřipadá úplně špatný nápad. Nebál bych se přenést clo na zákazníka, ať jej zaplatí, když ví, že nakupuje od USA firmy, která mu prodává své zboží do EU.

 3. Nemyslím si, že kdo sem položí dotaz nemá dost prachů na daňového poradce. Každý daňový poradce ti řekne něco jiného a stejně tak i každý úředník v ČR. Já mám s tímhle poměrně čerstvou zkušenost.

  Pokud chcete podnikat hlavně v ČR a nemáte zde zatím žádný jiný subjekt (například s.r.o. v jiném oboru, apod.), tak v USA firmu nezakládejte, protože finanční úřad po Vás bude chtít platit daně v Čechách z příjmů, které zde zrealizujete. Americká firma Vám v tomto případě nepomůže a budete ji muset zapsat do OR jako organizační složku (a tím pádem se stát plátci daní v ČR). Pokud podnikáte ve více různých oborech a chcete třeba jeden obor dělat hlavně v USA a částečně také v ČR, tak se lze dohodnout s finančním úřadem na nějakém kompromisu. Já mám třeba s FU pro následující zdaňovací období dohodnuté tzv. sjednání daně, a to tak, že pokud budu mít obrat do 1 milionu korun od klientů v České republice, mohu danit příjmy z internetové reklamy v USA a v Čechách odvádět 10% ze zisku. Také jsem nevěděl, že něco takového existuje, ale opravdu to lze. Sice budu platit daně v USA i v ČR, ale to mi až tak nevadí, protože jsem firmu v USA nezakládal proto, abych se vyhnul placení daní, ale abych zkusil zda se dá prorazit s internetovým projektem přímo v jámě lvové kde Google vládne železnou rukou:).

  Pokud by ale můj obrat v ČR překročil 1 mii CZK za rok, budu se muset zaregistrovat jako organizační složka a stát se plátcem DPH a daně z příjmů v plné výši.

  Podle mého názoru bych tedy rozhodně bych firmu v USA nezakládal proto, abych nemusel platit daně v Čechách. Smysl to má pouze tehdy, pokud chcete podnikat hlavně na americkém trhu a ostatní státy mít jenom jako na "přilepšenou". V každém případě bych ale nejdříve zašel na FÚ a zeptal se jak se na tvůj obor budou dívat, apod. Dá se s nimi mluvit.

 4. Vembl: jakým způsobem a KOHO bude český FÚ zde nutit zapisovat americkou firmu do českého OR? Napíšou do USA a budou si stěžovat? V USA ani nemají živnostenské listy, nebudou chápat, co po nich nějaký evropský úředník vlastně chce…

  Není třeba strašit.

  1. v USA daníš celosvětové příjmy, korporátní daň sazby od 15 do cca 30%

  2. jako společník si vyplatíš podíl na zisku a zaplatíš českému FÚ jeho srážkovou daň 15% (pokud je společníkem česká FO)

  Podnikat ze zahraničí je pro e-commerce naprosto legální způsob, obzvlášť pokud příjmy nemáš jen z území ČR.

  Je svobodnou volbou podnikatele, kde zvolí sídlo svého podnikání. V USA nejsou podmínky tak rigidní, jako v ČR. Je chybou České republiky, že ti není schopná nabídnout vhodnější právní prostředí a minimum byrokracie. Vždyť jen registrace firmy tady trvá minimálně 14 dní, spíš 3-4 týdny, a to ještě úředníci drze antedatují rozhodnutí.

 5. Zdravím uživatele tohoto užitečného webu,chtěl bych se vás všech zeptat,jestli někdo z vás nemá zkušenosti s tím co je důležité obstarat a udělat,abych mohl se svou firmou profitovat i mimo republiku(řekněme po celé evropě).Vlastním jednu menší firmu,která se specializuje na výrobu betonových výrobků (troufám si tvrdit že velmi kvalitních).Specializujeme se hlavně na výrobky pro různá sportoviště(odvodňovací kanálky na tenisových kurtech,tartanových drahách atd.),ale také děláme pro stavebnictví (pro přímou představu ,zde jsou naše stránky http://www.sportbeton.cz – ty se budou samozřejmě inovovat)…za všechny náměty a rady budu moc rád

 6. ZA3: tak to si opravdu musíš zjistit sám, jaké povolení potřebuješ od našeho/cizího státu.

  Ohledně původního prodeje odkazů. Jde o to, kde člověk podniká (tedy kde je fyzicky on při podnikání, i když je vše virtuální přes server mimo, zákazníci jsou mimo atd.), pokud je to v ČR, tak musí mít byť jen živnost v ČR. Nejlepší je to zahrát na reklamu. Pokud člověk podniká v reklamě, je plátcem DPH a má všechny příjmy mimo ČR (místem plnění u reklamy je místo, kde má zákazník sídlo, či firmu), tak se neplatí žádná DPH z příjmů a naopak vám ještě vrátí všechny DPH, které zaplatíte z výdajů z ČR.

 7. Standa: Nechci nikoho strašit ani odrazovat – naopak. Ale není to tak jednoduché. Bavil jsem se se 2 daňovými poradci a s paní na FÚ a pochopil to asi takhle. Pokud zde máš daňový domicil (stálý byt nebo se zde zdržuješ déle než polovinu roku – lhostejno zda bez přerušení nebo s přerušením) tak pokud neplatíš daně jsi povinen prokázat, že tvé příjmy máš mimo ČR – jinak zde daníš příjmy z ČR. A dostanou tě lehce, pokud máš faktury od českých zákazníků. Sice jim je nemusíš ukazovat, ale ukážou jim je české subjekty, kterým poskytuješ službu a jsi v tom. Já proto volil cestu otevřeného jednání s FÚ a dohody než pak řešit nějaké průšvihy:). Pracuji jako soudní tlumočník anglického jazyka a hodně často jsem přítomen při kontrolách dělaných českými FÚ u zahraničních subjektů a lidi musí prokazovat takové blbosti, jako třeba, že se zde nezdržují déle než půl roku (mají třeba schované všechny letenky, apod.). Nesouhlasím s tím, považuji to za buzeraci českých úřadů, ale prostě to takhle funguje.

  Pokud jde o placení 15% srážkové daně jako společník zahraniční FO, tak na to existuje a pamatuje Smlouva o zamezení dvojího zdanění s USA. Tam – podle mého daňového poradce platí, že když odvedeš v USA 15% srážkovou daň z dividendy, v ČR odvádíš se nemusí platit celých 15% ale jenom 5%. Ovšem každý FÚ se na to dívá jinak – jsme v Čechách, že :). Takže každému rozhodně doporučuji založit firmu v USA a zkusit tam prorazit, ale také nezapomínejte na zadní vrátka (FÚ) a všechno pečlivě dokladujte a zjistěte si u daňového poradce.

 8. to Vembl, ale to je ten problem najsť SPRAVNEHO poradcu, ktory Ťa nezdere z kože , ale hlavne poradi. Sam som hladal v čechách spoločnosť, ktorá by mi poradila ako s UK firmou, chceli sme nejaku zložku bez pravne subjektivity ale každy len že nam založi firmu a na slovensku je to dtto. Blazninec. A pri tom potrebujeme len kancl a telefón.

 9. Pro 99.5% pripadu podnikani v Cesku se U.S. firma NEHODI. Verte tem, co to napsali vyse, i kdyz ja bych argumetoval trochu jinak.

  Kdo neveri, at si to zkusi…

  UK firma je pouzitelna uz vo vice pripadech, ale tam (pokud nepodnikate primo na UK trhu) by bylo lepsi zvazit napr. spolecnost na Slovensku.

 10. Vembl: myslím, že si nerozumíme. Pochopitelně pokud podnikáš na FO, daníš SVÉ osobní příjmy tam, kde jsi rezident. Podniká-li PO celosvětově, daní SVÉ celosvětové příjmy tam, kde má sídlo. Pokud zřídí organizační složku v Bulharsku, daní bulharské příjmy v Bulharsku a už ne v Argentině. Uvedu jiný příklad: Čech si koupí hosting v Irsku u irské firmy – irská firma má příjem z ČR. Asi nikdo nečeká, že její majitel poběží na FÚ v Praze 3, aby jim odevzdal 20% DPPO. Pokud nemáš kanceláře, prodejny apod, není třeba to dramatizovat, stačí oddělit soukromé (osobní-FO) podnikání a podnikání cizí právnické osoby. Jde o dvě nezávislé entity, ty jako společník nejsi zodpovědný za její podnikání, nemusíš dokonce ani vědět, čím se zabývá – pouze 1x ročně inkasuješ zisk a víc tě nezajímá. V případě otevření kanclu a prodejny je už obvykle nutné dle místních zákonů zřídit pobočku a zapsat ji do OR, tato povinnost platí všude. Dokonce i v USA, kde podnikání spadá částečně pod federální, částečně pod právo jednotlivých států. Podnikat ze zahraničí je obrovská výhoda: máš klid na podnikání a nemusíš řešit kraviny typu pokuty za chybějící IČO na vizitce 🙂

 11. To co tu pise Vembl, je velmi dolezite. Danove zakony v CR, ale aj SR su velmi zlozite z hladiska podnikania v zahranici. Tyka sa to predovsetkym DPH, a zrazkovych dani. Ak chce niekto podnikat v zahranici, ale trvaly pobyt ma v CR naozaj potrebuje dobreho danoveho poradcu hlavne na "nepriame dane", lebo dan z prijmov je najmensi problem. Co sa tyka sledovania cla a dovozu do EU ako takej tak, to sa sleduje vo forme INTRASTATU cez narodne colne spravy, takze aj tam si treba dat pozor a je potrebne prestudovat si aj problematiku ohladne cla. Niektore veci sa zdaju byt na prvy pohlad jednoduche, ale niekedy nie su zrealizovatelne z dovodu danovych a colnych zakonov.

  A este by som sa chcela vyjadrit k otazke, ktoru tu polozil ZA3.Pri exporte akehokolvek vyrobku je nutne urobit si spravnu kalkulaciu exportnych nakladov na zaklade dodacich podmienok /EXW, FOB, CIF/ a po stanoveni konecnej exportnej ceny, ktora bude tieto naklady zahrnat porovnat ju s cenami konkurencie na konkretnom trhu. Ak bude tato exportna cena lepsia, tak potom je mozne zamyslat sa nad exportom a pouzit rozne marketingove nastroje, ale treba si uvedomit, ze zaviest novu znacku na trh moze trvat dost dlho.

 12. na diggu se ted obevil odkaz na to jak tuto otazku vyresila ikea. Udajne si tak usetri spoustu penez na danich. Jinak sam se ted snazim tuto otazku vyresit. Myslim ze se ted bude jak v CR tak v USA na danich pritvridovat, takze odevzdat tretinu/nebo polovinu sveho prijmu statu se mi taky nechce.

 13. Myslím, že "výhodnost" založení společnosti v USA se tazatele netýká. Týká se inovativních startupů s lokálním přesahem (nebo globální ambicí) a to de facto jen těch, které shánějí rizikový kapitál. V takovém případě je doporučení OPRAVDU jediné:

  Delaware C Corp, protože…

  – LLC (u nás s. r. o.) má omezený počet možných podílů (ať už pro stock options, nebo pro investory)

  – podílníci LLC platí individuálně daně (= obrovský opruz pro investory)

  – právní jistoty

  (např. inkubátor/VC-firma Ycombinator neakceptuje jiné než Delaware C Corp.)

  Pokud ale NEJSTE závislí na byznys andělech nebo venture fondech (a u prodeje odkazů byste si v tomto směru neměl dělat zbytečné iluze, krom toho na to téměř žádné peníze nepotřebujete), znamená místní s. r. o. nejméně starostí. Pokud to jde, doporučuju se vyhnout zakládání poboček v několika zemích. Investor, který nám radí s Buzzbootem svoji účast na mezinárodním ecommerce podniku (s pobočkami v několika zemích) označil za "pain in the ass", ale to už asi vyčtete i z komentářů nade mnou 🙂

 14. Mohu se zeptat, jaký by byl rozdí­l v ceně? Pokud bych založil s.r.o. zde v ČR nebo využil možnosti IncParadise a založil firmu v USA a následně ji provozoval pouze zde v ČR.
  S kamarádem chceme zalozit internetovou firmu avšak nemáme dostatečný kapitál pro založení­ s.r.o. Bylo by levnější­ si založit firmu v USA přes Inc paradise a pak se zapsat v ČR jako zahraniční­ firma?

  Předem děkuji za odpověď

Leave a Reply

Your email address will not be published.