Provozovna pizzerie je znovu k dispozici

Pizzerie je znovu volna. Uprimne receno jsem v soku. Tak rychle jsem necekal, ze to vzdaji.

Oficialne rikaji, ze na USA nemaji poradnou strategii a podporu tak jak to maji zavedene v Rusku. A ze by bylo potreba obrovske investice do marketingu s nejasnou navratnosti (dlouhodobe a s tim, ze predem vi, ze spousta penez se utrati uplne zbytecne). A nepovazuji za fer, aby tu investici chteli jen po me. Sami maji maly apetit to dotovat a tak radeji provozovnu zavrou.

Clovek se diva na zkusenou velkou firmu s respektem, ze to urcite budou delat lepe nez ja. A dosahnout lepsich vysledku. Zajimave pro me bylo i jak krkolomne delaji nejake veci v IT. Samozrejme maji slozitejsi system na kterem bezi spousta pobocek. Ale treba nastavovani kam rozvazet pizzy se dela manualnim vlozenim ulic a adres. Napr. rozvazime na ulici Hawthorne od cisla 1 po cislo 1000. Rozvoz oblast v Torrance nekdo zadaval tri dny do systemu nez vypsal manualne vsechny ulice kam se muze vozit. V nasem systemu jsme si namalovali na Google Maps presne ten tvar kam chceme rozvazet. Zabralo to par minut. A jen se to nahralo do systemu. Nas system delal jeden programator. Dodo ma 50 programatoru a chteji jich mit 300. Je to silene jak kdyz se firma rozroste, tak je pak tezke delat nejake upravy v systemu. A to co me pripada jednoduche pak vlastne jednoduche neni.

  1. Kdyby nekdo mel tento business rad a chtel by ho zkusit v USA tak je moznost provozovnu koupit a postavit na tom viza pro oficialni pobyt a praci v USA. Toto klidne v partnerstvi se mnou.
  2. Klidne bych tam dal zpet Pizzouna, ale jedine kdybych nasel nekoho na tu operativu kdo to se mnou bude partnersky delat.
  3. Davam inzerat ze pronajmu nekomu dalsimu. Uz jsem tam mel zajemce. O zarizenou kuchyn zajem je. Budovat novou provozovnu je narocne. Tady se da prijit a hned varit a prodavat.
Spread the love

65 thoughts on “Provozovna pizzerie je znovu k dispozici

  1. Neni to proste spatnou lokalitou? Malo lidi, mala cilova skupina, saturovany trh atp.?
    Preci jen pizza je hodne lokalni produkt a nikdo pro ni nebude jezdit moc daleko.

    1. Nechci mudrovat, a rikat, ze jsem to rikal (jako spousta lidi tady), ale trefil si to presne. Je to tou pizzou. Pizzou jakozto druhem pokrmu.

      Popularita pizzi celosvetove klesa. V globalni statistice to mozna neni tak vyrazne videt, protoze spousta Pizzerii sice zanika, ale jine rychle vznikaji, jak se retezce snazi expandovat a novi a novi jednotlivci prorazit.

      Takze tim, ze se John rozhodl vstoupit na trh s pizzou, vstoupil na sestupny trh. Bez ohledu na to, jak dobrou pizzu delal, proti trhu nemel moc sanci.
      Z poklesu trhu plynou i ostatni problemy. Zadny zamestnanec, pokud by take nebyl majitelem, si dneska nerekne: “jdu delat pizzu, protoze si tak vydelam na nove auto a barak..”. Na sestupnem trhu proste nejsou revenue. Pizzerie pak pritahuji zamestnance kategorie D a horsi. Individua, ktera se nehodi ani k lopate..

      Nevim jake jsou aktualni trendy, ale prijde mi, ze do budoucna vsechno prevalcuji sandwiche vseho druhu, chicken fastfood, a/nebo asijska kuchyne. Jak ale prorazit bez napadu na nejaky TOP produkt, to vazne netusim..

      (nejsem expert v oboru)

  2. Preco si nezaplatis jedneho drahsieho ale kvalitneho cloveka? Ked mozu ludia z Harvardu nastupovat do Google ako editori Youtube videi, tak podla mna najdes niekoho s drive-om, niekoho mladeho, kto uz ma odpracovane 2-3 roky a ma chut zacat podnikat. Nemusi to byt nutne niekto z Berkeley, ale proste nebrat lemplov, skor ludi co uz presli niecim dlhodobejsim ako je VS, kde proste musis vydrzat X rokov aby si to dal. Dat potom takemu cloveku deal, kde ak mu to vyjde, tak je za vodou. Ja keby som zil v USA, tak idem cez slzy, pot a krv, ale dal by som to … alebo vzdal po roku a pol, ak by sa to nikam nepohlo, ale mal by si minimalne otestovane s clovekom, ktory by tam i spal ak by bolo treba.

      1. ta rafinerka 4 miles na sever od pizzouna smrdi? byval som kedysi blizko slovnaftu v bratislave a slo ma klepnut. ked som dal torrance oil refinery smell do guglu, tak vyhadzuje strasne vela vysledkov za obdobie 2017-19

  3. Přesně tak, jak zmiňuješ. Tohle je dobrý projekt pro získání podnikatelského víza do USA. Navíc, takový člověk ví, že jeho pobyt v USA závisí na úspěchu té pizzérie, takže se bude snažit úplně jinak.

  4. Johne, já od úplného začátku jsem tomu nevěřil….měl jsem z toho hodně blbý pocit. U té gastronomie jsem vždy pesimista.

  5. Wow. Just wow.
    Možno je to trochu bez kontextu, ale ta argumentácia mi úplne nedáva zmysel.
    Ako dlho od spustenia to vzdali?

    1. Mesic. Manazerka vycerpala penize. Dodo se melo rozhodnout jestli do toho daji nejake penize nebo radeji zavrou. Radeji zavreli, ze citi, ze by tech penez by muselo byt moc a trvalo by strasne dlouho ziskat nejakou navratnost. Muj zaver je, ze jim to v USA moc nejde. Ze rostou v tech rozvojovych zemich. A na USA i podle jejich slov proste nemaji strategi a lidi.

    1. Prekvapilo mne jak tenhle koncept frci. Viz https://www.4dcommissary.com/ Ve Vegas ma jedna firma 5 lokaci!!. Jen pronajima prostor zarizene kuchyne na hodiny lidem co potrebuji nekam umistit licenci nebo food trucky co musi nekde varit. Staci trocha SEO, jeden zamestnanec na vybirani najmu a business jede 🙂

  6. Ak som posledné dva príspevky pochopil správne, tak máš teraz dva z troch “obchodov” voľné?
    Tak sa mi javí, že je asi čas na poriadny reštart tejto investície a pozrieť sa na ňu úplne inak.
    Možno spojiť tie dve jednotky a urobiť aj sedenie. A možno zásadne iné. Treba niečo bez ľudí – obsluhy (nie bez programátorov, alebo servisákov).
    Alebo to proste predať a skonštatovať, že je to segment iný ako rezidenčné a skladové oblasti…

    1. Ja uprimne ten retail moc rad nemam. Na investice jsou pro me lepsi ty sklady. Na tu treti jednotku mam nejake zajemce na pronajem (fitness). Double down, ze bych tu restauraci rozsiril to bych urcite ted nedelal.

  7. Zase mají zdravý přístup, že když vidí, že to nejde, utnou to za včasu – asi mají dostatek jiných možností, jak dosáhnout růstu s menší vloženou energií.

  8. Teda, no to je sok. Tez by me zajimaly skutecne neoficialni duvody proc to vzdali, a ta rychlost prijeti nabidky a rychly give up je zvlastni. Jak jim tak rychle doslo, ze tohle nechteji delat?? Lokalita muze byt zradna vec, jeji parametry rozhodujici – zajimal by me system vyberu lokality McDonalds a pod. A nakolik tato odpovida.

    1. Tipnul bych, že klíčové kriterium výběru provozovny McDonalds apod. je:
      1) Kolik tam žije/projde/projede lidí
      2) Jak daleko je další provozovna McD/konkurence.

    2. Me pripada, ze jak prezentovali jak dobre DODO v USA jde tak ze to tak neni. Podle verejnych informaci ty ruske pobocky maji tak 2-4x obrat nez stejne pobocky v USA co maji v Midwest. A myslim, ze chteli zkusit jestli to bude v Kalifornii jinak.

      1. Treba to delaji jen “hrubou silou” (napr. manazerka co pracuje od rana do vecera) ale chybi jim vetsi dokonalost v organizaci a iniciativa nutna k prekonani konkurence. Na rozvijejicim trhu to muze stacit, ale v USA ne.

  9. Johne, jsem velmi rád, že píšeš i o neúspěších. Co by to bylo za život, kdyby vše, na co šáhneš, se proměnilo ve zlato.

    Doufám, že to bereš sportovně, i Bufett má investice, které mu holt nevyšly, to se prostě stane.

    Asi je prostě na čase tu investici “mentálně odepsat” a přejít do módu řízení škod a soustředit více sil na věci, které ti jdou.

  10. kedysi John vysvetloval, ze ako sa maju robit aplikacie, ze najprv treba ziskat klienta a az potom to pre neho urobit a nie najprv spravit nejaku appku a az potom cakat, ci to bude niekto pouzivat….

    A ja teraz ziram, ze John nepouzil podobnu strategiu pre jeho kuchynu. Proste najprv si ziskaj nejakych stabilnych klientov(hotely, starobince, charity, firmy) a az potom vyvaraj pre nich. Preco musis ist tou najlachsou uz rozbitou typickou cestou ako 99% firiem? Zeby nedostatok ambicie u Johna, pripadne aj DODO manazerov…

  11. A co ta lokace. Zaujaly me hodnoceni na Yelpu (jinak velmi vysoke): “It is tucked into a strip mall just before you go up the hill on Hawthorne.” anebo “Was a bit disappointed to see the predecessor last for such a short time, but the location is a bit subtle.” Jakoby to pocitove popisuji, ze je to “zastrcene” nekde za rohem. Ale vsichni chvali testo a microgreens.

  12. Jestli v rozhodnutí DODO manažerky nesehrálo roli i znechucení z pracovní morálky v té oblasti, když i jí nepřišli bez omluvy lidi do práce. Ostatně, John to odpískal z úplně stejného důvodu a já bych ten elán ztratil zrovna tak.

  13. Pevne som veril, ze im to pojde. Som dost prekvapeny ako skoro to vzdali. Kazdopadne napad s mikrogreens sa mi velmi paci. Take nieco je pouzitelne aj v beznej domacnosti.

  14. To mi neříkejte, že tak velká společnost si vyčlení finance jen na jeden měsíc provozu. Vždyť z toho prvniho měsíce nejsou schopni vůbec zjistit, zda to má do budoucna cenu. Manažerka taky nebyla očividně žádný nováček. A náklady na spuštění byly určitě tak vysoké, že ještě jeden, či dva další měsíce provozu by se na tom stejně už nijak zásadně nepodepsaly.

    Já si myslím, z toho co píšeš, že měli třeba jiná očekávání ohledně tvého zapojení do byznysu. Nevím, jak jste byli dohodnutí. Možná chtěli, aby ses víc zapojil. Teda hlavně finančně. A oni by “jen” pekli pizzu. Nebo jste si možná tvrději vyměnili názory a oni si řekli, že to s tebou nemá cenu, protože s tebou nehnou. Každopádně mám silný dojem, že jsi nenaplnil jejich (možná bláhová) očekávání spíš ty, než že by za to mohly nízké tržby za první měsíc.

    1. Ještě co se týče té spolupráce s Johnem, tam může být také problém, John je náročný, ale k té pizzerii se postavil tak, že to bude fungovat samo od sebe a ono ne. Možná to očekával i teď (zkušená Manažerka zní zajímavě) a dopadlo to stejně. Proste pizzerie špatná volba pro Johna v té pozici jaké nyní je a kde se dopracoval. Je to jak když si někdo, kdo má peníze odskočí do něčeho nového a zjistí jak to funguje… ruce pryč do pizzouna, je to pro začínajícího nadšence s obrovskou chutí do práce a nejistým výsledkem v dnešní době přetlaku v oboru.

  15. John,

    podla mna je tvoje najvacsie know-how zavadzanie systemov – zprocesovanie a automatizovanie cez programatorov.

    Retail je tazky, ked tam nieco neurobis dobre, tak ani super system ti nepomoze. Rozdiel tam robia malickosti, mozno keby si mal pizzerku o dve ulice dalej a zlto cervene logo namiesto zeleneho, tak by to islo. — to su len ukazky, ze ake male detaily mozu rozhodnut, nevravim, ze zelene logo je zle, alebo ze lokalita bola zla.

  16. Uprimne, to lze opravdu zjistit z mesice provozu nejakou ziskovost/neziskovost? Za tu dobu se neda snad preci ani nakopnout marketing, nabrat nejaky feedback, a aby to spokojeni zakaznici rozsirili mezi kamarady/sousedy. U Johna jsem to jeste trochu chapal (obrovska frustrace ze zamestnancu) a plan B nachystany. Ale u Dodo, to nechapu vubec.

    1. Podle me tam je nejaky dalsi problem o kterem nevim. Logiku me to nedava vubec. Kdyz jsem jeste videl jak posledni dva dny zvoni telefon a lidi maji zajem objednat. A ani nedali nikam na web ze jsou zavreni. Proste nechali zakazniky vyvolavat.

        1. To se mi nezda. Kdyby chteli know-how, oslovili by Johna a ne obracene. A dale, kopirovat know-how ma smysl od nekoho komu to slape lepe nez tobe, ne od nekoho kdo to zabalil. Ne, musi byt jiny duvod.

  17. Asi vím,v čem je jádro pudla. Je v tom problém, o kterém se nahlas nemluví. Raději to nečti dál Johne, abys nebyl zdrcen.

    Kdysi tam bylo indiáncké pohřebiště, teď tam stojí budovy, prostě prokletý místo.
    Rusové jsou na to citliví, poznali to rychle, vyděsili se, a zabalili to.

    Nic víc racionálnějšího v tom být nemůže.

  18. Osobně vidím problém v obrovské náročnosti běžných operativních činností pizzerie, způsobených značnou fluktuací a nízkou morálkou personálu. Ze všech typů personálního řízení považuji gastro za nejnáročnější, to už bych dal přednost jaderné elektrárně, ale jak se říká, dvakrát nevstoupíš do jedné řeky, já už za sebou dekádu pokusů v gastro businessu mám a znovu bych do něj nešel.

    Ani v Česku, ani v USA, ani v Paříži, za ty nervy mi to nestojí. Jediná vyjímka, kdy existuje větší šance na úspěch, nastává ve chvíli kdy tomu člověk věnuje veškerý svůj čas a je na pobočce od rána do večera, zaučuje všechny zaměstnance, pořád dokola a dbá na dodržování všech postupů, ale musí při tom ještě mít čas na svůj vlastní život a taky musí jeho práce přinášet výsledky, jinak vyhoří během pár měsíců, v lepším případě během pár let, pokud při tom ještě skončí aspoň bez ztráty, může si zatleskat, ale zdaleka se nedá říct, že by měl vyhráno. Pro to, aby měl vyhráno, musí být model škálovatelný, ideálně přes franšízy, což v gastru trvá ukrutně dlouhou dobu (pokud neumíte cestovat zpátky v čase), nejde jen o to, že extrémní tlak konkurence postupně stlačuje marži na zlomek původní hodnoty, v začátcích jste vždy vázáni na konkrétní lokalitu, to samé se dá říct o dalších dvou, možná čtyřech pobočkách, které případně založíte, jejich pozice na trhu, ale i v konkrétním prostředí je naprosto klíčová pro to, jestli budete schopni dál růst, nebo se vám postupně rozsypou jako dům z karet.

    Každopádně, ať už to dopadne jakkoli, přeju hodně štěstí Johne a hlavně pevné nervy. Já bych to v této fázi už přestal řešit, investiční záměr odepsal a prostory pronajal “as is”, a ať si tam nájemníci třeba destilují mariuhanu.

  19. Dva clanky dozadu: “Mam pristup do vsech dat a jejich systemu. ” Neni v tech datech videt ten duvod proc to vzdali?

    1. Prekvapive nas vlastni software na PIzzouna je mnohem prehlednejsi a pocita mnohem lepe food cost, sklad, labor cost.. ten jejich system je urcite lepsi v tom, ze je skalovatelny na cely svet.. ale moc doby neni. Moc vycist se tam nedalo a ani nesedeli vysledky jak mely.

            1. Musejí to lakovat na růžovo nebo jak jinak by vysvětlili to nevysvětlitelné ( jak se ptá Polreich ve scéně s klukem s řetízkem a hrníčkem ). Zní to sice logicky, ale franšíza jejich velikosti musí mít globální koncept nebo alespoň plán pro ameriku co tam chtějí dělat a proč. Takto to působí že úplně neví co dělají a když je problém ústředí od toho dá ruce pryč. Pokud chtěli/chtějí použít Ameriku jako výkladni skríň tak to je Californie více jak Mississippi ….

              Na druhou stranu těch schopných lidí je tam pár a jsou asi busy Ruskem a Čínou (nejsou kádry).

              Závěrem se nelze ubránit dojmu, že by to John globálně zmanagoval lépe a i IS by udělal lepší jen kdyby se mu chtělo projít tím slzavým údolím a obětovat tomu roky. Jako jeho fandové to nikdy nevzdáme (tu naději), protože víme že Colonel Sanders otevřel první frenčízu až v 66 nebo tak nějak. John je tedy ještě mladý a má čas si to rozmyslet, když vidí jak to moc nejde ani těm nejlepším .)

  20. Pizzu jedia pravidelne akurat tak deti a im staci obycajna mrazena. Chlapi si daju burger alebo stejk a pre zeny je zase pizza”prilis kaloricka a nie dostatocne zdrava”

    1. Tak pizza je doplněk k něčemu dalšímu tj klasickému menu třeba, aspoň u nás. Navíc jde sehnat téměř kdekoliv a kvalita u pizze …. +- je každá dobrá.

      1. V tom to je, ze si ludia to menu s tou pizzou objednaju u jedneho predajcu a nie u dvoch, jednak je to jednoduchsie a za druhe im to pride naraz.

    2. Nesmysl, to co píšeš nemá žádný reálný základ. Děti jsou v menšině, mezi důvody proč si zákazník objedná pizzu. Chlap si možná steak dá rád, ale doma ho skoro nikdo neumí udělat a na delivery to je nesmyl produkt. To samé burgr. O tom co je zdravé a není všichni mluví, ale stoupající prodeje mě spíš přesvědčují o tom, že je to většině jedno

    3. Blbost, pizzu ji občas skoro každý. Neznám moc lidí kterým nechutná a vůbec ji nejí…
      Na pizze není nic nezdravého, jenom má dost sacharidů, jaké kterékoli jiné jídlo založené na těstu z mouky.

  21. Ta kuchyň je vybavená jenom na pizzu?
    Jestli ano, nevyplatilo by se jí udělat trochu univerzálnější? Aby si to mohl pronajmout třeba Číňan s těma jejich krabičkama.

  22. Zdravim a psali jsme si asi třikrát a v poslednim emailu jsem to napsal, ale po boji každý generál. Překvapilo mne, že to zabalili, tak brzo.

    Je pěkný mít prachy nakoupit stroje …atd., ale bez zakázek jsou stroje k ničemu a pak se ani investice nezhodnotí.
    O pár metrů dál je Primo Italino s nějákou tradicí a příběhem.
    Koukám na to z venku, ale myslím si že problém byl, jak oslovit potencionální zákazníky, aby si né jednou objednali pizzouna, ale aby se vraceli. Taky to nebyla klasická pizza a přitom se to tvářilona venek, jako pizza.
    Co se týče zaměstnanců, tak vidím problém v Johnovi – náročnost, puntičkář …atd.
    Ve světě mne zaměstnanci naučili několik věcí. 1. Nebuď, tak náročný na ostatní, jako jsi náročný na sebe. 2. Funguje to, funguje, tak to neřeš a že to neni podle tebe na 100%, tak to prostě je. Těm zaměstnancům je to úplně jedno, ty chtěj jen money, nic víc.
    Držím palce a jak jsem psal, každé hobby něco stojí.

  23. Neviem cim to je, ale kazdy tvoj prispevok, aj ked nie je poztivny (napr. tento) mna osobne hodne inspiruje.

    Sam podnikam, vydela mi to slusne, na nic si nestazujem, ale vidim tie bariery na SK/CZ. Myslim ze keby vymyslim nieco take ako mam na SK v USA, bolo by to absolutne o inom. Netusim sice ake to ma regulacie a podobne v USA, ale to je bokom. Preto hovorim vymyslim, zarucene by to na USA nestacilo, resp. by sa to tam mozno robilo uplne inym stylom, netusim.

    Chodim na VŠ odbor praco, je to denne studium ale chodim len 2 dni do tyzdna. Chodim tam už len preto, lebo viem kolko času mi to zaberie a da sa pri tom zvladat všetko čo chcem.

    Hned by som išiel do USA, viem aj jazyk bez problemov, ale na druhej strane je tu niečo, čo mi to proste v hlave nedovoluje. Zrejme som usadlik :))

    Ešte ku koncu že o podnikani si myslim presne to, čo ty, akurat ja som skepticky na uvery (bez toho sa ale zrejme obrovska firma neda vybudovat). Hlavne sa mi pacia tvoje body, zacat s co najmensim kapitalom a zistit si od ludi ci to funguje, ak ano, rozsirovat. Dalej že musi to vychadzat matematicky, ten zisk jednoducho po odratani nakladov musi vyst (kopec firiem rata uplne ine blbiny ale na to podstatne na co je podnikanie zabuda). Toto bol taky všeobecny komentar :). Držim palce vo všetkom čo robis, inspirujes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *