Muj rozhovor s Jirkou z Mladeho Podnikatele

Pamatujete si, kdyz Jirka zacinal s video rozhovory na MladyPodnikatel ? Tak ted mi dal moznost si vyzkouset jake to je, kdyz ho budu zpovidat ja. Jen teda musim tech rozhovoru udelat taky tisic abych se trosku vylepsil:-) Klasicky se na nic nepripravuji a nedelam z toho moc vedu (podobne jak pisu tento blog).


Davam jeste odkaz na jeho novy clanek: “Jak budovat karieru a byt uspesny”.
Moc se mi libi jak to Jirka dela. Ty jeho rozhovory jsou zdrojem know-how a moznosti se poucit od jinych podnikatelu jak co resi a pak implementovat pro sebe a vlastni podnikani.

Uz je to doopravdy kus historie, kdy jsem zacal psat tento blog. Mam velkou radost kdyz dostavam feedback, ze to nekoho inspirovalo nebo pomohlo. Me to psani take pomahalo si utridit myslenky a dostaval jsem feedback nebo i cenne rady. Diky blogu jsem se potkal se spoustou zajimavych lidi a dost z nich me pomohlo v okamziku kdy jsem potreboval. Byt majitelem firmy je trosku samotarska cinnost. A mit kolem sebe nejakou komunitu pro diskuzi nebo radu je velmi cenne.

Dnes uz tolik nepodnikam. Havne ne full time zaprah, ze bych nekde sedel v kancelari. I kdyz kupodivu porad dokazi ten den zaplnit nejakymi byznys aktivitami, ktere jsou intenzivni.

Me svym zpusobem pripada neskutecne, ze i tento blog tak dlouho vydrzel:-). Protoze kdyz jsem ho zacinal psat tak jsem byl na zacatku me podnikatelske cesty v USA.

Jen maly souhr po dnesni den k tomuto blogu: 2889 clanku a 50,097 komentaru.

Spread the love

11 thoughts on “Muj rozhovor s Jirkou z Mladeho Podnikatele

  1. Ahoj Johne, čtu tenhle blog prakticky od začátku a co jsi dokázal, je pro mě velmi inspirující a obdivuji tě. Jsem rád, že jsme se i krátce potkali a zkoušeli nějaké projekty 🙂

    Mimochodem, z těch článků a komentářů by šlo s pomocí AI poměrně jednoduše vytvořit knihu (i třeba s obohacením o ty komentáře typu “to nebude fungovat”, “nikdo to nebude chtít” 😀 )… to by mohl být zajímavý experiment 🙂

    1. Diky Martine! Fakt to velmi potesi. To s tim AI zni jako zajimavy experiment, ale nevim jestli by z toho byly nejaka moudra. 🙂 Skoda, ze jeste nejake komentare byly ztraceny kdyz jsem jednu dobu prechazel na plugin Disqus. I v to Disqusu se jim tehdy zdalo, ze jich je tady nejak moc:-)

  2. Johne,

    já Ti strašně moc děkuji. Zdaleka jsem v byznysu nedosáhl tolik co ty, a mám se ještě hodně, co učit a v čem se zdokonalovat. Před 15 lety jsem ale začal chodit sem na tento blog a hltat jeden článek za druhým. Znamenalo to pro mě hodně, protože jsem kolem sebe neměl žádného podnikatele, a tudíž to pro mě bylo něco úplně nového.

    Věřím, že lidí jako já je mnohem víc. Jen po vydání toho našeho rozhovoru mi napsala spousta fanoušků, že na začátku také chodili číst Tvoje články a že se u Tebe učili. Věřím, že si za ty roky inspiroval obrovské množství lidí. Kéž by to dělalo více podnikatelů a více sdíleli své zkušenosti.

    Nakonec proto jsem založil můj podcast, abych ty zkušenosti mohl na internet přinést a předat je ostatním. Je to pro mě koníček, láska i práce v jednom. A nejspíš by to nikdy nevzniklo, kdybych tehdy nenarazil na Tvoje články.

    Díky moc za příležitost a velkou motivaci pokračovat a makat dál.

    Ať se Ti daří!

  3. Díky za hodně fajn video a Jirkovi gratulace! Shodou okolností mám s Jirkou něco společného. I já jsem tento Johnův blog objevil před 10+ lety a bral ho jako primární zdroj reálných informací o podnikání. I já jsem vedle sebe široko daleko neměl nikoho podnikavého. Líbil se mi navíc Johnův věcný přístup a hlavně jeho “východoevropský” selský rozum a kreativita, které mu víceméně získaly výhody při podnikání v USA – hledání jednoduchých, praktických, levných řešení tam, kde Američan totálně zkostnatěl. Prostě svépomoc jak za socíku. Mě navíc hodně pomohla i Johnova kniha, kde je jedna velká skvělá rada: zbytečně neztrácet čas vymýšlením nového, úžasného miliardového startupu, ale začít pomalu vydělávat na zjednodušení a vylepšení toho, co známe a co pravidelně používáme, a co pomůže i ostatním lidem. Stejně jako Jirku mě nakonec Johnovy rady a inspirace dovedly před cca 12 lety k založení vlastního anglicky psaného webu, který je dnes ve svém malém military/history nitche relativně úspěšný (minulý rok nabídka z escrow na odkoupení). Stejně jako John nebo Jirka jsem se musel i já učit vše naokolo od píky, za pochodu (angličtina, web management, html, css, php základy, seo, photoshop, kreslení, atd.). Ale člověka to baví, udržuje mozek v kondici, je sám svým pánem, a hlavně vidí jak to roste.

    Jediný rozdíl je, že do nějakých cca 30+ jsem sbíral úplně jiné zkušenosti, než které měl John na mysli 🙂 Člověk měl trochu divočejší, pestřejší život, kdy přemýšlel maximálně pár dní dopředu. Kariéra nebo vzdělání byly ty nejtrapnější a nejvysmívanější pojmy. A až vážné zranění způsobí, že se člověk zklidní, najde tento web, a na stará kolena se díky němu restartuje a nastoupí konstruktivnější životní cestu. Takže velké díky patří i Johnovi! Jen mi občas chybí ta dřívější větší pravidelnost článků, klidně na jakékoliv téma, …a tripreporty 😉

    PS: Radilů za peníze se najde hromada. Ale kvalitních, zkušených mentorů s reálnou praxí je jako šafránu.

      1. Díky. Není vůbec zač, to já jsem dlužník.

        Btw, byli to samozřejmě hoši z flippa, nikoliv escrow…

  4. Me by zajimalo, jak treba uspesni uvazuji o ekologii a udrzitelnosti. K tomu neco dokazat clovek i nejaky ten rozum musi mit, a tak se asi leckdo i zamysli jak ze to muze byt globalne s rustem, v omezenem prostredi. A co niceni realnych hodnot dnes, ve jmenu generace zisku, bude znamenat pro dalsi generace. A zda a kdy se ten rozjizdejici vlak zastavi? Tisknout se penize muzou neomezene, oproti regeneracnim schopnostem ekosystemu. I bohatstvi je neomezene. Kdo si umi rict co a kdy je dost? Urcite je pravda ze od nejakeho bodu se nepokracuje pro penize. Ale v nasem systemu je holt $$$ benchmark uspechu daneho projektu ci konceptu. Prijde treba nekomu usmevne jak Bill Gates ci jini businessmeni ci VIPs, hovori a apeluji k udrzitelnosti, ze svych skromnych domku a lodek? A tuhle se blysknou solarkem, tuhle podpori lapani CO2, zaplati odpustek za zelenou energii a jine… Co treba to krypto? Neprijde nekomu divne palit energii a tvorit elektroodpad za to mit nekde na flashce neco co ma podle systemu hodnotu? Proste je ekomomicky model nade vse, nebo je to spis masova vira? Resi nekdo z tohoto pohledu budoucnost pro sve dalsi generace? Nebo je myslenka na hlavne materialni zabezpeceni? Zaciname byt vice a vice konfrontovani, a o tomto se nikde a nikdo neodvazi byt promluvit… Co tady?;-)

  5. Jen bych dodal k tomu, ze lidi nemaji zapal tolik pro podnikani. Netusim, jaka je realita a uz vubec ne jaka je realita konkretne v CR. Asi na tom bude nejaka pravda. Z myho pohledu, po letech v Londyne a v Innsbrucku a trimesicni zastavky v LA, lidi strasne moc nakecaji a naslibuji. Kolik jsem ja zazil startup konferenci a meetingu a ve vetsine to byly spis jen prazdny reci nez konkretni rady. Asi bych se vyhnul hromade chyb kdybych mel kolem sebe skutecny mentory.

    Ja jsem tyhle diskuze na internetu tak nejak vzdal. At uz tady a nebo jinde. Pravidelne ctu co se pise pise, ale uz jen pasivne. Snazim se soustredit na to co delam.

    Vzpominam si, jak v Innsbrucku v dobe lockdownu vysel clanek v novinach jak jedna rodina zacala rucne vyrabet stity proti sireni covidu a jak se v tom clanku oslavovalo jak prodali nekolik desitek kusu po celym Tyrolsku. Ja v te dobe tisknul 3D klipy na masku proti zamlzovani bryli ve sve garsonce. Mel sem 6 tiskaren vedle postele. Prodal jsem jich nekolik tisic do 20ti zemi a byl jsem prvni prodejce takovyho produktu v USA. Kdyz jsem ty noviny kontaktoval se svou story, bylo ticho. O Auslanderech se nepise a ja mel vubec problem zaregistrovat byznys v Rakousku kvuli byrokracii a tak jsem operoval pod americkou firmou. Dnes 3D tisknu v Mexiku a pokud vse vyjde, budeme stavet tovarnu na filament na konci tohoto roku. Jen vse delam tak nejak potichu bez fanfar a show. Nakonec, lidi si stejne vetsinou mysli, ze delat byznys v Mexiku muze jen blazen. Me se tu celkem libi.

    Jen bych zaverem dodal, ze bych byl rad za nejakou funkcni komunitu lidi s podobnymi zkusenosti. Sam si radit a mentalne se podporovat do nekonecna nejde.

    1. Palec nahoru. Hrozně moc si vážím podnikavých lidí, kteří dokážou vybudovat od píky něco úspěšného, co vytváří reálný hodnotný produkt. Možná by bylo tehdy lepší kontaktovat české noviny? Kdo ví. Ale s těmi startupy souhlas. Dnes často generuje prachy (dotace) marketingově dokonalý, skvěle okecaný bulls*it.

      Každopádně, jestli ti chybí funkční komunita podobně naladěných lidí a mentální podpora, proč to nezkusit jako John? Začít psát blog, s tvým příběhem v pozadí. Nabereš komunitu, budeš získávat zpětnou vazbu, podporu, rady… Na webech jako MladýPodnikatel zase získáš backlink, authority.

      John tu kdysi dávno psal, že v US existovala komunita kvalitních mentorů s letitými zkušenostmi v oboru, která snad dokonce zdarma poskytovala na nějakém webu rady podnikavým začátečníkům. Tehdy jsem ten web zkusil najít a mám dojem, že už neexistoval/nefungoval. Určitě by nebyl špatný nápad něco takového obnovit, i když v placeném modu (eliminace věčných tazatelů a breptalů, kvůli kterým tehdejším mentorům to počáteční nadšení asi vyhořelo).

      1. Ja asi na psani blogu moc nejsem, ale nikdy nerikej nikdy. Jako cizinec podnikajici v UK a pozdeji v Rakousku sem to jednoduchy rozhodne nemel a casto sem se citil prehlizeny nebo dokonce predem diskvalifikovany. Tezko sem se s touhle realitou smiroval. A to byl i duvod proc jsem si nakonec vybral Mexiko. Je to obrovsky rostouci trh ze ktereho se dobre obchoduje s USA a Kanadou a zaroven i s Latinskou Amerikou. Jsem tu Gringo a to prinasi hromadu vyhod. V Mexiku je class system zalozeny na barve kuze a beloch je automaticky povazovany za majetneho a vzdelaneho. Byt Evropan je dalsi plus, protoze Americani jsou sice respektovani, ale ne oblibeni cizinci v Mexiku. Mexicani radi plati cash a zaroven je tu bezne platit elektronicky, takze si kazdy najde svuj idealni zpusob obchodovani. Ja jsem tu schopen prodat svoje vyrobky doslova kolemdoucim na ulici. Neco, co bylo nemyslitelny v UK nebo Rakousku.

        Puvodne sem Mexiko vnimal jako cestu do USA, ne prvni volbu, ale ekonomicky mozna vyhodnou volbu. Dnes si uvedomuju obrovsky potencial tohoto trhu. Tady v podstate plati rceni jednooky kral mezi slepymi. V nekterych oborech je konkurence slaba, v mem skoro zadna.

        Zpatky ke komunite. Jsem moc vdecny memu znamemu z LA, puvodem ze Sri Lanky. On byl a je clovek ktery mi veri a podporuje me. Jsme v kontaktu v podstate kazdy druhy den a nebyt jeho, asi bych ten boj davon vzdal a byl bych dal nespokojenym zamestnancem v Rakousku. Je dulezity mit kolem lidi co poradi nebo i zkritizuji a zaroven na to maji zkusenosti a takovych lidi je strasne malo. Byl bych rad, kdyby takovych lidi bylo vic, at uz tady na blogu a nebo ve vlastnim okoli. Jen mam pocit, ze ta moje byznys cesta je pro hodne lidi asi celkem exoticka.

  6. Ja čtu blog od úplných počátků, ještě pamatuji kola a kanceláře v memphisu. Taky sem chodil cayman islander. Pro mě největší problém je přílišná analýza. Myslím, ze dneska lidi tolik podnikat ani nechtějí , protože už si většina uvědomuje , ze to není jen o mercedesu v garáži ale i tom stresu ve 3 hodiny ráno kdy člověk nemůže usnout.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *