Rok 2020 – kdo se nebal investovat, tak si libuje

Tak jak se rika, ze dalsi krize nebude nikdy stejna jak ta minula, tak se to na 100% vyplnilo. Kdo by si odvazil tusit, ze nastane pandemie, vlady budou zavirat firmy a delat ruzna opatreni na zaklade “vedy”, ktere maji s vedou  jen velmi malo spolecneho.

To ze aktiva sly s cenou nahoru je predevsim kvuli tomu, ze nase skutecne penize klesaji na hodnote. Nikdy se netisklo na celem svete tolik novych penez jako v roce 2020. A tento trend bude pokracovat dale, dokud se neco kompletne nepolame.

Kdo nechal penize lezet na ucte, nebo dokonce aktiva prodaval na jare 2020, tak prohral. Penize sice porad ma, ale jejich hodnota je mensi.

Ten kdo prekonal strach a investoval tak se diva na obrovske narusty na hodnote. Tohle byl rok, kdy kazdy mohl byt investorem a pomalu nemohl udelat nic spatne. Nejhorsi varianta byla nedelat nic a jen byt opatrny. Nekdy je tezke videt veci z nadhledu a misto reseni malych detailu v kazdodennim zivote, udelat radikalnejsi zmenu ve svych zvycich a prizpusobit se nove situaci. Tohle si pisu spise pro sebe, protoze sam jsem extremne konzervativni. Tihnu k investicim u kterych mam pocit, ze nejsou loterie. V mem pripade nemovitosti nebo v akciich REITs. Do riskantnejsich investic davam jen miniaturni castky.

TESLA (TSLA) akcie s nejvetsim narustem v mem portfoliu behem roku 2020 – 670%

Bitcoin narostl na hodnote o 274%. 

Po me zkusenosti z prvni internetove bubliny 1999-2000 uz mam skoro v kazde investici co povazuji za risktantni nejake “zapomenute” penize. Proste investuji velmi malou castku, ktera me vubec nebude mrzet kdyz o ni prijdu a pak na ty penize zapomenu a necham vse bezet. Investice do Amazonu (AMZN) ve vysi $442 dolaru vytvorila hodnotu pres 100 tisic dolaru v dnesnich cenach. Takze i do toho Bitcoinu jsem takto dal penize co muzu ztratit v dobe kdy Bitcoin byl kolem $500. Jen si vzdycky zpetne rikam, proc jsem tam sakra nedal vice:-). Ale zpetne se to hodnoti jednoduse.

V roce 2016 jsem zvazoval jestli si akciova portfolia spravovat sam nebo zamestnavat “odborniky”. Mel jsem jednu spatnou zkusenost z hedge fundem. Ale to jsem netusil ze me to potka znovu o dva roky pozdeji a v horsim. Dalsi ztratova investice kde jsem penize sveril odbornikum.  Doslo k podvodu s jednou investici v portfoliu. Ted vse resi pravnici a urady (SEC) a soud. Jedine kdo ma asi radost jsou pravnici, kteri ted vydelavaji miliony. Tohle byla navic investice kde jsem si delal kvuli velke castce dukladnejsi  due diligence vcetne osobnim setkani s managementem fondu. A stejne mi to nakonec kompletne uteklo. Behem nekolika let se zmenilo zamereni investic a ja si toho ani v tech auditech a vyrocnich zpravach nevsiml. Obrovsky fail a velka ztrata. Takze jsem ted snad jeste vice paranoidni nez jsem byval:-).

O to vice jsem motivovan kdyz vidim vlastni vysledky. Ve starsim clanku jsem zminoval sve zachodove portfolio.  Nemel jsem zadne sofistikovane metody. Delal jsem co mnozi povazuji za chybu. Kupoval primo tituly akcii (a ne indexy nebo ETF). Vysledek zachodoveho portfolia za 2020:

Zelene je S&P 14%.
Moje portfolio modrou za rok  2020 v plusu 53.29% (je to porfofilo s hodne technologickym zamerenim)

V kvetnu 2020 jsem psal jak investuji do REIT. Tohle bylo pro me doslova “no brainer”. V nemovitostech se pohybuji poslednich 20 let. Je to moje vasen. Vim, ze i kdyz nastane krize tak nemovitosti v dobrych lokalitach na hodnote neklesaji. Poptavka v tech premiovych lokacich velmi silna a nabidka mala. Kdyz se najde motivovany prodavajici co “musi prodat”, tak to jsou spise vyjimky. Z moji zkusenosti se rust cen v krizi zastavi. Ale kdyz krize prejde tak nemovitosti zase velmi rychle putuji s cenou nahoru. Behem Covidu jsem stale psal nabidky na koupe. Delam to velmi casto. Ale vetsine prodavajicich se moc zlevnovat nechtelo. O to vetsi jsem videl prilezitost v REIT (Real estate investment trust), kde ceny klesly o 30%-80%. Ceny klesly protoze jsou REIT obchodovatelne na burze podobne jako jine akcie. A tim padem se ta panika z Covidu hned projevila. Muj pohled byl, ze to jsou porad ty stejne nemovitosti v mistech, kde by v realu zadne diskontni ceny nebyly.

Tady jsem se nebal a investoval na me velke castky.  Za zacatku bohuzel opatrne, ale pokracuji dale.  Investuji po cely rok a neustale pokracuji. V rijnu jsem vyuzil znovu poklesu z nervozity pred volbami a znovu vyrazne prikupoval.

Pro porovnani S&P (zlutou) prinesl 14%, moje REIT 43%

Cemu verim kompletne a citim, ze mam nejvice pod vlastni kontrolou jsou investice do nemovitosti, ktere si sam pronajimam a manazuji. Takze jsem udelal v roce 2020 dve velke investice. Vyuzil jsem nervozity kolem Covidu a kupoval. V investicnich castkach to byl pro me rekordni rok. On to byl skutecne pro me vyjimecny rok a zaroven jsem mel vice duvodu proc to udelat. Pro kazdou investici kterou delam mam rad nejake dalsi duvody. Ne jen ciste vynos. Nekdy je investice  kvuli dalsi diverzifikaci, prebalancovani portfolia, nekdy lze vyuzit mozne danove vyhody, nekdy potrebuji prostory pro vlastni aktivity nebo mam uz rovnou najemnika pro ktereho hledam prostor. Rok 2020 beru jako uspesny rok. Verim, ze penize se v nemovitostech vydelavaji pri nakupu. Divam se dal jestli neuvidim nejakou dalsi prilezitost.

Takze to je jen takove shrnuti za tento rok 2020. A moc prejim vam vsem mnoho uspechu a osobniho stestiho do noveho roku!

A male moudro na zaver:

To be happy, you need less money than you think, but also more freedom than you think. Orange Book

Spread the love

62 thoughts on “Rok 2020 – kdo se nebal investovat, tak si libuje

      1. Když jeden peníze vydělá, druhý musí o ně zákonitě přijít s vyjímkou státu, který si je natiskne a rozředí měnu…

        1. Když jeden peníze vydělá, druhý musí o ně zákonitě přijít … tohle je omyl. Kdyz zijes v zemi, kde lidi rozjizdeji firmy, vytvareji pracovni mista, vydelavaji penize, tak z toho maji prospech naprosto vsichni.. cela spolecnost bohatne.

          1. Mily Johne, tohle plati jen v cistem kapitalismu. Kdyz pridas stat, dane a verejny zajem, tahle pekna teorie se ti zhrouti, byt kratkodobe muzes mit pocit jiny.
            Jinak gratulace k investicim, letos to byla prilezitost vetsi nez 2008.

          2. A proto všechny statistiky ukazují, že bohatství se stahuje postupně k vrchním 0,1 %, a ostatní chudnou.

            Zejména se už řadu let mluví o mizející střední třídě.

            1) Když jeden peníze vydělá, druhý o ně musí zákonitě přijít. 2) A nebo se musejí začít tisknout peníze (což je více než drsná pravda třeba v USA), což není opět ničím jiným než stahování reálného majetku přes inflaci a půjčky směrem k vyšší třídě a bankéřům. Takže zase platí pravidlo číslo 1.

        2. sorry, ale toto je totalna hluspost. Prave naopak, je to tak ako pise John, peniaze roztacaju spiralu z ktorej profituju vsetci (vsetci ktori sa snazia).

          1. Mám takový pocit, že si to bohužel 90 % lidí neuvědomuje. Socialismus a kapitalismus je takový kolotoč – čím dál víc socialistické země chudnou až do doby než dojde k revoluci a zrodí se kapitalismus. A ten se potom postupně ředí díky skvělým myšlenkám na větší a větší socialismus než toho mají lidé plné zuby a takto pořád dokola.

            1. Kapitalismus i socialismus vede v dlouhobější perspektivě ke stejnému výsledku – k totální chudobě a otroctví drtivé většiny lidí.

              Kapitalismus postupně vytvoří oligopoly a monopoly. Obří koncerny začnou budovat zábrany pro vstupy dalších subjektů do odvětví. Následně si diktují ceny a vysávají okolí. Na konci zákony a pravidla určují obří společnosti – samy pobírají dotace a ve vládě mají své lidi. Výsledkem je diktát obřích koncernů – vysátí peněz směrem k nim, a cost cutting vzhledem ke všem lidem i mzdám – a totální chudoba většiny lidí.

              Socialismus zase vytvoří diktát nějakého politbyra. Výsledek je ale naprosto totožný.

          2. Sorry, ale dříve nebo později se roztočí spirála zběsilé inflace, která znehodnotí peníze a statky všem, kteří se předtím snažily…bezbřehý tisk peněz musí zákonitě ožebračit většinu…pro superoptimisty: prostě z prdu kuličku neuděláš a z hovna bič neupleteš…

  1. Letos jsem kupoval zacatkem dubna akcie boeingu za 124 dolaru,ted jsou zhruba za 215 dolaru a muj take profit je nastaven na 248 dolaru tak snad to tam co nejdriv doleze,protoze jestli me ma investice vydela za jeden rok sto procent tak budu spokojen,opravdu velice spokojen.Jinak v dnesni dobe nechat lezet penize na konte to neni dobre v tom mas Johne pravdu.

  2. Super! Upřímně ti blahopřeji k tvým úspěchům, Johne! Tento blog (pak i kniha) mě zaujal před deseti lety právě kvůli tvému způsobu myšlení. Že se nebojíš používat vlastní selský rozum a nespoléháš se pouze na názory “odborníků” či na dosavadní zaběhlé postupy, názory. Je vidět, že přesně tento mindset přináší ovoce.

    Jen mě trochu mrzí, žes tu na blogu ještě nezbilancoval Pizzouna. Přece jen, i neúspěch patří k podnikání a není to nic ostudného. Ostuda je, když si člověk z neúspěchu nevezme žádné ponaučení nebo když se vzdá jakýchkoliv dalších ambicí.

    Vše nejlepší do nového roku i tobě, hlavně zdraví. Ať se dál daří. A pokračuj v psaní! 😉

    1. Zbilancoval… kdybych nebyl liny a makal tam tak to vydrzi. 🙂 Ztroskotal jsem na lidech a hlavne na sobe, ze jsem nemel vydrz to resit osobne v provozovne. To mnozstvi casu a usili bylo v mych meritkach neumerne k moznemu vysledku.

    1. degiro, lynx alebo interactive brokers – maju super poplatkovu strukturu, pre mna najdolezitejsi faktor. robim do 10-15 transakcii rocne, pouzivam Lynx ($5 za 1 order) a som max spokojny. btw ten uzivatel co tu napisal to robomarkets, tak to je cisty blud. uz ked vidis ze nejaky broker ma platformy Metatrader, tak to je red flag ze ide o pochybneho brokera, ktory ta osklbe na CFDckach.

  3. Zdravim z Andorry, vse dobre do 2021! Hezke vysledky Johne. 2021 bude asi uplne jiny, ale prilezitosti se urcite najdou. Hlavni point je: opravdu nejhorsi je nedelat nic, to plati obecne. Zkouset neco totiz znamena hands-on a to je nejlepsi zpusob jak se neco naucit, jak se gradualne zlepsovat, atd. Netreba hned investovat balik ci kupovat cely komercni blok, staci zacit s par akciemi a malickym podilem nekde. Za 5, 10 roku se to vse vrati v podobe nahledu na problematiku a pak uz lze delat vetsi, informovanejsi investicni kroky.

    At se vsem dari,

    Petr V

  4. Hey John. Odkedy si spomenul to zachodove portfolio, tak som si spravil jedno zachodove aj ja a aj moja manzelka a sme s tym fakt spoko. Mame podobne vysledky ako ty. Kupujeme len firmy, ktore sami pouzivame a verime im.

    Vdaka tomu sme boli fakt dobre priraveny na prepad minuly rok (mat nejakych volny cash tiez pomohlo) a su z toho fakt krasne vysledky.

    Ja som osobne trochu riskoval aj s leteckymi spolocnostami a zatial sa mi to dost vyplatilo.

    Ale ten BTC ma prekvapil. Cakal som, ze to pojde hore, ale ze az takto…dost Klondike poslednej dekady.

    1. Jestli je otazka mit penize v aktivech vs. v hotovosti. Penize ktere clovek nepotrebuje nutne k zivotu na preziti na placeni zivotnich nakladu. Tak i pro rok 2021 bych je radeji mel v aktivech.

    2. trhy budu pomerne vyrazne rast aj v roku 2021, ina moznost totiz ani velmi nie je z dovodu extremne nizkych urokovych sadzieb

  5. Ok. Trocha hnidopisstvi, neprijde ti, ze az dosud jsi psal o BTC neutralne az negativne? Najednou se ukaze ze ho drzis. Chapu mindset, ze clovek dela nejlepsi investice tim, ze se donuti jit sam proti sobe. Ale prece jen, pokud jsi BTC kupoval za 500, tak je to asi nejvyssi ROI cehokoliv v portfoliu. Takze by mozna stalo za to to nejak zbilancovat a prehodnotit i pro lidi, co to zde ctou (napriklad kdyz sis delal prcu z toho ze BTC za 10K neni dobra investice, nebo ze je to ta povestna taxikarska bublina). Proste ses mylil, ale diky svym zkusenostem s financema a hlavou jsi neco koupil i jako skeptik. To je nakonec mnohem dulezitejsi, nez “to” trefit.

    Jinak jestli dojde k zhrouceni v dusledku tisteni penez je varianta pouze pravdepodobna, nikoliv jista. Deflace je stale ve hre. Viz Japonsko, ktery se o inflaci snazi uz par dekad. Koneckoncu i za posledni dekadu uz inflace tisteni penez nedohnala. https://www.longtermtrends.net/m2-money-supply-vs-inflation/ Ted se ukaze. Vzhledem k tomu, ze dneska nekupuji akcie jen ti taxikari, ale i bezdomovci, tak jsem k nejakymu eternal september modu skeptickej. V jistou chvili, kdy P/E ratios se priblizi nekonecnu (coz je PE bitcoinu), se trh mozna rozhodne prave pro ten bitcoin nebo neco podobnyho. Vetsina se myli. Vzdy.

    1. No, mam nazor na Bitcoin porad stejny. Velke castky penez bych do nej nedal. I kdyz narostl hodne na hodnote, tak porad mi to pripada extremne rizikova investice.

      1. Tak teď koukám že právě překročil 33 000 usd za 1 btc…důsledek bláznění centrálních bank v přímém přenosu…

        1. Hodnota bitcoinu roste, protože celková zásoba měny je 21 miliónů bitcoinů. A nelze přidat další. Roste-li poptávka, nelze “přitisknout”, takže je deflace ceny bircoinů, což bude trvat přesně tak dlouho, až lidé zjistí, že bitcoin k ničemu není a nikdo ho nepotřebuje.

          Cenu bitcoinu nahoru vynáší generace technoidních lidí, kteří fandí čemukoli digitálnímu. Ostatně velká část lidí žije na internetu a facebooku, a reálný život ani nezná.

          Centrální banky nemají s cenou bitcoinu pranic společného.

          1. Pane Ponkraci nevite o cem mluvite. Technoidni lidi nemaji zase tak moc penez. Bitcoin mometalne kupuji velci investori, kterym je nejaky tech jedno. Jde jim o penize a zajisteni rizik, ktere produkuji centralni banky a vlady sveta naprosto silenou hospodarskou politikou, ktera by jeste pred par lety byla nepredstavitelna.

            Kdyz rozeberete cokoliv, treba astrologii, taky to k nicemu neni. Jenze lidi tomu veri, stejne jako penezum a ta vira uz ma dost realne dopady na svet. Penize jsou proste symbol, nejsou kryte nicim jinym nez virou v ty penize same. Lidi co maji nejaka aktiva jsou proste postaveni pred volbu: budu verit penezum, ktere se snazi centralni banka znehodnotit; nebo budu verit akciim, ktere jednak nesou cim dal mensi dividendy a jednak se ceka na velkou korekci a mozna zmenu celeho systemu; anebo budu verit decentralizovanym penezum (ktere sice podlehaji mnoha manipulacim, ale zadny hrac neni tak velky, aby je mohl 100% ovlivnit tak jako centralni banky penize nebo staty institucionalni usporadani akcioveho trhu a vlastnictvi obecne)?

            Lidi nezacali masove pouzivat elektrinu nebo auta protoze to byli fandove vedeckych vynalezu. Zacali to pouzivat protoze jim to proste dalo vyhody, usetrilo naklady, prineslo vice komfortu atd. Bitcoin neni jiny jen proto, ze pro vetsinu lidi je kryptografie neco, cemu absolutne nerozumi.

            1. Napsal jste dlouhý text plný pohádek Hanse Christiana Andersena.

              Bitcoin je reálně k ničemu. Prakticky je to naprosto k ničemu. Je to prostě móda, je to bublina, je to dočasné hype, něco jako kdysi holanské tulipány.

              Zatímco ta auta nebo elektřina je reálně prakticky užitečná sama o sobě, bitcoin je jen neužitečná hračka. Prodával lidem hračky a hrymůže být samozřejmě výnosné. Vždy platilo, že nejvíce se vydělává na válkách a krvi, ještě více na prodávání iluzí a ideologií, a nejvíce na sektách a náboženstvích.

              Jestliže jde někomu o zajištění rizik, tak skoro naprosto cokoli na světě je pro tento účel lepší než bitcoin.

              Bitcoin se prosadil technoidní generací. Později na ní naskočili investoři. Jako každá pyramidová hra se teď hraje o to, komu zůstane v ruce Černý Petr, a kdo ponese ztráty. O nic jiného už nejde.

              Stejná technoidní generace si brzy v České republice zvolí Piráty. Sice Piráti nadělají obrovskou spoustu škody ve státě i ekonomice, ale ta technoidní generace uvidí jen “rychlý internet”, “digitalizaci” a “anarchismus”.

              Zkrátka bitcoin je na nic. Za svých cca 30 let v IT jsem zažil několik stovek “průlomových technologií” a “naprosto užitečných a nepostradatelných IT věcí” – o kterých se tvrdilo, že jsou budoucností nejen 2. tisíciletí, ale i celé galaxie. Média nepsala o ničem jiném. A dnes o tom nekvákne ani pes. Bitcoin bude o tomtéž.

                1. Prosím nepiště, když nemáte argumenty, nemáte co říci, a chcete si jen uplivnout jedovatou slinu.

                  Informační hodnota vaše textu je celých nula bitů.

                  Všichni zde vám za to mnohokrát děkujeme, že budete diskutovat s věcnými argumenty (viz slovník cizích slov).

                  1. Vzdyt ma pravdu. Jedete si tady svoje vnitni psycho jako cela generace nocoineru pred vama. Pokud vam nekdo neco napise v fakticky reakci, jedete dal svuj monolog, ted jeste plural majestaticus. Nevite o cryptu nic, jen opakujete zvasty. Pokud chcete faktickou debatu, zacnete u sebe a vnimanim toho, co pisou ostatni lidi.

      2. Bitcoin byl, je a predevsim bude hedge. Ne investice, ale zajisteni. To, ze hodnota zajisteni roste, kdyz jde vsechno do haje, evokuje dojem, ze bitcoin je investice. Bitcoin neni investice stejne jako ani penize nejsou investice. Neni to nic produktivniho. Naopak je to neco, co bude mit nejakou hodnotu i ve chvili, kdy produktivni skutecny investice budou k nicemu. Jinak receno Bitcoin je to, co prezije reset, ktery neprezijou ani penize ani znarodeny/zdaneny/zregulovany akcie. Slusne shrnuto zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/co-prinasi-bitcoin-12-let-od-sveho-vzniku-nadeji-135806

        Tj kupovat bitcoin ma smysl ne jako spekulace na cenu, ale jako ochrana vlastnich assetu, coz je rekneme zjednodusene suma {toho co mam plus budouci prace}. Proto ma, zjednodusene receno, smysl kupovat bitcoin za jakoukoliv cenu, pokud ho clovek jeste nema. A proto ho momentalne kupuji hedge findy. (Momentalni) zhodnoceni je jen male bezvyznamne plus.

        1. Ne, bitcoin je čistokrevná bublina. Není ničím reálným podložena, pouze touhou hračičků technoidní generace si hrát, a investorů na ní vydělat.

          Bitocin je iluze. Přijde den, a veškeré bitcoiny nebudou mít cenu ani toaletního papíru.

          Můžete, jako na každé bublině a spekulaci, na bitcoinu slušně zbohatnout. A pokud včas z bitcoinu nevyskočíte, až bude umírat, tak také o všechno přijít.

          Jen blázen považuje bitcoin za uchovatele hodnoty! Viděl jsem i dvacetileté blázny, kteří považují bitcoiny za zajištění se na důchod!

          Bitcoin není nic jiného než krátkodobá hračka. Pak po ní neštěkne ani pes.

    2. BTC roste jen proto, že ho všichni kupují a drží, protože si myslí že dále poroste.
      Jinak je to věc úplně k ničemu, nikdo s tím reálně neplatí a platit nebude.

      Možná to má marginální use case v nějakých diktaturách, kde se nesmí vyvážet ze země cash, BTC je pro tohle asi dobrý nástroj.

      1. Tak s tim placenim a pouzivanim se to dost meni. V poslednim roce hodne lidi u me na eshopu v bitcoinu plati. Je to pochopitelne. Lidi do toho dali prachy, maji zisk a chteji anonymne ty penize utratit bez toho, aby to danili. Pak samozrejme existuji lide, kteri meni cash za bitcoiny a opacne ve velkem, tam se ale ty penize nosi v igelitkach a zprostredkovate bere kolem 1%. Takze jako alternativni mena sede ekonomiky to funguje.

        1. Taky mam znamyho tady v USA co ma eshop a on prodava na tom svem eshopu i marihuanu.V nekterych statech USA je jeste marihuana zakazana a lidi mu z techto statu posilaji casto za tu travu krypto menu MONERO coz je proti bitcoinu absolutne anonymni a zamenitelna kryptomena.Tohle vlady podle meho nazoru nebudou uz dlouho tolerovat aby lidi platili absolutne anonymnim kryptem,minuly tyden americke regulacni organy rekli,ze riple neni kryptomena,ale cenny papir a ta mena brutalne dumpla dolu a ted bude soud ohledne ripple jestli je cenny papir nebo krypto a kdyz to riple prohraje a bude ta kryptomena zakazana tak si vlastnici te kryptomeny muzou si s tim akorat vytrit zadek…..vlastne nemuzou vsechny kryptomeny jsou vlastne jednicky a nuly vytvorene v pocitaci .A kdyz se to stalo riple tak se to muze stat kazde jine kryptomene ktera behem okamziku muze stratit vetsinu sve hodnoty!Ja se proste bojim do toho krypta investovat,je to pro me prilis velke riziko….

        2. Až to bude nějaké vládě či tajné službě stát zato, tak řadu bitcoinových transakcí dohledají, a přidají k nim jména skutečných odesílatelů a příjemců. Pokud tak již v tichosti nečiní.

          Bitcoin – ani jiná kryptoměna – není o totální anonymitě. A ani to nejde docílit, pokud mají být transakce spolehlivé.

          Až se objeví dostatečný důvod pro vlády, banky či orgány – vymezit dost lidí a prostředků na dohledání účastníků nějakých bitcoinových transakcí, tak je dohledají. Díky blokchainu i zpětně. Jen to stojí dost peněz, ale pokud zisk z dohledání skutečných účastníků bude stát za to, tak to není bez šance.

          1. Myslim,ze nemate pravdu pane Ponkraci,protoze u MONERA neexistuje zadny centralni server, ktery by zaznamenaval vsechny platby. Monero je vybudovane na vlastnim protokolu CryptoNote, ktery reaguje na nedostatecnou anonymitu Bitcoinu.Bitcoin vypada,ze je anonymni a nezavisla krypto mena,ale to neni pravda.Hrozne rad bych koupil nejaky ten bitcoin,ale pro me je to strasne rizikova investice,staci,kdyz regulacni organy po celem svete reknou tak jak to bylo u riple,ze bitcoin neni kryptomena,ale cenny papir a pak behem jednoho dne bitcoin muze klesnout za jeden den z dnesnich 40 tisic treba na ctyri stovky mozna i vic.

            1. Dokud budou kryptoměny řešit konzistenci transakcí pomocí blockchainu, tak nikdy 100% anonymní transakce nebudou. Může se pouze ad absurdum zvyšovat obtížnost dohledání pravých účastníků. Ve výsledku je to pouze o tom, jak moc o to dohledání stojí tajné služby, a jestli mají motivaci do toho nalít prostředky.

              Jednoho se objeví analogie švýcarských bank. Po mnohá desetiletí různé existence počítaly s tím, že konto u švýcarské banky je anonymní. Švýcarské banky neposkytují informace do zahraničí o vlastnících účtů. Ovšem před několika lety švýcarské banky dodaly Německu údaje o německých transakcích. A ministerstvo financí je dodanilo.

              Počítejte s tím, že někdy – možná brzy, možná za dlouho – se objeví seznam mnoho transakcí s vlastníky – a bude stejná sranda.

              Kryptoměny jsou anonymní (bitcoin i monero), protože zatím to tajným službám nestojí za to. A nebo je možná louskají už dávno, ale skrývají, že to dělají – a používají ta data k vlastním účelům. Každopádně anonymita bude u kryptoměn – a to ještě kdoví jestli – jen dočasná vlastnost.

              Navíc kryptoměny mají tu nevýhodu, že blokchain provádí i záznam historie…

              1. Stale si myslim,ze nemate pravdu pane Ponkraci,krypto burzy Bittrex OKEx Upbit Shapeshift Bitbay budou delistovat Monero, Dash, Zcash a Gri a vyradi je z obchodovani.A proc to chteji udelat tyto burzy,protoze vi,ze driv nebo pozdeji pujdou po techto anonymnich krypto menach regulacni organy.A to tyto burzy moc dobre vedi,proto vyrazuji tyto krypto meny z obchodovani aby pozdeji nemeli problemy ze statnimi organy.Me se hodne krypto nadsencu snazi presvedcit,ze bitcoin je naprosto anonymni krypto mena ktera je nezavisla na nikom a na nicem….No,ja se s temi lidma nehadam,myslim si o tom svoje.

                1. Bitcoin v základu anonymní je, dokud nepovážete svou identitu s reálnou transakcí. Což není jednoduché, ale komu o to jde, tak ani příliš složité. Takže komu jde o to aby všechny transakce bylo ověřitelné, že patří právě jemu, tak to má rozhodně jednodušší, než ten, který se snaží o opak. Desítky způsobů ale pořád jsou a budou, jen je většinou potřeba věřit i někomu dalšímu, což není také bez rizika.

                  Analyzátory blockchainu jinak už mají dost velký přehled komu asi jaká platba patří a se součinosti prodejců a oficiálních burz to mají jak na talíři.

                  Ripple si takový osud zasloužil a jméno kryptoměna tam měl vždy spíše omylem.

                2. Krypto nadsenci, co se snazi nekoho presvedcit o tom, ze se ma krypto nakupovat kvuli anonymite jsou hlupaci.

                  Vyhoda bitcoinu je prave to ze anonymni byt do jiste miry muze i nemusi.

                  Bitcoin zpocatku ziskal hodnotu skrz darkmarkety, kde je sice stale nejrosirenejsi kryptomenou, ale i samy darkmarkety prave prechazeji na ty anonymni kryptomeny (ktere mimochodem vzdy budou mit burzy kde pujdou obchodovat, nebo jeste lepe, budou obchodovane na nove generaci decentralizovanych burz [ktere nemaji majitele, tudiz po nich nikdo nemuze jit]).

                  Zabyvat se anonymitou pri tom, kdyz clovek premysli zda btc koupit nebo ne, je flase flag. Bitcoin ma smysl kupovat kvuli momentalni ekonomicke situaci, hospodarske politice a vyhlidkam sveta. Anonymita je irelevantni a jen to slovo podnecuje nejake reakce plaziho mozku v lidech. Muze za to v cesku ta asociace s komiky z Paralelni polis, hackerstvim atd. Je to proste narativ, ktery siri cast kryptokomunity, ktera obvykle ani poradne penize nema a nejak intuitivne rozumny clovek vi, ze jsou to takove deti s vlhkymi sny od pocitacu. Zkuste se na to podivat z jine strany – anebo to nedelejte. Je to na kazdem cloveku.

          2. Psedonymita bitcoinu je prave vyhoda bitcoinu proti XMR. Kdo chce byt anonymni a prodavat drogy, tak toho muze docilit za jistych nakladu mixovani penez. Kdo anonymni byt nechce, muze diky te pseudonymite dokazat, ze bitcoiny ziskal legalni cestou. Je to takova pouzitelna stredni cesta. Naprosta vetsina transakci BTC je zcela legalnich a pro ty co ho kupuji je to, ze to mohou dokazat vyhodne.

            Jinak se mylite jak vam pise zbytek lidi, jsou kryptomeny, kde je ta anonymita zakodovana a i u bitcoiny ji lze docilit ne az tak obtizne krome mixovanim prave smenou za ty anonymni meny a zpet.

  6. U Tesly si říkám, že to už dál nemůže růst a ta akcie si dál jede svoje. Po splitu akcií jsem do ní měl jít, ale když jsem hold odpůrce elektroaut 🙂 Pohodový a výdělečný rok 2021 všem.

    1. tesla je tam, kde bol apple v 2001 s prichodom ipodov… ked nasadia na trh nove modely a ked sa podari cybertruck dostat naozaj na parametre ktore slubuju a za cenu ktoru slubuju, tak to bude taka explozia v automotive ako apple sposobil v consumer electronics… v 2001 sa nikomu nesnivalo ze apple bude 1 trillion company a dnes sa nikomu nesniva ze tesla bude 10-20 trillion company (ak im to fakt vyjde)

      1. Jestli se Tesle podari ty samoridici auta.. a pak Uber, Lyft, taxiky nebudou potrebovat ridice…. pak kamiony. To bude taky zajimavy

        1. Co se stane az ty samoridici auta spusobi nekolik smrtelnych nehod a ty nehody budou,to je jisty.Fakt by me zajimalo po pravni strance jak se to bude v budoucnosti resit…

          1. @martin burdik Podle me staci aby TESLA udelala vlastni pojistovnu. Dalsi business, ktery nejenom vydelava, ale jeste diky nemu budou mit velke mnozstvi hotovosti.

        2. Tesla je teď z velké většiny v zisku jen díky prodeji emisních povolenek klasickým automobilkám. Konkurence ale nespí a ikdyž proráží cestu co se týče autonomního řízení, tak ostatní automobilky už mají taky nějaké funkční systémy a není to rozhodující náskok.
          Levný a dostupný servis je u aut velký bonus pro stávající značky.
          Jestli mají naplnit očekávání, tak musí uspět v dalších odvětvích a těžit ze vzájemného propojení.

        3. Jake jsou barriers to entry pro dalsi automobilky? Jaky je first mover advantage? U vyroby aut neni zasadni network efekt jako treba u Uberu.

          Tohle me zajima a opravdu nevim.

          1. Stávající automobilky mají do detailu vymakaný proces na výrobu benzínových/dieslových aut a nejsou v pozici kdy by se jim na zelené louce oplatilo postavit další továrnu na nový typ aut. Minimálně třetina dílů je originálních a tříští se tak to o ce se celou dobu snaží. Mít co nejvíce typů aut s minimálními náklady na vývoj, takže se sdílí co to jen jde.
            Z toho důvodu VW přišel s radikálním krokem a zařízl budoucí vývoj stávajích aut ve prospěch hybridů a elektroaut, aby výhledově stáhl náklady na co nejdřív.
            Tesla teď těží z levné reklamy, kdy se o ní pravidelně píše, roste síla značky. Může se jim podařit nastavit standard, kterému se ostatní budou přizpůsobovat a ne opačně.
            Zajímavé je, že Musk bude těžit z trendu, který nastolí nová US administrativa, přitom se neprezentuje jako jejich podporovatel.
            GM bude mít v US těžké časy a iCar od Applu chce nasednout na tuto vlnu. Ti chtějí těžit z partnerstvím s Hyundai a uvést auto na trh v roce 2024.

  7. Krypto teď leze jako blázen. Jsem zvědav, kde bude strop letos. Možná, že už přišel.
    Tesla mě trošku mrzí, že jsem nevkročil dříve. Myslím, že už žádný další extrém neudělá.
    Každopádně přeji ať se daří i v tomto novém roce.

  8. Ahoj Johne,
    zaujímal by ma tvoj pohľad na WallStreetBet a Game Stop pohyby. Lebo jedna vec je ako to vidia a píšu noviny (aj ti zahraničné), ale rád by som videl ako to vníma človek odtiaľ a navyše vysoko gramotný v investovaní a financiách.
    Nenapíšeš niečo prosím?

  9. Peníze už nefungují jako uchovatel hodnot, tak lidi rozhodli hrát kasíno. Čim dál tím více to přestávají být “ty staré dobré peníze”, ale stává se to více a více žetony do rulety. A tomu odpovídají i jiné hodnoty věcí.

  10. Ahoj John.
    Zaujímalo by ma ako to je v USA s komercnymi nehnutelnosťami v historickom centre miest. (obchododné priestory). Tam kde su pešie zóny. Pretože tu (Slovakia) ešte pred Covidom v týchto lokalitách, kde treba príst peši, biznis – predaje už ťažko fungoval. Jak takéto lokality vyzerajú v USA, k čomu slúžia, čo tam ešte akotak funguje? Ako vidíš ich budúcnosť?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *